FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
30-08-07 15:12  [Relacja] Yamato (AH - 1999)
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jako ze pierwszy raz zdecydowałem się na umieszczenie relacji z budowy mojego modelu na forum przepraszam wszystkich za popełnione w trakcie relacji błędy. Po kilku większych lub mniejszych modelach zdecydowałem się na sklejenie jakiegoś okręciku Jego Cesarskiej Mości, miał to być Oyodo a jest Yamato. Wiec pracy więcej ale i efekt myślę ze będzie ciekawy.
Jak przy każdej budowie modelu rozpocząłem od podklejenia szkieletu, autor pisze o tekturze 3 mm ja użyłem arkusza o grubości 2 mm i wydaje mi się ze jest to optymalna grubość biorąc pod uwagę ze i tak zamierzam go dodatkowo usztywniać. Szkielet podklejałem używając Uniwersalnego Kleju Polimerowego. Może kilka slow o samym kleju jest o niebo lepszy od wikolu i butapremu nie pozostawia po sobie plam a ewentualne wypływy kleju są łatwe do usunięcia. Dobrze łączy się z różnego typu papierem nie powoduje rozmiękczania kartonu ani papieru.

Po wycięciu szkieletu -3 dniowej męczarni złożyłem go "na sucho" i wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku naprawdę projektant idealnie zaplanował szkielet. Po rozłożeniu szkieletu przyszedł czas na składanie segmentów modelu do połączeń na stale wręg z podłużnicą użyłem butapremu i zcinków kartonu. Zamiast mozolnie męczyć się z kartonem odpowiednio go formować i martwic się o kąty, ułatwiłem sobie prace używając listewki balsy o grubości 3 mm jako usztywnienia kadłuba.

Niekiedy zdjęcie ukazuje więcej niż nawet najdłuższy opis, zatem tak wygląda to na zbliżeniu

Mając trochu wolnego czasu postanowiłem wzmocnić cały pokład listewkami balsy, pierwszy raz zastosowałem taka metodę w modelu kartonowym i jestem pozytywnie zaskoczony. Dzięki listeweczką model dodatkowo usztywnił się "po długości", a przez to łatwiej zachować symetrię.

A tak mniej więcej wygląda efekt pracy




Post zmieniony (30-08-07 21:56)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja] Yamato (AH - 1999)  nowe
TYREK 11213 30-08-07 15:12
 Re: Yamato  nowe
Piotr D. 566 30-08-07 16:20
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
TYREK 480 30-08-07 17:57
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
Bartas 453 30-08-07 17:57
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
TYREK 471 30-08-07 18:18
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
TYREK 473 30-08-07 18:33
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
Mariusz Kita 431 30-08-07 18:55
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
Piotr D. 417 30-08-07 19:06
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
TYREK 467 30-08-07 19:12
 Re: [Relacja] Yamato  nowe
Mariusz Kita 448 31-08-07 19:13

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024