FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-09-07 09:02  [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam szanownych forumowiczów!

Błądząc po szlakach internetu przypadkiem znalazłem anglojęzyczne forum modelarzy - najprawdopodobniej z USA. Link poniżej:

http://forum.zealot.com/

Chciałbym się podzielić pewną uwagą - zauważyłem, że większość modeli prezentowanych na tym forum pochodzi z Polski (Haliński, WAK, GPM, Orlik, Mały Modelarz - etc. - wydawnictwa, kórych nie wymieniłem proszę o wybaczenie). Tamtejsi modelarze bardzo je sobie chwalą zarówno za jakość, wybieraną tematykę jak i szerokie spectrum oferowanych modeli. Gdy przeczytali, że jestem z Polski, jeden z nich stwierdził, że "Polska to świetny kraj na bycie modelarzem kartonowym". W każdym razie doszłem do wniosku, że pod tym kątem jesteśmy modelarską potęgą. Być moze powoduje to duża konkurencja panujaca na naszym rynku wymuszająca coraz ciekawsze tematy, szczegółowość, itp. Co Szanowni Koledzy i Szanowne Koleżanki sądzą na ten temat? Mnie ten fakt zdominowania wręcz amerykańskiego forum przez nasze modele uderzył po oczach... Czy faktycznie jesteśmy w wydawniczej czołówce?? Czy w innych krajach nasze modele cieszą się takim powodzeniem?? W każdym razie - z mej strony duuuuże uznanie dla wszystkich polskich wydawców.

PS - jeżeli ten wątek nie jest zamieszczony tam gdzie powinien, ewentualnie nie wzbudzi żadnego odzewu - proszę moderatorów o jego usunięcie/zamknięcie...



Post zmieniony (14-09-07 09:06)

 
14-09-07 10:39  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Honzik 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na niemieckim forum wiecej osob buduje modele z polskich wydawnictw niz na odwrot.

 
14-09-07 11:16  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
czessek   

Polska potega jest i basta oczywiscie w modelarstwie kartonowym !!!

--

 
14-09-07 11:39  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
CoCu   

Ja już jakiś czas temu zauważyłem, że Polska to potęga jeśli chodzi o modele kartonowe. Sam jestem kolekcjonerem modeli, więc i interesuje mnie co ktoś gdzieś wydał. Z obserwacji, wydaje mi się, że oprócz naszego kraju, cały czas powstaje coś u czechów, niemców i trochę u rosjan. W innych zaś krajach, produkcja modeli kartonowych należy chyba raczej do mniejszościowej. Do pewnego momentu nawet myślałem, że poza modelami z wymienionych krajów, oraz kilkama z innych, na rynku nie ma w zasadzie nic innego. Zmieniłem jednak zdanie po odkryciu internetowego ogromnego sklepu <www.moduni.de/>. Tutaj można znaleźć naprawdę ogromną liczbę modeli kartonowych zagranicznych, w tym naturalnie pełno naszych (jedynie ceny mogą odstraszać).

Jednak porównując modele nasze z niektórymi niemieckimi, czy czeskimi, widać że tamte wydawnictwa nie idą tak w kierunku realizmu i zgodności z oryginałem, stąd spora ilość różnych uproszczeń. Modele z innych krajów wyglądają podobnie. Z tego co widzę, za granicą prawie nie powstają też modele typowo przeznaczone dla zaawansowanych modelarzy. Nie znajdą się też ogromne kolosy, na przykład lotnicze, czyli wszelkie amerykańskie bombowce. Nie znaczy to jednak, iż tylko w Polsce powstają super dokładne modele, bo na przykład niemcy wydają bardzo wspaniałe opracowania okrętów.

Jednak jest jeszcze coś, o czym muszę przy tej okazji wspomnieć. Otóż w naszym kraju jeszcze do niedawna siedzieliśmy wciąż w tych samych tematach: lotnictwo wojskowe i okręty wojenne. Wszystko inne stanowiło mniejszość. Dopiero od paru lat widzimy rozkwit modeli także cywilnych, w tym już sporo różnych samochodów. Tematyka kolejowa była niemal wcale nieobecna, teraz za to jest już ogromna liczba takich modeli. Nawet pojawił się już pierwszy autobus z prawdziwego zdarzenia, a w drodze już kolejny, oraz tramwaj. Czyli stajemy się coraz mniej monotematyczni na szczęście. Ale i tak w porównaniu do wydawnictw z innych krajów, wciąż nam jeszcze brak modeli o jeszcze bardziej nietypowej tematyce.

Reasumując mój wywód, i tak twierdzę że jesteśmy naprawdę kartonową potęgą. Nigdzie nie ma tylu wydawnictw z tak wieloma modelami na koncie i z tak wspaniałymi, nie mówiąć już o wieloletniej historii.



Post zmieniony (14-09-07 11:40)

 
14-09-07 11:50  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

I pomyśleć, że to wszystko zasługa rodzimej odmiany socjalizmu...
Bo gdyby nie ta cholerna polska bieda za komuny, to nasi ojcowie jako dzieciaki znaleźliby inne, bardziej "cywilizowane" hobby. A tak, z braku zajęć siedzieli chłopcy w domach i kleili. Co najwyżej raz na jakiś czas pobawili się w urocza zabawę "blok na blok" lub jej upgrade - osiedle na osiedle... :-)
A potem socreal upadł i...
No i dziś mamy efekty - kilkanaście wydawnictw, różnorodne modele, ostrą konkurencję i w efekcie prym na świecie. Przynajmniej w tej jednej dziedzinie.

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
14-09-07 12:05  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Ostatnio dużo bywam na forum SK (Słowacja). Natknąłem sie na bardzo fajny wątek dotyczący polskich modeli i porównanie ich do modeli z reszty świata. Podstawowy plus - mnóstwo modeli, podstawowy minus - jakość i sklejalność. Wiadomo nie od dzisiaj, że jakość nigdy nie idzie z ilością. Także to jest podstawowy zarzut kolegów z południa. Również jest ciekawe spostrzeżenie jak my kleimy i z czego korzystamy (nam wystarczą tylko rysunki), oni stawiają na opis ;-)
Reasumując, więcej jakości (czyli testowanie) i Polska będzie potęgą nie do przeskoczenia ;-)))

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
14-09-07 12:57  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
kari   

O tym, że Polska jest potęgą modeli kartonowych wiemy już od lat 50-tych :-)

 
14-09-07 15:08  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

To że jesteśmy potęgą w kartonowym modelarstwie wiadomo już od początków PRL-u.
Oczywiście dzięki MM, LOK, szkołom i dużym zainteresowaniu państwa tym hobby.
O ile wiem podobnie było w ZSRR i innych krajach bloku wschodniego.
Obecnie polskie modele kartonowe są zdecydowanie najlepsze na świecie. Widziałem wiele modeli ze wschodu (ZSRR, Rosji, Ukrainy), z Czech, Bułgarii, Niemiec, Anglii i USA.
Nasze są the best .

--


 
14-09-07 16:55  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A nawet gdyby nie były, to i tak są!

--
serwusik

 
14-09-07 19:54  Re: [Dyskusja] Polska kartonową potęgą?
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

W Polsce ludzie nie mają kasy na modele latające i inne drogie odmiany modelsrstwa(bo lepiej sobie kupić samochód :P) więc wybieramy tańsze kartonówki. Możemy być dumni z modeli wydawanych przez nasze wydawnictwa bo tutaj jesteśmy bezkonkurencyjni :D Skoro więc nasze modele są tak popularne na świecie najlepiej wydawać modele polskich samolotów, czołgów, okrętów itd., szczególnie z okresu międzywojennego. Niech się ludzie dowiedzą na jakich maszynach walczyli Polacy.
--

Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

Post zmieniony (14-09-07 20:00)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024