FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
10-06-07 12:56  [Relacja/technika] Podstawka/winietka pod model.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9

- 10

Grupa: ŁSM

Najnowsze modele , które tak lubimy sklejać i pokazywać innym , dzięki coraz większej ilości odwzorowanych elementów ( wielokrotnie ruchomych) stają się jednocześnie bardzo delikatne. Nieuważne dotknięcie może spowodować katastrofę ; urwanie, bądź skrzywienie jakiegoś elementu , nad którym spędziliśmy niekiedy kilka godzin...Zdarza się to niestety także niestety autorowi modelu...
Zatem wpadłem na pomysł umieszczenia swojego ostatniego modelu na takiej podstawce. Wzory zaczerpnąłem ze zdjęć z wystaw i czasopism modelarskich.
Jak do każdego nowego projektu, zwłaszcza bez wcześniejszego osobistego doświadczenia zabrałem się drżącymi rękoma ,ale pokrótce przekonałem się , że to nic trudnego...Postanowiłem zamieścić tą niewielką relację z "budowy" mając na myśli zachętę dla wszystkich Kolegów - budujcie podstawki ! ;-)

A zatem po kolei ; jak sobie z tym poradziłem :

W hipermarketach oraz w sklepach dla plastyków można bez trudu zakupić ramkę do zdjęć. Dobieramy sobie ją mając na względzie wielkość modelu i własny pomysł na "scenkę" w której będzie występował nasz model.
Ja swoją ramkę porozbierałem na części , po czym tekturkę z nadrukiem "firmowym" przykleiłem tymże do szybki ( użyłem Wikolu). Ruchomą "klapkę" z tyłu ramki ( pozwalającą postawić ramkę ze zdjęciem na stole) przykleiłem Hermolem.

Wstępnie zmontowałem podstawkę i przymierzyłem model - ołówkiem zaznaczyłem przebieg kolein polnej drogi ( bo na takiej ostatecznie będzie stał model):

Z beżowej fugi do płytek ceramicznych ( można wykorzystać zwykły gips, tylko trzeba go czymś zabarwić na kolor "oryginalnego" podłoża) wykonałem masę , w której odwzorowałem polną drogę - koleiny:

Kiedy wyschło/związało na kamień pomyślałem, że można by jakoś lekko "ożywić" podstawkę dodając jakiś dodatkowy element ; występujący w naturalnym otoczeniu. Padło na kępy suchej trawy ; zrobiłem je z włosia pędzla malarskiego. W "gruncie" wywierciłem kilka otworków , zakropliłem je Wikolem i wetknąłem po kilka włosków z pędzla:

Na tym zdjęciu widać jeszcze piaszczyste koleiny ; posmarowałem je wikolem i posypałem najzwyklejszym piaskiem...

Najdłużej zastanawiałem sie , z czego zrobić trawę...Już miałem jechać do sklepu modelarskiego i kupić posypkę do makiet kolejowych - gdy nagle : EUREKA!
Przecież każda Pani Domu ma w szufladzie przyprawy...Tak więc liofilizowany ( wysuszony) koperek zagrał rolę trawy ; także przyklejony na Wikol:

Naniesione na podstawkę elementy utrwaliłem z aerografu lakierem bezbarwnym ( mat Humbrola) , ale myślę , że inne lakiery w sprayu także wystarczą.
Mam zamiar jeszcze "przykurzyć" koleiny i pobliską "trawę" z aerografu - ale to już jednocześnie z przykurzaniem modelu...

Mam nadzieję , że zachęciłem choć trochę Was, drodzy Koledzy do zadbania o swoje modele...;-) ?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

GG 7100924

Odpowiedz na tę wiadomość 

10-06-07 14:02  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
Kwiatek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 5

Wyglada bardzo dobrze i ciekawie. Hm, zajezdza mi tutaj pobliska drozka. zaraz pojde zobaczyc czy to aby nie ona ;-)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

10-06-07 14:32  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

Grupa: GEKO

Mariuszu - dzięki za mały tutorial:-)
Wyszła Ci ta droga wyśmienicie, a jak sam widzisz, w trakcie wykonywania czegoś nowego, człowiek sam wpada na proste, acz genialne pomysły (vide trawa). Coraz bardziej mnie kusi na taką małą podstawkę, modele dużo na nich zyskują:-) Warto by było pomyśleć również o jakimś szklanym przykryciu, by model się nie zakurzył w miarę upływu czasu:-)

Pozdrawiam

--
StuG

10-06-07 14:40  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
Passer Montanus   

W roli imitacji podłoża świetnie sprawuje się - bułka tarta - trzeba ją oczywiście odpowiednio pomalować .

10-06-07 14:57  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
juhasov 

A ja własnie robie coś takiego:

Model to w zasadzie dodatego zdaje sie do gaza 67 z modelika, troszeczke go powiększyłem i wydrukowałem na plujce. Podstawka to glina rzeźbiarska malowana zwykłymi plakatówkami. Oprócz tego drut kolczasty wykonany z drucików miedzianych, patyczek i kilka kamyczków.

Cegiełki też są z gliny, uformowane w kartonowych foremkach. Cegiełki te były eksperymentem, chciałem sprawdzić jak będą wyglądały.

Post zmieniony (10-06-07 15:00)

10-06-07 15:11  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
TKS-AP   

Mam pytanko: czy odcisnales na drodze slady gasienic i kol? Bardzo wiele dioramek wyglada tak jakby przejezdzajacy pojazd (skadinad troche ciezki...) nad droga lewitowal. Pomysl z kurzeniem podloza i modelu jednoczesnie jest swietny, wystarczy zobaczyc raz jak w lecie wyglada droga gruntowa i okolice oraz same pojazdy po przejezdzie tylko kilku czolgow na poligonie... Zapowiada sie niezle, chetnie obejrze efekt koncowy. W zasadzie jestem przeciwny macaniu modeli przez sedziow na konkursach, ale czasem zachodzi taka koniecznosc, taka winietka zalatwia sprawe w sposob w miare bezbolesny a jesli ktos chce pokazac spod pojazdu wystarczy zrobic kaluze z lusterka... Przepraszam jesli troche marudze.

--
Jeśli uwazasz ze coś jest niemożliwe do zrobienia , to nie przeszkadzaj temu który to wlaśnie robi...

10-06-07 16:47  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9

- 10

Dzięki za zainteresowanie!
Moja droga w założeniu jest sucha i mocno ubita , poza tym jak dotąd nie tknięta ciężkim sprzętem , zatem nie ma śladów gąsienic...;-)

--

GG 7100924

10-06-07 19:53  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
TKS-AP   

Chodzilo mi o slady tego pojazdu, ktory ma na niej stac...

--
Jeśli uwazasz ze coś jest niemożliwe do zrobienia , to nie przeszkadzaj temu który to wlaśnie robi...

10-06-07 20:10  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9

- 10

TKS-AP - zrozumiałem Cię bardzo dobrze! ;-)
Ale to moja pierwsza podstawka...;-)
I jak napisałem droga jest bardzo twarda...;-)
Może przy następnej wygniotę nieco śladów...

A poza tym model "wypełnia " drogę prawie w 90% , więc może nikt nie zauważy , że nie wygniótł śladów...? ;-)

P.S.
Może umówmy sie , że jest to droga w górach , kamienista ( biorąc pod uwagę ziarna piasku powiększone 25 razy) , no i bardzo twarda...Każdy z nas widział taką górską drogę i widział , że ciężkie pojazdy niekoniecznie musiały wyciskać na nich swoje ślady... ;-)

--

GG 7100924

Post zmieniony (10-06-07 20:13)

11-06-07 09:26  Re: (relacja-jak to zrobić) Podstawka/winietka pod model.
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4

Fajnie wyszło :-)
Też kiedyś użyłem koperku jako trawki, ale niestety po kilku latach utracił większość zieleni, wygląda jak trawa po ostrej suszy. Tak sobie myślę, czy nie dało by się go wcześniej jakoś zabarwić?

Pozdrawiam
Mariusz

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016