FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
08-04-08 23:28  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Mario, nie generalizujmy, że TBiU było dobre w zeszłym stuleciu i już do niczego się nie nadaje ;o)
Stare TBiU owszem, jedynie niektóre fotki choć marnej jakości coś ciekawego mogą wnieść. Ale te obecnie wydawane TBiU potrafią zaskoczyć, mnie np. zaskoczył i to bardzo Lysander.
A opieranie się na modelach plastikowych.... czemu nie? Skoro nie mam dostępnej odpowiedniej dokumentacji, albo ściągnięcie jej skądś tam wiąże się z jakimiś monstrualnymi kosztami.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
09-04-08 07:41  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
El Diablo 

 

No, z tym TBiU to byłbym ostrożny. Akurat w tym numerze rozkładówka pokazuje kolorowego "Dzielnego", ale już na stronie 2-giej znajduje się dosyć ładne i wyraźne zdjęcie archiwalne, które pokazuje dość dokładnie faktyczny wygląd tego konkretnego wozu. Wobec tego co jest bardziej wiarygodne: prawdziwa fotka czy kolorowy malunek niewiadomego autora? A wszystko to w tym samym numerze TBiU.
Jeśli chodzi o ekspozycję silników, to chyba lepiej było wybrać jakiś inny konkretny egzemplaż pojazdu niż budować mix dwóch różnych.
Tak się składa, że materiałów trochę jest, np. seria wydawnicza "Od Acromy do Zwycięstwa". Aktualnie w sprzedaży jest już 10-ta część. I tam jest sporo materiału o polskich Staghoundach (zdjęcia, oznakowanie itp).
Co do podwozia: aby było tak jak pisze autor powyżej, to Staghoundy musiałyby wychodzić z fabryk już w kamuflażu. Raczej trudno to sobie wyobrazić, tym bardziej, że wozy "włoskie" były piaskowo-zielone, piaskowo-brązowe lub całkowicie piaskowe, a te z jednostek we Francji zielono-czarne lub jednolite oliwkowozielone. Musiałyby być przydzielane do poszczególnych jednostek według malowania co byłoby samo w sobie jakimś absurdem. To, że muzealne Staghoundy mają taki sam kolor podwozia jak i nadwozia wcale mnie nie dziwi, bo praktycznie prawie wszystkie malowane są jednolicie oliwkowozielonym (z nielicznymi wyjątkami).
I jeszcze pytanie do autora: czy z czasem będą wydane inne wersje Staghounda, np wersje AA, albo Mk-3?
Baza wyjściowa już jest i to całkiem niezła, dorobić tylko nowe wieże, trochę zmian we wnętrzu .... i byłaby całkiem niezła kolekcja. Może warto o tym pomyśleć?

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
09-04-08 09:14  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
mario1970   

El Diablo .

Dziękuję za odpowiedź . Zaoszczędziłeś mi sporo pisania . Tu się akurat z tobą zgadzam.

Łosiu

Porównaj monografie , jakie były wydawane w Polsce w roku 1995 . Dla przykładu AJ - Press i Militaria. Chyba jest różnica. I o tym piszę.

i Qrchaku.

1. Wg mnie , ale jest to tylko mój pogląd potęga i siła TBiU wynika z dwóch faktów .

- przywiązania ludzi ( zwłaszcza tych starszych ) , dla których było to jedyne źródło informacji na temat sprzętu i jak na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte zresztą niezłe ( ale tylko wtedy ) i każdy ma tego zapas. W końcu było tam tyle czołgów , samolotów i okrętów.

- ceny , bo w dalszym ciągu jest ona przystępna i daje złudne ( powtarzam złudne ) uczucie , że dysponuje się dokumentacją , która od biedy wystarczy do sklejenia modelu , ale nie może być podstawą do projektu modelu. I myslę , ze ten czynnik ( ekonomiczny )
ma decydujące znaczenie.

A mój stosunek do nich jest taki jak do starych MM . CO miałem to sprzedałem i wymieniłem na monografie AJ - pressu . Jak mnie najdzie sklejać coś z kartonu to kupię coś nowego.

2. Tak monografie i dokumentacja kosztuje. Ale nie tak dużo jak Ci się wydaje. A zwłaszcza gdy ma to stanowić podstawę do modelu , który ma być wydany w iluś tam set egzemplarzach. Projektant też raczej nie robi za darmo. Robisz biznes, zarabiasz na tym trzeba ponosić koszty. To są kwoty rzędu 2 - 3 modeli kartonowych sprzedawanych w detalu. Jest jeszcze wujek google i można tam sporo znaleźć . trzeba tylko chcieć. Można się tez podzielić kupowaniem monografii z kolegami . Jeden kupuje książki o samolotach inny czołgi , można się wymienić. I wspierać. Moje zasoby dla kolegów z modelarni są otwarte. O sprowadzaniu z zagranicy nie wspominam, to już nie jest problem. Jest kwestia kasy , ale kurs euro i dolara tez jest niski.

A jak nie ma dokumentacji to ją cierpliwie gromadzę , a projektuje coś do czego dokumentację mam. Dla mnie to proste i nie wiem w czym problem.

Co do Staghounda to poza TBiU wyszła w Polsce : Staghound -Model Detail Photo Monograph No.29 Rossgraphu. A na necie zdjęć jest sporo.

Co do modeli plastikowych i ich wykorzystania to napiszę jeszcze raz . Model opracowany na podstawie innego modelu najczęściej powiela błędy i to jest największe ryzyko . Poza tym technologia wytwarzania form plastikowych wymusza pewne ograniczenia , i nijak to się ma do modeli kartonowych . Prościej nie potrafię wytłumaczyć.

I tyle.

--



 
09-04-08 11:17  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

No to widzę że Jurgen według szanownego grona forumowiczów dołączył do zacnego grona projektantów, którym wytyka się że podłoga w kabinie Jak-a ma nie taki kształt, że Fuso ma za mało bulajów, że w P-7 jest niewłaściwy kształt przekroju kadłuba. A tym samym to szacowne grono toleruje się takie kwiatki jak warszawa podobna do Warszawy jak Trabant do Mercedesa, jak to że ostatnio wydane Hurricany ( ten wcześniejszy zresztą też ) posiadają dziwny profil ogona kadłuba nie wspominając o dziwnym kształcie oprofilowania kółka ogonowego i o braku charakterystycznego zaklinowania statecznika pionowego, itd. Jak widać na forum są projektanci którym wszystko uchodzi na sucho w glorii zachwytów, a są i tacy co im się najdrobniejszą śrubkę wypomni...

--

Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (09-04-08 11:17)

 
09-04-08 12:54  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
mario1970   

Ceva

Dokonałem pewnych uogólnień , bardziej jako wnioski na przyszłość, i nie jest to czepianie się Jurgena i mam nadzieję , że tego tak nie odbierze.
Piszę o pewnych sprawach ogólnych i dotyczy to każdego projektu modelu. Po prostu pewne rzeczy są dla mnie niezrozumiałe jak opieranie się na modelu plastikowym, albo tłumaczenie , że dokumentacji nie ma , a ona jest i do tego po polsku. Skończyły się czasy , że modelarz ma 3 TBiU i 2 "żółte tygrysy" na krzyż i uchodzi za specjalistę od wojskowości.
I to należy odnieść do wszystkich projektantów modeli .
Dochodzi jeszcze kwestia umiejętności projektowania , a to akurat patrząc na fotki innych modeli Jurgenowi wychodzi i z czego się należy tylko cieszyć.

--



 
09-04-08 18:32  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ceva, to chyba nie jest do końca tak jak napisałeś. Nie ma projektanta którego modele były by zawsze w 100% bezkrytycznie przyjmowane na forum. Zawsze znajdzie sie ktoś kto na model danej konstrukcji czeka od dawna i zna ją w każdym szczególe. Dla takich osób drobne różnice pomiędzy modelem a oryginałem są widoczne od razu więc piszą o tym na forum i chcą poznać zdanie projektanta na ten temat. Inna grupa modelarzy która konstrukcji oryginału nie zna aż tak dobrze cieszy się że dzięki informacjom z forum mogą zbudować bardziej zgodny z oryginałem model. Dla jeszcze innych w ogóle nie jest ważna zgodność bo chą mieć tylko ciekawą bryłę modelu na półce. I to nie są zawsze te same osoby. Każdy ma jakiegoś swojego konika. Podejrzewam że jak Mały Modelarz wypuści Twardego to też będziesz miał parę uwag na jego temat. I od tego właśnie jest forum, żeby wymieniać między sobą rzeczowe uwagi :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
09-04-08 23:43  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Jurgen, czy korzystałeś z tego linku przy projektowaniu "ogiera" http://www.12mbdragoons.com/stag01.html???

--

..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___



Post zmieniony (09-04-08 23:46)

 
10-04-08 14:57  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
El Diablo 

 

W moich postach nie ma żadnych osobistych wycieczek do autora, czy coś w tym stylu.
Jest mi absolutnie obojętne kto nim jest. Interesuje mnie natomiast efekt - czyli rzetelność i jakość produktu końcowego.
Owszem, jak już pisałem wcześniej, model tem uważam za dardzo dobre opracowanie i byłem jednym z pierwszych jego nabywców. A że parę rzeczy jest nie tak jak powinno być, więc zabrałem głos.
Ja na Warszawach i Nysach nie znam się zupełnie, więc ust w tamtych wątkach nie otwieram. Natomiast Staghound to jeden z moich ulubionych pojazdów. Od dłuższego czasu gromadzę wszystko co się da na jego temat. Miałem zresztą silne postanowienie zbudować go sobie od podstaw, ale teraz gdy jest gotowa wycinanka to się mija z celem.
A tak na marginesie, to inni autorzy także niektóre swoje modele projektują na podstawie plastików, np. kilka modeli pojazdów pana Rycharda (które, to teraz nie powiem, jestem poza domem i nie mam ich pod ręką). O ile zweryfikuje się taką pracę z innymi wiarygodnymi źródłami i skoryguje ewentualne błędy, to dlaczego nie.
To też jest jakaś metoda.

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
10-04-08 15:59  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Kurcze, nie zaglądałem tutaj przez jakiś czas i widzę że wynikła niezła dyskusja na temat projektowania modeli a zgodnością z dokumentacją. Przez moment bałem się, aby nie wynikła z tego niezła draka i dyskusja odeszla by w zupełności od tematu.

Wracając do sedna. W kwestii wyjaśnienia - bo zapewne nie napisałem tego jednoznacznie - model Staghounda opracowywałem na podstawie modelu plastikowego Italeri oraz broszury TBiU, ale nie wyłącznie! TBiU posłużyło mi do napisania rysu historycznego pojazdu oraz do naniesienia kamuflażu na gotowy projekt. I tyle. Natomiast model plastikowy pozwolił mi zorientować się w ułożeniu poszczególnych części względem siebie (co miało istotne znaczenie np. w zawieszeniu) oraz wyznaczeniu ich wymiarów i proporcji, oczywiście po sprawdzeniu ich z planami i rysunkami, jakie udało mi się zgromadzić. Dodatkowo posiłkowałem się serią zdjęć zgromadzonych z internetu oraz oryginalną dokumentacją Stagounda - co było niezwykle pomocne przy projektowaniu wnętrza.

@ MarcinekZ - tak, korzystałem z zawartości tej witryny.

Jeśli natomiast chodzi o priorytetowość materiałów dokumentalnych niezbędnych dla stworzenia modelu, stosuję hierarchię:
- zdjęcia oryginalne
- zdjęcia muzealne (często pojazdy są 'uzupełniane')
- plany i rysunki
- model plastikowy (opcjonalnie)
- teksty, opisy i tym podobne.

 
11-04-08 21:36  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Jurgen - to super, ale błotniki to trochę przekombinowałeś;-) jak to mawiał pewien projektant: "one proste miały być" ;-)

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024