FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
08-11-05 17:15  Re: Dzięcioły kontratakują!
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Juniorze- pierwszy akapit napisales z takim przekonaniem jakbys mial jakies pewne informacje... Ty cos wiesz? :>

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-11-05 17:29  Re: Dzięcioły kontratakują!
Junior II   

Pijom i cuda czyniom



Post zmieniony (05-03-06 11:05)

 
08-11-05 22:12  Re: Dzięcioły kontratakują!
Junior II   

Pijom i cuda czyniom



Post zmieniony (05-03-06 11:04)

 
09-11-05 10:26  Re: Dzięcioły kontratakują!
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

I kto powie, że temat dzięciolenia ciekawym nie jest?
Pilny telegram:
Junior II-stop-nadałeś nowy kierunek temu wątkowi-stop-z niecierpliwością czekamy na zgodę-stop-z ogromną niecierpliwością-stop-co tak długo-stop-gdzie ta strona Magister Zuzy-stop :-)

 
09-11-05 10:47  Re: Dzięcioły kontratakują!
Junior II   

Pijom i cuda czyniom



Post zmieniony (05-03-06 11:04)

 
10-11-05 08:52  Re: Dzięcioły kontratakują!
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Z innych obserwacji: mi lepiej wycina się ostrzem nieco stępionym.
Nowy nożyk Olfy jest tak ostry, że przy niezbyt pewnej ręce nie jest łatwo trafić w zrobiony ślad.
Wycinanie tektury poprzez stopniowe pogłębianie nacięcia przydaje się też przy wycinaniu wąskich paseczków:

 
18-09-07 21:34  Odp: [Technika] Dzięcioły kontratakują!
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Odświeżam temat dotyczący dzięciolenia - tym razem coś o narzędziach do tego służących. A to dlatego, że postanowiłem wypróbować ostrza firmy Olfa, których do tej pory nie miałem w ręce.
Może ktoś też nie miał i taki ilustrowany opis komuś się przyda.
Do tej pory używałem głównie segmentowych, odłamywanych ostrzy o szerokości 9 mm. Wypróbowałem różnych producentów - i tanich i droższych. Ostatecznie pozostałem przy amerykańskiej firmie Stanley, której ostrza były co prawda najdroższe z dostępnych w okolicy (ok. 8 zł za 10 szt.) ale odróżniały się od innych nieco większym skosem krawędzi cięcia a zatem "ostrością". Były też dość wytrzymałe na stępienie.
Miały natomiast jedną irytującą wadę: nie pasowały do mojego ulubionego nożyka ... też na ostrza 9 mm. Nożyk należy do grupy tańszych (6 zł) i widać go na zdjęciu.


Ma jedną podstawową zaletę: niezawodny sposób blokowania ostrza. W odróżnieniu od innych systemów, które blokują ostrze w miejscu jego mocowania do jakiegoś elementu służącego do przesuwu (w otwór na końcu ostrza), ten klinuje ostrze "przy wylocie". Klinuje dosłownie, bo mechanizm dokręcanej śrubki powoduje zakleszczenie ostrza właśnie przy wyjściu z nożyka. Zdjęcia może tego za bardzo nie wyjaśniają ale tak to wygląda:


Ponieważ był to nożyk tani sądziłem, że jest po prostu niedokładnie wykonany. O dziwo pasowały do niego jedynie ostrza "tanie" a tylko Stanley nie. Niby się zgadzało: tanie z tanim -dobrze, tanie z droższym -nie :cool: . Dopiero później przypadkowo zmierzyłem szerokość ostrzy Stanley i okazało się, że mają ... ok. 9,5 mm szerokości (na opakowaniu napisane jak byk "ostrza 9 mm", sklep też twierdzi, że mają 9 mm i koniec). Po długich rozmyślaniach doszedłem do wniosku, że przyczyną może być fakt stosowania w Bratnim Kraju systemu miar opartym na calach, gdzie wymiary są chyba wielokrotnością 1/32 cala. Najbliższy pasujący rozmiar to 12/32=3/8 cala, czyli ... 9,5mm. Nie wiem, czy jest to teoria słuszna - może ktoś wie?

Tak więc ostrza były niezłe, ale przy odłamywaniu segmentu trzeba było nożyk rozbierać :( aby wypchnąć ciąg dalszy. Wreszcie po 2 latach tych zmagań zapas ostrzy powoli się kończył i postanowiłem przejrzeć ofertę Olfy. Okazało się, że obecnie podobne ostrza 9 mm są nawet tańsze od Stanleya i kosztują w granicach 7 zł za opakowanie 10 sztuk. Dodatkowo pojawiły się (w tej samej cenie) nowe ostrza z bardziej hartowanej stali i ostrzone pod większym kątem niż zwykłe: Extra-Black. Wypatrzyłem też ostrza segmentowe 9 mm ale o dużo większym skosie czubka -30 stopni identycznie jaki mają słynne nożyki AK-3.
W niskiej cenie (9 zł) był też podobno najbardziej powszechnie używany, "klasyczny" wynalazek założyciela Olfy: nożyk 180-BLACK.
Postanowiłem więc wypróbować i zakupić te wynalazki.
Zamówiłem więc:
- ostrza zwykłe 9 mm ASB-10
- nowość - Excel Black ASBB-10, z twardszej stali
- ostrza 9 mm ale o zmniejszonym kącie końcówki do 30 stopni - AKB-5
- nożyk 180-BLACK

Pierwsze wrażenia są takie, że ostrza Stanley oraz zwykłe Olfy tną dość podobnie. Natomiast nowość w kolorze czarnym z bardziej ściętą krawędzią rzeczywiście lepiej wgryza się w karton, mniej rozpycha go na boki. Trudno mi natomiast ocenić ich trwałość, bo ciąłem tylko pół dnia :) . Myślę, że jest wystarczająco dobra.
Do celów kartonowych bardziej przydatne będzie raczej to drugie (ostrzejsze), w czarnym kolorze.

(W opisie drugiego zdjęcia, pisząc "głębiej sięgające nacięcie" miałem oczywiście na myśli szerszy szlif krawędzi tnącej)

Nożyk 180-BLACK w cenie ok. 9 zł rzeczywiście sprawia bardzo miłe wrażenie: ma prosty kształt - jedna wytłoczka z metalu, ostrze przesuwa się skokami bardzo przyjemnie, w końcowej części jest żółta zdejmowana wkładka do odłamywania ostrzy.
Mechanizm przesuwu i blokady ostrza jest genialnie prosty, precyzyjny a przy tym utrzymuje je w takiej pozycji, że nigdy nie zawadza o obudowę częścią tnącą.


Niestety po pierwszych próbach dzięciolenia okazało się, że nożyk ten do tego akurat celu nie bardzo się nadaje. Po prostu nie da się mocno i sztywno zablokować końcówki ostrza, co jest konieczne szczególnie przy grubszej tekturze:
- końcówka lekko przesuwa się wzdłuż i w poprzek
- przy mocniejszym naciśnięciu nożykiem element blokady "puszcza" i ostrze wsuwa się do środka

Nie są to wady konstrukcji - jest to nożyk do cięcia papieru, czy nawet brystolu. Dziobanie, choć możliwe, na skutek ruszania się końcówki jest nieco trudne. Bardziej nadaje się do równych, jednostajnych cięć. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że nie jest to krytyka. W ofercie Olfy jest wiele różnych noży - mam nadzieję, że mój opis pozwoli komuś bardziej świadomie wybrać odpowiedni do ulubionego dziobania.
Zapewne są w ofercie firmy noże z bardziej solidną blokadą, bo taki jest do tych celów potrzebny. Być może ktoś ma swoje doświadczenia i napisze kilka słów.

Ostatnią ciekawą pozycją są ostrza bardziej szpiczaste: DKB-5. One również mają szerokość 9 mm, więc jeśli ktoś ma nożyk z bardziej solidnym mocowaniem, to jest to dobry zakup do prób cięcia skalpelem podobnym do AK-3.


Przypatrując się pojedyńczemu, odłamanemu segmentowi DKB-5 oraz oryginalnym wkładkom do AK-3 stwierdziłem, że prawie niczym się nie różnią.


Po włożeniu segmentu do nożyka AK-3, dał się normalnie i mocno zamocować w uchwycie. Patrząc od strony kosztów: nożyków jest 5, w każdym po 8 segmentów = 40 sztuk. Przy cenie 5,90 za paczkę cena jednego nożyka do AK-3 spada z 29 do 15 groszy za ostrze.
To oznacza redukcję kosztów o 50% z tym, że trzeba je sobie samemu nałamać ;-) .

Na zakończenie dodam, że będąc niedawno w Castoramie, widziałem obok "mojego" nożyka za 6 zł, "niezmiernie podobny", he, he , działający na tej samej zasadzie, oryginalny nożyk firmy ... Stanley.
Ostrza - też Stanleya - przesuwały się w nim bez żadnych oporów, miodzio. Okazało się więc, że używając ostrzy Stanley należy używać również nożyków tej samej firmy.
Cena oryginalnego nożyka: 24 zł :)))
Podobno STANLEY ma patent na takie mocowanie ostrzy i rzeczywiście niemal wszystkie noże miały takie mocowanie.
Dziękuję za wypowiedź :D



Post zmieniony (19-09-07 06:12)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024