FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-09-08 14:06  [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK (ponoć) Extra, 1/2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Witam

Po lotniczej przygodzie, która dała mi wiele radochy i prawdziwego modelarskiego kopa, postanowiłem wrócić do okrętów. Wybrałem model francuskiego (a jakżeby inaczej!) pancernika Dunkerque.
Żeby przyśpieszyć budowę do modelu dokupiłem laserowo wycinane wręgi i metalowe lufy. Szkielet złożyłem bardzo szybko, wszystko pasowało. Pokłady (za taką cenę wręg można oczekiwać również wyciętych laserowo pokładów do podklejenia. W późniejszych etapach budowy również nie można było posiłkować się wręgami laserowymi, by było ich jedynie kilka).


Krótka relacja

Największe problemy w budowie kadłuba spotkałem przy dziobie i na rufie. O ile na dziobie jakoś sobie poradziłem, to kłopoty na rufie przeszły moje wyobrażenia!



Oszczędziłem wam obrazu nędzy i rozpaczy, jaki prezentowała sobą rufa klejona (sic!) według projektu, ani w żaden inny sposób. Problemy te było widać na modelach, które pojawiały się na róznych forach, czy choćby w Porąbce. Ostatecznie rufa została uratowana dzięki szpachlówce



jako że burty miały być malowane, zdecydowałem się na zrobienie odbojnic



W międzyczasie zrobiłem zwieńczenie nadbudówki rufowej. Jest to zestaw dalmierzy i maszt (cz. 73-76).


Dodam, że szkielet modelu jest zaprojektowany metodą, jaką stosuje np. Wydawnictwo JSC przy okrętach w skali 1:400. Wydaje mi się, że w skali 1:200 bardziej odpowiednie są tradycyjne wręgi z tektury, które zapobiegałyby przesadnej delikatności modelu.

Przed malowaniem iluminatory zamazałem Maskolem i pokłady zakleiłem taśmą, po czym zamalowałem całość. Przy okazji zlikwidowałem białe pola na słupki relingów, które uważam za zbędne (była tu kiedyś dyskusja na ten temat)



Nie wykazujący się zbytnia prezencją wodnosamolot Loire 130 złożyłem (nigdzie nie znalazłem materiałów, jak to miałoby wyglądać) do hangaru.



Hangar wraz z barbetą wieży dział 152 mm tworzy zwarty kompleks na rufie. „Nacieszyłem” się klejąc ten element… Obwódkę musiałem skrócić, by pasowała do hangaru i oznaczonego na pokładzie miejsca. Następnie zwiększyłem średnicę laserowo wycinanych wręg (ich obrys zgadza się z elementem na arkuszu do podklejenia) dwoma paskami kartonu, tak, by pasowało jedno do drugiego.



Hangar wygląda tak (nie robiłem szyn, ani wózka pod ten samolot. Zresztą, wózek trzeba robić samemu, bo w wycinance go nie ma).



--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (25-09-08 17:25)

 
25-09-08 14:12  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 


Bardzo nie lubię kleić na sklejki, dlatego praktycznie wszędzie je obcinam, klejąc na styk. Przy okazji wzmacniam konstrukcję własnymi wręgami (odrysowanie na kalce kreślarskiej, podklejenie 1 mm tekturą).



Kolejna nieścisłość przy wręgach – cz. 46 i laserowa wręgę (ta pasuje obrysem do szablonu)



A tutaj ciekawostka, której pojąć nie mogę – dwa niemal identyczne elementy.



Jeden to cz. 50, ten wycięty to bodajże 50b. Numerem 50 jest oznaczony również pokład ze zdjęcia, które znajdzie się poniżej. Wykluczyłem możliwość sklejenia tych dwóch części jako strony prawej i lewej, zaś na rysunkach jest oznaczony jedynie element 50b...



Niebieska strzałka wskazuje miejsce, w którym powinny znaleźć się części 53. Tych nie mogę znaleźć w wycinance, za to nie mam pojęcia gdzie wykorzystać element 45a

45a pasowało na miejsce cz. 53, więc tam powędrowały.

A teraz kolejna zagadka, dotycząca cz. 55 i 128



Po wielu godzinach docinania, przycinania, pasowania niekoniecznie chcących się skleić części wyszło tak:



Jak nazwać to?


Prace przy nadbudówce szły powoli. Ponownie trzeba było pińcet razy pasować, przycinać i …



Musiałem trochę kombinować, żeby udało się jakoś załatwić taką niedogodność, jaką były białe pola na podpórki. Nie pasowały one do czort wie jak rozrysowanego walca, na którym umiejscowione są dalmierze.



Efekt własnych poprawek jest taki



No i cała nadbudówka sklejona, choć jeszcze bez drobnicy.



--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
25-09-08 14:17  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 



Nowy Loire 130
Jest on tak lipny, że trochę go upgrade’owałem. Kilka zdjęć wyjaśni wszystko. Dodam tylko, że wszystkie łączenia blach nagniatałem przed sklejeniem, zaś oznakowanie (kokardki) samolotu zabezpieczyłem maskolem



I gotowy produkt



Taka ciekawostka – kolejny wybrany zong ("Jeden z dziesięciu")



Prace na śródokręciu.
Najważniejszym problemem okazał się komin, a dokładniej okap komina. Części po sklejeniu wyglądały zbyt kwadratowo jak na mój gust, więc ponownie wspomogłem się szpachlówką.



Jako wylotów rur użyłem rurek, zwiniętych z papieru z paragonów sklepowych, Całość pomalowałem Humbrolem matt 67 (zdjęcia są mocno rozjaśnione).



I ogólny stan prac



kolejne „ciekawostki” ze stoczni

Jest identycznie jak w Paris – drobne elementy (reflektory, dalmierze) nie pasują do białych pól na pokładzie. Co ciekawe, jedno z pól pod reflektor (to na drugim zdjęciu), nawet po zrobieniu we własnym zakresie szerszej podkładki, „białe” było większe niż trzeba…



Zrobiłem dwie wieże podwójnych dział 130 mm, które zamontuję na śródokręciu. Ich konstrukcja jest dość wiotka, bez żadnych wzmocnień wewnątrz


--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
25-09-08 14:26  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Wieże artylerii uniwersalnej 130 mm.
Muszę nadmienić, że system podnoszenia luf jest wyjątkowo cherlawy i musiałem go wzmacniać we własnym zakresie, zaś dalmierze są mocno uproszczone.



Gotowe wieże przedstawiają się tak:



Oraz na sucho na pokładzie



Ach, te szalone cyferki


Wieże artylerii głównej to części 91-96 (chyba – bo tu nic nie wiadomo, taki modelarski Kacapstan), tymczasem autor poleca przykleić do podstawy wieży coś w rodzaju wieży... dowodzenia z mostkiem kapitańskim. Taki żart, na który wskazują umieszczone w wycinance cyferki

Początkowo wszystko szło dobrze, wzmocniłem konstrukcję, umocowałem mechanizmy podnoszenia luf. Wszystko do siebie pasowało (sic!).



Wieże artylerii głównej na pancernikach to wizytówka modelu. Byłem więc tak pedantyczny, jak to się dało. I efekty




Jednym słowem, albo rybki, albo akwarium. Albo pasuje tu, albo pasuje tam. Albo ani tu ani tam.
Po otwarciu wycinanki możemy przeczytać:

„Opis budowy. Model został zaprojektowany dla średnio zaawansowanych modelarzy i nie powinien nastręczać zbyt wielu problemów przy jego budowie […]. Uzbrojenie przedstawiono na rysunkach 44-54. Nie powinno ono nastręczać trudności […]”.

No nie wiem…

Ostatecznie wieże zrobiłem po majstersku. Bazowałem jedynie na podstawie i wysokości płyty czołowej i tylnej. Użyłem podwójnie sklejonego kartonu i kartonu naklejonego na tekturę 0,5 mm. Podstawę wieży zrobiłem z tektury 1 mm na która nakleiłem pojedynczą warstwę kartonu. Następnie glutowanie, szlifowanie, trochę szpachli (1 % tego, co bym zużył przy próbie ratowania poprzedniej wieży), ponownie szlif, farba podkładowa i mocowanie luf. Zdjęcia wyjaśnią wszystko







Co do artylerii w tym modelu, to nie mogę pominąć barbety wieży B




--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (25-09-08 14:27)

 
25-09-08 14:37  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 


Zbudowałem dźwig rufowy oraz wózek do katapulty, po czym wszystko przykleiłem na swoje miejsce



Zabieram się za łodzie, w związku z czym kolejne krejzolki cyferki



A teraz taka mała ciekawostka



I jeszcze taki drobiazg



A teraz kolejny babol
Żółte strzałki wskazują miejsca, w których wieża A w czasie obrotu zapiera w elementy wyposażenia pokładu, czyli pudełko (cz. 108) i falochron (cz. 111). Dodam tylko, że obniżyłem po przymiarce falochron, dzięki czemu – koniec końców – wieża ma możliwość obrotu. Z cz. 108 już tak nie zrobiłem (za późno się zorientowałem, elementy te przykleiłem przed umocowaniem wieży), dzięki czemu wieża obraca się jedynie w przypadku podniesienia jej tylnej części, i to trąc podłogą w ten element. Suma sumarum, barbeta wieży A jest za niska.



Przy okazji zwracam uwagę na niebieską strzałkę, wskazującą coś, czego znaczenia nie potrafię rozszyfrować. Czym właściwie jest ten element i co ma odzwierciedlać?

Dowiedziałem się po fakcie, że to działka salutacyjne, ale można byłoby o tym wspomnieć w modelu, bo ktoś może bez skutku szukać takich luf z zestawie.

Teraz przedstawiam najśmieszniejszą łódź w tym kraju!



A teraz poważniejsze rzeczy. Łodzie w modelu Dunkerque można podzielić na dwie grupy: do jednej zaliczę takie, jak „superłódź nr 138” , druga grupa łodzi wygląda tak, jak te na poniższym zdjęciu



Przypatrzcie się na podstawy łodzi, bo to ważna sprawa. Pozwoliłem sobie rozrysować problem w prymitywny sposób: na niebiesko jest narysowana przykładowa łódź, na czerwono podstawy łodzi:

A – jaką możemy spotkać w modelu
B – taka chyba powinna być – na zdrowy rozum (jest tak np. w Richelieu)
C – taki mamy efekt w Dunkerque. Łodzie mające stępkę (kil) opierają się tylko na niej, burty i część podwodna nie dotyka do podstawy



Nie wiadomo, dlaczego w jednym miejscu relingi powinny być, a w innym nie. Tak przynajmniej sugeruje autor, zaznaczając białe pola pod słupki relingów.



Kolejny wałek to łańcuch kotwicy rufowej. Po wyjściu z kluzy łańcuch można okręcić na kabestanie… i co dalej? Niektórzy podpowiadają, że autobiodegradacja łańcucha...



Kolejna śmiesznostka to kwestia artylerii przeciwlotniczej. Opis w wycinance



… który nie uwzględnia 10 poczwórnych stanowisk nkm Hotchkiss?



To nie przeszkadza uatrakcyjniać wycinanki tak fikuśnymi cyferkami



--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
25-09-08 14:44  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

I efekt końcowy… po zużyciu wiadra farb, szpachlówek, zdarciu gardła na przeklinaniu pod nosem i wypaleniu się chęci do klejenia okrętów…

Co o modelu miałem do powiedzenia – to już powiedziałem, więc żeby nie przedłużać – zapraszam do obejrzenia galerii










Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, na jakiej podstawie źródłowej powstał ten model?

Pracując przy tym okręcie doszedłem do kresu swych możliwości psychicznych i fizycznych. Nie wydaje mi się, żebym szybko – o ile kiedykolwiek – wrócił do okrętów. Smutna puenta….

Pozdrawiam
Arovist

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
25-09-08 15:01  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Kiedyś się bardzo poważnie przymierzałem do tego okrętu ale po twojej relacji widzę że chyba dobrze zrobiłem odpuszczając, nawet pomimo tego, że uważam Dunkerque za jeden z najładniejszych pancerników. Szkoda że wyszedł z takimi babolami, tym większe brawa dla ciebie za zbudowanie z tego tak pieknego modelu. Szkoda tylko że do linii wodnej, ale i tak prezentuje sie nieźle.
Gratulacje

 
25-09-08 15:11  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak na takie schody po drodze, to efekt końcowy świetny. Gratuluję.
Żałuję jedynie tych błędów, bo nie ukrywam, że miałem ten okręt w planach. No ale cóż...

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
25-09-08 16:00  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK 2007
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jesteś Mistrzem i tyle. Z takiej "ciekawej" produkcji wycisnąć jednak cieszący oko model to trzeba umieć. Gratuluję. Tak przy okazji zapytam- co się stało z "Titkiem"??
Pozdrawiam.

--

 
25-09-08 18:40  Odp: [R/G] Pancernik Dunkerque, WAK (ponoć) Extra, 1/2007
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Po efekcie końcowym trudno uwierzyć w trudności jakie opisujesz ! Gratulacje !
"Smutna puenta" na pewno Ci przejdzie - widać jakie serce w to wkładasz - bez okrętów za długo nie wytrzymasz.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024