FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
11-10-07 23:57  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cyryl poszukaj w relacji z Yamato i Yukikaze tam jest wszystko dokładnie opisane.
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=40118&t=40118
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=120432&t=95766#reply_120432
Mam jeszcze jeden patent ale to jak dokładnie przetestuje niestety nie będzie to kartonowy ryfel ale za to idealnie odtworzony.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
12-10-07 17:33  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Witek
Obserwóję Twoje relację na bierząco,i o taki efekt m mniej więcej chodzi.Pociwiczę jeszcze z mniejszym "dziobakiem",żeby nie wyglądały one na skalę 1:25...:-}.
P.S.
Może ten twój patent wprowadzisz do "masowej"produkcji?dla leniuchów! a co! taki arkusik w formacie A4 za jedyne....no właśnie ile mógł by kosztować?:-}
dzięki za .info

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............


dopisek moderatora
To znowu ja ;-)
Co do archiwów już doszliśmy do ładu, ale mam jeszcze jedną uwagę,. Postaraj się przed dokonywaniem wpisów sprawdzać je pod względem poprawności. Niestety aż roi sie od błędów, wyrazy "zlewają się", nie robisz spacji po znakach interpunkcyjnych, a to bardzo utrudnia czytanie Twoich postów. Jak z tym sie uporasz, w co nie wątpię, będzie już zupełnie ok ;-)

Rajkub

 
12-10-07 20:32  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Kiedyś do głowy przyszło mi coś takiego:

Zrobić 2-3 centymetry kwadratową blachę ryflowaną metodą dowolną ( naklejanie drucików - chyba najlepsze, wyciskanie)
następnie podkleić całość czymś sztywnym. Dorobić do tego rączkę i mamy stempel.
W rogach stempla umocować czery minimalne kołeczki pozycjonujące, tak, by każda z następnych pięczątek, przykładana
obok poprzedniczki, odcisnęła ryfle dokładając idealnie do poprzedniego wzoru.
Tak powstałą pieczątką odciskać na plastelinie (innym plastycznym materiale ? ) większe powierzchnie blach.
Formę zalać - wikolem (albo chlorokauczukiem ? ) jak przyschnie odkleić plastelinę i w rękach zostałby taki cieniutki "arkusz" . Taki arkusik docinamy wtedy na żądany kształt i malujemy.

Myśl pozostała, z wykonaniem gorzej. Myślę że kluczową sprawą byłby tutaj dobór materiałów do wykonania formy oraz "tworzywa" z którego była by nasza finalna blaszka. Może macie jakieś pomysły ?

pozdrawiam

--

 
12-10-07 23:37  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Randar skoro zacząłeś drążyć to wstępnie powiem, że firma Aber produkuje idealne ryfle na blaszce fototrawionej. Zakupiłem taką blaszkę i na jej podstawie zrobiłem formę z silikonu który służy do wykonywania form i odlewania z żywicy. Wystarczy tylko kupić żywice NOVOL-a i zalać tę formę. Po zalaniu przykładamy papier samoprzylepny do drukarek wyciskamy nadmiar żywicy który jest między papierem a formą, dociskamy na 1 godz. czymś ciężkim mamy idealny rydel.
Metodę tą wykorzystałem już przy modelu Akizuki w 1:700 i jest rewelacyjna. Kto był w Wieluniu i miał okazje oglądać ryfle na tym modelu może to potwierdzić. Wykonałem kilka fotek ale nic na nich nie widać więc musicie mi wierzyć na słowo:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-10-07 07:08  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Ha! a wątek się zaczoł od tego ,czy robienie blach ryflowanych ma sens w kali 1:200,a ludzie sobie je robią e skali 1:700.....Witek,ta Twoja metoda brzmi jak z podrcznika NASA,Ja tu o rylcach rozprawiam,atu jakieś blaszki,sylikony, żywice.....Jedna metoda ,do drugiej to lata świetlne.A Ja chciałem tylko taki malutki pokładzik sobie zrobić:-}



dopisek moderatora
Cyryl, pisownia........

Rajkub

 
13-10-07 15:10  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cyryl, jeśli masz zamiar robić modele floty japońskiej to wykonanie jednej formy na kilkadziesiąt modeli to chyba nie taki znowu wysiłek czy koszt. Powiem Wam, że gdy skończyłem dzióbać ryfle na pokładzie dziobowym w Yamato to przyrzekłem sobie, że to ostatnie tak wykonywane ryfle bo palce mi zdrętwiały.
Wykonanie tak formy jak i odlewów ryfli w żywicy jest dziecinnie proste. Tak, więc polecam wszystkim. Jak zrobię formę i odlewy do 200-ki to wstawię zdjęcia bo w 700 są zbyt małe.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-10-07 16:13  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Na stronie Abera znalazłem to,
http://www.aber.net.pl/english_ver/e_engr_plat_var.htm
Odpowiednia bedzie w/g Mnie ta z numerem PP02.ale ich chyba nie można u nich kupić.Jak znajdę sklep to wrzucę adres i cenę.



dopisek moderatora
Cyryl, pisownia........
Niestety jak dalej nie będziesz zwracał uwagi na pisownię, to będę zmuszony kasować aż do skutku posty pisane niechlujnie.

Rajkub

W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

Post zmieniony (14-10-07 21:29)

 
13-10-07 17:00  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Witek dzięki za rady ! To jest właśnie to o co chodziło ! Raz się człowiek "napracuje" nad formą a potem już można wykładać seryjnie "blaszki" na kolejnych okrętach ;-)

W jaki sposób zrobiłeś formę ? Czy możesz w kilku słowach napisać co i jak z podaniem nazw użytej chemii ? Nigdy nie używałem ani żywicy, ani silikonu w zastosowanich modelarskich więc interesujący i pouczający byłby opis "procesu technologicznego".

Piszesz, ża Aber produkuje blaszki - ale czy to skala 1:200 ? Niestety na ich stronie brak informacji - są jakieś czarno-białe próbki ale niewiele wynika z tych rysunków.

--

 
13-10-07 22:25  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Randar teraz Ci nie podam nr blaszki bo właśnie zalałem formę i musi porządnie wyschnąć. Ryfle są w 1:200 i jutro wstawię fotki jak tylko formę rozbiorę. Może dam rade jeszcze zrobić próbny odlew.
Forma jest bardzo prosta, jest to ramka z listewek 15x15 mm o długości takiej jak blaszka fototrawiona. Blaszkę przyklejam do idealnie płaskiej powierzchni na taśmę dwustronną i ramkę z listewek też. Rozrabiam silikon i zalewam formę. Wiertarkę przełączam na udar i drganiami usuwam powietrze z silikonu na zasadzie stołu wibracyjnego. Silikon można kupi na allegro.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
14-10-07 20:02  Odp: [Technika] Ryfle,czy o t o chodzi?...
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Udało się zrobić elegancką formę a z niej kawałek rylowanego pokładu. Niestety moje umiejętności w robieniu zdjęć są marne i z 20 zdjęć udało się tylko jedno. Popróbuje jeszcze ze światłem ale nie obiecuje, że coś się uda.


--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024