FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 10Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
23-03-08 14:19  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Prace w stoczni bardzo zwolniły, ale przy każdej nadarzającej się okazji staram się cuś podłubać;) I tak wydłubałem część nadbudówki:



Pozdrawiam, Wesołych Świąt!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
19-04-08 13:27  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam wszystkich po sporej przerwie!
Niestety ostatnio mało czasu na modelarską pasje
dlatego i postępy przy Łojodo małe, ale coś tam skalpelem wydłubałem;)
Zobaczcie sami....




Wszelkie komentarze, uwagi, mile widziane;)
Pozdrawiam!!!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
19-04-08 14:40  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
KPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Fajny ten Oyodo. Nity może i za duże ale całość wygląda naprawdę nieźle!

Pozdrowienia,
Paweł

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

 
03-08-08 22:26  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam brać modelarską po dłuuuugiej przerwie!
Po zdanych examinach, obronionej pracy licencjackiej, przeprowadzce i remontach z nią związanych, zmianie pracy i wprawieniu się w nowej nastał czas na Oyodo:)
Krążownik doczekał się nowego bardzo reprezentatywnego miejsca;) Nie mogło oczywiście zabraknąć japońskiego elementu- bambusów w tle.





Postęp bardzo mały jak widzicie na fotkach, ale tą aktualizacją bardziej chciałem zaznaczyć, że relacja nie umarła i zapowiadam reaktywację!;)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
20-08-08 12:35  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam. Ja tez kibicuje Twemu modelowi tym bardziej, ze takze chce takowy zakupic. Ogolnie model wychozi ladnie, zastosowales kilka nowatorskich , ciakawych rozwiazan. Jednakze wg mnie model ma jedna niedopuszczalna "skaze" : ryfle.
Oczywiscie wyszly Ci one bardzo ladne i na pewno narobiles sie przy nich. Wyobraz sobie jednak ze wytloczka ryflowa ma ok 3 cm ( w skali 1:1) ,co w slaki 1:200 daje 0.15 [mm]. Jest to element o rozmiarze praktycznie niewykonalnym. Mozna ew pokusic sie o ryfle w modelu o skali 1:100 , czy 1:50 ale nie tu. Zalozmy ze Twoje ryfle w modelu maja 2 [mm]. Wtedy na oryginalnym okrecie taki ryfel mialby 40 [cm]. Wyobrazasz sobie?? Przecierz japonce sami pozabijaliby sie o nie. Dlatego uwazam ze ryfle w modelu o tej skali sa niepotrzebna strata czasu i materiałow. Ale to tylko moja skromna opinia:)

--

 
20-08-08 13:37  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Temat przeskalowywania elementów w modelach był nie raz już poruszany. Faktem jest, że z powodów w/w niektóre elementy detali "nie trzymają się skali" i jest to świadome. Przykładem jest np. olinowanie: np. w skali 1:400 musiałoby mieć grubość pajęczyny, ale też i ryfle, itd. Jest to rozsądne podejście, ponieważ wykonanie 100% elementów dokładnie co do skali jest praktycznie niewykonalne, nawet przy zastosowaniu technik mikromodelarstwa. Wykonane jako powiększone w modelu uplastyczniają jego wygląd, dają efekt iluzji. Można oczywiście zrezygnować z wykonania niektórych elementów wiedząc że nie będą się zgadzały z oryginałem, ale tutaj mielibyśmy np modele okrętów praktycznie bez olinowania i sporej ilości detali.
Modelarze wiedzą o tym, powtarzam raz jeszcze: przeskalowywanie niewymiarowe to wybór świadomy i wcale nie świadczy to o dyskwalifikacji modelu, nie taki jest cel przecież jego wykonania.

Śmiem twierdzić, że nie powstał jeszcze żaden kartonowy model okrętu w skali 1:200 będący 100% repliką muzealną oryginału, zgadzającą się co do ułamka milimetra - technicznie jest to niewykonalne, oraz chyba żaden modelarz nie byłby skonny zrobić coś takiego. To po prostu absurd. Dlatego też modele są tylko większymi lub mniejszymi przybliżeniami jednostek prawdziwych. Taki po prostu jest urok modelarstwa, nie tylko kartonowego. I mimo tego cieszy, bawi. Więc niech tak zostanie.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (20-08-08 13:39)

 
20-08-08 19:07  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zgadza sie masz racje ale model bez olinowania wygladalby po prostu "lyso". Moje zdanie jest takie ze w tym przypadku ryfle mozna bylo sobie darowac. Oczywiscie jest to tylko i wylacznie kwestia mojego gustu i zapatrywania.

--

 
20-08-08 19:26  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Temat był już wielokrotnie wałkowany.

METAKS, napisałeś "Wyobraz sobie jednak ze wytloczka ryflowa ma ok 3 cm ( w skali 1:1) ,co w slaki 1:200 daje 0.15 [mm]."

Ryfle na japończykach miały wymiary 200x20 mm, a więc w skali 1:200 1x0,1 mm - calkowice do wykonania. Jedyny problem to to, że wystawały na 3,5mm (czyli powinny wystawać na +-0,02 mm). I o to mozna kruszyć kopię, tylko po co?

Może na drugi raz lepiej sobie nie wyobrażać, a zajrzeć do źródeł? ;-))

Na pewne przerysowania, przybliżenia i konwencje mam pogląd w 100% zgodny ze Svenem. Wszystko zależy, co się komu podoba, nie wszystko da się zrobić w skali.
A wtedy pozostaje wybór - robić przerysowane - nie robić wcale. Obie kocepcje są równie dobre.

P.S. Dane na podstawie anatomi Yamato J. Skulskiego.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-08-08 10:48  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
METAKS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witaj. Jesli ryfle na japończykach miały wymiary 200x20 mm to zwracam honor-rzeczywiscie sa one do wykonania. Ja nie wiedzialem o tym. Moge wiedziec z jakiej literatury korzystasz bo z tak dokladnuymi opisami nie spotkalem sie jeszcze. Na pewno pomoze mi to przy budowie tego japonczka. Pozdrawiam i czkam na kolejne fotki.

--

 
21-08-08 11:48  Odp: [Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szyszkownik
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak już wcześniej napisałem Janusz SKULSKI "Anatomy of the Ship - The Battleship YAMATO". Są tam rysunki ryfli z podanymi wymiarami oryginału.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 10Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024