FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
19-12-07 21:20  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Ja tylko chciałem potwierdzić to co chyba stachoo pisał o fińskiej swastyce.Tak się składa ,że miałem okazję spędzić kilka dni w jednostce kształcącej kadrę lotniczą i mechaników w Finlandii (coś podobnego jak nasz Dęblin). Na pokazach z okazji święta tej jednostki wystawiono samolot ze swastyką Fińską.

zaznajomiłem się z Finami którzy od razu podkreślili ,że są bardzo dumni z tego znaku i został on zapożyczony, wykorzystany po przeróbkach przez nazistów. Ten znak do któregoś tam roku po wojnie funkcjonował w Finlandii jako oficjalne godło, odznaka Fińskich Sił Powietrznych tak jak nasza szachownica teraz. Sympatia do tej odznaki jest tak żywa i głęboka w Finlandii ,że do tej pory dożo z napotkanych przeze mnie żołnierzy miało w klapach munduru właśnie taki znak. Dla przykładu pokazuje zdjęcie stołówki na której na ścianach wiszą znaki historii związanej z jednostką i w ogóle z historią Fińskich Sił Powietrznych.Widać co tam wisi.Oni są z tym znakiem związani i dumni z niego więc nie rozumiem ,że akurat ten znak może komuś przeszkadzać.

Jeśli zaś chodzi o swastykę faszystowskich Niemiec umieszczaną na modelach to nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego ,że zrobiłem coś złego sklejając Do-17 z takim znakiem na statecznikach(możecie model zobaczyć w moim podpisie) Naprawdę nie zwróciłem na to uwagi, że łamię jakieś przepisy lub mogę urazić kogoś uczucia. Dla mnie to było coś naturalnego i związanego z historią tej danej maszyny.Nawet nie myślałem o tym wystawiając ten model do konkursu w Gołębiu gdzie model zajął trzecie miejsce w swojej kategorii.Nie wzbudziło we mnie nawet jakiegoś zgorszenia, uwagi wielka swastyka na pokładzie dwóch Bismarków prezentowanych na tym konkursie.Widocznie też nie przeszkadzały one komisji i zwiedzającym tą wystawę.Model jest stale wystawiany w mojej pracy w pomieszczeniu gdzie przewija się wiele osób go oglądających. Jeszcze nigdy nikt nie zwrócił na swastyki uwagi lub nie usłyszałem komentarza czy to złego, krytykującego lub nawet chwalącego ten znak na tym modelu.Dlatego myślę ,że umieszczanie czy usuwanie takowego znaku to każdego indywidualna sprawa. Każdy ma swoje poglądy i zrobi tak jak uważa za stosowne. Każdy podejmuje sam decyzje jak ma wyglądać jego model. Myślę ,że nie powinnyśmy w ogóle dyskutować tylko podejmować decyzję co do sklejania, umieszczania takich rzeczy na swoich modelach według własnego sumienia.

Pozdrawiam

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (19-12-07 23:46)

 
19-12-07 21:22  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
wichura3 

 

Psy zostały " spuszczone ". Kolejny temat z cyklu " kto jest kto " .Ten temat był już wałkowany. To Forum to nie Sejm , ani żadna Komisja Samooczyszczająca , żeby mówiła modelarzom co dobre , a co złe. Tu chodzi o "wartość " historyczną modeli , nie jaką jaki kierunek polityczny reprezentują. Ma ktoś ochotę na swastykę na modelu, niech klei . Nie ma ochoty niech zamaluje ,wytnie .,tylko nie się nigdzie z tym nie pokazuje. Takie tematy prędzej ,czy póżniej prowadzą do kontrowersji "jamniki kontra pitbule " Pozdrawiam. i życzę SPOKOJNYCH i zdrowych i pogodnych Świąt.

 
19-12-07 21:25  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1





Post zmieniony (28-12-07 23:25)

 
19-12-07 21:31  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
bandi   

Ceva tak napisałem bo tak myślę, i tak myśleć powinni wszyscy.
Pozdrawiam

--

 
19-12-07 22:38  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Tomek 

 - 2

Może uda mi się ugasić ten pożar... Oto kilka uwag historyka.
1. Przepis stanowi, iż nie wolno propagować idei faszystowskich. Biorąc to pod uwagę zabroniono publikować symbole faszystowskie ze swastyką na czele.
2. Czy w filmach retuszuje się te symbole? Nawet w PRL- u jak kręcili Klossa, to aż czerwono było od flag i swastyk (tu akuat było czarno!) i reżyser za to siedzieć nie poszedł.
3. Ilu z członków tegoż forum, czy bratnich forów modelarskich pragnie powrotu systemu, który przyczynił się do posłania do św. Piotra ponad 50 mlnów ludzi? Chyba nikt. W takim razie, czy naklejając oznakowanie na Messera dążymy do przywrócenia systemu? Pytanie wydaje się retoryczne.
Prawo powino ścigać tych, którzy tęsknią za porządkami z czasów III Rzeszy łącznie z odtwarzaniem obozów (może trzytygodniowe wczasy w warunkach realnych pomogły by im podjąć słuszną decyzję?) i np. dopuszczają sięorganizowania spotkań promujących system, natomiast modelarstwo redukcyjne raczej wsadziłbym do kosza odtwarzaczy historycznych i tym dałbym spokój święty!
Pozdrawiam wszystkich!
Tomek J.

 
19-12-07 22:54  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
buzz 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam!

Tak czytam ten wątek, słysze rózne głosy...Pozwolę sobie przedstawić własne stanowisko.

Moim skromnym zdaniem jeżeli ktoś robi Soebie modelik ze swastyką to nie powinno być zabraniane w żadnym kraju, ale jeśli ktoś nie lubi takich znaków robi model w innym malowaniu lub bez swastyki, niemniej jednak jako ludzie i obywatele tego świata musimy wziąć odpowiedzialność za to co stworzyli nasi przodkowie i za to co my tworzymy. A niestety na zachodzie w dobie takigo dostępu do informacji chce się zapomnieć (szczególnie w Niemczech) o tym błedzie ludzkości jakim był nazizm. Uwarzam że zabranianie publikowania symboli ideologii jest poprostu brakiem odpowiedzialności przed przyszłymi pokoleniami. Natomiast należy rozróżnić intencje pokazywania i publikowania takowych znaków..Znaki na modelu to nie propagowanie nazizmu! Znak takowy na fladze w czasie demonstracjii to propagowanie symboli oczywistych ideologii.
Ale niestety Zachód Europy nie jest jednak doskonały..

Pozdrawiam serdecznie

P.S. Wypowiedź ma charakter czysto dyskusyjny.



Post zmieniony (19-12-07 23:26)

 
19-12-07 23:16  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

--





Post zmieniony (19-12-07 23:48)

 
19-12-07 23:40  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Passer Montanus   

Taaaaaak - mnie z tej dyskusji najbardziej zaszokowała wypowiedź AROVISTA że - " Model to model ,powinien jak najwierniej odwzorowywać przedstawiany obiekt .Taka jest myśl przewodnia modelarstwa " . Gdy kilka miesięcy temu poruszyłem temat wierności i waloryzacji modeli kartonowych sklejanych przez forumowiczów - mało mnie nie zlinczowano i pod śmiesznym pretekstem zamknięto temat " Miedziane bulaje ... " .Obecnie jeden z największych oponentów w tamtym temacie wygłasza całkowicie odmienną opinię - AROVIST mam nadzieję ,że już więcej nie zmienisz swoich poglądów na modelarstwo .Tak trzymać .
W ofercie " Modelika" jest samolot Fokker -D XXI w fińskich barwach i spoko . Modele wysyłane do Niemiec mogą przecież mieć pozaklejane fińskie swastyki ,są takie sposoby ,że druk nie ulegnie uszkodzeniu .
Obecnie tzw " poprawność polityczna " została sprowadzona do absurdu ,ale prawo trzeba respektować lub je rozsądnie zmieniać .

 
20-12-07 07:10  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Passer, nie wpisuj się nie na temat i nie wywołuj zbędnych sporów.
Zabrałeś się za pancernik z kartonu - a ten materiał nie jest zgodny historycznie.

Znak swastyki graficznie jest bardzo ładny. Modele wiele zyskują na oznakowaniu. Nazistą nie jestem.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
20-12-07 08:24  Odp: [Dyskusja] Swastyki i inne kontrowersyjne malowidła na modelach
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja tam wolę żeby moje dzieci znały swastykę z modeli, muzeów i książek niż z murów blokowisk i widowni stadionów.
Swastyka stała się symbolem nazistów i niech zostanie tak w naszej świadomości, o historii nalezy mówić.
Inaczej za jakiś czas ludzie przestaną łączyć symbol swastyki z przeszłością...

Jako rekonstruktor często spotykam kolegów w mundurach WH, czy nawet elektryków. Ale i ile nie czuć od nich jakiegoś skrzywienia, nie mam nic przeci. A nawet nie wyobrażam sobie inscenizacji bez grup 7AA, Pomerania, Bastion Grolmann czy innych. W środowisku i tak wiadomo które grupy są skrzywione, a które normalne. Dla mnie najważniejszy głos mają uczestnicy tamtych wydarzeń. A weterani nie mają nic przeciw uczestnictwu grup niemieckich w imprezach rekonstrukcyjnych. Cieszą się że wogóle ktoś coś robi żeby ludzie nie pozapominali.

fajne zdjęcie??



Edit
Propagowanie faszyzmu, to namawianie do jego idei. Wielokrotnie sąd wypuszczał różnych dziwnych ludzi, argumentując że nie namawiali nikogo (np słynny zlot faszystów, argumentowali że to impreza zamknięta, więc nie wchodził nikt postronny, uczestnicy wiedzieli o co chodzi i nikogo nie trzeba było namawiać bo już był namówiony... u nas nie ma precedensów, ale pozwala to wyczuć jak działa u nas ten przepis)

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (20-12-07 08:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024