FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-05-07 13:46  [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam!!
Po przeszukaniu całego forum zadam pytanie: czy ktoś sklejał okręt Wicher w skali1:200 wydawnictwa GPM (nr 072)?? Jak jest z jego sklejalnością??
Po mojej wstępnej analizie i porównaniu z Planami Modelarskimi zauważyłem, że model jest mocno uproszczony i ma wiele błędów :( i stąd bierze się moje drugie pytanie: czy warto to wydanie przeskalować i z pomocą PM skleić go w skali 1:100??
Z góry uprzedzam wszystkich tych, którzy będą mnie odsyłać do (dobrze opracowanych i ładnych) wydań A. Halińskiego, że ten nr Wichra darzę olbrzymim sentymentem i... komuś obiecałem jego sklejenie.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie podpowiedzi.

--

Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

Post zmieniony (14-05-07 13:46)

 
14-05-07 14:18  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
Yamato23   

Skoro masz PM to czemu chcesz papierowy model przeskalować? Czy ty masz plany w skali 1:75?

 
14-05-07 14:25  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Tak - PM są w skali 1:75. O przeskalowanie chodziło mi raczej samego kadłuba - szkieletu i poszycia. Wszystkie części znajdujące sie na pokładzie byłyby opracowywane na podstawie modelu GPM z uwzględnieniem i poprawkami z PM.
W tym momencie nie deklaruję, że na pewno przeskaluję, raczej się waham pomiędzy sklejeniem wycinanki i jej uzupełnieniem na podstawie PM, a przeskalowaniem. Pytanie na forum ma pomóc mi podjąć decyzje...

Pozdrawiam

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
14-05-07 14:42  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
Yamato23   

Hmm... A może zrobisz w skali 1:75??

 
14-05-07 15:16  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Kuszące... aczkolwiek przeglądając czeluścia forum napotkałem na początek relacji z 2003roku budowy Wichra w skali 1:50 na podstawie PM... :)) niestety TYLKO początek..
Co do skali 1:75 powiem szczerze, że nie brałem tej skali pod uwagę. Jak na razie:) obawiam się jedynie, że moja praktyka i wiedza jest za mała na poprawne wykonanie kadłuba: do tej pory wszystkie modele, które skleiłem miały standardowy kadłub wykonany z kartonu - nigdy nie bawiłem się pianką i szpachlą...
Poza tym: 1:75 jest bardzo dziwną skalą jak na okręty.
p.s. Bardzo mi się podoba relacja jhradcy z budowy Wichra 1:100.

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
14-05-07 23:53  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Plewus! Jesli zamierzasz budować okręt poprawiając go (a szczególnie malując )w oparciu o plany to lepiej zostaw wycinankę na boku a zrób model według planów. Nie będzie to wbrew pozorom trudne, szczególnie w skali 1:75. Powód jest prosty, większość elementów po prostu skserujesz, bo masz rzuty każdego obiektu (wszystkie nadbudówki, pokład) Pozostawiając skalę nie będziesz miał problemu z przeliczaniem a wykonywane (poza detalami) elementy można porównywać wprost z planami. Gdybym teraz zaczynał budowę zrobiłbym w ten sposób i oszczędziłbym sobie masę problemów wynikłych z przeróbki modelu, który siłą rzeczy ma wiele uproszczeń. Problemem może być wielkość modelu ale z drugiej strony będzie mniej więcej tak duży jak Yamato w 1:200 więc jeszcze w granicach rozsądku.
Nigdy nie widziałem Wichra z GPM ale podejrzewam, że jest starszy i gorszy od AH a ten mimo, że jest bardzo dobrym modelem jak na swoje lata to i tak ma dość dużo błędów. W tej sytuacji przeskalowywanie uproszczonego modelu uważam za pozbawione większego sensu bo to tylko uwypukli wady i staniesz przed problemem przeróbki większości elementów tak jak ja gdy porównałem model AH z planami i zdjęciami. Najgorszym jest to, że często przerobione elementy nie będą pasowały do nieprzerobionych i wtedy zaczyna się prawdziwy bal i rzucanie mięchem.
Dodatkowym problemem który muisz rozważyć jest budowa okrętu na określona datę. Nie wiem jaki stan przedstawia model GPM, PM pokazuje model przed głównymi modyfikacjami czyli sprzed 1935r. Jesli GPM pokazuje model wedłg stanu na 1939 rok to już z tego samego powodu będzie różnica pomiędzy modelem a planami. Żeby było jeszcze lepiej także PM mają błędy co można zauważyć w porównaniu ze zdjęciami z Monografii, tym niemniej są bardzo dobre.
Jeśli masz skleić wycinankę, to lepiej zrób ją taką jaką jest poprawiając tylko tam gdzie to jest niezbędne i możliwe skupiając się na czystości i dokładności sklejenia. Jeśli chcesz wykonać Wichra bardziej zbliżonego do rzeczywistości , PM i Monagrafia będą wystarczającą podstawą a wycinankę odłóż na półkę, jako wzorzec będzie nieprzydatna.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
15-05-07 21:32  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Powiem szczerze, że liczyłem na Twoją wypowiedź na ten temat. wprawdzie kiedyś zacząłem sklejać nadbudówkę Wichra z GPM, ale uległa ona zniszczeniu a resztę prac zaprzestałem. Niezwykle mnie kusi Wicher w skali 1:75 aczkolwiek przeraża budowa kadłuba. Jak pisałem powyżej nigdy nie budowałem kadłuba z pomocą pianki i szpachli. Inna sprawa, że kiedyś musi być ten pierwszy raz :)
Co do wymiarów Wichra w skali 1:75 - wiem, że nie będzie on olbrzymi - wszakże stoi u mnie na półce sklejony kadłub Bismarck'a w skali 1:200:)
Jeszcze nurtujące mnie trzy sprawy niejako przeciwne budowie w skali 1:75 -
Primo primo - nie mam jeszcze monografii z A. J. Press - ten błąd naprawię po najbliższej wypłacie :)
Drugie primo - do lipca br. nie za bardzo będę dysponować czasem:(( praca, pisanie/obrona pracy dyplomowej oraz lokalne życie społeczne - jestem radnym - zabierze mi w najbliższym czasie olbrzymie ilości czasu:(
Trzecie primo - jeśli się zdecyduję na budowę Wichra w skali 1:75 to chciałbym przeprowadzić z tego relację na Konradusie:) z dwóch powodów: ewentualnej Waszej pomocy oraz wszelkich uwag na temat budowanego modelu oraz systematycznego nadzorowania prac na modelem przez forumowiczów (moją wadą jest to, że po pewnym czasie zaczyna mnie niejako nudzić monotonia i potrzebuję motywacji do ciągłej pracy - stąd np. tylko ukończony kadłub Bismarck'a) ... do samego finału:))

Pozdrawiam

--

Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

Post zmieniony (16-05-07 11:47)

 
15-05-07 21:32  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1



Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

Post zmieniony (15-05-07 21:36)

 
17-05-07 17:51  Re: [pytanie] Wicher 1:200 GPM (nr 072)
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam!!
Ostatecznie podjąłem decyzję odnośnie Wichra: w miarę możliwości i czasu skleję szybko Wichra w skali 1:200 z GPM w względnym standardzie, tzn: delikatnie modyfikując nadbudówki na podstawie PM i relacji jhradcy :))najprawdopodobniej przeprowadzę na Konradusie moją premierową relację z sklejania tego modelu.
A co do skali 1:75... do tematu wrócę latem - gdy będę mieć trochę więcej wolnego czasu :)

Pozdrawiam.

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024