FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-01-09 17:10  [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnej mojej relacji.

Tym razem na warsztacie wylądował Sd.Kfz.9 FAMO z wydawnictwa Angraf. W zasadzie będziemy mieli do czynienia z 2 modelami, gdyż posiadam 2 egzemplarze wycinanki(tutaj wielkie brawa i podziękowania dla sklepu Paper-Hobby) Generalnie prace odbywają się w takim trybie, że najpierw wykonuję elementy dla pierwszego pojazdu, a później wyłapując błędy zabieram się za drugi model, który jest finalnym, docelowym prezentem dla mojej drugiej połówki :) Natomiast pomysł budowania 2 modeli pojawił się po przejrzeniu nieukończonych relacji i nieprzychylnych głosów pod adresem tego opracowania. Dlatego, jeżeli uda się ukończyć oba modele, będzie dobrze, w przeciwnym wypadku postaram się dociągnąć do końca przynajmniej jeden.

Teraz może nieco o samym modelu:
Niemiecki ciężki ciągnik półgąsienicowy Sd.Kfz. 9 FAMO
Skala: 1:25
Ilość arkuszy z elementami: 34 B4
Ilość arkuszy z instrukcją i opisem budowy: 37 B4
Stopień trudności: 5/5

Ilość arkuszy i stopień trudności mówią same za siebie: porywam się z motyką na słońce :) Pół biedy, gdy przy takiej ilości elementów klejenie byłoby bezproblemowe, a po pierwszym starciu mogę powiedzieć, że walka będzie od pierwszego do ostatniego elementu.
Niespodzianką jest element 1aP/L i jego zaginane oklejki jedna jest wyprofilowana w prawo, natomiast druga w lewo. Na szczęście można je rozciąć i zamienić miejscami(tzn element prawy na lewo, a lewy na prawo) i jest git. O słynnym będzie "gdzie jest mój 1mm oklejek ramy???" chwilowo nie wspominam bo nie wiem co z tym zrobić. W egzemplarzu testowym obciąłem nadmiarowy kawałek 1aP/L i czekam na dalszy rozwój sytuacji. W każdym razie nie widzę klejenia tego modelu w standardzie, dlatego moje będą malowane(i tak czuję się jak barbarzyńca tnąc oryginały tych wycinanek)

Chwilowo starczy opisu i przejdźmy do tego co najważniejsze w relacji, czyli fotki:
Famo x2 i ogólny widoczek


Detale:


Tutaj pozostawiłem nieco dłuższe oklejki, gdyż przymierzając, wyszły one nieco przykrótkie w oryginale


--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
08-03-09 21:01  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnym odcinku relacji.

Od ostatniej odsłony minęło już trochę czasu i pora pokazać postęp zakładów Famo Werke.

Szara "jedynka" wygląda obecnie tak:



Natomiast "dwójka":



Może nie wygląda to imponująco, ale dotychczas położona została jedna warstwa farby w celu wygładzenia powierzchni i impregnacji przed późniejszym malowaniem. Co do samej wycinanki to jedynie w elemencie 1p były nieco przykrótkie oklejki. Reszta nie sprawiła większych problemów, bądź były to błędy na tyle małe, że nie zostały w pamięci na dłużej. Patrząc z perspektywy czasu i specyfiki samej konstrukcji warto zwrócić szczególną uwagę na pasowanie elementów ramy. Jako, że symetria całości będzie wynikała z ułożenia 2 równoległych elementów, przestrzegam, przed zrobieniem tego, co sam zrobiłem w "jedynce" - połączenia tych 2 elementów za pomocą zestawu elementów nr 7 bez uprzedniego sprawdzenia, czy wszystko jest ok. U mnie zakończyło się to demontażem i ponownym składaniem całości do kupy :/ Mam nadzieję, że w "dwójce" nie popełnię tego błędu.

Aktualnie zabieram się za uzupełnianie kolejnych elementów wewnątrz ramy, a później zobaczymy co dalej ;)

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
10-03-09 23:37  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Mały update:





Cudów nie ma...
...tragedii też ;)

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
11-03-09 21:06  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Kwiatek napisał:

> Ciekawie ta rama wygląda, a resory też Cię męczą jak i mnie?

Szczerze mówiąc, raczej nie. Element jak każdy inny. Jeżeli pasuje, jest git, jeżeli nie, albo ja coś spsuję, to zrobię sobie jeszcze raz. Iterację powtarzam do spełnienia warunku zadowolenia :)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
17-03-09 21:13  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Kolejna aktualizacja.

Tym razem do kupy skleiłem 2 połówki ramy "dwójki". Brakuje jeszcze belki przedniej, natomiast tylna jest zamocowana "na styk" i czeka na finalną obróbkę.





c.d.n

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
21-03-09 22:02  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Czas na cotygodniowy update:





Jak widać obie ramy zostały definitywnie poskładane do kupy. Następny krok to kolejne elementy wewnątrz ramy i most przedni.

c.d.n.

--

Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

Post zmieniony (21-03-09 22:42)

 
29-03-09 21:37  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnym odcinku.

Dziś przedstawiamy bałagan zwany mostem przednim(a w zasadzie nieposkładane do kupy półprodukty). Coś się dzieje, ale wielkich postępów nie ma. Ogólnie ten fragment modelu dał(i cały czas daje) mi w kość.



Teraz mam pytanie: lepiej będzie pomalować całość suchym pędzlem i męczyć się z taką powierzchnią, czy pomalować całość aerografem, natomiast detale suchym pędzlem? W przypadku malowania aerografem pojawia się pytanie, ile to jest "całość", jak zamaskować elementy, które będą w kolorze innym niż bazowy i wreszcie kiedy pomalować drobne elementy?

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
29-03-09 21:54  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Wszystko ładnie, pięknie, ale resory to najmniejszy problem, który już rozwiązałem. Problemem będzie silnik, skrzynia biegów, wydech i cała reszta "bebechów". Tym bardziej, że nawet elementy w kolorze bazowym będą montowane już po montażu elementów w innym kolorze.
Ewentualnym rozwiązaniem będzie malowanie "jak się da" a później pokrycie całości warstwą lakieru matowego... Jednak, jako że całość nie była impregnowana, efekty mogą być takie sobie. I koło się zamyka.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
29-03-09 22:41  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Czekam na rozwój sytuacji ;)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
31-03-09 20:17  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1



:)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
13-04-09 23:33  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

@Krzysiek: gąski są wycinane laserem. Najprawdopodobniej będą dostępne w sprzedaży w niedługim czasie.

Korzystając z chwili wolnego, zamiast brać udziału w dyskusjach o SF, popracowałem nad gąskami.

Efektem tego jest jedno prototypowe ogniwo zakończone w 100% oraz cała reszta w różnych stopniach zaawansowania.


Imperium kontratakuje:


Generalnie jest git, poza faktem, że całość bez dużej ilości gluta jest niesamowicie delikatna.

--

Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

Post zmieniony (14-04-09 00:21)

 
02-01-11 15:24  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Żeby nie było: prace zostały wznowione!!! Między innymi za sprawą Janka, który zmotywował mnie swoim tempem.



Na szczęście gąsienice po założeniu na koła pasują, więc można powiedzieć, że jest git.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
15-03-11 21:38  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Powolutku dłubię sobie przy stodole na gąsienicach. Aktualnie, jeden z Famczysławów dorobił się szpadla. Szpadel jaki jest każdy widzi. Jak na moje tempo, są to 2 tygodnie roboty. Elementy są demontowalne na czynniki pierwsze, pomalowane aerografem i czekają na brudzenie. Kilka fotek prezentujących ukończony lemiesz.






Pomimo, że Famo będzie razy dwa, lemiesz jest tylko jeden. Co do drugiego Famo mam inne plany...

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
09-04-11 20:45  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Odgrzewam kotleta. Aktualnie dłubię sobie nad różnymi gratami do rzucenia na pakę jako odskocznia od silników(sztuk 4 - słownie cztery). Wykonałem eksperyment na pierwszej beczce, celem weryfikacji metody "na lakier do włosów". Niestety z efektu nie jestem zadowolony i chwilowo sobie odpuszczę tą technikę. Problemem jest impregnacja kartonu oraz zbyt głębokie wdrapywanie się w powierzchnię. Po położeniu: lakieru emalii, Humbrola podkładowego, Modelmastera akrylowego nałożonego suchym pędzlem, warstwy lakieru do włosów oraz docelowej warstwy Modelmastera akrylowego pryśniętej aerografem, podczas drapania zewnętrznej warstwy patyczkiem higienicznym farba nie chciała schodzić, natomiast podczas drapania wykałaczką, przegryzałem się do kartonu(co widać na zdjęciach). Jak wykombinuję coś nowego, przeprowadzę jeszcze jakieś inne testy. Chwilowo - pas, chociaż nie ukrywam, że jest to świetny patent na efektowne zimowe malowanie, co kiedyś także będę miał w planach.
Starczy głupot - kilka pstryków z prac przy FAMO(x2 oczywiście):




Z innymi elementami się nie wychylam, bo prace są zbyt mało zaawansowane...

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
10-04-11 11:51  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

zetpt napisał:

> Może wypróbuj tą metodę jakę stosują "heretycy"
> http://www.youtube.com/watch?v=F2ypzNDTsHE&feature=related
>
> To może się udać, na filmie to takie proste. :-)

Oczywiście że podpatruję "heretyków". Goście są bardziej kumaci niż my w kwestii malowania, przy czym nawet w tym przypadku, na końcu filmu jest pokazane zdrapanie wszystkich warstw farby, aż do plastiku. W przypadku kartonu może być to nieco większy problem.
W każdym razie technika wymaga sprawdzenia, ale to dopiero za jakiś czas. Chwilowo dłubię silniki :D

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
27-10-13 17:33  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam po bardzo długiej przerwie w tej relacji.
Słowem wstępu dementuję pogłoski jakoby prace zostały przerwane, model okazał się niesklejalny, bądź żółw zeżarł go w ataku wściekłości. Od ostatniego wpisu minęły ponad 2 lata, co nie zmienia faktu, że prace nie zostały przerwane. Powoli FAMO nabiera jeżeli nie kształtów, to przynajmniej detali posuwające prace do przodu. W dniu dzisiejszym skończyłem etap malowania ramy, w miejscach, gdzie dodane zostaną elementy zawieszenia. Niby po montażu nie będzie nic tam widać, ale mam kryteria jakościowe, które muszą zostać zachowane. Dlatego dziś został zamknięty etap malowania, w najbliższym czasie brudzenie elementów, które później zostaną zakryte, a następnie montaż kolejnych elementów zawieszenia.
Jak widać na zdjęciach poczynione zostały prace przy kołach - tarcze, bandaże, żeberka i reszta badziewia której nazwy mogę się jedynie domyślać. Całość idzie bardzo wolno gdyż nie mogę przeznaczyć na modelarstwo tyle czasu ile bym chciał, a sam układ jezdny jest conajmniej "skomplikowany".
Kół mamy 3 rodzaje:
A - ok 40 elementów sztuka
B - ok 20 elementów
Napinające - analogiczne do koła A, czyli ok 40 elementów.

Dla 2 modeli w sumie mamy 56 koła - 24 typu A, 24 typu B, oraz 8 napinających :) Ogólnie ilość elementów trudna do policzenia nawet po uwzględnieniu palców reszty rodziny.
Starczy opisu, czas na zdjęcia:

Rama po wstępnym malowaniu










Dodatki, czyli dyszel, skrzynie oraz pojemniki na amunicję 75mm.




Koła nośne

Koła nośne cd.


Żeberka kół typu B oraz A i napinających.


Powoli, ale do przodu. Mam nadzieję, że następna odsłona relacji będzie wcześniej niż za 2 lata ;)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
12-01-14 20:43  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Mała aktualizacja. Udało mi się zakończyć koła napędowe, jednak nie jestem z nich do końca zadowolony. Na 4 koła wyszło ponad 500 elementów, przy czym nakładki gumowe wyszły "jako tako" dopiero za 3 podejściem...

Kilka fotek z warsztatu:







Brudzenie jest jeszcze tymczasowe więc jak ktoś ma uwagi/sugestie, proszę o info.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
15-09-14 20:24  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Dzisiejszy odcinek sponsorują... KOŁA!!!

Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że nakład pracy był niewspółmierny do uzyskanego efektu. Można było zrobić to prościej. Niekoniecznie lepiej, jednak prościej. Koła zaczynają przypominać to, czym powinny być, jednak trzeba będzie poświęcić przy nich jeszcze sporo czasu, aby je dokończyć. Zagruntowane na czarno prezentują najbardziej zaawansowane prace, odrapane zółte, to jeden z wcześniejszych etapów. Niestety nie wyrobię się z nimi do Przeciszowa.

Koła raz:

Więcej kół:


Nowe koła napędowe. Poprzednie ładnie wyglądały, jednak cierpiały na niedopasowanie do gąsek. Skończyło się na sesji z żoną przy Corelu i narysowaliśmy sobie nowe koła i gąski. Poszły do wycięcia i po spasowaniu okazuje się, że jest dobrze. Trzeci raz nie podszedłbym do tematu :/



Koła... zbiorczo





Koła... przednie.


c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
16-09-14 17:27  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Zgadza się, są to lasery na specjalne zamówienie. Podobnie jak "kostki" do kół napędowych i gąski.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
12-11-14 21:57  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Mała aktualizacja. Koła napędowe po raz drugi... Przed i po wstępnym malowaniu.










Powolutku ale do przodu.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024