FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-03-09 18:27  [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
jacko1971   

Witam, na stronie ORLIKA pojawił się nowy rodzynek... jak w temacie.
Pozdrawiam.
http://www.orlik-models.pl/modele/nowy/nowy_big.jpg
PS
Jeśli już było, proszę skasować wątek.



Post zmieniony (25-03-09 20:19)

 
25-03-09 20:12  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
jacko1971   

Znalazłem jescze coś takiego...
http://www.percongrp.com/pelikan/aircraft/pbj_ms.htm
Nie jestem znawcą tematu, czy to projekt pokładowej wersji Mitchell'a ?



Post zmieniony (25-03-09 20:19)

 
25-03-09 20:41  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ciekawe kto jest projektantem tego modelu.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
25-03-09 21:01  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
Konrad 

Na Forum:
Galerie - 1
 

jacko1971 napisał:
> Nie jestem znawcą tematu, czy to projekt pokładowej wersji Mitchell'a ?

Z podpisu modelu wynika, że tylko jeden PBJ (oczywiście ten z dioramy) kiedykolwiek lądował na lotniskowcu. Były to próby przed potencjalna inwazją na Japonię.

 
25-03-09 21:29  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

To że samolot Marynarki nie znaczy że pokładowy.

--


 
25-03-09 21:35  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
Drewal   

Cieszy mnie wydanie tego modelu, wciąż mało tego typu maszyn w 1:33 :)

 
25-03-09 22:43  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

A dlaczego to są dwa różne modele (a oznaczenie to samo)???
Ten z Orlika nie ma wieżyczki i ma jakiś taki "tępy dziób" ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
26-03-09 06:38  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
Drewal   

Odnośnie dzioba to myślę, że to wizja artystyczna (wystarczy spojrzeć na gondole silników też nie ma rewelacji), no chyba, że pod tym kątem tak to właśnie wygląda., Odnośnie wierzyczek to ten egzemplarz takie posiadałądał.
Tutaj

--

 
26-03-09 11:23  Odp: [Nowość] ORLIK - North American PBJ-1 Mitchell
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

B-25 był produkowany w różnych wersjach i w różnej konfiguracji. Wersje G, H były wyposażone w dzialo 75mm i miały skrócony dziób. Rozmieszczenie grzbietowej wieżyczki też bywało różne w zależności od wersji (z przodu, tyłu kadłuba, nie pamiętam, czy były samoloty bez górnej wieżyczki). Różne też bywały modyfikacje polowe (np częste w wersji J zabudowywanie w nosie samolotu 4-8 km 12,7mm, bez oszklenia), wersje D,G, H, J miały często dobudowywane z boku kadłuba 4 km 12,7 mm (tak jak ten model).

Samoloty produkowane dla lotnictwa armii miały oznaczenie B-25, produkowane dla lotnictwa US Navy miały oznaczenie PBJ. Podobnie było z oznaczaniem np B-24 Liberator, tyle że wersja marynarki miała pojedyncze a nie zdwojone usterzenie pionowe.

Tak naprawdę wersja PBJ-1 to odpowiednik marynarki dla armijnego B-25 G lub H - szczegółów nie podam bez źródeł. Z tego co pamiętam właśnie G i H różniły się zewnętrznie m.in. umiejscowieniem górnej wieżyczki strzeleckiej.

Spotkałem się z wersją B-25J (nie wiem czy standardową, czy była to modyfikacja polowa), która mogła oddać do przodu salwę z 14 Browningów 12,7mm! 8 w nosie kadłuba, po dwa z każdego boku kadłuba i 2 w górnej wieżyczce strzeleckiej, która mogła strzelać do przodu. Samoloty w takiej konfiguracji były używane do misji bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, z tego co pamiętam w 345 BG.

Mitchele na pewno mogły startować z pokładów lotniskowców (rajd na Tokio), ale nie słyszałem, żeby na nich lądowały. W rajdzie na Tokio wzięły udział B-25 lotnictwa Armi.

W lotnictwie marynarki wykonywały misja patrolowe, żwalczania żeglugi japońskiej, okrętów podwodnych.

Mitchele praktycznie sparaliżowały transport morski na Wyspach Salomona, najpierw prawie kompletnie niszcząc japoński konwój z dostawami na Guadalcanal, co spowodowało zaprzestanie wysyłania konwojów, a potem niszcząc całkowicie ruch barek oceanicznych pomiędzy wyspami. Po prostu polowały na wszystko co pływało, niszcząc statki ogniem broni pokładowej. Szczególnie przydatne w tej roli były właśnie wersje G i H, z działem 75mm.
--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (26-03-09 11:37)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024