FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
02-04-08 16:31  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Surówka wygląda smakowicie. Sam jeszcze modelu nie oglądałem, a jestem nim zainteresowany. Mam nadzieje, że od strony graficznej nie ma z nim takich problemów jak z Hs-123 czy innymi ostatnio nowościami Modelika ?

 
02-04-08 16:32  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

messer - model wygląda jakby go wydrukowano zupełnie gdzie indziej niż Hs'a...

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
02-04-08 19:24  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jurek - Wielki Szacun:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-04-08 23:04  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja już go dorwałem w swoje łapy :) i co mogę powiedzieć po przejrzeniu go dokładnie to BRAWO JUREK!!!!! Opracowanie jest rewelacyjne i bardzo szczegółowe jedyne co może razić to wydruk.... model został wydrukowany w dwóch drukarniach przez co brak wewnątrz jakichkolwiek śladów eksploatacyjnych które są świetnie ukazane na zewnątrz pojazdu
Razi jeszcze to że w wycinance jest wpięty arkusz złożony na 4 jak w starych MM przez co części przy zagięciach mogą się uszkadzać....potencjalnym nabywcom radził bym od razu ten arkusz porozcinać póki świeży ;)
mimo tych drobnych niedopatrzeń czy jak kto woli "bubli" jest to kawał naprawdę świetnego modelu

--
GG 6801515

 
03-04-08 07:19  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jaroslav skąd informacja że model był drukowany w dwóch drukarniach ??
A to czy ślady exploatacyjne są czy nie, to nie zależy od drukarni.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
03-04-08 10:30  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

No więc ze Staghoundem była trochę droga pod górkę, gdyż niestety pierwszy raz mi się nie udało dotrzymać terminu zakończenia projektu (tworzyłem go ok.3 miesięcy - świątek, piątek czy niedziela, 24h/dobę :) ) . Zapowiedź wydawnicza poszła wcześniej, a model został wydrukowany z ok. 3 tygodniowym opóźnieniem. Ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że nie miałem serca puszczać nie sprawdzony do końca projekt, dlatego niestety doszło do opóźnienia. Ale przynajmniej model jest dopracowany i nie powinien mieć poważniejszych błędów, surówkę dało się skleić, więc z modelem właściwym też nie powinno być problemów. Oczywiście, zawsze mogą pojawić się małe babolki typu konieczność przycięcia danej części o ok. 0,1 mm.

Faktycznie, Staghound został wydrukowany w dwóch drukarniach, przynajmniej tak wnioskuje - arkusze kolorowe w drukarni DB w Szczecinie, a reszta w drukarni Modelika - jest o tym informacja w stopce. Waloryzacji modeli nadal się ucze i eksperymentuje. Owocem tego są kolorowania FAI i Staghounda. Wszystkie są robione w Corelu i potem sprawdzane na proofie cyfrowym czy aby na pewno dobrze wszystko wyjdzie w druku. Wnętrze Staghounda nie posiada waloryzacji, głównie ze względu na małą widoczność. Ale w przyszłości postaram się robić modele z pełną waloryzacją.

Obecnie też skuszam się, aby we wszystkich następnych projektach stosować waloryzację -mniej lub bardziej delikatną - gdyż w moim mniemaniu modele takie o wiele lepiej się prezentują i bardzo przyjemnie się je skleja. A szkoda by było spartolić dobrze zaprojektowany model źle dobranymi kolorami.

No i jestem ciekawy jak się będzie sklejał Staghound - oczywiście prosiłbym o uwagi, komentarze a także pytania związane z modelem. Postaram się pomóc.

Pozdrawiam!

 
05-04-08 01:44  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
El Diablo 

 

Wreszcie... kupiłem, obejrzałem, ucieszyłem się i ... trochę zmartwiłem.
Dlaczego? Ano, model jest śliczny, bardzo zdetalizowany - dokładnie taki jaki powinien być wg najnowszych standardów XXI wieku. Chylę czoła przed autorem opracowania.
Niestety dla modelarzy ceniących sobie wierność historyczną tematu, budujących swoje modele w standarcie - model ten zupełnie się nie nadaje.
Powód? Owszem jest to Staghound Mk-1, ale nie jest to "Dzielny".
Model przedstawia pojazd z późnej serii produkcyjnej, natomiast "Dzielny" pochodził z serii wczesnej i różnił się wieloma szczegółami konstrukcyjnymi. Wyszczególnię tylko te najważniejsze (zewnętrzne):
1 - wczesny Staghound (np. Dzielny, Nadwiślanin)
- klapy nadsilnikowe nie miały zawiasów - były przykręcane na sztywno na 25 śrub każda i posiadały po 3 uchwyty,
- lewy właz na wieży otwierał się do przodu, miał ogranicznik w kształcie L,
- na burcie wieży obok lewego włazu znajdował się maszt dla km-u Browninga.
2 - średni Staghound (np. Śmiały)
- klapy nadsilnikowe były już na zawiasach (jak w modelu)
- właz i maszt km-u jak w wersji wczesnej.
3 - późny Staghound
- klapy nadsilnikowe na zawiasach
- lewy właz na wieży otwierany na bok (w lewo) przez co
- maszt km-u został przeniesiony na górną płytę wieży (z tyłu).

Szczegółów było pewnie więcej, ale te trzy rzeczy są najbardziej widoczne i charakterystyczne. Znalazłem posta na forum plastikowców gdzie są fajne zdjęcia ilustrujące te szczegóły - warto się z nim zapoznać:
http://www.shermany.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=2053&highlight=staghound&sid=8f06952f040b745c72aff943cdab2481

I jeszcze pytanie do autora o kolorystykę.
Przyznam szczerze, byłem przekonany, że pojazdy pułków kawaleryjskich 2 Korpusu we Włoszech miały kamuflaż dwukolorowy piaskowo-zielony. Tak było np w starym wydaniu Staghounda z Modelika.
Wypłynęły na światło dzienne jakieś nowe materiały czy opracowania, które pozwoliłyby rzucić nowe światło na sprawy kamuflażu?
Może autor przytoczyłby jakieś źródła?
Kolejna rzecz to kolorystyka zawieszenia. Jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że brytyjczycy malowali mosty, wały napędowe, resory i inne elementy podwozia kolorem piaskowym (kamuflażowym) - a tak jest w modelu. Raczej to dziwne - choć w czasie wojny wszystko jest możliwe. Ja bym raczej obstawiał na jakiś Olive Drab czy podobny kolor stosowany przez Amerykanów (producentów).

To tyle marudzenia.
W każdym bądź razie model jako taki wygląda znakomicie i jeśli tylko sklejalność będzie na takim poziomie jak efekt wizualny - to nic tylko życzyć autorowi weny i kolejnych równie ciekawych opracowań. Może jakiś Humberek Mk-2 albo Daimler AC? Jeszcze ich nikt nie ruszył, a to przecież jeszcze ciągle dziewiczy grunt.

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
08-04-08 00:13  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Przepraszam że długo nie odpisywałem, otóż spieszę z wyjaśnieniami.

Otóż do sporządzenia ogólnego wzoru kamuflażu jak i oznaczeń posłużyła mi publikacja TBiU nr. 154 - całość sprawiała wrażenie dobrze opracowanego. Ponadto projekt opierałem głównie na modelu plastikowym Italeri. A model Italeri, jak i ten przedstawiony w TBiU (na rozkładówce z kamuflażem) były tą samą wersją pojazdu (późną) zatem postanowiłem tę wersję zaprojektować, tłumacząc sie brakiem innej dokładnej dokumentacji. Kolorystyka modelu była konsultowana z wydawcą i odcień zielonego został zmieniony na bardziej brązowy. Celowo też zostawiłem zawiasy na płytach silnikowych - ładnie i szybko można wyeksponować przedzial silnikowy. Marudy i kartonowi ortodoksi mogą oczywiście zrezygnować z zawiasów i dorobić wersje śrubowane :)

Co do kolorystyki wałów napędowych i elementów podwozia - użyłem koloru piaskowego z kilku względow - w wielu obiektach muzealnych Staghoundów, mają one jednolite malowanie piaskowe również i w elementach podwozia - zapewne Amerykanie pomalowali całość :) (zresztą Amerykanie malowali jednolitym kolorem i podwozie i nadwozie).

Tyle na dziś moich wywodów :) Zapraszam również do dalszej dyskusji.
Pozdrawiam!

 
08-04-08 22:54  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
mario1970   


Nie chcę by zostało to odebrane jako krytykę . Bardziej jako wnioski na przyszłość.

1. Już któryś raz z kolei czytam , że ktoś opracowując model opierał się na TBiU.( kiedyś Morane , niedawno tankietka , teraz Staghound ) Ten poniekąd zasłużony periodyk, był dobry , ale 20 - 30 lat temu . Nie ta forma graficzna i nie te czasy i dalece niewystarczająca zawartość. Moje TBiU leżą w piwnicy.
W tej chwili wychodzi naprawdę dużo lepszych i wcale nie tak drogich monografii. Kwota 30 - 50 złotych to nie tak dużo jak ktoś przymierza się do projektowania modelu . O zasobach Internetu i wujku Google nawet nie wspominam.

2. Czegoś nie rozumiem , Czy spotykacie się z informacją , ze ktoś opracował w Polsce model plastikowy na podstawie modelu kartonowego ? . Nie ta technologia i nie te ograniczenia. Robienie modelu na podstawie modelu oznacza bardzo często powielenie błędu z tego poprzedniego. Plastiki nie są bezbłędne. I to nie podstawa do projektowania. Niekiedy tam nawet schemat malowania jest do kitu , o wymiarach nie wspominając.

Co do samego modelu . To obejrzałem go w łódzkiej Da -cie . Ładne kolory , ciekawy temat, do tego polski . Mimo wszystko jest dobrze.

I tyle

--



 
08-04-08 23:22  Odp: [nowość: MODELIK 14/08] Samochód pancerny STAGHOUND Mk.I
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bez przesady z tym TBiU - który to rok wydania.. 1995??

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024