FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
04-08-07 12:35   [Relacja/Galeria]Sd.Kfz. 232 GPM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Nałóg to straszna rzecz...."Wytrzymałem" (dlatego w cudzysłowiu, bo nie że chciałem, tylko nie dało rady inaczej ;) ) trzy tygodnie bez klejenia. W końcu udało mi się wziąść coś na warsztat. Tak jak się odgrażałem nie jest to nic co ma gąsienice nad którymi spędzę dwa miesiące, nie jest to nic co ma pełnę wnętrze, nawet nie jest to żadna nowość (trzeba zejść w końcu trochę ze stanu starszych modeli). Ostateczny wybór został dokonany przez żonę, na pytanie:
-Który Ci się najbardziej podoba?
Odpowiedziała krótko:
-Ten szary.
No i jest, wybór padłna Sd.Kfz. 232, GPM nr kat. 099.
A więc maine damen, maine herren! jeśli ktoś jest zainteresowany śledzeniem nudnej, trwajacej miesiącami relacji z kiepskimi zdjęciami i jeszcze gorszymi opisami sersecznie zapraszam!

Na początek standartowo rys historyuczny obiektu zawarty w wycinance:
Samochód pancerny - Sd.Kfz. 232
Historia powstania:
Prace nad wyprodukowaniem następcy niemieckiego ciężkiego samochodu pancernego Sd.Kfz 231*6 trwały już od 1934 roku. W trakcie długich prób zdecydowano się na rozpoczęcie produkcji ciężkiego samochodu pancernego Sd.Kfz. 231 z 4 osiami, z których każda była napędzana. W 1937 roku wprowadzono do prosukcji seryjnej pojazd Sd.Kfz. 231 "8-Rad", który stał się bazą do produkcji całej serii innych pojazdów na jego podwoziu, w tym samochodu pancernego Sd.Kfz. 232, wozu dowodzenia Sd.Kfz. 263, działa samobieżnego Sd.Kfz. 233. Produkcję pojazdów zakończono w październiku 1942 roku po wyprodukowaniu 1235 pojazdów wszystkich wersji. Samochody pancerne Sd.Kfz. 231 i 232 brały udział w działaniach bojowych już od aneksji Austrii. W późniejszym okresie spotykane były w walkach na wszystkich frontach, wschodzie, zachodzie i w Afryce. Spora ilość pojazdów uczestniczyła w kampanii wrześniowej w Polsce w 1939 roku.
Model przedstawia Sd.Kfz. 232 w malowaniu z września 1939r., należacy do samodzielnego pułku SS Leibstandarte Adolf Hitler. Pułk wchodził w skład 10 armii należacej do Grupy Armii "Południe", wykonującej uderzenie w kierunku Warszawy wzdłuż "szosy Piotrkowskiej". Żółte krzyże malowane na burtach wozu zostały naniesione w pierwszych dniach kampanii wrześniowej. Początkowo miały one kolor biały, zastąpiono je jednak kolorem żółtym, ponieważ biały kolor był doskonałym celem dla polskich artylerzystów.
Dane techniczne:
Załoga - 4; ciężar - 8,3t; szybkość maks. - 85km/h; zasięg - 300km po drodze, 160 w terenie; uzbrojenie - armata 20mm i 1 km; wymiary: długość - 5,85m, szerokość - 2,2m, wysokość - 2,9m.

A więc przystąpmy do relacji właściwej. Na pierwszy ogień poszedł kadłub. Na tym etapie mierzenia i docinania wymagały elementy wzmocnienia. Nie jest to pełny szkielet - jedynie spód i dolne ściany boczne są połączone razem. Elementy stropów wzmacjiają same okleiny i są z całością połączone właśnie poprzez nie. Tutaj fragment kadłuba, jeszcze otwarty.


A tutaj już udało mi się zamknąć całość stropami.



--

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.


Post zmieniony (29-10-07 10:42)

 
04-08-07 14:15  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Grzesio   

Wow! Zapowiada się śliczniusi model!
Tylko te żółte krzyże... :-/ I nieco szkoda że nie ma opcji wykonania otwartych reflektorów bojowych (cz. 29).

Pzdr

Grzesiu

 
04-08-07 14:41  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A co nie tak z krzyżami??

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
04-08-07 15:13  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No to pięknie kolego Demon zaskoczyliście swego wiernego kibica i kolegę po fachu:-) Model ten, choć już nieco wiekowy i może dla niektórych kompletnie nieinteresujący z uwagi na brak wnętrza, niedzisiejszy druk i ręczne opracowanie (grube czarne linie itp.) jest jednym z tych modeli, które posiadają w moim odczuciu "to coś":-) Jest także w szerokiej "kadrze" modeli kołowych, które pretendują do zajęcia miejsca L6/40 po ukończeniu jego budowy:-)

Także z otwartą japą, grubymi brelami coby lepiej widzieć i z przygryzanymi paluchami u nóg będę oglądał tę arcynudną i beznadziejną fotograficznie relację:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-08-07 18:11  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Bardzo ładnie. Będę tutaj często zaglądał i gorąco kibicował gdyż samo kończę właśnie ten model. Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie:)

Wybaczcie jakość zdjęcia


--

 
04-08-07 18:31  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

To ja też sobie popatrzę na ten samochodzik. Powodzenia w budowie.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
04-08-07 19:13  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Grzesio   

A co nie tak z krzyżami??

To, że jest to urban legend a nawet urban myth, stworzony przez Bruce'a Culvera (w Panzer Colors), który doszedł do wniosku, oglądając czarno-białe zdjęcia, że skoro krzyże miewają na nich odcień zbliżony do żółtych oznaczeń taktycznych, to były żółte. Niestety, nie ma na poparcie tej tezy żadnych dowodów poza widzimisię Culvera, są natomiast przesłanki przeciw (biały i żółty krzyż są mniej więcej tak samo widoczne, a chodziło wszak o maskowanie). Najprawdopodobniej były więc krzyże szare lub zapaprane błotem/kurzem/czymkolwiek.

Pzdr

Grzesiu

 
07-08-07 16:04  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Trzeba zrobić coś ze spodem pojazdu. Jakieś osłony i fragmenty układu przeniesienia napędu.

W tym modelu miało być bez wymyślania, niestety niektóre rzeczy, aż się proszą aby je uplastycznić...chociaż troszkę ;)


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
14-08-07 11:37  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jak bardzo nie mam weny do klejenia to normalnie poezja. Pocieszam się tym, że zazwyczaj nachodzi mnie takie zmęczenie co drugi model...
Od ostatniego razu udało mi się zrobić aż resory. Obejmę kartonową zamieniłem na śrubową. Inną zmianą było pogrubienie każdego pióra dodatkową warstwą brystolu....ale widzę, że i tak jestchyba trochę za wąsko. Ktoś to już gdzieś pisał, że spód tego modelu jest przewalony....potwierdzam, zarówno instrukacja jak i rysunki nie pokazują wszystkiego. Całe szczęście, że znalazł się życzliwy człowiek, który poratował zdjęciami sklejonego modelu i jakoś zacząłem to sobie w głowie układać.


-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.


Post zmieniony (14-08-07 11:38)

 
26-08-07 18:48  Re: [relacja] Sd.Kfz. 232 GPM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dawno się nie odzywałem...czas zleciał mi początkowo na rozpracowywaniu "co autor miał na myśli", później na studiowaniu dokumentacji, a na końcu na wcieleniu w życie tego co sobie wymyśliłem.
A dumałem tak straszliwie nad wahaczami. Chciałem wykorzystać jak najwięcej z tego co oferuje wycinanka, a równocześnie żeby chociaż trochę było to podobne do rzeczywistości. Najpierw trzeba było w elementach trzymających cała konstrukcję wyciąć otwory pod osie wachaczy i jakieś odciążające (albo dostępowe), same wahacze przerobić, aby nie były płaskownikami tylko miały w przekroju kształt H oraz zamocować je na osiach. Po osadzeniu bębnów wykonałem półosie razem z osłonami a na samym końcu przewody instalacji hamulcowej oraz tuleje gumowo-metalowe w których siedział sworzeń wahacza (jego samego nie ma). Doszedłem do wniosku, że ten Sdkfz ni jak inaczej tylko musiał być protoplastą Passata B5 i Audi A4 z yum swoim wielowahaczowym zawieszeniem ;)


-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.


Post zmieniony (29-08-07 20:28)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024