FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-04-08 20:23  [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Dawno nic nowego nie pokazywałem, więc czas się pochwalić, co tam w wolnych chwilach powstaje.

Tak więc kolejny samolocik czas zacząć.

Padło na najnowsze dzieło Pawła Mistewicza, czyli Buffalo.

Samolocik będzie prawie w standardzie (tzn. standardzie według moich specyficznych kryteriów ;-) )

Na początek tradycyjne zdjęcie okładki - żeby nikt sie nie zawiódł :-)



A teraz czas na to co zrobiłem.

Na początek silnik - ten to juz zupełnie "nie całkiem" w standardzie.



A po silniku udało mi się sklekcić odrobinę zmodyfikowaną owiewkę silnika - szpachli 0, tylko trochę gluta i farba.



Przy okazji tych zdjęć chciałem zwrócić uwagę na ostatnie zdjęcie i 2 je poprzedzające. Robione w różnym oświetleniu (pierwsze 2 światło dzienne, ostatnie - lampka). Widać wyrażnie, jak na ostatnim zdjęciu przednia część owiewki odcina się od reszty. To jest dla mnie podstawowy problem z doborem farb do wszelkich poprawek - różne odcienie farby w zależności od faktury i oświetlenia.

Tym razem jako tako mi wyszło, bez rewelacji, ale tylko w świetle dziennym.
Dużo jeszcze wody upłynie, zanim zacznę sobie radzic z retuszowaniem.....

Następne w kolejności wnętrze kabiny, ale tradycyjnie już u mnie, chyba nie tak szybko będzie kontynuacja.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (10-02-09 07:52)

 
18-04-08 20:28  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
KPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Śliczności, szczególnie silnik.

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

 
18-04-08 21:32  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Dawidsan 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

i po raz kolejny zastanawiam sie jaka jest technika glutowania ze daje takie efekty? QN mozesz mi wytlumaczyc prosze?

--
Pozdrawiam !

 
18-04-08 21:45  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Generalnie cała sztuka polega na zalaniu klejem szczelin łączenia, zeszlifowaniu ewentualnego nadmiaru kleju i zamaskowaniu tego idealnie dobranym retuszem, co jest sztuką samą w sobie, której nie opanowałem. Kolory dobieram na oko i nie do końca mi to wychodzi.

W przypadku tego modelu nie chodzi do końca o to, co przy standardowym retuszu, czy mikroszpachlowaniu szczelin i łączeń w wykonani innych.

Ja ten przedni kawałek owiewki zrobiłem samemu, od podstaw z części zeskanowanych z modelika i dobudowanych samemu (wloty powietrza i otwory pod km-y). Glut poszedła na wierzch, żeby utwardzić i wmocnić papier oraz żeby zalać ewentualne mikroszczeliny w miejscach łączenia. Potem długo i intensywnie było to wszystko szlifowane drobnym papierem (300+). Glut , papier, glut, papier.....aż do skutku.

Na koniec mozolne dobieranie farby i malowanie - wiele, wiele prób, zanim efekt od biedy mnie zadowolił, choć też nie do końca.



--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (18-04-08 21:50)

 
18-04-08 22:02  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.

Impregnowałeś czymś karton?
Używasz jakieś lakieru żeby zakryć glut, niektórzy tak robią?
W ogóle bardzo ładnie Ci ten samolot wychodzi.

Pozdrawiam Windus

--

Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo



Post zmieniony (18-04-08 22:02)

 
18-04-08 22:11  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Całe arkusze malowałem rozcieńczonym matowym Revelem. Papier się nie strzępi przy wycinaniu i można łatwiej uzyskać prawie niewidoczne łączenia.

Szczelin nie glutuję, glutowałem tylko dorabiany przód.

A samolocik chyba lepiej wyglada na zdjęciach niż w realu, ale dzięki ;).

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (18-04-08 22:12)

 
18-04-08 22:19  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A masz zamiar później lakierować model?
I czy będziesz jakoś szpachlował łączenia segmentów kadłuba?
Tak z ciekawości pytam.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
18-04-08 23:17  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Bardzo fajny silnik !
Osłonka też niczego sobie. Już pisałem w którejś z relacji na forum jak ograniczyć trudny wybór farby do retuszu szlifowanych powierzchni. Powtórzę się, myślę że ta relacja będzie bardziej popularna i więcej osób doczyta co i jak.
Po pierwsze dokładnie sklejamy teki element jak np. osłona silnika. Bez bardzo dokładnego sklejenia przetarcie druku przy szlifowaniu są prawie pewne, a przecież chodzi o to żeby ich uniknąć.
Po drugie po sklejeniu całość zalewamy superglutem, nie ważne w jaki sposób i jak grubo, ma być zaglutowane i tyle.
Potem lakier, ja używam Humbrola, ale może to być każdy olejny lakier (Model Master, Revell ) , grubo pędzlem, 2-3 warstwy, zacieki nawet mogą być (będzie tylko więcej szlifowania).
Po wyschnięciu lakieru (doba lub więcej), zabieramy się za szlifowanie. Papier wodny 500-600 na początek, potem drobniejszy aż do 1500-2000 nawet. Wszystko zależy od grubości powłoki ochronnej (superglut + lakier). Przy takim zabezpieczeniu ryzyko przetarcia się do wydruku spada bardzo gwałtownie w dół i odpada konieczność malowania tudzież retuszowania danego elementu. Ot, cała filozofia, tak wykonany model wymaga jednak całkowitego lakierowania na koniec, wszelkie nierówności wyrównują się i model wygląda ok. Tak jak QŃ mam swoje pojęcie standardu :D
Pozdrawiam :)

--

 
21-04-08 19:30  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Mariusz! Silnik extra! Co do różnic w odcieniach przedniej części owiewki silnika to dobranie idealnego odcienia jest praktycznie niemożliwe. Malowałeś zbyt dużą część owiewki, a nie tylko miejsce łączenia, więc lepiej widać różnicę, która moim zdaniem może wynikać nie tylko ze złego dobrania koloru ale także z różnic pomiędzy fakturą papieru z farbą drukarską a oglutowaną częścią pokrytą farbą modelarską. Odcień (kolor) zależy przecież od właściwości powierzchni, od której odbija się światło, zatem nawet pomalowanie dwóch elementów o różnych fakturach tą samą farbą w zależności od oświetlenia może dawać wrażenie różnych odcieni. Różnicę uwidacznia także ostre przejście z jednej farby na drugą. Raczej nigdy nie uda się dobrać farbki malując dużą powierzchnię tak aby nie było widać różnicy pomiędzy nią a farbą drukarską. Można natomiast przy pomocy aerografu wygubić (wycieniować) przejście kolorów tak, że będzie trudno tą różnicę zobaczyć. Ponoć można to zrobić także pędzlem w którym przycięto na krotko włosie ale mnie to nigdy dobrze nie wychodziło. W przypadku Twojej osłonki pełny kolor ( kryjący w 100%) trzeba by było nałożyć tylko na część obłą (przy założeniu, że modyfikujesz element wycinanki) a na resztki nie zeszlifowanej z farby części, dać kolor częściowo kryjący a na część nie szlifowaną (stykająca się z tą modyfikowaną) już tylko mgiełkę farby (dużo rozcieńczalnika i kropla farby).

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
22-04-08 08:00  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Zgadza się Ihradca. Tylko że u mnie jest to w tej chwili nie do zrobienia :((

Ja tradycyjnie, wszystko pędzlem.........

Windus, nie wiem, czy będę szpachlował połączenia glutem. Jeśli uda mi się patent taki jak w Ła-7, to najprawdopodobniej nie będzie to konieczne. O co mi chodzi. Będę się starał ścinać czarne linie i pasować części indywidualnie, przez szlifowanie drobniutkim papierem ściernym, pod kątem, krawędzi stykających się segmentów, celem całkowitego zlikwidowania szczeliny na łączeniu segmentów. Pierwsze próby dały mi w miarę zadowalający efekt i mam nadzieję, że to wystarczy.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
23-04-08 09:55  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam chodzi o coś takiego?


www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2589&postdays=0&postorder=asc&highlight=junkers&start=120


Przedostatni post na stronie.

--

Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo



Post zmieniony (23-04-08 09:58)

 
23-04-08 11:28  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Dokłądnie o to chodzi. Na takiej samej zasadzie zeszlifowuję krawędzie 2 sąsiadujących segmentów.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
23-04-08 19:04  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Niezłe rozwiązanie.
Ciekaw jestem jak to wyjdzie w praktyce.

Pozdrawiam

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
22-11-08 21:39  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Na początek jeszcze 2 zdjęcia silnika - osłona została całkowicie przemalowana:



Po ostanim spotkaniu w Warszawie, obejrzeniu Berpowego F-14, rozmowie z Laszikem, po dotychczasowych postępach przy budowie kadłuba zostało to:



Jedną z głównych przyczyn było pogięcie folii kabiny podczas transportu, ale i skopane połączenia segmentów miały tu swoje do powiedzenia.

Tak więc zabrałem się za kadłub od nowa i efekty poniżej. Najpierw wnętrze:



Kilka zdjęć kadłuba przy żarówce:



I przy świetle dziennym (może nie najlepszym, ale jedynym jakie widziałem w domu w tym tygodniu ;)) Widać różnicę w odbiorze koloru owiewki silnika przy różnym oświetleniu i kącie padania światła.



A tu zbliżenia na połączenia segmentów:



W którejś relacji pisałem o retuszu powierzchni przy pomocy rozpuszczalnika z bardzo małą ilością farby. Efekty widać na wszystkich powyższych zdjęciach. Chyba nie ma tragedii. Udało się częściowo zniwelować różnice w odcieniach kolorów pomiędzy malowaną osłoną, a częściami kartonowymi bez zbytniego zacierania lini podziału. Krawędzie segmentów przed sklejeniem nie były retuszowane i też w miarę dobrze zostały pokryte po takim zabiegu. Powierzchnia nie jest jeszcze wykończona i będzie w całości malowana matowym, bezbarwnym lakierem, więc widoczne gdzieniegdzie różnice w błyszczeniu i fakturze powierzcni oglądanej pod światło powinny się jeszcze wyrównać. Przynajmniej mam taką nadzieję.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (22-11-08 21:53)

 
22-11-08 21:44  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Rozumiem, że z "tego" co na trzecim zdjęciu zrobiłeś to cudo co występuje na następnych fotkach? ;-))) Kiedy ja się nauczę tak robić??? Chyba mi to już nie grozi ;-D
A tak swoją drogą, to chyba lepiej używać nożyczek lub skalpela do wycinania. Żeby tak od razu wydzierać części z wycinanki ;-)
--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (22-11-08 21:46)

 
22-11-08 22:11  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Taaa.... Jak widzę to trzecie zdjęcie to jakbym miał małe dejavu, ten podarty kadłub i pościerana mata. Tylko mi typ samolotu i jego wygląd na innych zdjęciach nie pasuje.
Standarcik trudna rzecz i też muszę się pouczyć.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
24-11-08 18:57  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
mario1970   



A gdyby go po prostu potem trochę postarzyć ( jakiś "suchy pędzel " odpryski farby , na całym kadłubie + całe lakierowanie bezbarwnym matem ) i to troche by wytłumiło róznice kolorów. Robiłeś to w pancerce to i tu by może wyszło.

Zdjęcia w monografiach Buffalo pokazują , że w Birmie warunki atmosferyczne dość brutalnie obchodziły się z kamuflażem tych samolotów.

--



 
10-01-09 21:47  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Mario, nie czuję się na siłach waloryzowac samolotów (a właściwie ich malowania). Może kiedyś.... Najpierw muszę się nauczyć je jako tako sklejać.

Kolejny etap budowy smolotu, czyli skrzydła.

Tym razem postanowiłem zanudzić Was na smierć, opisując punkt po punkcie jak ja to robię. Na pewno nie jest to jedyny i najlepszy sposób, ale jakieś efekty daje. Choć są lepsi ode mnie w te klocki, to może jakiemuś początkującemu taki maly pokaz się przyda?

1. Najpierw skleiłem szkielet - nic ciekawego.



2. Potem wyciąłem siatki skrzydeł i zacząłem je formować. Najpierw delikatnie dociskając dłonią do łagodnej, okrągłej krawędzi stołu ukształtowałem wyoblenie profilu skrzydła. Potem fragmentami, punkt przy punkcie, zaoblałem coraz mocniej krawędź natarcia. Kilku - kilkunastokrotne powtarzanie tej czynności najpierw na łagodnej krawędzi, potem na ostrej, połaczone ze stopniowym zwiększaniem nacisku pozwoliło na idealne zaokrąglenie krawędzi natarcia bez załamań, śliny modelarskiej czy zwilżania.
Po uformowaniu sprawdziłem spasowanie poszycia i szkieletu - zostało miejsca na podklejeni powierzchni skrzydła dodatkowym brystolem bez konieczności szlifowania wręg :)



3. Zeszlifowałem pod kątem krawędzie końcówki skrzydła, żeby udało się połączyc ją idealnie z dolnym elementem, bez retuszowania krawędzi i szpar. Tak podszlifowane krawędzie pozwalają na idealnie gładkie łączenia bez konieczności retuszowania krawędzi, które zawsze (prznajmniej w moim przypadku ;) ) są po takiej czynnosci widoczne.



4. Krawędzie delikatnie posmarowałem BCG, żeby nie mialy tendencji do rozwarstwiania się (a jak mają to BCG i tak je potem sklei) i przetłoczyłem na podkładce do cięcia, drewnianym patyczkiem o zaokrąglonej końcówce. Podkładka jest na tyle miekka, żeby dało się wyoblić krawędź, a na tyle twarda, żeby nie powstały załamania kartonu.



5. Położyłem siatkę przy krawędzi podkładki i pod kątem zeszlifowałem i pocieniłem krawędź spływu skrzydła. Będzie tam od wewnątrz przyklejona wewnętrzna strona klap, która również została tak podszlifowana. Dzięki temu udało mi sie uzyskać delikatną krzwędź spływu, a nie prostokat o grubości 0,3 - 0,4 mm.
Najlepiej robic to papierem przyklejonym do płaskiego kawałka drewna (w moim przypadku kawłek listewki). Dzięki temu uda się równomiernie szlifować na całej długości. Ja używam papieru 320. Trzeba koniecznie uważać i często sprawdzać, jak dużo zeszlifowaliśmy. Lepiej ciut zostawić niż przeszlifować i porobić fale i dziury zamiast równej krawędzi.



6. Wkleiłem wewnętrzne powierzchnie klap i wnęki podwozia. Dokleiłem też do górnej i dolnej powierzchni skrzydła dodatkowe kawalki brystolu w celu wzmocnienia i usztywnienia powierzchni skrzydła. Proszę uważnie obejrzeć, gdzie sie skrzydło podkleja! Nie robimy tego pod krawędzią natarcia, tylko przyklejamy 2 oddzielne kawałki na dół i górę.



7. Z kawałka foli aluminiowej (w tym wypadku przykrywka od jugurtu) i główki zwykłej szpilki zrobiłem i wkleiłem reflektory.



8. Następnie wkleiłem szkielet i skleiłem skrzydło do kupy.



9. Kształtowanie końcówki płata. Czego do tego używam. Do przetłaczania łagodnych łuków - miekka podkładka od myszy i gruby, drewniany, zaokrąglony kołek. Moga być równie dobre końcówki obsadek skalpeli, metalowe kule itp. Do ostrych zaokrągleń - twardsza podkładka do cięcia i cienki zaokrąglony patyczek. Przed zaokrąglaniem ostrych łuków na krawędziach smaruję je BCG w celu zapobierzenia załamywaniu się kartonu i sklejeniu nieuchronnie (prawie) rozwarstwiającego się w takim przypadku kartonu. Po wyschnięciu uformowanej krawędzi szifuję ją papierem ściernym w celu idealnego spasowania z drugą połówką skrzydła.
Sklejanie tego do kupy. Najpierw przyklejam budziem w miejscu styku na dolnej powierzcni skrzydła, na pasku (krawędzie styku też są szlifowane pod kątem, żeby nie było konieczności retuszowania i żeby zminimalizować łączenie). Potem stopniowo kleiłem na BCG zewnętrzne krawędzie, głaszcząc je od zewnątrz paznokciem w celu uzyskania jednolitej powierzcni łączenia. W razie konieczności od wewnątrz wypychałem zapadnięte krawędzie zaostrzonym patyczkiem. Najpierw sklejałem zaokrąglony przód, potem ostrzejszą krawędź zewnętrzną. Efekt końcowy na zdjęciach. Łączenie jest na granicy kolorów, konieczności retuszu brak.



10. Lotki - bez komentarza, proste jak drut.



11. Wkleiłem żeberka klap (dorabiane z 2 wycinanki), zawiasy lotek (w łaściwie ich imitacje - widoczne są tylko od dołu) i wypukłości na górze skrzydła, tłoczone podobnie jak końcówki skrzydeł. Malutka łezka tłoczona ostrym patyczkiem na palcu. Teraz też retuszowałem wszelki widoczne białe krawędzie w wewnętrznych elementach skrzydeł (klapy, lotki i widoczne wewnętrzne części skrzydła).



12. Przykleiłem skrzydła do kadłuba, dokleiłem paski maskujące połączenie kadłub - skrzydło i dokleiłem żeberka w komorze kół. Robiłem to teraz, gdyż dźwigar wychodzący z kadłuba był jednocześnie tylna ścianką wnęki kół.



I tak to wygląda w całości, po pociągnięciu powierzchni olejkiem terpentynowym z dodatkiem farby olejnej (równaie kolorów). Docelowo model będzie wyglądał inaczej, bardziej równo, po ostatecznym lakierowaniu lakierem bezbarwnym. A prynajmniej mam taką nadzieję, bo to tylko jak na razie eksperyment.



Dziękuję za uwagę i podziwiam tych, którym się chcialo to doczytac do końca ;-)

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (10-01-09 22:11)

 
10-01-09 22:45  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Piękna robota QŃ, tylko patrzeć i się uczyć....
Pozdrawiam!

--

 
10-01-09 22:52  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

QN napisał: "Dziękuję za uwagę i podziwiam tych, którym się chcialo to doczytac do końca ;-)"

Moje umiejętności marne, nie moja relacja buffalo, a tu jeszcze QN mnie podziwia;) a to dobre! :)

Jak już kogoś podziwiać, to tylko Ciebie- za niebywałe umiejętności i trud jaki sobie zadałeś przy pisaniu tego posta. Ale myślę, że warto było, wielu modelarzy pewnie z niego skorzysta wzbogacając warsztat modelarski. Ja teorię przyswoiłem zobaczymy jak będzie z praktyką;)

Pozdrawiam
Marcin (szyszkownik)

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-01-09 11:28  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam, mam pytanie natury technicznej do autora relacji. W jaki sposób przykleiłeś gotowe skrzydła do kadłuba nie mając fizycznej możliwości dociśnięcia wzmocnień skrzydła do wystających elementów z kadłuba. Dla nie będących w temacie, chodzi o miejsca oznaczone strzałkami na poniższej fotce.
Pozdrawiam!



--

 
12-01-09 12:21  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Posmarowałem obie łączone powierzchnie przy długim dźwigarze (tym, który jest tylną ścianką wnęki i wręgę skrzydła), wsunąłem skrzydło i przez wnękę docisnąłem zielony dźwigar do szkieletu w skrzydle. To w zupełności wystarczyło. Wszystko jest tak spasowane, że nie było z tym kłopotu. Żeberka wnęki podwozia też wkleiłem na końcu przez otwór.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
15-01-09 23:02  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 



> Krawędzie delikatnie posmarowałem BCG, żeby nie mialy tendencji do rozwarstwiania się (a jak mają to BCG i tak je potem sklei) i przetłoczyłem na podkładce do cięcia

>Przed zaokrąglaniem ostrych łuków na krawędziach smaruję je BCG w celu zapobierzenia załamywaniu się kartonu i sklejeniu nieuchronnie (prawie) rozwarstwiającego się w takim przypadku kartonu. Po wyschnięciu uformowanej krawędzi szifuję ją papierem ściernym w celu idealnego spasowania z drugą połówką skrzydła.
................

Mistrzu, chciałem się upewnić - z Twojego opisu wynika, że kształtujesz krzywizny zanim BCG wyschnie. Od razu po naniesieniu kleju chyba nie? Czekasz troszkę aż klej zareaguje czy do momentu aż zacznie już widocznie schnąć na powierzchni?

--
Buka :-]

 
16-01-09 08:17  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kształtuję praktycznie od razu po nałożeniu kleju. Szlif po całkowitym wyschnięciu. Czasami kształtuję na sucho. Jak papier się rozwarstwi, to kładę BCG, żeby skleił poprzesuwane warstwy. Wystające nadmiary, wystające krawędzie, zeszlifowuję po wyschnięciu.

Ta metoda już wielokrotnie była prezentowana na forum przez różne osoby. Ja tylko powtórzyłem to, co inni wymyślili i pokazali. Może tylko rozpisałem kawałek po kawałku jak to się robi w jednym miejscu. Inni robią to lepiej. Tak naprawdę to są moje pierwsze próby, a rezultaty i tak wymagają dopieszczenia. Ale są obiecujące na przyszłość.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (16-01-09 08:18)

 
18-01-09 13:23  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Przyszła kolej na usterzenie.

Kilka zdjęć z budowy steru wysokości - jest reprezentatywny dla pozostałych elementów.
Krawędź spływu pocieniona, zeszlifowana, dzięki temu bardzo cienka, wymagająca minimalnego retuszu. Sklejałem najpierw krawędź spływu na butapren, potem wykańczałem sklejanie na łuku, w przedniej części, przy pomocy BCG. Przy podcięciu i podszlifowaniu krawędzi łączenia można uzyskać bez retuszu prawie idealne łączenie. Ja oczywiście jedno z 2 łączeń skopałem i wymagany będzie retusz. Dorobiłem oś sterującą wychylaniem sterów. Wewnętrzny "trójkącik" też miał szlifowane krawędzie pod skosem.



Sklejanie statecznika poziomego. Opróćz metod kształtowania łuków omówionych przy skrzydłach, do małych elementów używam tradycyjnego przeciągania na ostrzu nożyczek. Wszystko odbywa się tak jak na zdjęciu. Część jest przesuwana po krawędzi tylko jednym palcem, tak jak na zdjęciu. Metoda się sprawdza, ale wymaga wprawy i doświadczenia. Zbyt mocny docisk, niewłasciwe przesunięcie części moze doprowadzić do połamania lub zniszczenia części. Zanim się użyje tej metody, radziłbym poćwiczyć na kawałkach papieru. I oczywiście kształtować powoli, wielokrotnie powtarzając przesuwanie. Ostrozności nigdy nie za mało. Sklejanie krawedzi łączenia stopniowe, po kawałku na BCG, jak na 2 zdjęciu.



I skończone usterzenie. Na pierwszym zdjęciu - prosto po sklejeniu. Na 2 pozostałych, tuż po wyretuszowaniu białych miejsc farbą i pomalowaniu całości bardzo rozrzedzoną farbą. Zresztą jeszcze świeżą.



--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (18-01-09 13:24)

 
25-01-09 18:19  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Koła. Jak to robie ręcznie. Posklejane do kupy, obcinam z grubsza nożykiem do porządanego kształtu. Potem szlif papieram ściernym 80-100. Kształt jak na 2 zdjęciu. Dopiero teraz SG lub BCG, szlif 300, farba, szlif 600, czasami teraz wytłaczam bieżnik i ostatnia farba. I gotowe.



Elementy goleni podwozia. Czrne linie obcięte, krawędzie zeskosowane i sklejone. Na zdjęciach elementy bez retuszu. Rurki mają pocienione końcówki zwijanych elementów, ostatnia cienka rurka zrobiona z rozwarstwionego papieru. Wszystko klejone BCG.



I podwozie po montażu



Warto zwrócić uwagę, jak rozwiązałem problem z anteną. Żeby maszt się nie wyginał drut wygiąłem w kształt litery Z i przykleiłem do wręgi. Dzięki temu będzie działał jak sprężyna i nie wygnie się pod naciskiem żyłki.

Kołpak. Obcinane czarne linie powodują, że trzeba wstawiać kawałki pasków u dołu. Elementy przetłaczane na identycznej zasadzie jak końcówki skrzydeł. Po sklejeniu na kant BCG kołpak wyglądał jak na 1 zdjęciu. A że nie lubię czarnych lini, poszedł na to SG i fraba.

I tu mały apel do wydawców. Po co komu są czarne linie obrysu elementów? Na granicy kolorów też można ciąć, a po sklejeniu mozna by było uniknąc czarnych krech i retuszu. Ale to takie marzenie ściętej głowy, bo zaraz podniesie się larum, że jak to ciąć bez czarnych linii... I poroszę nie rozwijać tematu, bo znowu wyjdzie, że Boże Narodzenie jest lepsze od Wielkanocy, a ja swoich idiotycznych upodobań nie zmienię ;-))



Na koniec jak robię światła pozycyjne. W tym samolocie były to takie śmieszne rurki (przynajmniej tak się dopatrzyłem). Potrzebna jest świeczka, kopyto z zapałki i kawałek folii. Tym razem było to opakowanie po SG - świetnie się tłoczy. Wytłaczam po rozgrzaniu patyczkiem a od środka maluję farbą. Pozostało tylko przyciąć i przykleić.



Pozostało pomalować końcówki śmigieł, przykleić śmigła, światła pozycyjne, rozciągnąć antenę z żyłki i polakierować cały model na matowo (a to nie takie łatwe - muszę się do sklepu wybrać i kupić ;-))). No i poczekać na pogodę na sesję zdjęciową.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (25-01-09 18:25)

 
26-01-09 09:42  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Qń'u - piękne dzięki za pomysł ze światłami pozycyjnymi.
Proste i genialne!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-02-09 21:16  Odp: [Relacja] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Na początek ostatnie zdjęcia z budowy - zamontowane światło pozycyjne i kompletny kołpak ze śmigłami.



I galeria końcowa. Model pomalowany w calości matowym lakierem w spray-u.







Jestem z niego całkiem zadowolony, nawet pomimo kilku ewidentnych baboli, z których na pierwszy rzut oka widać niedopasowanie koloru spodu na owiewce silnika. Różnica uwydatniła się jeszcze pod wpływem lakieru bezbarwnego. Drugie miejsce, które skopałem to owiewka kabiny. Ale to już u mnie prawie tradycja :(

Reszty szukajcie sami, nie będę odbierał calej satysfakcji ogladającym.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (09-02-09 21:18)

 
10-02-09 10:40  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Oj Qn-u ale ty lubisz narzekać i szukać problemów tam gdzie ich nie widać:). Ja tu widzę kawał wspaniałego modelu i pracy. Tylko gratulować bo nie mam zamiaru szukać jakichś mikro załamań lub prawie niedostrzegalnych różnic w kolorach. Naprawdę Qn-u wspaniała relacja i praca. Powinieneś się cieszyć bo masz teraz na półce piękną maszynę. Tylko siedzieć i podziwiać.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
10-02-09 11:09  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Porównując Twój model do modeli innych wykonawców widzę przepaść...
Nie bądź zbyt surowy dla siebie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-02-09 14:02  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

... a na pewno widać różnicę :) jest z kogo czerpać i od kogo się uczyć i takie relacje są najbardziej wartościowe. Dzięki QN.

--

 
10-02-09 17:16  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Popieram przedmówców!
Nie ma na co narzekać, model wspaniały i tyle :D

Pozdrawiam

--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (10-02-09 17:18)

 
10-02-09 19:51  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Kształt osłony silnika jest super ale różnica w kolorze bardzo się rzuca w oczy. Chyba spróbowałbym na Twoim miejscu przemalować tą osłonę, bo generalnie model jest świetny. Znając Twoje możliwości następny samolot zrób całkowicie malowany.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
10-02-09 21:20  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mistrzowie zawsze mają skłonności do zbytnio posuniętej samokrytyki. Ale w sumie to dobrze, bo to im daje kopa, by dążyć ciągle do doskonałości i nie spoczywać na laurach. Model przepiękny, wyśmienicie wykonany - po prostu rewelacja kartonowa. Kolor osłony silnika faktycznie nieco odbiega, ale to głównie zasługa rastra i innego rodzaju "kropek" na częściach standardowych z drukarni. Nigdy nie będzie tak, by część pomalowana wyglądała identycznie jak element z drukarni. Można oczywiście poprawiać wszystko w nieskończoność, ale nie o to przecież chodzi. W kolejnym samolocie jak mniemam, osłona silnika jeszcze bardziej będzie zbliżona do doskonałości. I tak Qniu trzymaj, bo talent u Ciebie ogromny!!!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-02-09 12:52  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
mario9 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dałeś Mariusz czadu. Przepiękna rzecz. Z tą samokrytyką to trochę przesadzasz;-))).
Mam nadzieję, że będę mógł go dokładniej obejrzeć na zlocie we Wrocławiu.

Pozdrawiam Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
16-02-09 17:20  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A ja się czepię, tak po starej znajomości... :-)
Jak się patrzy na model od spodu, to nieco widać różnicę koloru między lewą a prawą połówką kadłuba. Coś u Ciebie nie tak z tym wyczuciem barw!

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-02-09 17:48  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Batonus - też i ja mam takie wrażenie, że Qń trochę przedobrzył z odcieniem na spodzie. Lewa strona jest wyraźnie ciemniejsza. Myślę, że to wina złego oświetlenia. :-)))))
A tak poważnie to modelik pierwsza klasa. Trochę szkoda, że nie mogłem zobaczyć całości na żywo.

--
Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

 
16-02-09 20:48  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Gratuluje kolejnego fantastycznego modelu w Twoim wykonaniu!!! :D Czekam na kolejne samoloty (i nie tylko ;) z pod twojej ręki.
Pozdrawiam!
PS: Odcień osłony silnika jak dla mnie jest bardzo dobry. Podejrzewam, że w świetle dziennym rzuca się w oczy jeszcze mniej ;)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
17-02-09 08:04  Odp: [Relacja/Galeria] F2A Buffalo - Kartonowa Kolekcja by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Odcień jest skopany, co zresztą napisałem na pczątku. Wyglądało to lepiej przed polakierowaniem, ale lakier dodał za dużo żółtego i kaszana. Ale już przemalowywać nie będę.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024