FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-03-09 08:54  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Przydało by się coś pokazać skoro się zaczęło relację. Robię to jednak trochę niechętnie bo ten etap prac nie należał do najłatwiejszych . Nie wiem też jak do tego się zabrać i w jakich słowach to określić . Z zasady długo się nie rozwodzę nad błędami czy to moimi czy w projekcie tylko je rozwiązuje i przechodzę nad nimi dalej nie analizując, dlaczego?. Dlatego teraz przedstawię tylko suche fakty co było nie tak i co ja zrobiłem ,żeby je obejść.
Podczas sklejania elementów kabiny problem stanowiły podpórki foteli pilotów(szablon cz.5), które były za długie . Nawet po zrobieniu otworów na wylot przez ścianę boczną kabiny wystawały one jeszcze z 1,5 mm. Problem spiłowałem.
Poszycia boczne i spodu w miarę ładnie pasowały tylko na ogonie , prawe poszycie skończyło mi się trochę wcześniej niż lewe lub dolne. Szkielet mi wystawał jak na zdjęciu:



Problem spiłowano o te czerwone oznaczenie.
Dalej zacząłem sprawdzać jak będzie pasować poszycie górne. Po przemyśleniu sprawy najpierw zaczęłam przymierzać cz. 15D i podklejone do niego od spodu 15E i F. Okazało się najpierw ,że mam problem z cz8 (ścianka oddzielająca obie kabiny) którą mocno spiłowałem po obwodzie ,aby mi poszycie kabiny(cz.15D) ładnie zeszyło się z poszyciem bocznym. Bardzo podobny problem miałem z tablicą przyrządów (cz. 11).
Problem tablicy rozwiązałem tak jak na zdjęciach poniżej:



W części 9E wyciąłem taki rowek ,aby tablica przyrządów weszła mi głębiej i trochę niżej.
W tym momencie poszycie zakrywające mi kabinę zaczęło pasować. Zabrałem się więc za pasowanie poszycia przed kabiną(cz.15G) no i tu zrobiłem jeszcze większe oczy bo się okazało, że poszycie zachodzi mi na poszycie kabiny o jakieś 3,5mm(tak na oko patrząc). One powinny się stykać, a nie zachodzić na siebie.
Problem rozwiązano jak na zdjęciu. Z cz. 15E i F odciąłem po jakieś 3,5mm (zaznaczone czerwone pola). W cz.15F ten zaznaczony strzałkami element ścianki bocznej, tuż przy tablicy przyrządów też odciąłem na linii zagięcia. Stał się zbędny przy takim rozwiązaniu problemów kabinowych.



Zapomniałem jeszcze wspomnieć ,że walcząc i pasując na wszystkie sposoby poszycie kabinowe tak je sterałem ,że musiałem sięgnąć do drugiego egzemplarza wycinanki aby pobrać nowe cz. 15D,E,F.

Pozwoliłem sobie uplastycznić trochę chłodnicę . Dla porównania daje zdjęcie tej wycinankowej i mojej.



A tutaj jeszcze kilka zdjęć z walki nad modelem.



To wszystko co powyżej jest napisane i pokazane , to stan modelu z przed dwóch dni. Wczoraj gdy ostatecznie doklejałem poszycia górne na swoje miejsca wynikł jeszcze jeden problem, gdzie dosyć mocno ściąłem z góry z całej długości cz.9A . Niestety nie mam zdjęć ,żeby to pokazać. W każdym razie kiedy już poszycie było skończone z zadawalającym mnie efektem po prostu chcąc polepszyć i dokleić po całym obwodzie imitację obicia skóry dookoła kabiny pilota, skopałem model. Ja ,cymbał wyłączając myślenie próbowałem zrobić to na siłę i pięknie porwałem i zmiętosiłem poszycie dookoła kabiny pilota. Model mało co nie wylądował w koszu. Znowu myśląc postanowiłem dokleić łaty z części którą wcześniej już zużyłem przy przymiarkach(cz15D). W tej chwili wygląda to okropnie i nie mogę sobie wybaczyć swojej głupoty. Dzisiaj postaram się skonsultować z kolegami z Qwaku co do tego czy jest sens dalszego klejenia modelu. Moja żona określiła to jednym słowem „dziadostwo”(to o mojej pracy). Szkoda gadać.
Pozdrawiam

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (06-03-09 14:46)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Partyzant 5952 27-02-09 19:59
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Matrix OST 459 27-02-09 20:27
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Partyzant 385 06-03-09 08:54
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
MARIUSZ 1327 06-03-09 13:48
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Partyzant 375 06-03-09 22:28
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Matrix OST 381 07-03-09 08:17
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Partyzant 530 14-03-09 19:39
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Partyzant 417 18-03-09 20:09
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
Ozzy(rys) 401 18-03-09 21:37
 Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby  nowe
henryk67 381 24-03-09 13:32

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024