FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-03-09 23:52  [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
Tomek 

 - 2

Chciałem zrobić do modelu ORP Piorun w skali 1:400 lufy z igieł lekarskich. W przybliżeniu dla 102 mm wyjdzie coś ok. 0,25 mm, zaś dla 120 mm coś koło 0,3 mm. Myślałem o zaadoptowaniu do tego celu igieł 0,2 mm i 0,4 mm, jednakże łamię sobie głowę, jak to cudo obciąć, żeby równo było i nie było pogięte. Kiedyś niektórzy modelarze pisali o tym na forum, jednakże poprzez "Szukaj" niewiele udało mi się znaleźć. Będę wdzięczny za każdą radę -niekoniecznie musi dotyczyć igieł lekarskich. Inne materiały na lufy również zaakceptuję w miarę swoich skromnych umiejętności.
Będę wdzięczny za każdą radę!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich!
Tomasz

--

 
26-03-09 23:57  Odp: Pytanie: Jak obciąć igły lekarskie?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Obetnij czymkolwiek i zeszlifuj do równego papierem ściernym albo pilnikiem.

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
27-03-09 00:46  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=114591&t=114591&filtr=&page=4 - mniej więcej w połowie strony Bartosz pokazał jak należy przystosować igłę do modelarskich potrzeb :-)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
27-03-09 01:08  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kwiatek napisał:

> http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=122474&t=114591#reply_122474
> - mniej więcej w połowie tematu Bartosz pokazał jak należy
> przystosować igłę do modelarskich potrzeb :-)

Mam nadzieję, że Bartek nie będzie miał nic przeciwko temu, jeśli wkleję tu Jego instrukcję. Może innym będzie wygodniej znaleźć tę informację w przyszłości.



Źródło: Autor: Bartosz, Wątek: [Relacja/Galeria] PANZER 38 (t) - GPM

--

 
27-03-09 07:29  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ja zamiast obcinać po prostu przepiłowuję pilnikiem.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
27-03-09 08:34  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Chciałem zrobić do modelu ORP Piorun w skali 1:400 lufy z igieł lekarskich. W przybliżeniu dla 102 mm wyjdzie coś ok. 0,25 mm, zaś dla 120 mm coś koło 0,3 mm.

Ja chciałem zwrócić uwagę na jedną kwestię. Nie pierwszy raz spotykam się z czymś takim, że robiąc lufy do modelu, modelarz dzieli kaliber przez skale. A lufa to co, z takiej blachy jak puszki od piwa jest zrobiona?;-) W działach kalibru 120 mm trzeba dołożyć jeszcze około pół kalibru, żeby mieć średnicę zewnętrzną lufy.
Dla zobrazowania, wieże ORP Gryfa.


--

pozdrawiam
Piotr




Post zmieniony (27-03-09 08:35)

 
27-03-09 09:43  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Eeee,tam utrudniacie sobie tylko... ;-) ;P

Równiutki ,okrągły koniec igły lekarskiej ( do wykorzstania np.na lufę ) można osiągnąć w kilkanaście sekund.
Wystarczy kombinerkami "rozciamkać" plastikową obsadkę igły. Robimy to ściskając najwęższe miejsce obsadki,czyli koniec w który wchodzi igła.Robimy to na raty - wielokrotnie zgniatamy plastik obracając przy tym obsadkę.
W ten sposób uda nam sie wyjąć igłę z obsadki.
Na tym etapie mamy igłę z tępą końcówką zalaną żywicą ( wygląda jak kropla distalu...). Żywica ta jest twarda,ale krucha. Ja także "rozciamkowujemy" opisanym wcześniej sposobem. Wszystko trzeba robić z wyczuciem ; jak się "napalimy" i bedziemy zgniatać z dużą siłą, to możemy niestety spłaszczyć igłę.
Jak skruszymy żywicę to jej resztki można bez preszkód zestrugać/zdrapać nożykiem - nawet niezbyt tępym.

I już mamy idealnie poprzecznie "przeciętą" igłę i to zachowując jej całkowitą długość!
A jeśli tak wykonana lufa ma zbyt cienkie ścianki,to wystarczy je pogrubić poprzez oklejenie cienkim papierem do potrzebnej średnicy.

Uff... Opis dość długi, ale jak spróbujecie, to nie będziecie robić tego inaczej ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-03-09 09:58  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Łatwiej końcówkę podgrzać i ściągnąć

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
27-03-09 10:35  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pozwolę sobie dopisać swoje dwie metody:

1. Igłę nacinam dookoła krawędzią pilnika iglaka (np. o przekroju trójkątnym), a następnie odłamuję. Krawędź jest lekko nierówna, więc ją obrabiam płaską powierzchnią wyżej wymienionego pilnika.

2. Igłę przecinam "brzeszczotem" wykonanym z żyletki. Aby żyletkę zamienić w "piłę" należy jej ostrą krawędź stępić poprzez uderzanie ostrą krawędzią noża (kilkadziesiąt razy). Taki brzeszczot nie jest jednak zbyt trwały, ale wystarcza na jedno przecięcie nawet grubej igły. Można go też ponownie wielokrotnie "ostrzyć", czyli de facto stępić metodą jak wyżej ;-). Zaletą tej metody jest to, że można wykonać bardzo precyzyjne cięcie i odcinać bardzo małe kawałki igieł. Na marginesie dodam, że spotkałem człowieka, który taką "piłą" wycinał orzełki z monet ;-)
UWAGA!: żyletki są ostre i należy zachować szczególną ostrożność! - to tak na wszelki wypadek, jakby się trafił jakiś prawnik, hehe

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
27-03-09 11:01  Odp: [Technika] Jak obciąć igły lekarskie?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:02)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024