FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-03-09 20:21  [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408 /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Model holenderskiego kołowego transportera opancerzonego DAF-YP 408 z 1958 r. w skali 1:25 opracowałem samodzielnie i wykonałem w początkach lat siedemdziesiątych na podstawie planów zamieszczonych w Modelarzu z 1969 r. opracowanych przez Zdzisława Górajka oraz kilku niewyraźnych fotografii z czasopism wojskowych i modelarskich, więc trudno o pełną, historyczną wiarygodność.
Bieżniki kół wykonane są z plasteliny, stąd takie zdarte zarysy, bo plastelinę trzeba było "utwardzić" lakierem bezbarwnym a i tak w upalnym lecie miękła, więc nakładałem następna warstwę lakieru i..........widoczny efekt eksperymentów w początkach mojego hobby. A wtedy nie było nawet nożyków modelarskich. Druty anten także miały być mało podatne na odkształcenia mechaniczne :-)
a i cały model jest tak solidnie sklejony i zaimpregnowany, że można na nim siadać. Posiada także ruchomy km.
W latach 1968/69 w Modelarzu pojawiły się również plany lekkiego holenderskiego, zwiadowczego samochodu pancernego DAF-YP 104
(z 1961 r) i szwajcarskiego transportera opancerzonego Mowag sw1 4x4 (z 1959 r.) tegoż autora, do budowy, których także się przymierzałem dręczony brakiem zachodnich wozów pancernych na rodzimym rynku modelarskim.
Niestety skończyło się tylko na przeliczeniu wymiarów na skalę, bo na budowę jakoś zabrakło czasu i tylko plany pozostały w moim modelarskim archiwum.
Pojazd DAF-YP 408 przedstawiony jest w malowaniu i oznakowaniu sił pancernych Holandii z lat 60-tych. Na ostatnich zdjęciach wraz z załogą desantową ;-)



, , , , , ,

, , , , , ,

, , , ,

Post zmieniony (02-09-14 17:58)

 
09-03-09 20:54  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ten model jest super! Nawet jak na dzisiejsze standardy prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Czy mógłbyś sie ewentualnie podzielić tymi planami z modelarza?

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
10-03-09 08:38  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
OGGO 



Na Forum:
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 5

Witam Slawku
Lubie zagladac do Twoich postow,bo ciagle pokazujesz cos ciekawego.Bardzo interesujacy model.Pozdrawiam Krzysztof.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

 
11-03-09 19:53  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję bardzo Koledzy za zainteresowanie moimi starymi konstrukcjami i tak miłe Wasze pozytywne opinie!

Maćku -Jak najbardziej mogę Ci zeskanować te plany, choć raczej takiemu wytrawnemu modelarzowi jak Ty te stare, proste rysunki techniczne niewiele dadzą.
Tak z ciekawości wpisałem w wyszukiwarkę internetową symbol DAF-YP i pojawiło się tyle materiałów na ten temat, że aż oniemiałem z zachwytu.
Nie przypuszczałem nawet, że odnośnie tego sprzętu z końca lat pięćdziesiątych będzie tak wiele.
Gdybym wtedy , przez te prawie 40 lat dysponował choć 1/1000 lub niekiedy nawet mniejszą częścią tej dokumentacji, jaką teraz można zdobyć odnośnie danego typu pojazdu, to jakże inaczej wyglądałoby obecnie wiele moich modeli :-(

No cóż-świat idzie z postępem także w dziedzinie modelarstwa, ale trudno jest zniszczyć stare, by stworzyć jeszcze raz to samo stare od nowa, według pełnej dokumentacji, skoro można zrobić coś zupełnie nowego od nowa.....

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
12-03-09 14:25  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Zdjęć w necie jest faktycznie sporo, ale zawsze co plany to plany :) Więc jak byś mógł podesłać to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
15-03-09 18:27  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

W tym tygodniu Maćku postaram się przesłać Ci te zeskanowane plany na maila i przepraszam, że tak to trwa, ale mam trochę więcej zawodowej roboty. Pozdrawiam!

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
18-03-09 18:46  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Maćku-plany wysłałem!

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
18-03-09 23:16  Odp: [Galeria] Holenderski transporter opancerzony DAF-YP 408
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Dotarło, dzięki :)

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024