FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
02-10-08 21:09  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

messer ten prototyp z tylu to P-50 Jastrzab na forum dws.pl byla nad tym zdjeciem wlasnei dyskusja kiedy zrobione i co w tyle.

Co do relacji to jak na nie najnowsze wydanei calkeim fajnie to wychodzi :)

________________
Pisz trochę wolniej i staranniej.
Przed wysłaniem postu przeczytaj to co napisałeś...
Pozdrawiam!
MARIUSZ
--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
02-10-08 21:26  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Rafał Ż- jak na tak leciwe wydanie idzie Ci zupełnie nieźle. Takie są niestety uroki starych projektów. Mniejszą sztuką jest zgubić 0,5mm w nowych projektach niż 2-4mm w starych ręcznie kreślonych.Myślę że budowa takich modeli daje największą satysfakcję. Tobie jak na razie udaje się zrobić to przy czym inni już polegli. Konstrukcja ciekawa i myślę że warta wysiłku. Będę obserwował i jeśli się na coś przydam to w odpowiedniej chwili odezwę się.
Z Poważaniem
Koszałek

 
09-10-08 19:46  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam w kolejnej odsłonie!
Dzisiaj sporo zdjęć, więc mniej cierpliwi niech od razu klikną inny temat ;)
Na początek dwa zdjęcia oryginalnego samolotu, o których to przypomniał mi messer.



Kokpit sporo waży, ale nie chciałem za bardzo ciąć, coby inni zobaczyli i może wykorzystali. Ja u siebie poprawiłem już spust działka-widać na zdjęciach. Zakończyłem również kadłub.



Widać sporo baboli, których bez aparatu nie wyłapałem, więc kadłub będzie jeszcze musiał zostać dopieszczony :/

Teraz wszystkich ortodoksów proszę o odwrócenie wzroku, bo będzie pokazane jak zrobić oddzieloną lotkę minimum pracy i nakładu ;)
Ja zaczynam od dokładnego uformowania poszycia i dokładnego dopasowania do szkieletu. Potem wycinam lotkę i na szkielecie zaznaczam jej położenie. Po takim przygotowaniu wzmacniam ściankę, na której będzie się opierać lotka.

Następnie starannie oklejam poszyciem przygotowany szkielet. Wycięcie w szkielecie musi się pokryć z wycięciem w poszyciu, bo po sklejeniu ciężko jest wykonać korektę!

Teraz trzeba się zająć samą lotką. W przypadku Wilka szkielet zaprojektowano tak, że wyciętą część można wykorzystać jako wzmocnienie. Ja zawsze sklejam najpierw razem dwie połówki lotki na krawędzi spływu i dopiero w tak przygotowaną część wklejam wzmocnienie. Tak według mnie jest łatwiej otrzymać równą krawędź spływu. Zostało jeszcze przykleić zawiasy zrobione z kawałków tektury i można osadzić lotkę w skrzydle.

Ortodoksi mogą wrócić na miejsca ;)

Po wszystkich tych zabiegach powinniśmy otrzymać coś takiego:

Na zdjęciach widać ładnie oddzieloną lotkę, natomiast nie widać praktycznie tego co jest wewnątrz, o co chodziło ;) Metodą tą oczywiście nie zrobimy wychylonych lotek :)
Po tych wszystkich zabiegach skrzydło całkiem ładnie ułożyło się przy kadłubie. Jak przykleję oprofilowanie, to będzie dobrze (mam nadzieję)


W następnej części skrzydło lewe i może ogonek już nawet.
Pozdrawiam!
PS. Koszałku każda, nawet z pozoru błaha, uwaga może się przydać dla klejącego, który nie wpadł na jakiś prosty pomysł-co w tej relacji się już zdarzyło ;)))

--

Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

Post zmieniony (09-10-08 19:48)

 
10-10-08 09:53  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajnie Ci idzie!
Mam jednak prośbę: ze względu na pewne zamieszanie w wypowiedziach Kolegów dotyczące roku wydania wycinanki ( pojawiają się wypowiedzi o jej "leciwości" ), dobrze by było,byś w tytule relacji podał wydawnictwo i numer /rok.
Bo z tego,co widzę wycinanka nie jest "leciwa" ( choć i takie były! ), a wręcz najnowsza;autorstwa Pana Pawła Mistewicza.

Wszystko w duchu dobrej tradycji podawania takich danych w tytule relacji! ;-)

--

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.



Post zmieniony (10-10-08 09:54)

 
10-10-08 10:29  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk
tyg   

Fajnie Ci wychodzi. Też myślę o tym modelu po ukończeniu rozgrzebanych Buffalo i P-11 tego samego autora. Z drugiej strony projekt trochę już niedzisiejszy, zwłaszcza jeżeli chodzi o kabiny. To super temat do odświeżenia.
Pozdrawiam
tyg

 
10-10-08 16:11  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk MM 4-5/2000
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
MARIUSZ ma rację-model ten jest już wydany na dobrym papierze, części pasują (oprócz pierwszego segmentu), więc raczej nie ma co narzekać;) Mi w każdym razie model bardzo się podoba i praca nad nim to czysta przyjemność!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
16-10-08 17:40  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk MM 4-5/2000
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Kolejna odsłona telenoweli-mam nadzieję, że się jeszcze nie nudzicie ;) Skleiłem drugie skrzydło i oba bez problemów zamontowałem do kadłuba. Niestety zepsułem oklejki skrzydło-kadłub. Chciałem je zrobić jak najcieńsze no i przesadziłem ze szlifowaniem :( Wyglądają średnio, ale nic na to nie poradzę-brak wprawy. Może w następnych modelach wyjdzie lepiej.


Nadeszła zatem pora na sklejenie usterzenia poziomego i tu pojawił się zonk. Nie wynika on bynajmniej z winy autora, tylko z mojej koncepcji budowy tego samolotu. Założyłem, że model zbuduję z oddzielnymi powierzchniami sterowymi. Lotki poszły szybko i sprawnie. Niestety w projekcie usterzenia poziomego dźwigar przechodzi przez stery wysokości. Nie da się zatem oddzielić sterów od stateczników nie wyrzucając dźwigara. Tylko weź potem człowieku zamontuj symetrycznie usterzenie ;) Podchodziłem do tematu jak pies do jeża, ale w końcu stwierdziłem, że jakoś to zrobię.

Kolejną przeszkodą było bardzo wąskie przejście mniej więcej w połowie statecznika, co wymusiło silne szlifowanie żeberka przylegającego do kadłuba (czerwona elipsa). Całość zabezpieczyłem SG, żeby się nie odkształcała. A oto, co z tego wyszło:

Największego pietra miałem przy przyklejaniu tego do kadłuba bez jakiejkolwiek pomocy dźwigara. Wyszło nawet nieźle, jak na moje umiejętności ;) Są drobne babole, ale w sumie to jestem zadowolony. Najważniejsze, że usterzenie jest symetryczne :D Jak wam się podoba?

Na tym etapie Wilk wygląda już fajnie! Bardzo ładny ciężki myśliwiec :)

To by było na tyle w tym odcinku.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
23-10-08 23:30  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk MM 4-5/2000
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam w kolejnej odsłonie!
Tak sobie myślałem i wymyśliłem, że lepiej mi wychodzą pojazdy-może są łatwiejsze, nie wiem...

Dziś można zobaczyć usterzenie pionowe. Wyszło całkiem nieźle-jak na moje możliwości.



Zabrałem się za silniki i podwozie. Strasznie nie lubię wykonywania kółek-wyszły tak sobie...



Wszelkie rurki sklejałem po rozwarstwieniu papieru, bo wychodziły za grube przy zwykłym kartonie. Brawa należą się autorowi za spasowanie silników ze skrzydłami-nic nie trzeba było przycinać :)))
Obecny wygląd modelu:



No i teraz widać, że niestety nie bardzo to wyszło :-/ Wszystkie błędy są moje, z wyjątkiem ostatnich segmentów. Te nie pasowały i były sztukowane-ledwie mi zapasu starczyło. Jest jak jest-choć mogło być lepiej. Niestety przód silników, które teraz sklejam nie wyglądają lepiej, a chyba jeszcze gorzej, ale o tym już w następnej części.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
29-10-08 21:13  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk MM 4-5/2000
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Będzie to chyba przedostatnia odsłona tego serialu. Skończyłem silniki i przykleiłem je do samolotu. Na początek kilka zdjęć samych silników z kołpakami śmigieł-zrobiłem je obracane, tak jak przewidział autor w opracowaniu.



Przednie części osłony silników nie pasowały za bardzo do następnego segmentu. Musiały być trochę naciągnięte i klejone SG, co widać w kilku miejscach :-/ Udało się jednak zrobić ruchome śmigła. Zadowolony jestem z łopat. Wyszły mi zadziwiająco dobrze ;) Aby ładnie wyglądały i dały się poprawnie skleić, wkleiłem w środek drut ze spinacza-znacznie ułatwia to sklejenie obu połówek łopaty śmigła.
Po zamocowaniu do reszty samolotu wygląda to tak:



Udało się to w miarę zgrać ze sobą-śmigła dalej się obracają ;) Dokleiłem również drobne detale na silniku. Rury wydechowe zwijałem po rozwarstwieniu kartonu na druciku o średnicy 0,8 mm.
Dokleiłem też płozę na ogonie. Ochraniacz skórzany zrobiony z chusteczki higienicznej (jednej warstwy) pomalowanej farbą akrylową-fajnie się układa :)



Do zrobienia pozostało uzbrojenie oraz owiewki kabin. Jak dobrze pójdzie, to niedługo galeria końcowa.
Pozdrawiam!

PS. Przepraszam za jakość zdjęć-wieczorem, z fleszem, muszę robić je ze sporej odległości i po do cięciu troszkę ziarno widać. Galerię końcową zrobię już w dziennym świetle, to będziecie mogli pooglądać wszystkie babole ;)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
30-10-08 10:02  Odp: [Relacja]PZL-38 Wilk MM 4-5/2000
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM


Jeśli można,to tak u mnie wyglądała "kapsuła mocy" ;-)

Ładnie Ci idzie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024