FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
16-11-08 22:05  [R/G] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Witam

Dawno nie prowadziłem relacji więc warto by nadrobić zaległości, na szczęście jest czym ;)

Na pierwszy ogień pójdzie model przy którym ostatnio pracuję.

Model kupiłem z chęcią jego sklejenia, duża cegła jak na model i też nie tania ale coś mnie skusiło. Recenzje można znaleźć na forum.

Sam model podzielony jest na bloki, z których później możemy złożyć 2 moduły w celu "łatwiejszego magazynowania i przechowywania" lub po prostu złożyć w jedną dużą całość. Wszystkie bloki oprócz bloku H są na tyle małe, że możemy je mieć cały czas na biurku pracując z nimi. Blok H - największy sprawia już pewne trudności, ale jakoś trzeba sobie radzić.
O wielkości całego modelu może lepiej się nie rozpisywać ze względu na osoby mieszkające w małych mieszkaniach ;) Ale przypuszczam że podstawka pod ten model będzie wymiarów 80-90 x 150-160 cm (jeszcze jej nie mam a zakupię dopiero jak będę mógł to dokładnie oszacować mając sklejone praktycznie mówiąc wszystkie bloki). Jako że chcę aby model się nie zakurzył ( modele mają alergię na kurz ;) ) już odkładam kaskę na gablotkę ;), która na pewno będzie mnie trochę kosztowała.

Cała wycinanka jest ładnie wydrukowana, kolory soczyste, nie ma przesunięć czy przebarwień. Jedyne co chyba zauważono wcześniej to nie najlepiej przeskalowana tekstura na 2 elementach katedry św. Vita.
Cały model zabezpieczyłem verniksem do zabezpieczania starodruków, który stosuje od dłuższego czasu, jeśli ktoś będzie miał pytania d tego tematu mogę go potem rozwinąć. Model prawie nie wymaga podklejania, wg instrukcji podklejenia wymaga jedynie duży plac - blok E. Możliwe że można to tak skleić ale ja podkleiłem parę elementów więcej aby uzyskać lepszą sztywność i łatwość klejenia. Dużym mankamentem jest dla mnie brak dużego podkładu na który potem naklejane byłyby poszczególne bloki. Bloki ABCD złączone razem mają tendencję do rozłażenia się na boki jeśli nie są połączone z resztą budowli, ale można oczywiście sobie z tym poradzić.

Instrukcja jest w postaci rysunków jak i opisowa, ale czasem miałem problemy ze zrozumieniem przesłania tekstów, przypuszczam że jakiś translator internetowy mógłby przetłumaczyć niektóre teksty znacznie lepiej.
Rysunki tez w pary sytuacjach wszystkiego nie wyjaśniały odpowiednio dokładnie, na szczęście mamy pomoc, której raczej nie spotykamy w modelach polskich wydawców, czyli opis na listkach zakładek części z czym ją skleić, powiem tyle czasem było to bardzo pomocne.

Ja w każdym bądź razie model kleję po swojemu :D
Nie używam sklejek - wszystkie zostają na arkuszu z częściami.
Praktycznie wszystkie elementy sklejam na styk wcześniej je fazując. Retusz wtedy nie musi być tak idealny a efekt wg mnie bardzo dobry.
Do retuszu używam akwareli lub kredek akwarelowych - szybki i skuteczny retusz.
Kleję głównie BCG, jedynie elementy klejone płaszczyznami lub podklejane klejone były budasiem lub hermolem.

Po krótkim wstępie zapraszam do rzeczowej relacji.
Model jest już w dość zaawansowanej budowie ale wolałem kleić aniżeli pokazywać po parę sklejonych części. Więc stopniowo będę pokazywał rezultaty.

--

Post zmieniony (21-09-16 14:31)

 
16-11-08 22:13  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Blok "A"

Pierwszy do pocięcia sprawdzenia swoich umiejętności.
Blok ten podzieliłem sobie na mniejsze moduliki po to aby klejenie było sprawniejsze i nie doklejać małych części do całego dużego bloku gdyż jest to dla mnie niewygodne. Warto chwilkę pomyśleć i pracę sobie uprzyjemnić.

Minimoduł 1 - Blok A skończony



Minimoduł 2 - Blok A w trakcie budowy



Oto zdjęcia całości:




Wieżę z prawej strony bloku A dokleję gdy będę sklejał bloki razem.

--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (16-11-08 22:53)

 
16-11-08 22:16  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4


Blok "B"

Minimoduł 1 - Blok B skończony



A tutaj już prawie cały blok B



Prawie gotowy blok B





Pozostaje tylko parę elementów, ale te dokleję w czasie łączenia ze sobą sąsiadujących bloków.



--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
16-11-08 22:21  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Blok "C"

Parę minimodulików



A tutaj już połączone w większą całość





Blok C podzieliłem sobie na 2 podbloki, teraz je doposażę w detale a potem skleję razem.






Aby trochę wzmocnić model na dużą ścianę nakleiłem wzmocnienie z tektury 1 mm. Jak na tak duży model jednak trzeba się pokusić o jakieś wzmocnienia, szkoda że nie ma ich w wycinance.

I co spędza mi sen z powiek czyli mnóstwo okienek dachowych.



Kolejna część budowy w najbliższym tygodniu.

Chętnie wysłucham uwag i propozycji.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
17-11-08 09:15  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witam
miałem okazje kleic ten oto model,musze przyznac ze w calej okazalosci prezentuje sie naprawde okazale,bede sledzil relacje z budowy

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
17-11-08 09:28  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Monster sQbee   

"Cały model zabezpieczyłem verniksem do zabezpieczania starodruków, który stosuje od dłuższego czasu, jeśli ktoś będzie miał pytania d tego tematu mogę go potem rozwinąć"
Bardzo prosze o rozwinięcie - co to jest i jak się ma do Caponu, który stosuję ( Żona grozi rozwodem czym akurat nie jestem zainteresowany )

 
17-11-08 18:27  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

No to parę słówek o verniksie, którego używam.
Zakupiłem go w sklepie dla plastyków, jest to produkt firmy Maimeri o numerze 675.
Produkt wygląda tak:



Wg polskiego opisu jest to verniks zabezpieczający - fiksatywa. Ja nanoszę tylko jedną warstwę tego specyfiku na karton, warstwa ta jest cienka i nie mam potem problemu aby przykleić na tak zabezpieczoną powierzchnie elementów przy użyciu BCG. Lakier ten przy grubszej warstwie może czasem pozostawiać lekko półmatowy błysk ale ogólnie ciężko zauważyć ze model był czymkolwiek zabezpieczany. Zabezpieczenie nim wg mnie nie wpływa na łamliwość , rozwarstwianie czy zginanie się kartonu.
Co do zapachowośći specyfiku to na pewno jest "przyjemniejszy" od caponu czy nitro. Pachnie terpentyną wiec też rozcieńczalnikiem, ale wg mnie znacznie mniej od wyżej wymienionych specyfików.
jest to produkt w spraju i wydajność wg mnie jest duża, zabezpieczyłem nim Hradcany i jeszcze 3 inne mniejsze modele, a jeszcze trochę tego mi zostało.
Cena może nie jest aż tak zachęcająca jak capon bo ja za swój pojemnik zapłaciłem 33 zł

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
17-11-08 21:42  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Fajnie, że coraz więcej budów pokazuje się na forum:) Szkoda, że na razie nie mam miejsca na takie modele, ale jak będę miał własne mieszkanie, to na pewno nadrobię zaległości ;)
Model wychodzi bardzo fajnie! Dzięki za szczegółowy opis wycinanki w pierwszym poście. Ułatwi znacznie podjęcie decyzji przy zakupie;) Czekam na dalsze postępy z budowy! :D
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
18-11-08 06:51  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bardzo lubię budowle - wygląda to naprawdę wyśmienicie.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-02-09 17:26  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Był trochę zastój w relacji więc pora nadrobić zaległości.

Pora na Blok D
Tak jak to już wcześniej czyniłem ten blok też podzieliłem sobie na mniejsze bloczki aby sklejanie dla mnie było przyjemniejsze. Oto kolejne etapy budowy:













W tym bloku pojawił sie mały problem, mianowicie daszek, który jeszcze nie jest przyklejony nie pasuje mi do dachu, po paru przymiarkach wyszło mi że jeśli dam niezadrukowaną stroną na zewnątrz pasuje :/, akurat nie ma takiego zapasu koloru więc trzeba coś wymyślić z tym fantem.



I na koniec prawie cały moduł:



Ścianę boczną oraz daszki i kominy zamontuję gdy moduły ABC i D będą już połączone.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024