FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-02-09 08:35  [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Serdecznie witam zgromadzone tu szanowne grono modelarskie



Silnik i ogon



Płat nośny




Poszycie prawego płatu nośnego



Trochę ogólnie po całości ;)







Relacja z mojego 4-tego modelu. Temat może trochę popularny, ale mam nadzieję, że z pomocą Alina (któremu dziękuję za silnik) nie zanudzę was na śmierć. Krytyka i porady mile widziane. Zdjęcia jeszcze milej. Buduję silnik tylko i wyłącznie na podstawie dokumentacji wyszukanej w Internecie, więc czeluści forum (które i tak już znacznie odbiło się na mym warsztacie) i przede wszystkim wasza wiedza będą tu nieocenione. Retuszu dokonuję mieszając Astry aż do skutku. Na razie chyba moim największym problemem jest zgodność merytoryczna silnika i brak aero :( Arkuszy nie impregnowałem. Tam gdzie jest to opłacalne doszlifowuje krawędzie pod kątem by się ładnie zeszły i impregnuję klejem BCG. Wykonałem również część owiewki oraz lotki do usterzenia poziomego (tu skorzystałem z metody QŃ'a prezentowanej w relacji z F2A Buffalo - genialna). Nie miałem jednak czasu na zrobienie zdjęć. Chcę też podziękować Konradusowi, który posprzątał po mnie bałagan. Zapraszam i mam nadzieję nie być nazwany NJM'em ;)

--

_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

Post zmieniony (06-02-09 11:47)

 
06-02-09 10:17  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"mam nadzieję nie być nazwany NJM'em ;)"

Na to raczej nie możesz liczyć :))

Zacząłeś wzorowo. Od pokazania tego co robisz, czyli konkretnie i rzeczowo.

Model wychodzi Ci świetnie, silnik - miodzio. Łączenia segmentów - bez szczelin, praktycznie niewidoczne.

Jeszcze miejscami widać drobne błędy, np. ciut za mało podtłoczone końcówki skrzydła, ale sądzę, że z czasem dopracujesz technikę. Nie bój się dośc mocno naciskać karton przy tłoczeniu czy zaokrąglaniu. Nie powstaną wtedy nawet drobne załamania. Dobierz też właściwy kształt narzędzia do przetłaczania. Jak nie masz odpowiedniego profilu (np. narzędzia dentystyczne z kulistymi końcówkami), to wystrugaj sobie na drewnianym patyczku okrągłą końcówkę, zabezpiecz kilkakrotnie superglue (stanie się bardziej gładka i śliska) i będzie OK. Pamiętaj tylko o stopniowym zwiększaniu nacisku i kilku- kilkunastokrotnym gładzeniu przetłaczanej krawędzi.

Co do malowania. Jeśli nie malujesz całego modelu, a tylko elementy takie jak silnik, to pędzel w zupełności wystarczy. Farba musi być rzadka, dobrze jest położyć 2-3 warstwy. Aby uzyskać ładne odcienie na silniku proponuję pomalować go w całości gunmetalem, krawędzie bardzo delikatnie przetrzeć suchym pędzlem z aluminium. Druga wersja kolorystyczna to zestaw aluminium/srebrny - nie wiem jakie kolory miał silnik w oryginale. Dodać ewentualne zacieki - ale bardzo delikatnie, rozpuszczalnikiem z odrobiną brązowej i (lub) czarnej farby.

Do wykończenia malowania proponuję pomalować całość matowym lakierem w sprayu - zobacz jak to wyszło Zetpt-owi w dzbanku:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=149829&t=149829&filtr=1&page=2

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (06-02-09 10:26)

 
06-02-09 10:59  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

QŃ - myślę, że wiem o co Ci chodzi z kształtowaniem kartonu:



Końcówki płata chyba mi się rozwarstwiły (BCG od firmy UHU nie wytrzymał, być może powinienem rozcieńczyć, lecz nie wiem zbytnio jak to działa). W dotyku nie czuć jednak nierówności, oznacza to, że klej wypełnił szczeliny. Wyretuszowałem.
Co do malowania zdecyduję się chyba na czarne, półmatowe (tak wygląda większość muzealnych) lub matowe. Cieszę się, że pędzel wystarczy. Aero nie prędko będę miał (jestem finansowany przez rodziców). Specjalnie dla Ciebie lotki metody twojego autorstwa (zdjęcia robiłem na szybko).



Na zielono zaznaczona grubość nieobrobionego papieru (dla porównania krawędzi samej lotki). Kolejne foty już niedługo.



--

_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

Post zmieniony (06-02-09 11:46)

 
06-02-09 11:06  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie wiem, jak wstawiasz. Ale najprościej to na fotobukiecie zaznacz zdjęcia i kliknij Generate HTML& Image code. Skopiuj okienko z miniaturkami do wstawienia na forum i będzie OK. A jak wykasujesz z każdego linku część od znaków ? do = to będziesz miał bezpośredni link do zdjęcia.

Jeszcze co do farb. Gunmetal Model Mastera jest prawie czarny i byłby idealny. Zobacz jak to wyszło mi w FW-190D9:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=99116&t=99116&filtr=1

Krawędzie świetne. A metoda nie moja. Od dawna stosowana przez wielu. Ja tylko ostatnio po raz kolejny ją opisałem.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (06-02-09 11:54)

 
06-02-09 17:45  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zapowiedziana wcześniej porcja fotografii z postępów:





Dziś już więcej nie będzie, zrobiło się ciemno i oświetlenie leży :-/ Przednia część owiewki wymaga jeszcze lekkiego retuszu, podobnie jak prezentowane usterzenie poziome. Podczas kształtowania podpór usterzenia na jednej z nich rozjechał mi się kolor. Walcowałem je posiadanymi narzędziami najlepiej jak mogłem, przez ponad 2 godziny. Zabrakło jednak wystarczająco sztywnego przedmiotu o odpowiednio małej średnicy. Drut grubości 1 mm giął mi się. Ma może ktoś z Was propozycję skąd wykombinować takie narzędzie o odpowiedniej sztywności? I czy jestem jeszcze w stanie zrobić coś z rozjechanym kolorem? (wydaje mi się, że retusz tylko pogorszy sprawę). Domyślam się, że gdybym przed rozpoczęciem prac zaimpregnował wszystko rozcieńczonym wikolem nie doszło by do tego. Nie potrafię jednak posługiwać się tą techniką, a złe użycie może skończyć się zniekształceniem części.
Prace nad silnikiem stoją głównie z tego powodu:




Nie mogę zdecydować się w jaki sposób rozwiązać problem pokrywy silnika. Jeżeli chcę być dokładny muszę pociąć sklejony już model:



Tę część muszę odciąć (zielony), a następnie skleić kawałki poszycia by przychodziły w ten sposób (czerwony). Gdy rozwiążę ten problem przytwierdzę też płat nośny. Czekam na Wasze propozycje.

--
_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

 
06-02-09 19:30  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

cześć

bardzo ładnie Ci idzie i będę oglądał Twoją relację. Mam tylko prośbę, może mógłbyś założyć taki sam wątek na np. kartonwork, jakoś mi bliżej do pisania na tamtym forum :)

W sposób jaki chcesz otworzyć pokrywy będzie teraz trochę utrudniony. żeberka trzymające tablicę przyrządów będziesz musiał usunąć, a to może zwichrować Ci np wiatrochron. myślę, że da się to zrobić, ale to ciężka operacja w tej chwili, zupełnie inaczej byś z tego wybrnął robiąc to wcześniej. dlatego rada na przyszłość...jeżeli chcesz waloryzować w takim stopniu model to każdą zmianę musisz zaprojektować i skleić w myślach pięć razy. pozwoli Ci to uniknąć takich niespodzianek. na Twoim miejscu nie ruszałbym tego tylko otworzył sam silnik, bez przedziału uzbrojenia:

dobrze to widać na tym zdjęciu. niestety niewidoczny będzie mechanizm synchronizacji karabinów i pojemniki na amunicje, ale za to zaoszczędzisz niszczenie modelu.

jeszcze raz proszę o tą relację na kartonworku :) na pewno wtedy będę czynnym uczestnikiem Twoich zmagać. sam będę kleił w niedalekiej przyszłości ten model z dużą walorką, więc chętnie podyskutuję na temat tego modelu :)

pozdrawiam



Post zmieniony (06-02-09 19:35)

 
06-02-09 20:03  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Otworzę relację również na kartonworku. To forum mnie po prostu wychowało. Lubię je ;)
Planowałem walorkę od samego początku, lecz na silniku Alina do innej wersji, który nie obejmował tak głęboko wsuniętych km'ów (lub źle się zorientowałem). Myślę jednak że przez moje uparcie i częściowy pedantyzm długo jeszcze będę się zastanawiał nad rozwiązaniem tego problemu. Wiem jak to jest ciąć gotowy model. W moim zeszłym (Bismarck od AH) oderwałem prawie całe dno (zdenerwowało mnie zwichrowanie wynikające z braku doświadczenia) i przykleiłem te same fragmenty poszycia na swoje miejsca. Płaty nie ucierpiały. Na czymś się uczyć trzeba, a na tym wyszedłem chyba bardzo dobrze. Jeszcze trochę i Wy to ocenicie. Drugim problemem jest brak zdjęć tej części myśliwca. Nie mam dokumentacji i pewnie to rozstrzygnie o rozwiązaniu. Całe szczęście jest tu cała gromada genialnych w swym fachu modelarzy. Po to jest relacja by się dzielić.
Myślałem o tym wcześniej i z tego co zauważyłem nie muszę usuwać 2 żeber powstrzymujących kabinę, większą część poszycia i deskę przed rozjechaniem się. Problem polega tylko na technice jaką miał bym odciąć poszycie by go nie zniszczyć. Fakt faktem, że to gafa z mojej strony..

--
_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

 
08-02-09 20:28  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie leniłem się przez weekend (aż tak ;d).







Pierwsze zdjęcie przedstawia wspomniany już rozjechany kolor (nie wiem czy widać). Kolejne 3 przedstawiają pompę paliwa do DB 601Aa. Biedziłem się nad nią prawie półtora dnia. Liczę na to, że wytkniecie mi błędy ;) bym mógł chociaż spróbować je poprawić. Przepraszam za jakość fotografii ale robiłem je przed chwilą (nie najlepiej radzę sobie bez światła dziennego), ostatnia fotka tylko do porównania wielkości. Następne dwa zdjęcia przedstawiają lufę od MG131. Jutro więcej fotek. Chyba zdecyduję się na wariant z odkrytymi MG co oznacza, że przede mną cięcie poszycia na gotowym modelu. Dokończyłem dziś również drugą lotkę steru poziomego. Dziś jeszcze wyretuszuję, a przedstawię jutro około 16. W następnej kolejności wykonam lotki głównego skrzydła. Dokończę również pokrywy zaworów.

--

_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

Post zmieniony (08-02-09 20:46)

 
08-02-09 20:39  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Aż się zapytam - co robi lufa od MG 131 w Emilu ?

 
08-02-09 20:53  Odp: [Relacja] częściowa, częściowo waloryzowanego Bf 109E-4 od Hala
Machemik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zgodność historyczna to nie mój konik. Jestem tylko 17latkiem klejącym modele. Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem. Oczywiście Messer masz rację. Emil miał 2x Mg 17 - 7,9. Tak to jest jak się pracuje na dokumentacji z netu :-/ mogłem sprawdzić w wycinance. Cóż na szczęście nie jest to kolosalny błąd. To tylko lufa i nie straciłem na nią za dużo czasu. Ciekawszy jest fakt, że prawie bym zmieścił tam 2 takie. Jutro zrobię tę do Mg 17 ;)

--

_________________
"... żeby nie było, że się nic nie dzieje. I, że nic nie robię. Robię, ale czasami mi się nie kce..."

Pozdrawiam!
Maciek

Post zmieniony (08-02-09 21:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024