FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
15-12-08 13:36  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
kari   

... gdyby "rozbierać" każdy opracowany model (okrętu) w taki sposób w jaki zrobił to Adrian(a-graph) (szacunek dla wiedzy) to stawiam butelasa dobrego piwka temu, kto nie znajdzie żadnego błędu (merytorycznego) w wydanych już modelach. Kwestią będzie tylko ile w danym opracowaniu znajdzie się takich "kwiatków".
----------
benek, gratuluję modelu;
----------
deglock, popieram w pełni.
-------------------------------------------------------
Ps. pytanie do Adriana(a-graph) co sądzi o takich opracowaniach jak "Ślązak" (Hunt) szczególnie w opracowaniu p. Krzysztofa Wolbeka :-) , czy też "Garlanda" p. Romana Chrzęstka :-), ... bo lista: czego tam nie uwzględniono jest chyba dłuższa niż lista zamieszczonych części :-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
15-12-08 14:01  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kari, tu chyba nie o to chodzi, żeby zaraz się unosić czy wysnuwać jakieś zarzuty pod adresem autora modelu czy wysnuwającego sensowne argumenty krytyka. Są różne opinie, różne źródła. I są osoby, którem mają merytoryczną wiedzę na temat okrętu, popartą posiadaną przez siebie dokumentacją (Adrian i deglock).

Myślę, że merytoryczna dyskusja dotyczące tego okrętu w oddzielnym wątku byłaby ciekawa i pouczająca. Można byłoby się dowiedzieć czegoś o jednostce, o podejściu do projektu jego autora, o zamierzonych uproszczeniach, o źródłach do możliwej waloryzacji.

Można by porównać to co mamy dostępne w modelu, a co można by poprawić lub dodać.

Jest zaproszenie do dyskusji ze strony Adriana, deglock dysponuje, jak napisał, innymi źródłami. Mam nadzieję, że da się do takowej dyskusji zaprosić i że panowie bez emocji, za to rzeczowo mogą wymienić się publicznie informacjami, z korzyścią dla czytających modelarzy.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
15-12-08 14:11  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
kari   

QN, nie unoszę się, stwierdzam jedynie fakt i do tego proponuje piwko :-).
Dodam jedynie, że nie spotkałem się, aby seria jakiegokolwiek typu okrętu we wszystkich egzemplarzach była jednakowa.
Nawet jak sie patrzy na nasze piękne niszczyciele ORP "Grom" i ORP "Błyskawica" to można je rozpoznać po pewnym szczególe, którym się różnią :-) ... i niech to będzie dla Was zagadką. :-)
Oczywiście chodzi mi o szczegół różniący z tego samego okresu służby; bo zaraz Ktoś napisze, że takich różnic między jednym a drugim to była nawet setka :-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Post zmieniony (15-12-08 15:14)

 
15-12-08 17:11  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
deglock   

Panowie
Taka spokojna i rzeczowa rozmowa może być niezwykle ważna i przydatna i dla nas wszystkich niezwykle pouczająca. Chciałbym też od razu prosić aby Adrian zechciał napisać ile okrętów zaprojektował (lub planów modelarskich) i czy napisał jakiś artykuł do naszej prasy fachowej opisujący jakiś typ okrętu wojennego. Ma to o tyle duże znaczenie że projektowanie to nie jest wcale taki prosty proces. Inaczej projektowane i potem wyposażane są okręty japońskie, włoskie, niemieckie. Do tego dochodzi czas i wszystkie zmiany jakie wymusiły warunki panującej wojny. Jeszcze inaczej projektowane są jednostki cywilne itp. Dlatego jestem ciekaw czy Adrian reprezentuje podejście zdroworozsądkowe czy tylko sieje dym. Bo argument że okręt wydaje mi się goły… jest dosyć zabawny bo zależy do czego go porównamy… w stosunku do japońskiego Fuso pewnie jest… w stosunku do modelikowego Emdena raczej nie… Przypominam sobie także model pancernika Conte di Cavour z GPM on też jakoś nie powalał na kolana ilością detali.
Ale jak tak czytam twój obszerny opis błędów jakie popełniłem to się zastanawiam czy ty zwyczajnie nie pomyliłeś Garibaldiego z bliźniaczą jednostką , bo to co piszesz to wg zdjęć i opisu bardziej pasuje właśnie do Duca Degli Abruzzi . popatrz spokojnie na zdjęcia (a nie na podpisy) i przemyśl sprawę jeszcze raz
MG



Post zmieniony (15-12-08 17:21)

 
15-12-08 18:01  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

No cóż co do zgodność modelu z oryginałem to nie mam prawa się wypowiadać gdyz nie posiadam żadnych materiałów dotyczących tej jednostki. Dla ścisłości wszystkie części są świetnie spasowane i co do tego nie mam wątpliwośći co do zgodnośći z oryginałem, no cóż nie mnie to oceniać. Zresztą zawsze mozna dodać coś od siebie jeżeli ma się na to ochotę dla mnie 100% zgodność z oryginałem nie jest aż tak ważna co nie znaczy, że modele powinny jak najwierniej oddawać oryginał.
Pozdrawiam Michał ; )

--

 
15-12-08 18:38  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Wódz walecznych Apaczów zbaraniał zupełnie, zakopuje tomahawk i czeka na rozstrzygnięcie. Wilki morskie, pozwólmy by panowie przytoczyli swoje dowody "czarno na białym" a do tego momentu wstrzymać się.
Ale po rozstrzygnięciu oj będzie skalpowanie, hough!

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-12-08 19:57  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Taka spokojna i rzeczowa rozmowa może być niezwykle ważna i przydatna i dla nas wszystkich niezwykle pouczająca. ... dla nas wszystkich...

Żenujące!

Zaczątki takich rozmów (bez tak zacnej detalizacji, jaką zrobił Adrian) były również po poprzednich modelach z tej stajni, np. Paris i Dunkerque. Ja już nie mówię o typowo babolowych brakach (za krótkich burt nie muszę przypominać?), których tu wg klejęcego, czyli Benka, nie ma. Ale pokłady i nadbudówki tamtych okrętów były równie wielkimi pustakami jak Garibaldi. I co, czy to coś wniosło? Porównuje się wycinanki z rożnych wydawnictw, ogląda zdjęcia i co? Mam uwierzyć, że akurat te okręty świeciły pustkami podczas gdy niemieckie czy brytyjskie miały każdą wolną przestrzeń zajętą jakimiś niezbędnymi bębnami, pudłami itd.? Aaaaa, faktycznie! Przed bitwą wszystko za burtę, łącznie z pachołami!

... dla nas wszystkich, a zwłaszcza niektórych z nas, to przydałoby się nie patrzeć na ilość "zaprojektowanych" modeli, ale ich jakość! [Edit:] Na skromności to Ci nie zbywa!

Benek, przyjmij gratulacje z powodu ukończenia modelu. Jesteś skromny, ale myślę że wiem, jak było ciężko!

--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (15-12-08 20:04)

 
15-12-08 22:42  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Dziękuje Arovist a tak pozatym to zawsze jest ciężko niezależnie czy to Twój 2 czy 50 model za każdym raze wkładasz w niego tyle samo sił, energi i doświadczenia i dobrnięcie do końca jest wielkim sukcesem : )
Pozdrawiam Michał

--

 
16-12-08 10:21  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Benek - gratulacjon !!!

Wiecie z modelami kartonowymi ( planami modelarskimi też ) największy problem jest taki ze dopóki się owego modelu nie sklei do końca to tak naprawdę trudno ocenić z czym mamy do czynienia. Owszem są fanatycy którzy ganiają z linijkami i mierzą każdy milimetr w tą czy tamtą 2 minuty po zakupie modelu, ale po pierwsze ile to zajmuje czasu a po drugie trochę to takie szukanie dziury w całym. Dlatego moim zdaniem KAŻDY projektant POWINIEN skleić SURÓWKĘ modelu który popełnia. Po co ano po to żeby wyłapać błędy, mniejsze większe itp.
Chyba to jasne i logiczne ???

Kari: odpowiem Ci za Adriana : nie rozśmieszaj mnie stwierdzeniem o poprawności modeli w.w. Panów czy innych projektantów sprzed lat nastu lub dziesięciu !!!
Po pierwsze to zupełnie inna epoka w projektowaniu - komputery bajery itp ale przede wszystkim zupełna inna dostępność do planów i literatury niż kiedyś .............
To jakbyś chciał porównać no nie wiem może : Syrenkę czy Trabanta do Renault ??? :-D

Deglock: ............podpowiem Ci: wpisz sobie w opcji "szukaj" hasło: Adrian Kacz i będziesz wiedział co i jak Adrian zaprojektował .........
Argument nt. zgodności stoczniowej .........no przecież okręty/statki są budowane właśnie wg. takiej dokumentacji choć wg. Ciebie tak nie jest !!! :

...." (choć te absolutnie nie mają nic wspólnego z tym jak taki okręt wyglądał po opuszczeniu stoczni czy po kilku latach służby). " ..........

to wybacz ale to nawet już mnie nie śmieszy ( załamka ) .
Po każdym generalnym remoncie w każdej stoczni wykonywana jest nowa dokumentacja także rysunkowa !!!! Myślałem że o tym wiesz ???!!!!
Oczywiscie osobną kwestią jest dostępność owej dokumentacji. Obecnie nawet na nowoczesnych statkach handlowych dokumentacja danej jednostki zwykle jest opatrzona stempelkiem: confidential lub podobnym.......... czyli oficjalnie nie do skopiowania.
Wracając do jednostek historycznych nie zapominajmy że mamy tu do czynienia z okrętami wojennymi które z reguły nie są gwiazdami medialnymi głównie ze względu na tajemnice itp.
Obecnie jest nieco lepiej bo to co ważne jest schowane wewnątrz ......... kiedyś było inaczej.. .........dlatego zdjęcia były retuszowane, źle podpisywane itp - zmylenie przeciwnika :-)

Dajcie już sobie spokój z przypominaniem modeli gorszych/gołych itp bo tu rozmawiamy o "Giuseppe Garibaldi " - chyba ???
Sam mogę wymienić dziesiątki takich modeli ale mamy rok 2008 inne możliwości w projektowaniu dlatego uważam że możemy się domagać modeli lepszych a nie gorszych ???

No to tyle , czekam na dalszy ciąg : Adrian zeskanuj choć kilka zdjęć i wstaw, Michał zrób to samo ..............

Pozdrawiam

PS. Modeli w 100% zgodnych z oryginałami - NIE MA .............. moze kiedyś się doczekamy........

 
16-12-08 12:04  Odp: [Galeria] Giuseppe Garibaldi Modelik 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Modeli w 100% zgodnych z oryginałami - NIE MA .............. moze kiedyś się doczekamy........"

Nie sądzę. To raczej fizycznie niemożliwe ;-)

Ale w 100% się zgadzam, że pewne rzeczy można w tej chwili zrobić znacznie lepiej niż 10-15 lat temu.

Ja również czekam na zdjęcia...

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024