FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
01-05-08 05:57  [Relacja/Galeria] Lekki krążownik Königsberg
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

W czasie sklejania Scharnhorsta szukałem jakiegoś modelu prostego w budowie który by można było kleić równolegle jako przerywnik. Wybór padł na Königsberga, jako że model wydawał się dość prosty jak również spodobał mi się ze względu na rzadko spotykane rozmieszczenie wież dział artylerii głównej. Rufowe wieże artylerii nie znajdują się w osi okrętu.
Model Königsberga został wydany przez wydawnictwo Modelik w 2006 r Został on opracowany w skali 1:200 na rok 1935 czyli niedługo po wejściu do służby.

Został on opracowany w skali 1:200 na rok 1935 czyli niedługo po wejściu do służby.

Jednak wyposażenie okrętu na rok 1935 jest bardzo ubogie. Po zgromadzeniu niezbędnych materiałów dotyczących Königsberga postanowiłem go wykonać według stanu na rok 1939 z modyfikacjami jakie przeszedł okręt przez lata swojej służby. Najważniejsze modyfikacje to:
1) dodanie katapulty samolotu i wyposażenie krążownika w Arado 196
2) zmiana tylniego masztu na 2-gim kominie
3) dodanie 3 podwójnych dział p-lot kal. 88 mm
4) dodanie 8 pojedynczych działek p-lot 20 mm
5) zmiana nadbudówki rufowej\
6) dodanie radaru na nadbudówce rufowej.

Poza tym okręt miał być full-wypas – wobec czego zaopatrzyłem się w drugi egzemplarz modelu.
Po przejrzeniu dostępnej dokumentacji, trochę mina mi zrzedła – ponieważ niewiele jest na temat interesującego mnie okresu. W sumie tylko rzut boczny w skali 1:350 (obarczony pewnymi nieścisłościami i błędami) oraz trochę zdjęć i planów detali.Jednak budowa już ruszyła i jakoś trzeba było sobie radzić.

--

PozdrawiamKojak


Post zmieniony (06-05-08 12:19)

 
01-05-08 05:57  Odp: Operacja - "Królewiec" 1939
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Na początek jak zwykle kadłub wykonany tradycyjną metodą Kojaka  - z odpowiednimi wzmocnieniami z kartonu oraz wykonanie poszycia dna. Na pokładzie zostały wyeksponowane ślady spawania płyt pokładu. Linie spawów zostały wytrasowane od lewej strony, w te miejsca został przyklejony cienki miedziany drucik a całość naklejona na tekturę i mocno dociśnięta. Dzięki temu powstały wypukłości imitujące spawy.
W burtach zostały wycięte bulaje, podklejone folią, wykonany został podział blach i pasów blach.
Po tych pracach kadłub został ukończony. Jeszcze tylko stępki, śruby i ster oraz drobne detale jak: drabinki, kluzy kotwiczne i jakieś takie uchwyty nad linią wodną. Kadłub dostał podstawkę i gablotę i można się było zająć wyposażeniem. Wieże artylerii głównej dostały zgodnie ze zdjęciem kosze na łuski. Nadbudówki klapy do zamykania bulajów. Nadbudówka rufowa, katapulta oraz działa 88 mm i 20 mm zostały rozrysowane na podstawie planów i wykonane z oryginalnego kartonu drugiego modelu. Mały problem wyszedł z kotwicami które autor narysował ciut za duże w stosunku do kluz. Ale to błahy problem, zeskanowałem, pomniejszyłem i już jest wszystko OK. Okręt dostał na dziobie herb Królewca a na rufie „gapę” Dużo czasu zajęło wykonanie masztu na nadbudówce dziobowej ze względu na jego złożoność. Olinowanie wykonałem na podstawie dostępnych mi zdjęć i planów. Relingi również wykonałem własnoręcznie. Wyrzutnie torpedowe zostały uszczegółowione, wykonałem również dźwig wodnosamolotów – proszę zwrócić uwagę na lampę :D:D – ma oprawę i klosz . Jak również dzwon okrętowy zawieszony w przejściówce za nadbudówką dziobową. Ostało dodane wyposażenie mostka oraz wodnosamolot Arado. Musiałem też nieco przeprojektować i doposażyć sprzęt ratunkowy. Trzeba było wykonać dwie łodzie motorowe tzw. robocze. zostały wykonane w oparciu o istniejące kutry admiralskie z drugiej wycinanki. I tak po długich walkach z kartonem dotarłem do końca budowy modelu. Model tak jak został opracowany jest modelem dość prostym w budowie, pewne elementy mogą sprawiać początkującym modelarzom pewne trudności jednak jest to niezłe opracowanie, elementy są dobrze spasowane i nie wymagają większych poprawek. Do malowania części metalowych i retuszu prawie idealnie nadaje się farbka Humbrol nr 147 mat.

--
PozdrawiamKojak

 
01-05-08 06:05  Odp: Operacja -
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Teraz kilkanaście zdjęć z poszczególnych etapów budowy:










PozdrawiamKojak


Post zmieniony (06-05-08 11:44)

 
01-05-08 06:11  Odp: Operacja -
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Teraz "sznureczki" - olinowanie okrętu opracowałem od podstaw na podstawie dostepnych mi zdjęć i planów:









PozdrawiamKojak


Post zmieniony (06-05-08 11:49)

 
01-05-08 06:12  Odp: Operacja -
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Teraz im dłużej mu się przyglądam tym większe mam zastrzeżenia co do jakości wykonania i model podoba mi się coraz mniej . No ale trudno – zostanie po raz pierwszy publicznie pokazany na MP Nawiga a tam komisja sędziowska zweryfikuje go pod każdym względem. Co by nie powiedzieć jadę tam pełen obaw i wątpliwości.
Na pewno przywiozę go do Wrocławia na zlot wtedy sami ocenicie. No ale wystarczy tego przydługiego wstępu a teraz zapraszam do oglądania zdjęć i podzielenia się krytycznymi uwagami.

--

PozdrawiamKojak


Post zmieniony (06-05-08 11:53)

 
01-05-08 06:19  Odp: Operacja -
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

I na koniec zdjęcia gotowego modelu - uroczyste wodowanie, były przemowy, szampan itd...













PozdrawiamKojak


Post zmieniony (06-05-08 11:53)

 
01-05-08 08:40  Odp: [Raport z budowy-relacja] Operacja - "Królewiec" 1939
Konrad 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Łał! 22 minuty ;) i taka relacja :) Model jak zwykle super - myślę, że sędziom nie uda znaleźć się zbyt wielu błędów :D

 
01-05-08 08:51  Odp: [Raport z budowy-relacja] Operacja - "Królewiec" 1939
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

W mniejszej tajemnicy Japończycy budowali swoje trzy kolosy niż Ty swój model ;-)
Efekt świetny, gratulacje i do szybkiego obejrzenia " na żywo" .

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
01-05-08 09:04  Odp: [Raport z budowy-relacja] Operacja - "Królewiec" 1939
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam.
Gratuluję Kojak, naprawdę pięknego modelu. Z jakiego materiału wykonałeś olinowanie i relingi ?
Powodzenia na MP :)

--
----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)

 
01-05-08 09:04  Odp: [Raport z budowy-relacja] Operacja - "Królewiec" 1939
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Jaka tajemnica? Wieże były już we Wrocławiu http://www.konradus.com/forum/read.php?f=27&i=13064&t=13044#reply_13064 Nawet jest pamiatkowe zdjęcie hybrydy - dobrze uzbriojonej :)

--
PozdrawiamKojak

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024