FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-12-07 16:24  [technika] Kiedy przyklejać relingi?
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Pytanie może śmieszne, ale po sklejeniu kolejnego modelu w którym mam problem z przyklejeniem relingu do pokładu (ponieważ w miejscu słupków zawsze są jakieś drobiazgi ,albo za bardzo wysunąłem jakiś element). Zacząłem poważnie zastanawiać się nad przyklejeniem relingu na kadłub przed doklejeniem reszty wyposażenia. Jedyne czego się obawiam to, że w trakcie doklejania detali uszkodzę barierkę. Jeżeli ktoś próbował takiej kolejności klejenia to czekam na propozycje.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
10-12-07 17:30  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ja tak robiłem w przypadku Simsa. Najpierw reling, potem przyklejenie kompletnych nadbudówek. Po przyklejeniu wyposażenia bardzo trudno przykleić reling (szczególnie poziome linki), a potem to jeszcze pomalować (a już sobie nie wyobrażam pomalowania relingu od wenątrz pod np. pomostami ;)).

Może to inaczej wyglądać przy przyklejaniu gotowych relingów, ale tu też byłbym skłonny do takiej kolejności. Ale to już chyba raczej preferencje "osobnicze" :))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
10-12-07 19:13  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja osobiście budując model okrętu kieruję się zasadą:"od zewnątrz do środka". Czyli zaczynając kadłub, zaraz po burtach i poszyciu lecę z relingiem. Póżniej jest, jak zauwazył kolega Qń, trudno go pomalować, choć nieraz zdarzyło się, że jakiś słupek nie wytrzymał "manewrów stoczniowych"...:))
Pozdrawiam.

--

 
10-12-07 19:19  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

kadlubek - moja metoda na monent mocowania relingów:
1) na nadbudówkach - przyklejam po sklejeniu w całość bryły nadbudówki i jej przyklejeniu do pokładu, ale PRZED przyklejeniem do niej drobiazgów wyposażenia. Po doklejeniu do nadbudówki, ale PRZED przyklejeniem drobiazgów relingi są malowanie.Potem detale doklejam ostrożnie pensetą
2) kadłub(ek ;))) - relingi na kadłubie to jedna z moich ostatnich prac przy okręcie; również są wklejane i malowane po doklejeniu wszystkich większych elementów (kompletne nadbudówki, maszty, wieże, aparaty torpedowe etc.) lecz przed umiejscowieniem drobnicy pokładowej. Z detalami j.w. :)

Generalnie stosuję się do tych wytycznych, lecz czasem konstrukcja/projekt/kolejność budowy modelu wymusza pewne ustępstwa, modyfikacje co do momentu mocowania relingów, ale to już trzeba "wyczuć" samemu.
Same relingi robię z rozprostowanego nad ogniem drutu z linki do przerzutki rowerowej (0,3 mm - na słupki) oraz miedzianego drucika z plecionki kabla elektrycznego (0,2 mm - linki poziome).
Mam nadzieję, że moje skromne wypociny trochę choć pomogą Ci uporać się z relingwym problemem.
Pozdrawiam

 
10-12-07 20:35  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Dzięki za podpowiedź.
Zrobię tak jak radzicie, Mam już gotowy kadłub Taszkienta więc nakleję tory minowe a potem relingi i odstawię go na półkę w oczekiwaniu na nadbudówki i drobnicę.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
10-12-07 20:41  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Przepraszam za OT
Mam pytanie do 666Raven666: Jak zachowuje się później drut prostowany w sposób opisany przez Ciebie, jak to wpływa na jego twardość, podatność na odkształcenia?
kadlubku czy pokażesz nam swojego Taszkienta?

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
10-12-07 23:01  Odp: [pytanie] Kiedy przyklejać relingi?
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Odp. Do Tuco: Może najpierw opiszę dokładniej moją metodę (coby inni też skorzystali - moderatorzy może wkleją ten opis do wątku z techniką):
Drut pozyskuję przez rozplecenie stalowej linki od przerzutek do roweru (tu należy przed zakupem "oblukać" linkę, te tańsze miewajną plecionkę z grubszego drutu). Koszt jest niewielki (tańsze - ok. 5 zeta, lepsiejsze "Shimano" jakieś 15 zeta), a drutu chyba na całe życie ;))). Uwaga! nie pomylić linek i nie kupić linki do hamulców rowerowych, gdyż ta spleciona jest z ciut grubszego drutu (przynajmniej u mnie w sklepie rowerowym) - no chyba że nam na grubszym zależy . Po rozplątaniu pojedyńczy drucik wygląda jak rozciągnięta sprężyna. Wcześniej próbowałem go prostować przez tradycyjne wałkowanie/przeciąganie na rurce, lecz te metody sprawdzają sie w wypadku miedziaków. Po półgodzinie stosowania w.w. metod efekt przypominał rozpalanie ognia przez jaskiniowców za pomocą pocierania dwóch kijków (o odciskach na łapach i nadpiłowanej rurce od kaloryfra nie wspomnę :). Hartowana stal za mocno "pamiętała" swój pierwotny kształt. Za pomocą pary kombinerek złapałem odcinek drutu na końcach, rozciągnąłem dość mocno, ale z wyczuciem - aby drucik się maksymalnie rozprostował (ale ciągle był jeszcze lekko sprężynowaty). Dopiero teraz "poszedł" nad palnik, cały czas naciągany. Momentalnie się nagrzewa do czerwoności - nagrzewanie i jednoczesne rozciąganie powoduje rozprostowanie się drutu. Jedna rada - należy cały proces przeprowadzić dość szybko, by nie przepalić drutu (naciągać też z wyczuciem - inaczej pęknie w miejscu rozgrzania). Po prostu "przejechać" drutem nad palnikiem, jednocześnie rozciągając. Co do właściwości - rozhartowana stal jest twarda, bardziej krucha (ale bez przesady - to nie jajko czy szkło, mnie z kruchością przypomina mosiądz), nie tak sprzężysta i elastyczna jak poprzednio - i o to właśnie chodzi!!!! Tak spreparowany drucik nie wraca do swojego "starego" kształtu, można go wyginać jak się chce. No i najważniejsze - możemy mieć prosty, dość wytrzymały, cienki drucik o DOWOLNEJ długości!!!
PS. Najlepiej sam zrób eksperyment, wypróbuj ten sposób - sprawdzisz sam właściwości w.w. drucika.

Do Kadłubka (czyżby Vincenty?? ;))) -jak widzę robisz "Taszkienta", czy w modelu (mniemam, że to wycinanka GPM z '98) jak do tej pory wyszły jakieś błędy i niespasowania elementów?? Mam ten niszczyciel w 2D i mam na niego chęć (dla mnie ten okręcik o przepięknej sylwetce to niemal kwintesencja niszczyciela).

Pozdro dla wszystkich!

P.S.2 Teraz kombinuję, jak szybko, łatwo, solidnie i w miarę tanio robić gabloty do modeli...na razie to tylko teoria, ale jeżeli sposób się sprawdzi w praktyce, to jeśli będą chętni - zamieszczę go tutaj.

Jeszcze raz pozdrawiam

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości - Albert Einstein

Post zmieniony (10-12-07 23:03)

 
11-12-07 11:57  Odp: [technika] Kiedy przyklejać relingi?
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Też odzyskuję drucik stalowy z linek rowerowych, ale metodę prostowania mam szybszą - podłączam drucik do źródła prądu (12V), amperaż na oko, aby drucik bardzo się rozgrzał i prostuję cały za jednym razem - trwa to kilka sekund. Można nawet regulować grubość drutu - więcej prądu i taki rozgrzany drucik można sobie rozciągnąć :-)

Pozdrawiam
Mariusz

 
11-12-07 18:57  Odp: [technika] Kiedy przyklejać relingi?
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Mario, ja nie mam w domu stałego źródła prądu 12V, na dodatek z regulatotem napięcia. Mam za to stałe źródło gazu w postaci kuchenki (no chyba że Ruskie kurek zakręcą :) Ale generalnie zasada ta sama - rozharowanie stali.
Pozdro

 
12-12-07 00:55  Odp: [technika] Kiedy przyklejać relingi?
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Co do mojego modelu to relacji raczej nie będzie bo byłaby za bardzo rozciągnięta w czasie. USS Jaccard sporo mniejszy zajął mi 1 rok. Ale jakieś migawki z postępów pewnie będę zamieszczał. Pierwsza odsłona już nie długo przy okazji prezentacji Jaccarda zostało mi do wykończenia go około 0,05 % (dwa flagsztoki, banderki oraz podpórki słupków relingu) Przy okazji może ktoś ma pomysł co przykleić na dziobie, co na rufie a co na kominie (pełnej gali banderowej nie przewiduję)
Jeżeli chodzi o jakość opracowania to niestety są pewne "kwiatki". Na razie natrafiłem na coś takiego: Wręgi nr. 4 i 5 są za niskie o 1 mm w porównaniu do nadbudówki spardeku. Łatwo to naprawić doklejąc pasek tektury 1mm, tym bardziej, że burty pasują doskonale po takim manewrze. Nie udało mi się skleić zaokrąglonej rufy, musiałem dopasowywać każdy "ząbek " osobno. A najbardziej dobiło mnie to, że w opracowaniu nie ma luf artylerii głównej (czyżby za mały kaliber 130 mm) oraz pontony są nie pomalowane. Wiem że autor przewidział wykonanie tych elementów samodzielnie, ale ja nie lubię stosować kupionych dodatków lub malować tego co powinien pomalować projektant. Co gorsza nie ma zapasu koloru a nawet z czego go wygospodarować.
Jeżeli jestem przy kolorach to moja wycinanka została wydrukowana w różnych odcieniach na każdej stronie a nawet na tej samej stronie barwa jest niejednolita.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024