FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-10-07 05:48  [Technika] Pytanie o szelak
Dzialosz1   

Mam takie pytanko w związku z lakierem zwanym szelak, opisywanym przy budowie kółeczek do samolotów. Po wsypaniu szelaku (w płatkach) do denaturatu w proporcjach podanych tutaj na forum, ile czasu trzeba czekać aż się rozpuści całkowicie abym mógł w końcu te kółka nasączyć?

--
MD

 
07-10-07 07:43  Odp: Pytanie o szelak
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Jakieś 15 minut, z tym że lepiej jest nie dawać zbyt dużo denaturatu - zawsze można rozcieńczyć. Szelak trochę dziwnie się rozpuszcza. Po wlaniu denaturatu wydaje się, że "wciągnął" wszystko i jest go za mało. To złudzenie. trzeba zostawić to na kwadrans w spokoju i wtedy zobaczyć.

 
07-10-07 21:05  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Dzialosz1   

Dzięki. Dlaczego mnie już drugi dzień się nie rozpuścił? Czy ma znaczenie to co do czego dodajemy tzn szelak do denaturatu czy denaturat do szelaku?

--
MD

 
07-10-07 21:34  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Znaczenie ma takie jak to, czy chcąc rozpuścić cukier w wodzie dodajemy cukier do wody czy na odwrót. Ja nie widzę różnicy :)
A co to znaczy, że się nie rozpuścił? Jakie zastosowałeś proporcje? Wyszła z tego jakaś maź, czy płatki pozostały nienaruszone? Czy to na pewno denaturat? Bo np. w spirytusie salicylowym się nie rozpuści.
Musisz coś więcej napisać, albo wstaw jakieś zdjęcie tej mikstury...

 
08-10-07 01:16  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Dzialosz1   

Większość płatków została nienaruszona a sam denaturat jest rzadki. Proporcje zastosowałem takie jak pisali na tym forum czyli 14 g szelaku i 86 g denaturatu. Zdjęcia chwilowo nie moge zrobić ale to jest zwykły fioletowy denaturat jaki można kupić w sklepach np. monopolowych i to jest denaturat a nie dentorat czy jakoś tam ten nowy wynalazek.

--
MD

 
08-10-07 08:09  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W takim wypadku pozostaje mi udzielić Ci rady znanej z systemu Windows: program wykonał niedozwoloną operację. Jeśli problem będzie się powtarzał zwróć się do swojego dostawcy sprzętu...

Ostatnio rozpuszczałem szelak z rok temu i pomyślałem, że może pamięć mnie myli więc zrobiłem sobie wczoraj próbę: do zakrętki po wodzie nasypałem trochę szelaku, dolałem nieco denaturatu (mój nazywa się "denatur") i zostawiłem na 15 minut. Po tym czasie zamieszałem i powstała dość gęsta maź, którą jeszcze nieco rozcieńczyłem. Wszystko odbyło się bez problemów.
Na tym moja "wiedza" na temat szelaku się kończy. Być może Twój szelak jest jakiegoś innego rodzaju (syntetyczny?) - mój jest naturalny. Chyba rzeczywiście pozostaje Ci zapytać o radę w miejscu zakupu, ewentualnie wypróbować jakieś inne rozpuszczalniki: prawdziwy spirytus, salicylowy, terpentynę itp. W Castoramie widziałem specjalny rozpuszczalnik do szelaku (stał na półce obok szelaku, który to leżał na półce z politurami do drewna).
Jeśli Ci się uda, to napisz o tym w tym wątku - może przyda się innym.
Powodzenia :-)

 
08-10-07 08:29  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Z tego co się orientuje, a bym musiał Aśkę podpytać o szczegóły, szelaków jest wiele gatunków, bo to rodzaj żywicy. Ostatnio w sklepie widziałem w kolorach od prawie bezbarwnego po czarny w gamie herbat o różnym czasie maczania torebki:).
Mój również dość długo się rozpuszczał i ostatnie płatki dopiero po kilku dniach przeszły w stan płynny, cały proces przyspieszyło by z pewnością mieszanie ale jakoś nie chciało mi się słoiczkiem machać.

--
Fanatyk Kartonu

 
08-10-07 13:11  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

A nie prościej kupić BCG. Również rewelacyjnie nadaje się do nasączania tektury przed szlifowaniem.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
08-10-07 22:14  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Dzialosz1   

Dodatkowa informacja to taka że mam szelak oryginalny ale nieodwoskowiony.

--
MD

 
09-10-07 01:28  Odp: [Technika] Pytanie o szelak
Dzialosz1   

Dobra rozpuścił się. Czy w fioletowym denaturacie powinien być przezroczysty czy mętny do tego stopnia że nie widać kółek zanużonych?

--
MD

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024