FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
19-05-09 07:59  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Na pierwszym przykładzie tuchajbeja widać prace profesjonalisty zajmującego się na co dzień architekturą, projektowaniem. Makiety wykonywane komercyjnie przez architektów, którzy już na studiach w ramach zaliczeń musieli się tego uczyć to całkiem coś innego niż nasza amatorska zabawa, trzeba to rozgraniczyć.

Po drugie architektura w kartonie to temat niemal zapomniany, mało kto się tym interesuje, stąd opracowywane modele są bardzo uproszczone, nie ma nawet sensu tego porównywać z archikektonicznym modelarstwem komercyjnym bo przede wszystkim nie jest to modelarstwo kartonowe, ale bliższe scratch-buldingowi, o ile się nie mylę. Może kiedyś się to zmiemi i doczekamy np. wydania kartonowego modelu jakiejś budowli tak zdetalizowanej jak np. Fuso z AH.

Pracowałem przed laty (jakieś 17 lat temu) w ramach wakacji w modelarni Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (za pracę w muzeum mieliśmy za darmo noclegi na kotwiczącym obok Sołdku). Zatrudnieni tam etatowo modelarze wykonywali niesamowite rzeczy. Tak się złożyło, że załapałem się jako pomoc przy budowie makiety gdańskiej starówki. Drewniane bryły kamienic z wyfrezowanymi ostrołukowymi blendami szczytów, okien były oklejane specjalnie zamówionym w drukarni kartonem z nadrukowaną fakturą cegieł. To byli fachowcy budujący nie tylko nowe modele ale także konserwujący modele zabytkowe, np. modele żaglowców, które po odnowieniu były wieszane pod sklepieniami Dworu Artusa.

Praca Piotra to model czysty, idealnie geometryczny co przy materiale zastosowanym i wielkości nie jest takie proste. Możnaby oczywiście to zwaloryzować ale obawiam się, że pociągnełoby to znaczne przeróbki modelu, np. uplastycznianie, szklenie licznych okien, uplastycznianie detalu architektonicznego na elewacjach. Ale wtedy właściwie trzebaby model sklejać z co najmniej 2 wycinanek by odcienie uplastycznień zgadzały się, albo jak to było pokazane na przykładzie Astry budującego model kościoła w Porąbce: model właściwie przeskalować i zaprojektowac od nowa.

Suma suumarum model Chradczan podoba mi się, chciałbym doczekać tak efektownie prezentującej się makiety kompletnego zamku malborskiego, zawierającego wszystkie 3 główne człony plus miasto ze starówką, połączone fortyfikacyjnie z zamkiem.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (19-05-09 08:02)

 
19-05-09 13:44  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Sven. Swoją wypowiedzią wywołałeś u mnie głębokie westchnienie rezygnacji i miałem nic już więcej nie pisać, ale za oknem pada deszcz, a ja nie mam co robić więc... piszę.

cytat: "Po drugie architektura w kartonie to temat niemal zapomniany, mało kto się tym interesuje"

I tu jest pies pogrzebany, że tak powiem. Zauważyłem, że na forach jeśli już pojawiają się modele architektury to zwykle są poprzedzone uwagą typu "w ramach odpoczynku postanowiłem skleić tą budowlę".
Na przykładach których linki podałem( i nie tylko) można zobaczyć, że efektownie wykonany model architektury wymaga nie mniej uwagi i czasu pracy, niż zrobienie takiego Fuso, lokomotywy, lub samolotu.
Moje pierwsze modele architektury też były tylko klejone, ale dopiero po trafieniu na tamte fora, gdy zobaczyłem jak to może wyglądać i ile mi brakuje, sam sobie i innym podniosłem poprzeczkę, oceniając modele.
W dziedzinie innych modeli, poprzeczka jest już ustawiona bardzo wysoko przez dzieła modelarzy artystów, a architektura to od macochy :))

Niech karton będzie z Wami

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
19-05-09 14:07  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Na otarcie łez tuchajbejowi ;-)
Mam nadzieję, że Piotr nie będzie miał nic przeciw zamieszczeniu poniższych dwóch zdjęć kościoła farnego w Gubinie , którego model w skali 1/100(jeszcze nie ukończony) był prezentowany w 2008 roku na wrocławskim zlocie. Jest odrobina szansy, że skończony już model zostanie zaprezentowany w tym roku.
http://i13.photobucket.com/albums/a298/konradus/wak/wsmk2008/foto/6.jpg
http://i13.photobucket.com/albums/a298/konradus/wak/wsmk2008/foto/12.jpg

I może na tym zakończmy "mieszanie" w galerii Piotra.
--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
19-05-09 15:29  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
paweł 

Na Forum:
Galerie - 2
 

Fajne zdjęcia tego kościoła nie sądziłem ,że można tak wykonać budowlę...po prostu piekne...ja okrętowiec muszę to przyznać.

 
20-05-09 10:55  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Cóż ciekawa dyskusja.

Ja powiem tak:
Jestem modelarzem kartonowym i sklejałem Hradcany jako model kartonowy. Wielkość, ilość części nie jest mała - pamiętajmy, że cały model to dość gruba książka.

Co do waloryzacji to ja postanowiłem, że nie będę się w tym modelu bawił w nie wiadomo jakie fajerwerki, model i tak wg mnie jest atrakcyjny. Fajnie by było dodać dodatkową wymiarowość niektórym elementom ale do tego potrzebna by była druga wycinanka, a postanowiłem sobie, że modele które kleję, kleję z jednej wycinanki i już.

Inną ważną sprawą jest konstrukcja całej makiety. Jak sami widzieliście jest ona praktycznie pozbawiona szkieletu - taki "kaprys" projektantów - dla naszego poglądu modele muszą mieć pancerny szkielet. To był element niepewności dla mnie, nie chciałem zmieniać całej konstrukcji dodawać jakichś konstrukcji, wzmacniać wszystkich ścian po to aby np zrobić okna z firankami.
To był mój pierwszy czeski model i nie chciałem eksperymentować w żaden sposób.

Ja z modelu jestem zadowolony, jest sklejony czysto i wiele mogłem się przy nim nauczyć - pomimo, że to "kostki".

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024