FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
10-12-07 22:09  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Ale ale... Kolega Fantom napisał, że zegary służyły głownie artylerzystom. I tu dwa zastrzeżenia:
1. W 1940 r. istniały już urządzenia, które z powodzeniem i większą dokładnością pozwalały na przekazywanie takich informacji na pozostałe okręty. Przykładem niech będzie choćby Richelieu.
2. Te zegary były dość duże, ale nie na tyle, by z odległego o powiedzmy kilometr okrętu bezproblemowo można było dostrzec wskazówki.
3. Jeżeli zegary służyły opisanemu wyżej powodowi, to dlaczego są tylko z 3 stron na wieżyczce, zaś zegar od strony rufy znajduje się w mało widocznym miejscu, które mogło być przesłaniane przez chmury dymu z wież rufowych?

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
10-12-07 22:35  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ma ktoś zdjęcie zegara na prawdziwym okręcie Paris?
Gdzieś widziałem zdjęcie artyleryjskiego zegara na amerykańskim okręcie, na "wieży wiertniczej", w monografii Burzy/Wichra jest na tylnej okładce namalowany jeden z nich z takim zegarem na wieży artyleryjskiej Tylko że...
one chyba były robione do 10, a nie do 12.... (pożyczyłem monografie koledze, nie mogę sprawdzić)

--

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (10-12-07 22:42)

 
10-12-07 23:42  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ładne zdjęcie z zegarem jest na przykład w najnowszym numerze "Morze, Statki i Okręty" w artykule o HMS Tiger. Jak ktos ma to są także dwa zdjęcia w Profilach Morskich o Le Terrible.

Arovist , nie wiem, gdzie był zegar na rufie Paris, ale jeżeli tam gdzie na okrętach brytyjskich, to chyba było to jedno z lepszych możliwych miejsc. To zdjęcie trochę wyjaśnia dlaczego:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Battleship_Paris.png
w innym miejscu załoga nie nadążałaby usuwać warstwy sadzy.

Co do 2, to jednak myslę, że wskazówki bez problemy były widoczne przez lornetkę, nie mówiąc o innych przyrzadach optycznych.

A co do 1 , to no cóż, nie wiem. Może okręt nie zdążył przejść modernizacji, może admirałowie niechetnie rozstawali się ze starym, ale sprawdzonym sposobem komunikacji? Jak ktoś wie jak było naprawdę, to też chętnie się dowiem.

 
11-12-07 01:27  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jak już słusznie zauważono zegary te wyskalowane były od 1 do 10. Już przez to nie mogły służyć do zegarowego wskazywania kierunku. Były za to używane do wskazywania przybliżonej odległości do celu i jedna działka odpowiadała 1000 jardów. Stąd też ich nazwa - range clock.
Skąd taki pomysł? Okręty liniowe płynęły zazwyczaj za okrętem flagowym i on jako pierwszy w szyku miał najlepsze pole widzenia nie przesłonięte innymi okrętami i dymem z kominów. Pozostałe okręty w szyku korzystając z range clock znały przybliżony dystans do celu, zaś namiar był brany z położenia luf okrętu liniowego. Prymitywne, ale dawało szansę na szybsze rozpoczęcie ognia przez wszystkie okręty w szyku.

--

God created Arrakis to train the faithful.

Post zmieniony (11-12-07 02:23)

 
16-12-07 00:26  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Witam!

Prace nad modelem posuwają się bardzo szybko. Przybyły szalupy i łodzie motorowe, dźwigi, maszt rufowy z instalacjami i pierwsze dwa działa 75 mm w maskach pancernych. Specjalnie dla fanów J. R. R. Tolkiena zamontowałem kolejne DWIE WIEŻE na śródokręciu :)))



To łodzie motorowe w Śródziemiu... eee... to znaczy na śródokręciu... między siedzibami Sarumana i Saurona, czyli gdzieś w na wschód od Edoras :)))


W nawiązaniu do naszej dyskusji o zegarach – usytuowanie zegara „artyleryjskiego” na rufie


I na koniec prace wykończeniowe przy maszcie głównym (wybaczcie jakość zdjęć, przejaskrawiłem je by było cokolwiek widać). Kratownice (cz. 84) wykonałem z drutu. Dwukrotne podejście do kartonu nie dało rezultatów, po prostu nie potrafiłem wyciąć tego elementu tak, by prezentował się pozytywnie. Teraz nie jest może najlepiej, ale lepiej niż uprzednio. Ostatnie zdjęcie przedstawia kratownicę zamontowaną na sucho.


Na dziś tyle.
Pozdrawiam!
Arovist

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
16-12-07 04:50  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Druciane detale cieszą oko ! Tak trzymaj !

--

Teoretyk ostatnio...

 
20-12-07 11:28  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Witam o ostatniej osłonie relacji!

Model ukończyłem wczoraj późno w nocy (właściwie to nad ranem), więc fotki dopiero teraz. Waldek (Wielki Elektronik) wspomógł mnie sprzętem, więc fotografie są lepszej jakości niż w relacji.

Moje uwagi do modelu zamieściłem na początku tej relacji, potem klejenie szło dobrze, części były dobrze spasowane. Chcę jednak zaznaczyć, że przy pracach wykończeniowych bardzo irytująca była konieczność zamalowywania białych pół, na które należało przyklejać kabestany, działka przeciwlotnicze, dalmierze itp. drobne elementy. Było to już wielokrotnie pisane, aby projektanci kolorowali odpowiednią barwą miejsca, w które należy wklejać niewielkie części. A tu było o tyle źle, że białe pola miały w 90% przypadków większą średnicę, niż elementy, które miały być w tych miejscach przyklejone. Malowanie tych pól na prawie ukończonym modelu to mało przyjemne zajęcie.

Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy oglądali relację i komentowali jej kolejne etapy. Dzięki! Słowa podzięki również osobom spoza forum, które w pewnym stopniu przysłużyły się ukończeniu modelu.
Budowa trwała niewiele ponad 2 miesiące, czyli dość krótko. Szkoda jeno, że towarzyszyły temu spore nerwy. No ale już nieważne, w sumie cieszę się że skleiłem ten model i czegoś się nauczyłem.

Zapraszam do obejrzenia galerii końcowej.

http://images31.fotosik.pl/84/4872f7a62ba2a6e5m.jpg
















Pozdrawiam
Arovist

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (20-12-07 11:57)

 
20-12-07 11:45  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Gratuluję modelu i pomysłu na model do lini wodnej!

 
20-12-07 11:53  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Gratulacje!
Model bardzo mi się podoba!
Szkoda, że nie pokusiłeś się o wykonanie ażurowych dźwigów i oszklenia reflektorów.
Czy relingi to manufaktura, czy jakieś gotowe?

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
20-12-07 11:55  Odp: [Relacja] Pancernik ''Paris'' z Modelika
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Bardzo ładnie to wygląda, czysto i równo. Bardzo dobre ujęcia. Jak widać wysiłek został nagrodzony efektem końcowym. Gratuluję.

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024