FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
13-07-07 14:15  [R/G] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Sebb 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Postanowiłem skleić pierwszą lokomotywę w swoim życiu. Jako pierwszy model najbardziej odpowiedni wydawał mi się pierwszy przedstawiciel tych jakże pięknych maszyn, czyli pierwsza lokomotywa Richarda Trevithicka "Coalbrookdale locomotive". Została ona zbudowana w 1802 roku, poruszała się po torach o szerokości 3 stóp wykonanych z odlewanych żelaznych sztab. Jako pierwsza lokomotywa na świecie została uznana następna lokomotywa Trevithicka Pen-y-Darren, która była większą wersją poprzedniczki, ale z kilkoma znaczącymi poprawkami. Poprawiono m.in. dostęp do paleniska, bo poprzednio trzeba było się wczołgiwać pod korbowód. Tutaj znajduje się filmik przedstawiający pełnowymiarową, działającą replikę lokomotywy.(Btw. Ciekawe, że podali złą nazwę, oraz zmienili rozstaw szyn)


Model wykonuję w skali 1:25 i po złożeniu będzie miał wymiary 17cmx10,4cmx4,74cm, czyli będzie dość drobniutki.
Jeśli uda mi się wszystko spasować z dokładnością 0,1-0,3mm to model będzie posiadał ruchome koła, tryby, korbowody, tłok, wodziki, stawidło i otwieraną klapę paleniska.

Budowę zacząłem od sklejenia torów, a następnie przeszedłem do kół. Tu zaczęły się schody... Wykonanie tego koła zajęło mi jakieś 3,5 godziny.

Dzisiaj zabiorę się za pomalowanie czarnym podkładem koła i torów.
P.S. Jeśli czas dopisze, to lokomotywa ta zapoczątkuje całą serię lokomotyw zbudowanych przed 1830r. (na razie zebrało się jakieś 20 lokomotyw). Chętnie przygarnę plany, zdjęcia, artykuły dotyczące tego tematu (sebastian_b17@wp.pl)
Pozdrawiam.

--



Post zmieniony (13-07-07 14:46)

Radomski Klub Modelarsko-Historyczny SOKÓŁ



Post zmieniony (23-05-09 18:24)

 
13-07-07 15:27  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5


No, no, dla mnie bomba, jak to wszystko jeszcze będzie działało tak jak to sobie założyłeś to będzie piękna maszynka.

Pozdro

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 
13-07-07 15:46  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Niezly temat. Nie byloby Ci lepiej wykonac zebatek jako sklejonych z kilku wartsw zamiast takiej przestrzennej konstrukcji ? Tym bardziej ze na pewno by to bylo precyzyjniejsze i wytrzymalsze

 
13-07-07 16:07  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

uboottd ma rację - biorąc pod uwagę wytrzymałość część wycięta nawet laserowo będzie bez porównania lepsza i łatwiejsza do wykonania :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
13-07-07 17:45  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Sebb - moze nie maluj podkładem czarnym a rudym - a na to pozniej nałóż właściwy kolor - chyba ze chcesz jak nowke to zrobic - czyli prosto z fabryki

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
14-07-07 17:46  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Sebb 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Także myślałem o tym, aby zrobić tryby z kilku warstw, ale wybrałem inną metodę z następujących powodów:
Tryby mają grubość ok 2mm, więc musiałbym ciąć przez wiele warstw papieru, lub przez 2 warstwy kartonu i trzeba byłoby się troszkę namęczyć, aby uzyskać wymaganą dokładność. Utrudniony byłby także dostęp do wgłębień w zębatkach z powodu małego odstępu między nimi. Gdyby warstwy najpierw wyciąć, a potem skleić to też byłoby to niezbyt dokładne i wymagałoby szlifowania krawędzi. Dobrze sklejone tryby są wystarczająco wytrzymałe na potrzeby modelu. Sklejenie trybów jako figurę przestrzenną będzie dobrą okazją do potrenowania mojej dokładności i cierpliwości. Generalnie rzecz ujmując wybór ten jest czysto osobisty, ponieważ nie lubię ciąć przez gruby karton. Obiema metodami można uzyskać dobry wynik, tylko potrzeba trochę cierpliwości i samozaparcia. Nie mam zbyt dobrego dostępu do lasera, ale niemal mogę zapewnić, że ten projekt będzie miał coś z nim wspólnego w niedalekiej przyszłości.Maverick lokomotywę pomaluję czarną farbą w sprayu tylko aby utwardzić powierzchnię i ułatwić końcowe szlifowanie przed ostatecznym pomalowaniem, a nie by uzyskać konkretny kolor.
Pozdrawiam.

--

Radomski Klub Modelarsko-Historyczny SOKÓŁ



Post zmieniony (14-07-07 19:29)

 
15-07-07 16:16  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Sebb 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Pierwsza oś i kocioł są niemal gotowe.

P.S. Te "piękne" zacieki to efekt rozpuszczającego farbę lakieru Capon, którego używam do impregnacji papieru. Model będzie malowany, więc nie ma problemu.
Pozdrawiam.

--

Radomski Klub Modelarsko-Historyczny SOKÓŁ



Post zmieniony (15-07-07 16:19)

 
16-07-07 00:41  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Temat nie tuzinkowy a i wykonanie jak na razie rewelacyjne ! Ogladam z zaciekawieniem !

--

Teoretyk ostatnio...

 
17-07-07 00:26  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
Sebb 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Pracy ciąg dalszy...
Władowałem w model mnóstwo kasy (całe 20gr). Poniesione nakłady rekompensuje znacznie poprawiona stabilność (kocioł zachowuje się jak wańka-wstańka).

Model wreszcie stanął na czterech kołach.

Wszystkie tryby jakoś się kręcą. Wymagają jedynie trochę szlifowania, aby zyskać pełną płynność ruchu.
Pozdrawiam.

--
Radomski Klub Modelarsko-Historyczny SOKÓŁ

 
17-07-07 10:23  Re: [Od podstaw] Lokomotywa Trevithicka z 1802r.
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

I tym sposobem drastycznie zwiększyłeś inflację. Model jest super, tym bardziej że pierwszy raz widzę model tej lokomotywy. Oby tak dalej Życzę powodzenia .

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024