FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-05-07 12:56  [Relacja/Galeria] PT-109 czyli powrót do korzeni
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

W przedwakacyjnej przerwie postanowiłem się trochę rozerwać i skleić "cóś" dla przyjemności - wybór padł na kuter torpedowy PT-109 wydawnictwa Answer (coś ostatnio mam szczęście do konkurencji ;-). Jest to niejako mój powrót do korzeni, bo przygodę z modelarstwem kartonowym zacząłem od wodolotu typu "Kometa" (MM 8/1981- nie ukończony) a następnie był niszczyciel ORP "Burza" (MM 5/6/1981 - ukończony, pokład zwichrowany o dobre 20 stopni :-).
Model PT-109 planowałem zrobić "prawie w standardzie" - mówię prawie, gdyż ograniczę się jedynie do malowania co poniektórych części, które niestety będą tego wymagać. Wydany w typowym dla Ansewra formacie w ramach Kartonowej Encyklopedii Techniki mieści się na dwóch stronach tektury, czterech ofsetu (w tym ok 1/3 strony części) oraz okładki. Zadowala duża ilość jasnych i czytelnych rysunków montażowych, co dla początkującego (w dziedzinie okrętów) modelarza jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Zanim zacząłem ciąć całość potraktowałem lakierem akrylowym - przeciągnąłem po kartkach lekko zwilżoną w lakierze gąbką do mycia naczyń. Dzięki temu uzyskałem w miarę równą warstwę lakieru i zabezpieczenie przez zapapraniem farbami. Szkielet nakleiłem na tekturę 1mm i do roboty.
Przy oklejaniu poszyciem okazało się, że im bliżej dziobu tym bardziej trzeba się starać - początkowe segmenty wychodzą ponad linię pokładu i wymagają docinania. Nie jest to jednak wada z którą nie można sobie poradzić. Zarówno pokład jak i listwa odbojowa wymagały malowania ze strony krawędzi a listwa również od spodu.
Śruby po sklejeniu pomalowałem - niestety są wydrukowane jednostronnie i białe łopaty trochę raziły. Przy montażu tłumików okazało się, że przedobrzyłem i wydechy dałem po zewnętrznych stronach - powinny być od wewnątrz.
Czas teraz na cały szpej pokładowy.




--



Post zmieniony (02-07-07 19:34)

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

Post zmieniony (14-02-09 09:09)

 
25-05-07 15:24  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Czy to ten PT-109 ?

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
25-05-07 17:05  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ten sam, kopajcie, ten sam.

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
25-05-07 17:52  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tu można obejrzeć relację z budowy tego kutra. Mimo braku niektórych elementów z drutu prezentuje się całkiem dobrze.

Fitter, mam nadzieję, że model ukończysz. Życzę powodzenia w dalszej budowie.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
25-05-07 23:35  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dokładnie dzisiaj myślałem o tym modelu ponieważ kiedyś go zacząłem i tak się zastanawiałem czy go nie skończyć...a tu wchodzę na forum i proszę jaka niespodziewajka ;)
...u mnie ten model stanął na wykończeniu kadłuba, byłem na niego tak napalony, że zdobyłem do niego fototrawkę ;)..i o ile mnie pamięć nie zawodzi też miałem male problemy by okleić oklejkami przednią część szkieletu, tak, że nie jest to Twoja wina...ale jak widać poradziłeś sobie znakomicie...ja tam musiałem zrobić walorkę...

...szkoda, że masz już wycięte śruby, mi moje zaginęły ... chętnie przyjąłbym skanik ;)

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
29-05-07 19:43  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Sys - niestety nie mam skanika:( nie zabezpieczyłem się i muszę teraz uważać ;-)
Ale ad rem czy jak to tam ma być - miał być szpej pokładowy i jest. Dodatkowo postawiłem początek nadbudówki i tent wykonany z cieńkiej żyłki malowanej emalią revella 79 mat. Ponton zgodnie z radą autora wykonany z cyny 2mm i pomalowany na czarno. Dziubię dalej...



--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
29-05-07 22:55  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

naprawdę idzie Ci ;)

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
01-06-07 19:43  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Dzisiaj znów trzy fotki - dalsza walka z nadbudówkami, pokładówkami i innymi domkami na pokładzie. Przy okazji pobawiłem się drucikami wykonując relingi, flagsztok i ogranicznik ognia.
Trzeba przyznać, że model klei się doskonale - części pasują elegancko i tylko niektóre elementy wymagają drobnej kosmetyki nie przekraczającej 0,5mm (najprawdopodobniej z mojej winy). Klejąc jednak zasadą "trzy razy przymierz raz sklej" nikt nie powinien mieć żadnych problemów.



--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
03-06-07 18:58  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Prace trwają i powoli posuwają się naprzód - dziś Oerlikon i maszt. Co prawda mam wrażenie jakby działko bylo ciut za duże, ale może to złudzenie optyczne - wszak nie szukałem materialów w sieci i nie mam porównania do egzemplarzy rzeczwistych. Maszt niestety musiałem zrobić po raz drugi od podstaw, gdyż pierwszy egzemplarz wyszedł mi strasznie krzywo i wylądował w koszu. Ten nie jest również idealny, ale w tłoku ujdzie.



--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
28-06-07 18:50  Re: [R] PT-109 czyli powrót do korzeni
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

A jednak to było złudzenie optyczne - wszak to nie jakiś okręt liniowy tylko mały kuterek.
Po drobnej przerwie na wyjazd do Wrocławia wydziubałem stanowiska km - lufki z igieł lekarskich. Postarałem się nawet o barierki - drut, cyjanopan i emalia - nie wygląda to najlepiej (pierwszy raz takie cóś robiłem) ale ogólnie jest fajnie.

Prawa burta:



Lewa burta:



Czas na resztki czyli wyrzutnie torped...

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024