FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
31-03-08 14:39  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
empak 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Sorry, ze niepodałem opisu. Od góry od lewej są kolejno:
- mój szary i Kemota deski,
- oryginał,
- szary z rastrem i Kemota deski,
- mój szary i moje deski.
Zródło świetła jest z lewej dlatego tamta strona jest jasniejsza.

--
Pozdrawiam

Michał
Ambrose, HMS Dreadnought

 
01-04-08 09:26  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Faktycznie próby wydrukowania plików na innych drukarkach pokazują dość duże zróżnicowanie w otrzymywanych kolorach.
Moja HP2800 nie wpada tak mocno w fiolet przy druku rastra. Natomiast pokład Michała jest nieco bardziej zielony.
Wrzucam porównanie z HP2800 - oświetlenie naturalne, nic nie korygowałem kolorów w pliku, jedynie zmniejszyłem rozdzielczość obrazka. Musze przyznać, że na tym zdjęciu nieco lepiej pasuje pokład Michała, ale patrząc na te kartki "gołym okiem" szanse sie wyrównują.



Jeszcze jedno. Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby takie elementy jak widoczna na fotografiach szara ściana pozostała z oryginalnej wycinanki. Podobnie praktycznie cały szary pokład - można wymienić tylko niewielkie fragmenty z deskami. Zostaną nam wtedy praktycznie wąskie pasy wokół deskowanego pokładu. A tutaj różnica odcieni nie będzie się aż tak rzucać.

Teraz tak myślę, że korzystając z plików JPG jeśli ktoś zechce będzie mógł nawet sam skorygować nieco paletę barw i dostosować do własnych potrzeb i posiadanego sprzętu drukującego.

Co do odpłatnego wydruku, Michał wyczerpał temat w całości.

--
pzdr
Kemot

 
14-04-08 22:58  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
radecki   

Mam pytanie. Pobrałem plik, który zamieścił Kemot i próbowałem wydrukować. Sądziłem, że plik otworzy się i wydrukuje w skali 1/1. Tymczasem wydruki z drukarki są całkowicie w innej skali niż w oryginale w MM. Co powinienem zrobić, aby wydruki pokładów były rozmiarami zgodne z oryginalnym MM. Dodam, że nie jestem specem od programów graficznych.

 
15-04-08 09:58  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wszystko zależy od oprogramowania jakim dysponujesz.

Może napisze kilka słów jak wydrukować takie pokłady przy pomocy MS Word (ekrany z wersji XP).

Oczywiście na początku ustawiamy rozmiar papieru na jakim będziemy drukować. Dobrze jest też określić minimalne margines, jakie dana drukarka może zadrukować.
Ja dla przykładu wybrałem kartkę A4. Założenie będzie następujące. Wstawimy nasz pokład, a potem ręcznie przemieszczając go w obrębie strony wydrukujemy interesujący nas fragment.

Zatem umieszczamy obrazek w dokumencie. Z menu Wstaw->Obraz->Z pliku wybieramy jeden z dużych pokładów. Niestety Word standardowo przeskaluje nam rysunek, tak aby w całości zmieścił się na stronie. Jasne, że nas to nie zadawala. Trzeba przywrócić rozmiar oryginalny i odblokować poruszanie się obrazkiem na stronie (zwykle zdjęcia wstawiane są w układzie „Równo z tekstem”). W sumie operacje bardzo proste, lecz Word (nie wiem jak w innych wersjach – przypominam pracuję na XP (2002)) w idiotyczny sposób ogranicza maksymalną wielkość obrazka do 55,88cm (a cały pokład zajmuje 57,75cm).



Zatem musimy sobie najpierw poradzić szkopułem. Ponieważ najprawdopodobniej nie uda nam się wydrukować pokładu w 1 kawałku (format A3 to stanowczo za mało) najpierw, narzędziem do przycinania obetniemy część pokładu, która w tym momencie nie będzie drukowana (ja wybrałem dziób Hiei). Bardzo pomocny przy pracy z obrazkiem będzie nam pasek narzędzi Obraz, zatem jeśli po kliknieciu we wstawiony pokład nie pokazuje się on automatycznie z menu Widok->Paski narzędzi wybieramy Obraz (o ile się nie mylę w Wordzie 2000 nazywa się on Rysunek).
Następnie możemy odblokować swobodne poruszanie się po dokumencie pokładu wybierając opcję np. Przed tekstem



Teraz czas na przycięcie. Po wybraniu narzędzia



łapiąc za dolną krawędź obrazka (oznaczoną grubszą czarna kreską) przycinamy obrazek (w tym przypadku minimum 2cm, aby całkowita jego wysokość nie przekraczała 55,88cm). To narzędzie tak naprawdę nie obcina widocznego obszaru, tylko jakby go ukrywa. Dlatego też bez problemu (tym samym narzędziem) można taki przycięty obraz niejako odsłonić (gdyby zachodziła tak konieczność).



Ważne, aby uwolnić się od krokowych skoków do siatki (niewidocznej oczywiście) w Wordzie, należy podczas przycinania (skalowania lub przemieszczania elementów graficznych) przytrzymywać LEWY ALT.
Po przycięciu pokładu klikamy na niego 2x i w zakładce Rozmiar ustawiamy Wysokość i Szerokość na 100% (można użyć przycisku Resetuj).



Zatwierdzamy OK. Pokład powinien otrzymać oryginalną wielkość. Można też dla pewności jeszcze raz zerknąć w to samo menu, czy aby Word nie zmienił naszego 100% na mniejszą wartość (a stało by się tak gdyby pokład nie był przycięty i przekraczał owe 55,88cm).

Ja ZAWSZE dodatkowo sprawdzam, czy wymiary na pewno są prawidłowe (wiadomo Tomasz w końcu jestem).
Można w tym celu użyć zwykłego prostokąta narysowanego w Wordzie. Wystarczy ustalić mu jakąś wybraną wielkość (najlepiej usunąć też obramowanie a tło wypełnienia ustawić jakieś kontrastowe). Proponował bym skorygować odrębnie wysokość i szerokość tak wstawionego obrazu. W moim przypadku okazało się, że niezbędna jest niewielka korekta (pokład był o niecały 1mm za długi (na 25cm). Warto w tym celu wykorzystać narysowaną na brzegach pokładu linijkę, dopasowując jej rozstaw do narysowanego prostokąta.
Jeśli chcemy utrzymać proporcje przy skalowanie obiektów graficznych to należy zmieniać ich rozmiar za narożniki. Oczywiście niezbędny będzie tutaj Lewy ALT, dzięki któremu będzie można skorygować wymiary o niewielkie wartości.



To prawie wszystko. Teraz po wydrukowaniu np. rufowej części pokładu, należy ją przyciąć o minimum 2cm a pokład dziobowy (tym samym narzędziem) odsłonić i wydrukować od nowa.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem Was tym przydługim tekstem.

--
pzdr
Kemot

 
15-04-08 18:19  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
radecki   

Dzięki za instrukcję Kemot

pozdrawiam

 
19-04-08 18:44  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Monster sQbee   

A czy mógłbym prosić o pocięcie tego pokładu na kilka arkuszy w *.pdf z lekkimi naddatkami do przycięcia oraz skalami na krawędziach- myślę, ze to uprościłoby otrzymanie prawidłowego wydruku nie tylko mnie.

 
21-04-08 13:37  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Mam już coś takiego przygotowane, muszę tylko poczekać na wrzucenie plików na serwer.

--
pzdr
Kemot

 
22-04-08 21:16  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
JerzyP   

maly offtopic ;)
tak ,zeby nie zakladac nowego watku:)
gdzie moge jeszcze kupic (sklep) wregi wyciete laserem do tego modelu?
dzieki i pozdrawiam

 
23-04-08 17:24  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Na stronie głównej GPM masz dane do kupna ;-)
Pozdrawiam i sorry Kemot, że się wtraciłem ;-))

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
24-04-08 11:22  Odp: [Free] HIEI (MM 7-8-9/2006) - poprawione pokłady do pobrania
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Pociąłem pokład na format A4. Miejsca dobrane tak, aby możliwie najmniej było je widać. Zgodnie z prośbą jest pewien zapas na łączeniach.
Pokład do przetaczania samolotów oddzieliłem od reszty. Myślę, że takie połączenie nie będzie bardzo rzucało się w oczy.

Marginesy strony ustawiłem na 1.5cm (w 1 przypadku górny z konieczności ma 1cm). Większość drukarek powinno sobie dać z tym radę.
Przygotowałem pliki PDF, choć nie jestem zwolennikiem tego formatu - w odniesieniu do tak dokładnych wydruków - nie mamy swobody delikatnej korekcji wymiarów. Zrobiłem testy jednego z przygotowanych plików na 2 drukarkach - w pionie idealnie, w poziomie na 10 cm jedna idealnie, druga (laser) ponad 0,5mm za dużo).

Pliki z pociętym pokładem do pobrania (PDF spakowany WINZIP do jednego archiwum).
Pobierz -> hiei_pdf.zip (uwaga ~3,7 MB)

--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (25-04-08 08:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024