FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
02-04-08 08:57  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Malutki off-topic - tekturkę o idealnej grubości 0,8mm i różnych wymiarach ( nawet całkiem dużych )arkuszy można wyżebrać w jakimiś gabinecie RTG - jest ona używana do pakowania klisz rentgenowskich. Po użyciu zwykle się ją wyrzuca.
A sam czołg jest świetny - gdyby nie to że mam co kleić przez jakieś 7,8 lat ...

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
02-04-08 11:19  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Drodzy koledzy MODELARZE. Przy budowie modeli oprócz umiejętności czytania instrukcji potrzebna jest też umiejętność jej zrozumienia oraz trochę wyobraźni.
Przykład: ktoś na sąsiednim forum skarży się że będzie musiał szlifować element z grubości 2,1 do 2mm i uważa że jest to zmuszanie klienta do zakupu elementów laserowych. Nawet przy wycinaniu szczelin nikt nie wytnie ich o grubości idealnie 2 mm.
Sama kreska na wydruku ma 0,12 mm. Nie jest ważne czy grubość będzie 2 czy 2,1, ważne aby zewnętrzny wymiar bryły wyniósł tak jak na przykładzie niżej 100 mm. Zawsze zresztą dopasowujemy szkielet do poszycia a nie odwrotnie.


Inny przykład: w elementach których grubość po podklejeniu nie bierze udziału w ostatecznych wymiarach jak np denka walców grubość takiego denka jest przecież dowolna, byle by się zmieścił w walcu. Ale co miałem napisać w instrukcji: "element x nakleić na tekturę dowolnej grubości". Dopiero by był płacz.


Grubość podklejenia jest istotna tylko w miejscach gdzie wpływa ona na grubość całego zespołu, jak na przykład przy kołach.
Dlaczego zaleciłem grubość po podklejeniu przykładowo 1mm a nie naklejenie na tekturę 1 mm. Dlatego że projektując model nie wiedziałem na jakim kartonie zostanie on wydrukowany. Ja używałem do próbnego wydruku grubości ok 0,18mm, model został wydany jak ktoś wcześniej policzył na kartonie 0,235 mm. Prawie to samo ale po złożeniu kilku krążków koła to prawie robi różnicę.

I jeszcze jedna sprawa. może nie jestem nowoczesny ale przy sklejaniu modeli raczej nie szukam po sklepach kartonu 0,8 tylko rozglądam się wokół. Trudno uwierzyć ile swietnego materiału ląduje codziennie w koszu na śmieci. Przykład, pudełko po ryżu ma 0,4mm grubości, wystarczy skleić dwie warstwy i mamy 0,8. Nieraz jak mi brakowało do danej grubości 0,1mm naklejałem część na zwykły papier. A co jest lepsze deska czy sklejka. Pozdrawiam i życzę przyjemności przy klejeniu. W razie wątpliwości chętnie służę pomocą. Roman.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
02-04-08 16:14  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam. Przyznam się szczerze, że nie rozumiem osób kłócących się o 0,1 mm. Niczym tego nie uzasadniam, jak jedynie szukaniem dziury w całym.
Roman, gratuluję pięknego modelu.

 
02-04-08 18:38  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
Adam - Octusek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

ja się nie kłócę o 0,1 mm - po prostu zwróciłem na to uwagę - bo tak jak Roman napisał - grubość elementów jest ważna przy układzie jezdnym - i tylko tam zastanawiałem się jak to rozwiązać.
A model już kleję i nie narzekam na nic ;)

--

--------
Loading sygnature.............................99%


Post zmieniony (02-04-08 18:38)

 
02-04-08 19:19  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Adam - to może jakas relacja cy cuś?;-)
Odnośnie całej sprawy podklejania elementów - w wielu opracowaniach autorzy każą podklejać pewne elementy tekturą 1 mm. Element ma 0,1-0,2 mm grubości. Automatycznie więc podklejony element ma więcej niż zakładany przez autora 1 mm. Rozumiem narzekanie na błąd rzędu 1 mm - reszta jest to zrobienia:-) Oczywiście gdy się tylko chce i się skleja model, a nie płacze jeszcze przed pierwszym cięciem nożyczek:-) I tak wszystko wychodzi w praniu :-) Także wszystkim powodzenia w budowie życzę:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-04-08 09:26  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Udało mi się wreszcie obejrzeć ten model, przypadkowo przechodząc koło Empiku. Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne - bardzo podoba mi się kolorystyka części, a mianowicie delikatna waloryzacja czy malutkie efelty odprysków farby, więc model po sklejeniu powinien się bardzo przyzwoicie prezentować. Przeglądając wycinankę zauważyłem w małych kółkach (śrenica na oko 18-14 mm) braku oznaczenia środka okręgu, co utrudnia wycięcie cyrklem Olfy. Ale doszedłem do wniosku, że wycinanie takich kółek za pomocą cyrkla może przysporzyć nieco problemów. Dalej się uspokoiłem, gdyż w większych kołach jest juz oznaczenie środka, jednakże za pomocą punktu a nie krzyżyka jak w większości projektów. Ciekawym pomysłem było umieszczenie głównych elementów ogniw gąsienic na miękkim papierze - zdecydowanie ułatwi to wycinanie i kształtowanie wafelków, jednakże może powstać później problem wytrzymałości całości. Trzeba by wzmocnić impregnatem. Ale są to tylko pierwsze wrażenia, szybkim rzutem na taśmę :) Obecnie dosyć poważnie rozważam wzięcie tego modelu na warsztat, w całkiem niedalekiej przyszłości :)

No i też ciekawy jestem wydania Draf Model'u :)

Pozdrawiam!

 
03-04-08 17:56  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

piotter, dzięki za info, połażę po naszej radiologii :-) potrzebuję takiej tekturki do samolotów z CardPlane, milimetrówka jest za gruba :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
03-04-08 18:18  Odp: [Zapowiedź] WAK 3/08 - Radziecki czołg średni T-28 - skala 1:25
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

musisz sie Adamie śpieszyć, coraz więcej pracowni przechodzi na zdjęcia z "komputera" :(
mój "dostawca" "Białej 0,8" już od pół roku jej nie ma :(


ale wczesniej narobiłem zapasy :)

--
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024