FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-12-07 14:41  [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
Maciek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie drodzy modelarze.

Jako modelarz poczatkujący, postanowiłem zamieścić tutaj 'relacje' z budowy FW w celu usłyszenia od Was wszystkich uwag i pouczeń odnośnie mojego modelowania.

Zdjęcie przedstawia przedmioty z których korzystam (101% amatorszczyzny)


Moje powstałe modele (ten RWD ma źle zamontowane koła, jednak przeżywałem chwilowy brak drucika i musiałem zamontować to w inny sposób..)


(gdzieś zapodziałem oszklenie? kabiny..)

Oto Focke Wulf :




Postanowiłem nie robić kabiny, bo sam model wydaje mi się trudny..za trudny jak dla mnie. (złożyć da się wszystko, tylko jak to będzie wyglądać?) Porównując Wasze dzieła do moich..jest mi troszkę wstyd.

No to komentujcie... ;).

 
15-12-07 16:08  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

No to ja powiem jak możesz to wstawiaj mniejsze zdjęcia bo te się długo otwierają a po drugie trzeba przewijać zdjęcie na ekranie co jest też niewygodne.

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
15-12-07 17:13  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Moim skromnym zdaniem to musisz popracować nad retuszem, coś mi ta farbka co ją do tego używasz nie pasuje kolorystycznie..Model troszke traci przez to, że nie bedzie "oszklony", ale jeśli nie czujesz się jeszcze na witalych siłach modelarskich to spoksik;) 3mam kciuki za dalszą budowę i powodzenia!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
15-12-07 18:04  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
Maciek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Retusz krawędzi sam mi się nie podoba, robię go czarnym pisakiem... I tutaj z miejsca chcę się zapytać czym można zrobić taki najprostszy retusz? Zwykłe farby, czy nie bardzo?

 
15-12-07 18:37  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Jasne że możesz zrobić, np plakatówkami ale to dosyć pracochłonne i trzeba być przy tym ostrożny żeby nie wypaćkać zbytnio części. Proponuję odpowiedni kolor nanosić małą gąbką i na razie zrezygnować ze stosowanie pędzelka do krawędzi. Jednak stosowanie farbek ma wadę, ponieważ są rozcieńczane z wodą wiec mogą powodować odkształcanie sie elementów. Poza tym farbki potrzebują czasu żeby wyschnąć, przez co czas retuszu znacznie sie wydłuża.

Moim ulubionym, dobrym także dla początkujących modelarzy, sposobem retuszu jest stosowanie pasteli, musisz zwrócić uwagę aby były to pastele olejne a nie suche. Sposób użycia jest bardzo prosty, wystarczy po krawędzi retuszowanego fragmentu przeciągnąć kilka razy pastelą a następnie pozostały nadmiar zdmuchnąć. Jednak należy pamiętać żeby nie dotykać zbyt często wyretuszowanych krawędzi. Pastele posiadają wiele zalet, na przykład można łatwo mieszać kolory przeciągając po tej samej krawędzi kilka razy różnymi kolorami

Co do retuszu pisakiem, ma on tą wadę ze po pewnym czasie traci on swoją barwę w wyniku procesów chemicznych i fioletowieje, przez co psuje cały efekt.

--

 
15-12-07 18:55  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Moja rada jest taka: idz z wycinanką do sklepu i tam dobierz farbke (ja osobiście używam pactry) W każdym sklepie modelarskim masz paletę kolorów z którą porównujesz wycinankę i ole!;) Co do nanoszenia na krawędż to: szpileczka, wykałaczka bądż też pędzelek modelarski (rozmiar 0). Nanosisz na jedno z powyższych małą ilość farbki (z akcentem na małą) i przesuwasz po krawędzi.
Pomysł z gąbką przedmówcy równie udany!
Co do pisaków,markerów itp gadżetów to szybko je porzuć w kąt.
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
15-12-07 19:46  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
cloudwalker 

 - 0

najprostszy retusz - czarnym tuszem (polecam zenith - astra). nakładasz (nalewasz) trochę - dosłownie odrobinę - na jakąś w miarę gładką powierzchnię (kawałek sztywnego plastiku - żeby tylko nie wsiąkał weń tusz), następnie bierzesz małą wykałaczkę w dłoń, delikatnie maczasz w tym co wylałeś, i powoli nanosisz na krawędź części. Ale (bo zawsze jakieś 'ale' jest :D) trzeba uważać:

a) żeby za dużo nie nałożyć tuszu na krawędź, wówczas papier nasiąknie i będzie brzydka plama.
b) żeby delikatnie nakładać - można łatwo zgubić krawędź i ciach! pomalować część dodatkowym kolorem :P

tak mnie uczył pewien nauczyciel z podstawówki, który prowadził kółko modelarskie w szkole.
Model retuszowany w ten sposób odbiega oczywiście od tego, który jest retuszowany dokładnie dobraną farbką, ale z kolei moim zdaniem wygląda dużo lepiej od tego, który w ogóle retuszu nie ma (białe krawędzie etc) - hardcore'owy standard.

powodzenia w budowie :)
m



Post zmieniony (15-12-07 19:48)

 
15-12-07 19:56  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Wydaje mi się że niepotrzebnie chłopakowi mącicie w głowie tym retuszem. Moim zdaniem niech najpierw opanuje poprawną obróbkę kartonu ( kształtowanie, pasowanie, sklejanie, itp ) bo ma nad czym popracować, a dopiero niech startuje z retuszem.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-12-07 20:27  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
Maciek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za rady.. nie wiem czy w moim mieście znajdę ow sklep modelarski. Spróbuję ten wariant z pastelami, bo wydaje się niezły, tylko czy po nałożeniu pasteli klej chwyci? Obecnie kleje Hermolem, jednak denerwuje mnie jego słaba siła trzymania :P i miliard tych linek? które się ciągną.

Co do tych farbek to jaka jest ich cena? Teraz wolę wydać na nowy model (jeśli mam wydawać :) ) niż farbki. Co mi po dobrym retuszu skoro reszta jest kiepska?

Pozdrawiam.

 
15-12-07 21:05  Odp: [Relacja - chyba] Focke Wulf 189 UHU...
stazi 

 

Cena 1 słoiczka farby pactra z tego co pamiętam to koszt ok 5zł.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024