FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-05-07 16:07  [Relacja/Galeria] Platforma kolejowa z serii SSml
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dzisiaj wystąpie w roli sklejacza-testera. Otóż kolega Wojciech 'SAS' Cięciwa poprosił mnię o testowe sklejenie modelu jego projektu - czyli platformę kolejową z serii SSml.

Pierwsze wrażenia:
- Model sprawia wrażenie prostego, nieskomplikowanego, szybkiego w montażu i dużego :) Co powinno zadowolić początkujacych modelarzy, gdyż zapewne właśnie do nich jest adresowany ten model.

- Niestety brak szczegółowych rysunków montażowych w perspektywie i rysunku głównego - trochę utrudnia to montaż

- Ostatnie 2 arkusze trzeba wydrukować w dwóch egzemplarzach - instrukcja nic o tym nie mówi.

Podczas klejenia testowego jestem w stałym kontakcie z autorem i na bierząco (mam nadzieje) uwzględnia on moje uwagi, propozycje i sugestie :)

Przejdźmy zatem od słów do obrazów :)

- Pokład platformy widziany z góry i od dołu:



- Elementy konstrukcji kratownicy platformy wycięte, ukształtowane i przygotowane do sklejenia:



- "Deskowanie" górnego pokładu:



- Wszystkie pokazane wyżej elementy przyklejone do platformy:



Wrażenia po sklejeniu jak najbardziej pozytywne. Na tym etapie budowy nie wystąpiły problemy :)

Obecnie pracuję nad wózkami zawieszenia - o postępach prac wkrótce :)

W następnym poście podam też adres strony, z której można pobrać ten model do sklejenia.

Pozdrawiam!

--

Post zmieniony (11-04-11 08:36)

 
01-06-07 00:24  Re: [Relacja z budowy] Platforma kolejowa z serii SSml
Wojciech Cięciwa   

Model w formie w jakiej został przekazany do sklejania testowego jest dostępny TU.

Aktualizacja nastąpi w ciągu najbliższego tygodnia.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
13-06-07 15:31  Re: [Relacja z budowy] Platforma kolejowa z serii SSml
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Klejenie platformy kolejowej SSml już prawie ukończone. Zapraszam do oglądania zdjęć:

- Detale platformy: zderzaki, stopnie, uchwyty mocowań kłonic oraz kratownicy:



- Koła wraz z zamontowanymi osiami i maźnicami:



- Zespół wózków (Zawieszenie wraz z kołami i wózkami są połączone narazie na sucho)



- Wstępne przypasowanie wózków do platformy:





Oraz bonusowe zdjęcia platformy na torowisku od działa kolejowego Leopold:



Komentarz z budowy - wrażenia, znalezione błędy, itp.. napiszę w późniejszym poście.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
18-07-07 00:02  Re: [Relacja z budowy] Platforma kolejowa z serii SSml
Wojciech Cięciwa   

No cóż, ten "tydzień" trochę się rozciągnął w czasie.

Wersja 0.9.5 jest już w zasadzie gotowa: 7 arkuszy części platformy, 4 arkusze części wózków, 2 arkusze rysunków montażowych, 1 arkusz opisu.

Oczekuję na ostatnie informacje o ewentualnych błędach ..

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
26-07-07 00:36  Re: [Relacja z budowy] Platforma kolejowa z serii SSml
Wojciech Cięciwa   

Model po wprowadzeniu poprawek znajduje się tutaj

--

Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

Post zmieniony (26-07-07 00:38)

 
10-09-07 22:37  Re: [Relacja z budowy] Platforma kolejowa z serii SSml
Wojciech Cięciwa   

Jako, że Jurek "Jurgen" jest odrobinę zajęty prezentuję wygląd modelu po ukończeniu...

Wygląd ogólny:


Na szynach:


Standardowy "ładunek":


I na zakończenie jako "doczepka" do działa kolejowego "Leopold":


Błędów trochę się pojawiło .. aczkolwiek w wersji ogólnie dostępnej powinny byc poprawione.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
12-09-07 13:43  Re: [Relacja] Platforma kolejowa z serii SSml
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Widzę że SAS się zniecierpliwił, i słusznie, tyle dni już mu obiecałem zrobić aktualizację, także czas zakończyć relację z testowego klejenia platformy kolejowej SSml. Na początek zdjęcia ukończonej platformy:

- Zdjęcia 'studyjne' platformy wraz z detalami:







PS. Przez moją nieuwagę odwrotnie zamontowałem naciągi pod platformą - powinny być ustawione "ku wewnętrzu" a nie "na zewnatrz" jak u mnie.
- Zdjęcia platformy na torowisku (z mojego poprzedniego modelu - K5(e) Leopold



- I jako bonus: zdjęcia platformy na torowisku wraz z modelem Panzer IV i wagonem od Leopolda:






A teraz pora na końcowe wnioski:

Model zaprojektowany przez Wojciecha 'SAS' Cięciwę jest bardzo prosty i przyjemny w budowie, dlatego w szczególności
polecam go dla modelarzy początkujacych, chcących się wprawić w klejeniu. Model ten jest bardzo prosty i szybki
w budowie, nie zawiera elementów skomplikowanych, mogących sprawić trudność. A po sklejeniu prezentuję się bardzo
efektownie - jest duży - 51 cm długości, 12 cm szerokości i 5,5 cm wysokości. Model ten można spokojnie skleić w dwa wieczory.
Oczywiście, model ten może stanowić bazę do dalszych ulepszeń - można dodać kłonice, zrobić bardziej szczegółowe
wózki (ja w swoim modelu zastosowałem sprężyny w wózkach wykonane z drutu cyny lutowniczej).

Podczas klejenia testowego nie zaobserwowałem większych błędów - wszystkie w miare na bieżąco przekazywałem projektantowi,
który aktualizował projekt, np:
- Łączenie części górnego pokładu - powinno przebiegać w miejcu przyklejenia 'deski', która później zamaskuje owe łączenie
- Kratownica spodniej części platformy - tutaj trzeba uważać, aby nie powykrzywiać części oraz przemyśleć kolejność montażu
poszczególnych elementów
- łączenie wózków z platformą - musiałem dodać łacznik pomiędzy te dwa elementy, gdyż w przeciwnym razie koła by tarły o elementy kratownicy.
Łacznik ma postać okręgu wyciętego z 1mm tektury.
- Zderzaki - Najszersza oklejka jest za krótka o ok. 3-4 mm.
- Hak - el. 12c skłąda się z dwóch części , będących wzajemnym lustrzanym odbiciem - zalecam podklejenie obu części na tekturę 1mm a następnie sklejenie ich ze sobą.
- Cz. 11a- takie trójkątny element trzymający naciągi - zalecam podklejenie tekturą 1mm a następnie oklejką - będzie to o wiele trwalsze mocowanie.
- Przydałyby się rysunki montażowe w perspektywie, gdyż niektóre trzeba głębiej przeanalizować.

Także model jest w pełni sklejalny, czego dowiodła moja relacja.
Zapraszam do zapoznania się z tym modelem i jego budowy. Jako model 'odpoczynkowy' doskonale się do tego nadaje.

oto link z którego można ściągnąć aktualną wersję modelu:

http://cieciwa.republika.pl/pdf/ssml-0.9.5.pdf

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy przy budowie tego modelu!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024