FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
23-01-08 15:08  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

O ile dobrze pamietam z relacji jhradcy to używał on obcietych palców z rekawiczek jednorazowych.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-01-08 15:22  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
empak 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Skoro już mowa o obciętych palcach. Czy muszą to być własne palce ;-)?

--
Pozdrawiam

Michał
Ambrose, HMS Dreadnought

 
23-01-08 18:43  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Carus   

Uwaga na cyjanoakryl - ja po mocnym nawdychaniu się oparów, dosyć mocno się uczuliłem na ten klej...

mam teraz bardzo utrudnione życie i cokolwiek kleję tymi klejami robię, to przy otwartym oknie i w masce na twarzy - inaczej tydzień kichania prychania i cieknącego nosa....

naprawdę radzę unikać oparów tego świństwa...

--

pozdrawiam
Carus...

 
23-01-08 19:21  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Widze, że temat się rozwinął:) Zainteresował mnie ten olej rzepakowy, pierwszy raz słyszę... Dlatego tym bardziej przyłączam się do pytania Cevy- co z malowaniem takiej powierzchni? Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
23-01-08 19:27  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
wojtan   

No właśnie, co z tym olejem? Czy na pewno chodzi o olej, bo oleje raczej nie twardnieja. Plus wątpliwości Cevy.
Pozdrawiam

--

 
23-01-08 21:02  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ciekawe, że skleiłem mnóstwo kadłubów, wiekszych i mniejszych, bez zadnych podposzyc, wzmocneń, pasków tektury i impregnacji i nic nigdy mi sie nie zapadło. Takie zabawy uważam za zbedne bajerowanie.
Z tego co wiem, karton w modelach GPM zazwyczaj jest dość sztywny, więc nie sądze, aby elementom poszycia, ktore zresztą sa chyba dosc gęste, mogło sie coś stać i że spokojnie możesz go pomalować jakąś emalia jesli bardzo chcesz .
A jesli juz rozprowadzac klej po powierzchni modelu [co ostatnio jest chyba krzykiem mody] to mozna kawałkiem tekturki

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
23-01-08 21:14  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ale po co na całą powierzchnie? Jeśli już to nie wystarczy tylko na krawędź między oklejkami?Jeżeli nie będziesz używać kleju wodnego ani za bardzo naciągać elementów przy oklejaniu to i tak nic się nie będzie zapadać. Moim zdaniem, ze wszystkich metod wzmacniania konstrukcji pod poszycie, najlepsza ze względu na poświęcony czas i otrzymany efekt jest metoda pokazana kiedyś przez Roberta (Saburo). Polega na naklejaniu pasków tektury na styk do bocznej powierzchni wręg. Nie powiększa obrysu wręgi ale za to zwiększa powierzchnie dla kleju. Było to ładnie opisane ze zdjęciami w pierwszej części relacji z Bismarcka.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
24-01-08 09:24  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Przychylam sie do wpisu Korsarza. Ja też nie stosuje ŻADNYCH dodatkowych chemicznych czy mechanicznych cudów do poszycia (a troche tych kadłubów juz zrobiłem) i wszystko sie trzyma kupy i nie zapada. Wystarczy polakierować lakierem w spray'u raz dno po jego ukończeniu i wszystko jest git. Przeciez tym kadłubem nie bedzie nikt rzucał.
Pewnie, że można cuda z nim robić, tylko po co? Po co?
Potem dziwicie sie poniektórzy, że średni model okrętu budujecie 2 lata, bo nad kadłubem spędzacie niepotrzebnie pół roku.

--

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

Post zmieniony (24-01-08 09:27)

 
24-01-08 11:52  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Impregnacja olejem rzepakowym jest stosowana pod malowanie powierzchni farbą, utwardza ją. Tylko do tego się nadaje bo karton przesiąknięty olejem staje się przezroczysty nieco jak papier śniadaniowy po wyciśniętej bułce z masłem :D

Co do chemicznych wynalazków to już dawno nie stosuję bo jak wspomniano wyżej bardzo wydłużają budowę modelu często ze średnim efektem. Co do mechanicznych - dodatkowe wzmocnienia, elementy podposzycia - a owszem, jestem za i stosuję. Takie relacje z budowy jak Alaska, Scharhhorst, czy wyżej wspomniany Bismarck są chyba wystarczająco przekonywujące, jeśli bierzemy pod uwagę jak najlepszą jakość a nie ilość/w jednostce czasu.

Oczywiście takie jest moje subiektywne zdanie i szanuję odmienne podejście do tematu, wszak to zabawa tylko, choćby nad jednym okręcikiem miała trwać kilka lat, to są tylko modele.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
24-01-08 12:15  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Panowie, to co uważa się zbędnym bajerowaniem, dla innych jest bardzo pomocne. Jeśli komuś dno się nie zapada i wszystko wychodzi cacy to chwała mu za to i respekt:) Mi osobiście dodatkowe kawałki tektury i pogrubione wręgi pomagają w dokładnym przyklejaniu poszycia- bez niepotrzebnych szczelin itp problemów. Zgadzam się z przedmówcami, że lakier również zabezpiecza ładnie papier. Jednak w moim przypadq cyjanopan ma przygotować karton do dalszej obróbki- nie tylko malowanie, ale i szpachlowanie, a wydaje mi się, że w tym przypadq lepiej sprawdzi się superglut. Ilu modelarzy tyle zdań na ten temat:)- kwestia indywidualna. Malowanie cyjanopanem- krzyk mody czy też nie, tak czy siak warto być otwartym na nowe pomysły- sprawdzę, przetestuje wyciągnę wnioski;)
Pozdrawiam zarówno tych za jak i przeciw;) !

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024