FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-08-07 09:36  [Recenzja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Witajcie i oglądajcie.
Poranna sesja zdjęciowa (kilka wybranych fotek) wyszła tak sobie, ale myślę, że jest w miarę czytelna.
Na życzenie wyraźniejsze zdjęcia mogę wstawić dopiero jutro rano.
Messerek został wydany na poziomie do jakiego przywykliśmy, więc rozpisywał się nie będę. Każdy z Was sam sobie wyrobi ocenę na temat najnowszego modelu od HAL-a.
To, co bardzo mi się podoba, poza całą resztą oczywiście - to dwustronny druk niektórych elementów. Jak otworzyłem zeszyt i na drugiej stronie zobaczyłem tylko kilka wydrukowanych części byłem zaskoczony (czyżby jakaś wtopa? ;-)), ale szybko ochłonąłem jak zajrzałem na stronę nr 3 (to ta rozmazana fotka), gdzie znajdowała się reszta części.
Jednym słowem eksperyment z Jak-a 1b staje się standardem, co mnie osobiście cieszy, ponieważ pozwoli uniknąć retuszu części od wewnętrznej strony. Przesunięć elementów brak.
W związku z powyższym stałem się szczęśliwym nabywcą trzech egzemplarzy. ;-)

Uwaga! Zdjęcia robiłem pod kątem (i w pośpiechu) dlatego można mieć złudzenie, że zieleń na częściach u dołu ekranu jest nieco jaśniejsza, ale pragnę Was uspokoić- różnice w odcieniach kolorów nie występują.
Zapowiedzi: Princ Ojgen ;-))) ( Saburo pewnie się ucieszy) i Mi-24 (widać to na fotce nr 4)


,
,,,
,,

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
10-08-07 10:06  Re: Bf-109 od HAL-a- już go mam(prezentacja)
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

No to ja lecę do Empiku po pracy:)) Zapowiedzi są naprawdę świetne, szczególnie Princ;) Mało jakoś ostatnimi czasy ciężkich krążowników sie ukazuje, a wdzięczny to temat, choćby angielskie, albo krążowniki pomocnicze.

--

--------------------
W budowie: Lxd 2

Post zmieniony (10-08-07 11:23)

 
10-08-07 10:23  Re: Bf-109 od HAL-a- już go mam(prezentacja)
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Hmmm...kolejne dzieło sztuki aż żal rozcinać;p

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
10-08-07 11:45  Re: Bf-109 od HAL-a- już go mam(prezentacja)
Kozackij 



Na Forum:
Galerie - 1
 

no i mamy już suróweczkę:


 
10-08-07 17:07  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Bartas 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4


 - 2

U mnie w Pile jeszcze nie ma :(

 
10-08-07 19:49  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Saburo się ucieszył.
Surówka miodzio !

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
10-08-07 20:00  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ciekawe, czy jesli AH zapowiada nowe modele, to czy to oznacza, że możemy sie spodziewać w najblizszym czasie conajmniej dwoch prizn eugenów? ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
11-08-07 13:33  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Wszystko jest możliwe, ale od przybytku głowa nie boli ;-)
Teraz do rzeczy....
http://www.luftwaffe39-45.historia.nom.br/ases/oesau.htm -to jest link do strony(niestety nie po polsku/ludzku ;-) ) o Walterze Oesau, który latał na tej maszynie.



Jak widać kolor żółty nie wygląda, jak żółty tylko np. czerwony, zielony itd.
Spowodowane jest to użyciem takiego, a nie innego filmu, który przekłamuje odcienie szarości. Kiedyś któryś z naszych kolegów pisał o tym szczegółowo, ale nie podejmę się wyjaśnienia tego zjawiska od strony technicznej. Popatrzcie na zdjęcia samolotów RAF-u. Na niektórych żółta kokarda na kadłubie jest jaśniejsza, a na innich kolor żółty jest taki jak na 109-tce W. Oesau.
P.S.
Czy ktoś kumaty w j.niemieckim może napisać jak wymawia się nazwisko Oseau?

--


"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat




Post zmieniony (11-08-07 13:39)

 
11-08-07 14:27  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Thunder909 

 

OESAU = YSAU , jak Ösau. Wort Sau to maciora. ;-)
Mam nadzieje ze moj niemiecki na tyle wystarczy :-)

 
11-08-07 15:12  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witaj, Darku! Zakupiłem dziś również tę "Stodziewiątkę" i jestem pod wrażeniem :) Podoba mi się robota panów Halińskiego i Dworzeckiego. Na wstawionym przez Ciebie zdjęciu widać coś dziwnego na końcówkach łopat śmigła. Czyżby żółte, czy złudzenie, albo otarcie farby?

--




Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

Post zmieniony (11-08-07 15:13)

 
11-08-07 16:52  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Fajny model;-P
Ja dzisiaj niestety nie miałem szczęścia... mój ulubiony kiosk RUCh, moja ulubiona pani sprzedawczyni i kolejny "połamany" model. Chyba kiedyś zapoluję wczesnym rankiem na rozwożącego gazety.......
Fakt, model oglądnąłem i bardzo mi się spodobał. Dwustronny druk to bardzo dobry pomysł - mam nadzieję że już jako standard.

Marcin - te końcówki chyba faktycznie były żółte ale może są inne zdjęcia ukazujące ten egzemplarz, gdzie ich nie ma.

Jutro idę pozwiedzać inne kioski - no przecież musi gdzieś być mój egzemplarz;-)))

--

 
11-08-07 17:02  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Thunder909- dzięki za wyjaśnienie.
Witaj Marcinie!
To na końcówkach łopat to najprawdopodobniej otarcie farby.
*Po pierwsze - nie znalazłem żadnego zdjęcia Emila z żółtymi końcówkami łopat od śmigieł.
*Po drugie - wszystkie samoloty Luftwaffe miały łopaty śmigieł w jednolitym czarnym kolorze (przejżałem różne monografie) - przynajmniej tak było regulaminowo i z wielkim prawdopodobieństwem można przyjąć, że W. Oesau tej wersji się trzymał ;-), chociaż nie tyle on co jego mechanicy.
*Po trzecie - klisza z której wywoływano to zdjęcie ma specyficzne właściwości, skoro żółty kolor wychodzi jak zielony lub czerwony ;-)))
*Po czwarte - łopaty śmigła przy kołpaku też mają jaśniejszy odcień, taki jak końcówki i raczej wątpliwe jest aby pomalowano je na żółto.
*Po piąte - bolą mnie już ręce ;-)))
*Po szóste - może go skleisz ? Zrobimy zawody kto wolniej ;-))))) (jestem pewny wygranej)
P.S.
1.Jesteś z M. Dworzeckim na "Pan"?
....żartowalem ;-)
2. Specjaliści od Messerów do tablicy ;-)

AAAAAAA i gdyby końcówki były żółte to musiały by być ciemne jak żółty na silniku i stateczniku (olśnienie po czasie;-) )

--


"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat




Post zmieniony (11-08-07 17:55)

 
11-08-07 17:46  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Maciej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziś byłem w salonie Kolportera (w Gnieźnie), były 2 egz. oba tak pogięte, że nie nadają się nawet na dawców części. Model jest faktycznie świenty. Może w poniedziałek w Empiku będe miał więcej szczęścia...

--
Maciej

 
11-08-07 17:54  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Ja kupiłem swój egzemplarz w budce z prasą na dworcu głównym PKP w Gdyni. Jest tam kilka sztuk i wszystkie w świetnej formie.Darku, łopaty śmigieł w samolotachLuftwaffe były malowane czarnozieloną farbą RLM 70, a nie na czarno. Może kiedyś skleję ten model...Zanim to jednak nastąpi, mam inne sprawy do dokończenia - dam Ci z pewnością znać.

--




Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

Post zmieniony (11-08-07 17:56)

 
11-08-07 17:58  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

błądzić jest rzeczą ludzką ;-)

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
11-08-07 18:11  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
k_natlenie 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Sprzedałem na tą okazję 109 Gallanda i Hartmanna i jestem zadowolony, model wygląda bardzo ładnie. Swoją drogą byłem w 3 miejscach w Poznaniu, w tym 2 empikach, gdzie modele wyglądały jak psu z gardła wyciągnięte. Powiedziałem tam, żeby nie brali pogniecionych modeli, bo jak ktoś już płaci te 25zł to chce dostać coś porządnego, a nie dopłacać do wysyłki kolejne 5 czy 10zł i kupować z sieci.

 
11-08-07 19:05  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

A czy ktoś z Kolegów pamięta jeszcze poprzednie wydania Emila? Zarówno to z GPM (wersja Trop) jak i z AH (chyba to był E...). Jaka kolosalna różnica w opracowaniach! Strach pomyśleć co to będzie za lat kilka...

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
11-08-07 19:55  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Pamiętam tego z GPM. Pionierskie czasy prywatnych "wydawnictw kartonowych". Nawet widziałem gdzieś kiedyś tego Messera sklejonego, czyli nie był taki zły :)

--



Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

 
11-08-07 20:06  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Oczywiście, że nie był zły, przecież go kleiłem.
A co będzie za kilka lat ? Cofniemy się w rozwoju, właśnie do tamtych czasów i opracowań ;-)) , może tylko na lepszym papierze.
Osobiście nie wierzę w jeszcze większe uszczegółowienie modeli, bo to będzie samobójstwem modelarstwa. Nikt nie wyda modelu dla kilku zapaleńców -maniaków.

--


 
11-08-07 20:16  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dobrze powiedziane Raduss - a poza tym od czego własna inwencja, żeby bardziej uszczegółowić model :-)
Ja oglądałem w Kielcach w saloniku Kolportera i wszystkie 3 egzemplarze w bardzo dobrym stanie. Osobiście bardziej mi się podobał kamuflaż poprzedniej 109tki E Gallanda, ale ta też jest fajna - jak żywcem wyjęta z filmu Bitwa o Anglię :-)

 
11-08-07 21:59  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Model świetny i na pewno go kupię. Ale z tego wszystkiego najbardziej zaciekawiło mnie zdjęcie z zapowiedzią Fuso i kolejnymi nowościami- konkretnie mam na myśli Prinz Eugen .

--

 
12-08-07 05:16  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- juz˙ go mam
JSJ   

Przy okazji - o kolorach na starych fotografiach kilka slów bylego fotoamatora.
Jesli ograniczymy rozwazania do czarno-bialej fotografii z lat wojennych (sa przeciez tez kopie robione z bardzo niedoskonalych jeszcze zdjec barwnych), to:
W ksiegach podaja, ze juz przed wojna rynek materialów negatywowych zdobyla ich trzecia generacja, czyli materialy panchromatyczne (wg polskiej nomenklatury) o emulsjach tak modyfikowanych, aby wzglednie poprawnie oddawaly finalnie jasnosc wszystkich barw. Jednak ich cecha byla wciaz nieprawidlowosc w odniesieniu do odcieni czerwonego - w przeciwienstwie do poprzednich (ortochromatycznych) mialy emulsje nieco przeczulone na ten kolor, a wiec czerwien na negatywie byla zbyt ciemna, a w konsekwencji zbyt jasna na pozytywie. Byly to przeklamania mniej drastyczne, ale byly.
Praktycznie w przypadku fotografii z lat 40-tych mozemy miec do czynienia z obydwoma rodzajami zastosowanych negatywów, bo te "orto" nigdy nie wyszly calkiem z uzycia, a wówczas mialy sie jeszcze calkiem dobrze. Byly wygodne w obróbce, bo jako nieczule na czerwien dawaly sie wywolywac pod kontrola optyczna, przy czerwonym swietle (do dzis taki typ uczulenia i obróbki ma zastosowanie chocby w materialach graficznych).
Te mozliwe opcje wciaz powoduja podobne, jak tu, watpliwosci. Nawet znajac powyzsze rozróznienie, zawsze mozna miec pytania o mozliwe odcienie danej barwy i ich efekty. Tak naprawde bowiem, calkiem wyrównane uczulenie tonalne negatywów (ortopanchromatycznych) przyniosly dopiero lata powojenne i to chyba nie takie dawne (nie mam pod reka danych). Tak wiec, np. w przypadku zóltego koloru na wojennej fotografii moga zachodzic zjawiska rozjasnienia lub przyciemnienia, jakie sie w glowie nie mieszcza. Mozliwe jest wiec pewnie odwrócenie niektórych proporcji jasnosci, np. zoltego i zielonego, jesli byly w okreslonym "tonie".
Na zdjeciu z negatywu "orto" zólty cytrynowy moze byc bardzo jasny, ale ten bardziej pomaranczowy - wyraznie przyciemniony. Czerwieni od czerni lub ciemnej zieleni nie da sie czesto odróznic. W przypadku nowszych negatywów ("panchro") z teorii wynika zas, ze to ten bardziej pomaranczowy, ciemniejszy, wyjdzie jasniej jako bardziej zblizony do czerwieni.
Dodatkowe psucie wzajemnych zaleznosci miedzy uzyskanymi szarosciami moze zachodzic w procesie kopiowania na pozytyw, ale to oddzielny temat.
Pewnym próbnikiem pozostaje ocena, jak na danym zdjeciu wyglada barwa bliska tej fizycznej czerwieni (o ile cos czerwonego tam jest). Jesli jest to ciemna plama niewiele odbiegajaca od przedmiotów naprawde czarnych, byl to raczej negatyw "orto", jesli czerwienen jest blada, raczej "panchro" - i od tego momentu mozna zaczac dalsze wnioskowanie o posrednich odcieniach tych newralgicznych kolorów.
Najgorzej, jesli czerwien i domyslny zólty wygladaja tak samo, bo powstaje pytanie, czy na pewno byly to dwie barwy, czy jedna, a wiec, czy zródla sa wiarygodne w opisach.
Ten Messerschmitt jest trudnym przypadkiem, bo zdjecie jest ogólnie szare, a wzorcowej czerwieni mamy (?) tylko skrawek na emblemacie. Ale, wedlug mnie, zóltego koloru nie mozna tu zakwestionowac, z tym, ze byl to raczej cieply kolor (czerwonawy). a samolot sfotografowano na materiale ortochromatycznym. Na modelu chyba jest wiec OK.

Jan Jedryka



Post zmieniony (12-08-07 06:09)

 
12-08-07 06:56  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

JSJ- dzięki za wyjaśnienia. Taka wiedza zawsze się przyda. Pozdrawiam

--


"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat




Post zmieniony (12-08-07 07:04)

 
12-08-07 12:53  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

GRATULUJE!!!

jestem pod ogromnym wrażeniem zdjęć modelu!!! szczególnie moją uwagę przyciągnęło okapowanie silnika i jego bryła. Obłości których brakowało w opracowaniu Gallanda....no różnice są ogromne. Niestety moim zdaniem kamuflaż ustępuje temu Galantowemu, ale to tylko kwestia gustu :)


pozdrawiam

 
12-08-07 22:18  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
radomir 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Moja ocena modelu

Minusy
Brak silnika ...
wobec powyrzszego 25 pln to za drogo ( Fuso 100pln a tu raptem 3 kolorowe stronki , 18 było by ok , nie kupiłem )

Plus
Grafika i kolory

 
12-08-07 22:26  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Ja tylko chciałem podać dwa linki do niezłej strony przedstawiający zasoby muzealne w kilku krajach, a dotyczące tego co mają i co dotyczy II Wojny Światowej. Ja się na kolorach ze starych zdjęć nie znam, ale pośród wielu zdjęć na tej stronie znalazłem zdjęcia Me-109 którego łopaty śmigła są chyba pomalowane kolorem o którym w swoim poście napisał Marcin G.(ciemnozielony RLM 70)

Tutaj jest Me-109 E, ale za ciemne zdjęcia
Tutaj jest widać kolor łopat

Mam nadzieję, że kolegom się ta strona przyda przy budowie tego wspaniałego modelu jak i wielu innych. Co do mniej zdecydowanych do zakupu powiem tylko tyle ,że w Mińsku Maz do południa pierwszego dnia sprzedaży w trzech kioskach tak szybko wykupiono wszystkie egzemplarze ,że musiałem się trochę nachodzić żeby go kupić.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
13-08-07 10:46  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Radomir, masz rację, że brak silnika to ogromny minus, zwłaszcza w świetle tego jaki szykuje się nam model Me-109T z makietą Daimlera. Z drugiej strony, patrząc na ceny obecnie wydawanych modeli, 25 zł to nie jest dużo. Przecież ja bezpośrednio u pana Pomorskiego z GPM-u zapłaciłem za rozpoznawczego Fieselera -156 20zł.

--

 
13-08-07 13:17  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Rozejrzałem sie po sklepach w Białymstoku. W jednym z kiosków model wyglądał jak szmata. Natomiast w saloniku prasowym na Sienkiewicza oba modele były jak spod igły. No, teraz to już tylko jeden został...

 
13-08-07 22:21  Re: [prezentacja] Bf-109 od HAL-a- już go mam
Bartas 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4


 - 2

Uff wreszcie nabyłem :D

Przelazłem pół miasta ale udało się :D Gdyby nie mój brak doświadczenia z pewnością bym już go pociął :D

pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024