FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 15Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  -> 
13-04-09 14:06  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
czesław45 

 

Wszystko się zgadza , jak najbardziej , jednakże takie opinie trafiają do mnie wypowiedziane z ust modelarza . Opinie z ust kogoś , kogo dorobek modelarski jest powiedzmy mizerny , są opiniami co najmniej żadnymi . Tylko dziwnie się zdarza , ze prawdziwi modelarze zazwyczaj nie biją z tego powodu piany przez 13 stron mierząc suwmiarką spadek entalpii na łopatkach wirnika i nie badają turbulencji znad gwizdka czajnika stojącego w rufowych pomieszczeniach załogi . Przekonują mnie również racje takie :

Pan X zaprojektował w swoim modelu ten element tak , a ja zrobiłem w swoim modelu ten element tak ( tutaj zdjęcie)

Stawiam dużą butelkę temu , któremu te wynurzenia zdadzą się na coś ,przy budowie modelu . Temu , który wykorzysta wszystko co tu zawarte i przerobi to tak , jak według funkcjonariuszy śledczych ma być . Takich budowniczych , którzy budują modele na takim poziomie , którzy pozwolą sobie na owe przeróbki , można policzyć na palcach rąk . Tylko oni sobie sami do tego dojdą , co i jak powinno być . Także nikomu do niczego oprócz "wiem" się to nie przyda . Cel tej analizy jest z goła odmienny . Nie oszukujmy się, aczkolwiek przebiega bardzo spokojnie . Pamiętam wątek Bryzy , kiedy mało nie palono ludzi na stosie . Napisałem wtedy , ze trzeba zorganizować sztaby kryzysowe w poszczególnych miastach , by zwracać gazetkę do redakcji na znak protestu . Znalazło się nawet kilku i....ów , którzy potraktowali to poważnie , nie wyczuwając ironii. Masakra. I człowiek się zastanawia dlaczego w tym kraju jest taki bajzel . Panom śledczym funkcjonariuszom , życzę z całego serca , wręcz do nich apeluję , aby oceniali swoją pracę równie wnikliwie i rzetelnie jak czyjąś , podchodząc do sprawy równie krytycznie .

--

Vliestroom
Calypso Jacques'a Cousteau
Smit Nederland
Atlas 5t
AZIZ



Post zmieniony (13-04-09 14:09)

 
13-04-09 15:15  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam Czesławie,

Sporo racji w tym co piszesz, biorąc pod uwagę punkt widzenia zwykłych, szarych modelarzy jak to ujął Frytek. Ale czy to oznacza że dla owych zwykłych szarych modelarzy mają/mogą wychodzić modele z błędami, bo tu chodzi tylko o ich sklejalność? I nic więcej.

Napisałeś coś takiego ( sorki jeśli uważasz że to wyrwałem z kontekstu )
"Cel tej analizy jest z goła odmienny . Nie oszukujmy się, aczkolwiek przebiega bardzo spokojnie . "
Tego nie wiem(-y) jaki cel przyświecał Svenowi , może Sven rzeczywiście powinien na początku uściślić jaki ma cel. Ale również ktoś mógłby napisać że to i tak odczytuje inaczej z podtekstami itp.
Takie są fora to czy inne, ludzie mają i moga mieć różne zdania na te same sprawy,okoliczności itp. U nas i tak chyba nie ma czegoś takiego jak kultura wypowiedzi czy swoisty savoire vivre ( nie jestem dobry z języka francuskiego - wybaczcie ;-)
A tak przy okazji zdajesz sobie sprawę gdybyś tak napisał w wątku dotyczącym modelu pochodzącym z wydawnictwa AH co by było ???
Może i nic a moze ci wszyscy przewrażliwieni forumowicze zakrzyczeli by Ciebie za takie sformułowanie żądając natychmiastowych wyjaśnień pt. co masz na myśli??? Po czym jeśli nie byłyby zgodne z ich tokiem myślenia poleciałyby gromy i pioruny .......

Zgodzę się że wszyscy powinniśmy traktować wiele spraw z przymrużeniem oka ( naprawdę chcieli zwracać gazetkę na znak protestu ??? ............... OMG ). Ale sam widzisz że tak nie jest. Szkoda byłoby weselej.

pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
13-04-09 16:02  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

czesław45, jako modelarz mizerny, nie prawdziwy co ciosa siekierą części w swoich modelach powiem Ci że porównania te są takową ciekawostką przyrodniczą entuzjasty, po raz nie wiem który z kolei napiszę, że należy je traktowac z przymrużeniem oka. Nie są to wynurzenia, bo takowe doczyczą bardziej osobistych/intymnych zagadnień, jeno: patrz wyżej. Suwmiarką jak na razie nic nie mierzyłem w tym wątku, a entalpią zajmuję się tylko w pracy ;)

Rozumiem, że moje opinie są dla Ciebie opiniami co najmniej żadnymi, lecz na taki argument mogę tylko uśmiechnąć się z politowaniem i powiedzieć: z wzajemnością przyjacielu.

Piszesz, że chciałbyś sobie zobaczyć jak zrobiłem w swoim modelu daną część co Pan X zaprojektował...przykładowy wygląd reflektorów 36 calowych, oraz radaru SK-1 możesz sobie zobaczyć w mojej relacji, korzystałem właśnie z takich materiałów podobnych, które tu są.

PS: widząc Twoje relacje uważam, że jesteś modelarzem znakomitym, piszę to całkowicie poważnie. Ale chyba nie kleisz z kartonu?

No i pytanie za million dollarów: dlaczego czytasz ten wątek pluss moje wypociny udzielając się tak jakby temat żywo doczyczył Ciebie? Jeżeli sądzisz, że to wszystko jest nic nie warte, nie godne, etc. to możesz bezproblemowo ten wątek dodać do ignorowanych ;)

Pozdrawiam serdecznie

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (13-04-09 18:25)

 
13-04-09 18:30  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
czesław45 

 

Akurat Sven nie miałem na myśli Twojego warsztatu pisząc o piłach i widelcach :-) . Może zbyt uogólniłem wszystko . Chodzi mi poprostu o samo "zjawisko " . Za bardzo rozrzedziłem sobie powietrze nad modelem i mi się mózg nie dotlenia :-) . W takim razie przymrużam sobie oczy i do zobaczenia w następnym odcinku . Frytkom i mu podobnym współczuję ciężkiego kawałka chlebka .

Propozycja butelczyny będzie wciąż aktualna .
--

Vliestroom
Calypso Jacques'a Cousteau
Smit Nederland
Atlas 5t
AZIZ



Post zmieniony (13-04-09 18:34)

 
14-04-09 09:44  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Możecie mnie spalić na stosie, ale idąc duchem marynarza to co się zaczęło trzeba skończyć. Kto się boi, zniesmacza, wzdryga jak ostryga, makrela w mętnych oceanicznie toniach, unika rekinów, ma słabe nerwy, etc., etc. to lepiej niech natychmiast przełączy na nast. kanał.

Przekonało mnie jeszcze coś: przyzwolenie gdy robiłem podobnie przy analizie Heleny z Domu Bumagi, a krzyk, że krzywda się dzieje, gdy wziąłem się teraz za rodzime Wydawnictwo. Najpierw musicie zniszczyć, zatopić mój szkuner, nie zamilknę, jakem bosman Latającego Holendra. Nie ulęknę się niczego ;) Rzucam Wam rękawicę, wyzwanie ;)

No więc kontynuując, dzisiaj mamy: gruszeczkę dziobową. W powiększeniu zdjątko z wodowania SF. Krążowniki New Orleans miały tą gruszkę bardzo finezyjną, taką "gruszeczkę", ale jednak. Jak ktoś chce sobie ją pooglądac w całej okazałości to odsyłam do monografii bliźniaka: USS Minnneapolis.



* pokład dalmierza dział 8-calowych (rufa): porównanie elementów modelu z planami USS San Francisco z Floating drydock:



* parę detali u góry/z przodu komina przedniego, taka drobnostka, którą nie należy się zbytnio przejmować, wstawiłem bo się samo nawinęło pod rękę:



* góra platformy dalmierza dział 8-calowych, rufa (porównanie ze skrawkiem planów SF z Floating dry-dock, tyle mam, resztę zeżarły konie trojańskie)



*śródokręcie: zabudowa za drugim kominem; na zdjęciu SF na stan z 20 paźdz. 1944r.



Wieczorem wstawię dźwig, ale to tylko dla tych o mocnych nerwach...

Jakoś dziwnie to wszystko jest takie samo jak plany w Profilach Morskich, czyyżby model był na ich podstawie opracowany?

Edit, coby cross-postingu uniknąć:

Wieczór się zbliża, więc jeszcze aby zdążyć przed Misiem Uszatkiem mamy oto dźwig łodziowy/lotniczy; rozpisywać się nie będę, sami sobie znajdźcie różnice jak chcecie ;)




No i na koniec platforma masztu...no właśnie: do porównania wstawiłem z dry-docka platformę masztu rufowego, ale coś nie mogę wykoncypować z wycinanki, która platforma i jej części do którego masztu i na jakie miejsce pasuje...



--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (15-04-09 15:10)

 
15-04-09 22:41  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Tomek 

 - 2

Coś mi się zdaje, że Sven puści z torbami S. Brzezińskiego.

Ja chciałbym rzucić światło na sprawę z innej strony...
Jak któryś z modelarzy jedzie na konkurs modelarski i musi pokazać plany na podstawie których model został wykonany, to czy komisja zarzuci mu brak wszelkich dostępnych materiałów, czy pokusi się o ocenę modelu zgodnie ze zgromadzonymi przez modelarza dokumentami? Czy z tego tytułu ktoś został zdyskwalifikowany? Czy ktoś, kto sklei ten model prosto z wycinanki będzie miał mniejszą frajdę niż ci, co go poprawią?
Model został wydany, więc chyba trudno będzie P. Olesiowi dawać erratę do całości modelu. Co więcej. Może się okazać za chwilę, iż ta errata także będzie błędna, gdyż ktoś dogrzebie się jeszcze innych zdjęć...
Sven wykazł ewidentnie, że błędy są (gruszka dziobowa- to jeden z nich). Może zakopmy topór wojenny. Sven niech prześle Panu Olesiowi lub P. Turalskiemu wykaz błędów, na forum niech zostanie założony wątek, gdzie bedzie można zobaczyć, co zmienić, aby San Francisco nim był, a mniej wytrwali i lepiej przełykający wygląd podwodnej części dziobnicy i podobnych potknięć i tak go skleją w tej formie.
Potyczki słowne prowadzą jedynie do tego, iż modelarze lub forumowicze obrzucają się jedynie błotem i imputują sobie coś tam w mniejszej lub większej ilości. Czy na konkursie modelarskim, gdzie dochodzi do spotkania twarzą w twarz modelarzy, którzy goszczą na tym forum daje to możliwość spotkania w dobrej atmosferze, czy też rzutuje na niezbyt miłe samopoczucie i wrażenie, iż ktoś nas ocenia za porównania i epitety?
PAX! Pax między chrześcijany!!!

--

 
16-04-09 06:58  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tomek, powyższe to tylko dla zbzikowanych fanatyków US Navy, którym nie jest obojętne płacąc 69 zł, czy model mniej więcej jest zgodny z oryginałem, czy nie. Dla innych może to nie mieć najmniejszego znaczenia. Mogą zapłacić tyle ile ich stać nie wnikając czy jest to Frisco czy coś przypominającego.

A jeśli komuś przyda się to coby tu i tam poprzerabiać to okey. Ja na pewno nie poprzestanę na Profilach Morskich i zainwestuję w plany z Floating drydock by model przybliżyć. Ale do tego czeka mnie pewno zakup drugiej wycinanki co już mnie lekko po portfelu uderzy. Chciałbym także by projektanci też inwestowali w swoje materiały do projektu modelu, za który modelarzom przyjdzie słono zapłacić. Niech jakość modelu będzie współmierna do jego ceny, co przedkłada się na szacunek do klienta ergo nie nabija się go wtedy w butelkę ;)

Mam nadzieję, że moja tutaj praca pozwoli Kolegom zdecydowanym na zakup na bardziej świadome wydanie 69 zł za model SF, niech wiedzą za co płacą.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (16-04-09 07:16)

 
16-04-09 07:59  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
pepo ciufakers   

hmmmmmmmmmm
hmmmmmmmm
hmmmmm
rozmowa jak najbardziej przesadna, ale patrząc na zdjęcia tego dźwigu, które wstawił Sven
to aż musiałem napisać...
jak dla mnie taka dokladność w zupełności wystarczy - o co tyle krzyku?
przecież są podobne do siebie - więc o co chodzi? że ramię nie jest drutowane?[to było pytanie retoryczne]

Sven - nie jestem okrętowcem, ale Twoje zdjęcia są dla mnie dowodem, że ten model jednak odwzorowuje w wystarczajacym stopniu tą jednostkę, no wydaje mi się, że przy tej skali projektant, może pozwolić sobie na uproszczenia,a oglądając relacje okrętów na tym forum widze, że niektórzy modelarze potrafią wydobyć z wycinanek znaczenie więcej niż oferują, także komu będzie przeszkadzało, przesunięcie o 2mm jakiegoś magazynu amunicyjnego w postaci pudełka 2x3mm to sobie sam przesunie.
Pzdr.

 
16-04-09 08:12  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Wszystko okey, jeżeli po zapoznaniu się z moimi materiałami okrętowiec stwierdzi, że jednak warto wydać 69 zł, że się opłaca to w porządku. Jego wybór, jednak świadomy co kupuje. Gdyby tych materiałów nie było to kupowanie, wydawanie 69 zł byłoby zupełnie w ciemno, a potem jak piszesz: przerabianie, itd.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
16-04-09 08:30  Odp: [nowość] MODELIK 1/09] USS ”SAN FRANCISCO”
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tu nie chodzi o to, czy komuś przykleja się epitety, czy ktoś się czepia.

Wydawnictwo wydało model. Z reguły jest to produkt który kierowany jest do szerokiej rzeszy potencjalnych wykonawców, musi być więc w jakiś sposób uproszczony, co wcale nie oznacza, że jest do bani. Nawet jeśli posiada jakieś błędy, to nie wynikają one ze złej woli, a raczej z braku dostępnej dokumentacji czy chęci uproszczenia pewnych elementów. Nie zwsze musi być kawior.

Dawno nie kleiłem czołgu czy okrętu, którego bym nie przerobił lub nie zrobił wielu rzeczy lub nawet całości od podstaw. Ale nie mam pretensji do wydawców, że takie są modele. Bo dla takich fnatyków jak ja poprawienie czegoś nie jest jakimś problemem, a robić model głównie dla nich mija się z celem - jest ich za mało.

A takie rozkładanie na czynniki pierwsze jak robi to Sven ma jak najbardziej sens. I nie chodzi tu o pokazanie jak coś wydawca skopał, a jak taki potencjalny zakręcony może coś zrobić/poprawić samemu. Dla każdego to, co lubi.

"Jak któryś z modelarzy jedzie na konkurs modelarski i musi pokazać plany na podstawie których model został wykonany, to czy komisja zarzuci mu brak wszelkich dostępnych materiałów, czy pokusi się o ocenę modelu zgodnie ze zgromadzonymi przez modelarza dokumentami?"

Model ocenia się na podstawie przedstawionej dokumentacji. Jak będą 2 modele, a jeden będzie miał zgromadzoną większą ilość dokumentacji i będzie miał większą dokładność odwzorowania, to wygra. Przecież wykonawca po to poświęcał swój czas i środki finansowe, żeby zrobić coś lepiej. I dlatego powinien wygrać. To chyba normalne?

"Czy ktoś, kto sklei ten model prosto z wycinanki będzie miał mniejszą frajdę niż ci, co go poprawią?"

A dlaczego? Frajda z klejenia to coś, czego nikt klejącemu nie odbierze. Można konkurować z innymi modelami klejonymi prosto z wycinanki - po to jest chyba klasa standard. A jak się nie klei dla wygranych w konkursie to nie widzę żadnego problemu.

Jeśli ktoś chce robić model na konkurs, to chyba powinien się liczyć z tym, że wygra ten, kto więcej włożył w wykonanie modelu? Dla mnie to jest jasne. I nie powinien mieć pretensji o to, że wycinanka była nie do końca dobra, jeśli ktoś inny zrobił z niej coś więcej.

Przestańmy biadolić, cieszmy się z tego co mamy. Nie narzekajmy, że ktoś chce coś więcej i w tym celu SAM zgłębia szczegóły, poprawia i pozwala innym korzystać ze swojej ciężko zdobytej wiedzy.

Mnie cieszy i wydanie modelu i rozbiórka Svena. I z ewentualnego kolejnego modelu taż się będę cieszy. Bo będę miał MOŻLIOŚĆ WYBORU - to przeciez luksus.

Jak ktoś chce standard - ma przecież całkiem niezły model, może z małymi błędami merytorycznymi. Nie są one jednak jakieś porażające. Pewnie, że można pokazać, że coś można było zrobić lepiej. Ale ZAWSZE coś można zrobić lepiej, niezależnie jak dobre coś już jest. Dlatego nie ma co przesadzać z oczekiwaniami.

Jak koś chce super zdetalizowany okręcik - to korzystając z wiadomości Svena może sobie taki zrobić. Tylko proszę nie narzekać, że chciałoby się mieć cudo, nie potrafi się go zrobić, a wydawnictwo nie dało go na tacy. W sklejonych modelach nie oceniam tego co dał producent, a czas i wysiłek włożony w jego budowę.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 15Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024