FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-02-07 13:26  [Relacja/Galeria] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

WSTĘP
Chciałem zaprezentować szanownym kolegom szybką relacje z budowy samolotu Ła-7. Wydany przez MM nr. 7/1983. Opracowanie Jarosław i Bogusław Czyżyńscy z Szczecina. Na cały model składa się cztery arkusze części z wręgami. Model projektowany był według nowych XXI standardów na jedną wręgę i sklejki :-))). Skrzydła zaś mają rozrysowany szkielet i składają się z trzech części. Coś jak dzisiejszy Haliński tylko 23 lata temu ;-))))

RELACJA
Model wymagał pewnej ingerencji w szkielet bo wręgi wyraźnie nie są symetryczne. Dla ułatwienia sobie pracy dodatkowo wykonałem ksero modelu i na nim wstępnie sprawdzałem pasowanie co niektórych segmentów. Model w założeniu powstaje w standardzie



Tak się prezentują dwa pierwsze segmenty złożone w całość, ale jeszcze nie sklejone ze sobą. Muszę bowiem jeszcze wykonać wnęki na karabiny maszynowe. Autor zostawił ich wykonanie w gestii modelarza. Całość po wstępny retuszu.



CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (13-02-09 15:00)

 
21-02-07 16:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kurcze, jest jakiś specyficzny urok starych MM.

Pozdrawiam Wojtek.

 
21-02-07 22:26  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jaki jest sekret tak doskonale uformowanego wiekowego kartonu ? Kolejny dowód że stare MMy nie rdzewieją !! :D

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
22-02-07 09:39  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Miałem niemałą kupkę MM ale zostało coś koło trzech segregatorów. Większość wysprzedałem były to modele z lat 80-2000. Zostawiłem sobie tylko te starsze do których mam sentyment i które zamierzam skleić. Jednym z nich jest właśnie Ła-7, powstaje ponownie po latach jak feniks z popiołów :-)
Co do obróbki kartonu to próbowałem impregnacji Pattexem, BCG i w tym modelu lakier Humbrola. Bezbarwny, połysk z słoiczka lekko rozcieńczony rozpuszczalnikiem tej samej firmy. Papier wchłonął go jak gąbka i na początku mocno zmienił barwę zbrązowiał. Wystarczyło kilka dni i wszystko wróciło do normy.
Co do formowania jest teraz znacznie lepiej, ale jak pokazuje doświadczenie, zdobywane na tym modelu, trzeba to robić delikatnie i długo. Przypomina mi to trochę prace starych rzemieślników, którzy nadawali kształt materiałowi po przez cierpliwa i długa obróbkę.
Przy okapowaniu zastosowałem gumkę do ścierania (jest sprężysta, ale nie odkształca się za mocno), trzonek skalpela Olfy (ma ładnie zaobloną główkę) i ślinę modelarska. Był to mój debiut i również jestem z niego zadowolony. Podobnie postąpiłem z kołpakiem.



--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-02-07 09:22  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Skoro już pokazałem kołpak to może uzupełnimy go o łopaty śmigła.
1. Wycięte i uformowane na gumce za pomocą trzonka pędzelka. Krawędzie zeszlifowane przed sklejeniem, w środek dałem odpowiednio przyciętą i zestrugana wykałaczkę. Całość zalutowałem przetarłem papierem ściernym i dałem jedna warstwę emali olejnej.
2. Widać ze powierzchnia nie jest zbyt piękna więc w ruch poszedł papier ścierny i ponownie farba. Efekt jest już dla mnie do zaakceptowania.
3. Pora więc na taśmę maskującą i żółtą Pactrę.

1. 2. 3.

Tak wygląda to po złożeniu w całość. Myślę że nie najgorzej.



CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-02-07 09:38  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Piękna robota. To był mój pierwszy model kartonowy, blisko 23 lata temu...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
23-02-07 10:05  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Iskra 

 

Piterski, będziesz malował cały model, czy tylko śmigło?

A tak nawiasem...model jest z 1973 roku, więc powstał 33 lata temu (z hakiem), nie 23 ;-) Jeszcze większy kawał czasu...

Pozdrawiam i powodzenia!
Paweł vel Iskra


PS. Ja też zaczynałem od Ławoczkina, ale od M. Zbyryta. Niestety, szybko wykończyłem ten model.... nie wiedziałem, że na tekturę podkleja się tylko szkielet :-)

 
23-02-07 10:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Iskra - ja miałem do czynienia z wydaniem z roku 1983. Na okładce zaprezentowanej przez założyciela wątku jest oznaczenie numeru: 7/1983 (w tekście wątku była literówka). A model ten kleiłem latem 1984.
I proponuję skończyć offtopic datowy :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
23-02-07 11:05  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Przepraszam za zamieszanie i dziękuje za zwrócenie uwagi. Faktycznie wkradła się literówka powinno być 7/1983, już to poprawiłem.
Model z założenia ma być nie malowany, aczkolwiek wykombinowałem pewien patent z pastelami. Jak wiedzieć czego szukać to pierwsze wskazówki są już widoczne na zdjęciach.
Wyjątkiem były łopaty śmigieł nie podobały mi się takie jak wyszły prosto z wycinanki. Psuły mój odbiór estetyczny tego modelu.
Więcej napiszę w następnej odsłonie relacji ;-)
Dziękuje wszystkim za okazane zainteresowanie.

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (23-02-07 11:12)

 
26-02-07 10:57  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Model generalnie został opracowany na jedna wręgę z paskiem łączącym. Po za tym jednym wyjątkiem, czyli łączenie segmentu kabiny z go poprzedzającym, przerobiłem to na dwie wręgi. Wręgi symetryzowałem w ten sposób ze ciąłem ja na pół i składałem z dwóch identycznych połówek (lustrzane odbicie). Wybierałem tą moim zdaniem lepiej pasującą. Dało to w jednym miejscu o sobie znać, Otóż właśnie wręgę w kabinie pilota wkleiłem odwrotnie i zorientowałem się po połączeniu obu segmentów (na zdjęciu 2. wręga jest do góry nogami). Nie było innego wyjścia jak pruć poszycie.

RELACJA
Skleiłem dwa kolejne segmenty (1.) i wypełniłem wnętrze kabiny (2.). Brakuje tam jeszcze fotela i drążka który należy wykonać we własnym zakresie. Połączyłem ze sobą segmenty (3. i 4.) Manewr z uciskaniem poszycia wynikał z tego iż wstawiłem w nie dodatkową wręgę ułatwiającą mi później wykonanie wnęk kolektorów wylotowych.

1. 2. 3. 4.

Na koniec przymiarka na sucho



CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
27-02-07 10:37  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Wykonałem wnęki w których powinny znajdować się kolektory spalin. W modelu autor umieścił w tym miejscu imitacje siateczki. Wnęki te w oryginale to pewien rodzaj klap przez które raz, że wychodziły kolektory wydechowe, a po wtóre służyły do regulacji przepływu powietrza chłodzącego silnik. Zrobiłem je tak jak były w opracowaniu, aczkolwiek zastanawiam się teraz czy ich nie przerobię.
Trochę było przy tym roboty, ponieważ przesunąłem siateczkę trochę głębiej, musiałem wydłużyć wypełnienie wnęki i od nowa z zapasu koloru pokleić małe trójkątne wstawki.
Więcej widać na zdjęciach.





CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
27-02-07 12:34  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Żeby nie zapeszyć, idzie Ci świetnie. I nadal uważasz, że moje słowa " Skleić dobrze opracowany model jest mniejszą sztuką niż skleić dobrze model opracowany mniej starannie" nie mają odniesienia do twojej pracy?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
28-02-07 12:00  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Ceva trudno powiedzieć czy w moim przypadku akurat mają. Kiedyś już ten model kleiłem. W czasach bez dostępu do internetu gdy o oglądaniu modeli innych modelarzy to mogłem sobie pomarzyć. Wyszedł mi tak dobrze, że sprezentowałem go mojej obecnej żonie. Żałuję, że podobnie jak inne moje modele nie przetrwał do dziś bo w pamięci zapadła mi jako łatwy do sklejenia modelik. Jaka ta pamięć bywa zwodnicza :-))
Jak będę miał na koncie ten model i któreś z nowszych wydań Halińskiego to może swój pogląd na tę sprawę zweryfikuje.

RELACJA
Wspominałem, że zakombinowałem z retuszem. Wypada wiec cofnąć się trochę wstecz.
Czytałem na forach o metodzie retuszu polegającej (podobnież) na retuszu suchym pędzlem, nie tylko miejsca łączenia, ale i całej przyległej powierzchni.
Przygotowałem materiały. Czyli najpierw żmudnie skrobanie pasteli do naczynka i po dodaniu terpentyny mieszanie twardym pędzlem o sztucznym włosiu. Jest to mieszanina dwóch kolorów.



Dolny pierścień jest po zbiegu górny przed. Widoczna jest delikatna różnica w odcieniach koloru.



Tak wygląda cały etap w trakcie retuszu.
1. Po naniesieniu pasteli. 2. i 3. w trakcie przecierania, twardym pędzlem i chusteczkami ewentualnie szmatką.



Jak widać nie jest to stricte malowanie bo właściwie wyrównuje tylko barwę elementów i komponuje z nimi krawędzie retuszowane. Na krawędzie nakładam więcej pasteli i nic nie przecieram bo wszystko bym w ten sposób starł.

Teraz coś z dalszych postępów w budowie.
Po odpowiednich korektach kształtu i wielkości oklejki (oba segmenty wychodziły z zębem i miały za durzy obwód) prezentuje dwa ostatnie elementy kadłuba. Potem już tylko usterzenie.



I złożone na sucho. Jeszcze bez żadnego retuszu. Czarna krawędź obrysu została odcięta.




CDN...
--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (28-02-07 12:03)

 
01-03-07 12:50  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Powoli widać metę. Sekcja ogonowa została sklejona i wyposażona w usterzenie. Przepraszam za jakość zdjęć. Robione przy bardzo kiepskim sztucznym oświetleniu.




CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
02-03-07 09:57  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Jak już wcześniej wspomniałem przy kabinie pomyliłem się z orientacją wręgi 5a. pomyłka wynikła bo zasugerowałem się kształtem następnej 5b. Oznaczeń nie było bo wręga była symetryzowana. Jak się połapałem co zrobiłem to miałem dylemat czy zostawić jak jest czy pruć poszycie. Tym bardziej że udało mi się je ładnie skleić. Zrobiłem więc na szybko kopie tej części kadłuba i porównałem z stanem obecnym. Werdykt był jednoznaczny.



RELACJA
Połączyłem ogon z resztą kadłuba i tak to obecnie się prezentuje. Obecnie jeszcze trzeba Dorobić resztę drobiazgów i najważniejsze czyli skrzydła. Koniec już bliski.



CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
05-03-07 12:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Na poniższych zdjęciach widać, że model nie wychodzi mi tak ładnie jak bym się tego spodziewał :-(. Mimo dokładania wszelkich starań na połączeniu ogona za kabiną widać uskok.
Łączenie przed kabina wymęczone. Przypominam, że było prute i klejone od nowa. Ten garb na czarnym polu to efekt kilku prób zgrana poszycia, które w końcu namiękło od kleju. Pocieszam się ze trochę przysłoni to owiewka.



Efekt końcowy nie powala wiec dla oderwania zrobiłem koła. W wycinance były płaskie więc postanowiłem je trochę uplastycznić.
1. Dorobiłem pierścienie zewnętrzne do naklejenia na istniejące koło. I oszlifowałem wewnętrzna krawędź
2. Pomalowałem wstępnie by po sklejeniu nie pobrudzić „felgi” farbą.
3. Oszlifowałem ręcznie.
4. i 5. Pomalowałem, pójdzie na to jeszcze matowa pacta.
.
1. 2. 3. 4. 5.

CDN...

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (05-03-07 12:10)

 
05-03-07 15:49  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Świetnie Ci idzie. Gratuluję i czekam na więcej.
Pozdrawiam El_paw

 
06-03-07 10:46  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Dziękuje El-paw za miłe słowa, ale mogło być znacznie lepiej.
Czas na ostatnią szybką odsłonę relacji. W tym telegraficznym skrócie przedstawiłem Wam plon mojej blisko trzy miesięcznej pracy z tym modelem. Były w tym czasie różne krótkotrwałe przerwy, ale generalnie dwie godzinki dziennie na ten model starałem się poświęcać. Czasem kończyło się na sklejaniu ksero i przymiarkach by dnia następnego posunąć się trochę do przodu. Liczyłem, że uda mi się w tym dotychczasowym tempie pokazać już na koniec skończony model, ale miałem dołek modelarski. Skrzydła, które widać na zdjęciach, od tygodnia biorę do ręki i odkładam na półkę. Owszem dorobiłem golenie podwozia i oszklenie kabiny i czeka to wszystko już tylko na zmontowanie w całości.

RELACJA
Jak już wspomniałem oto ostatni etap budowy skrzydła. Mam z nimi trochę problemów i dlatego jeszcze nie są sklejone. Reszta na zdjęciach.



Tak to się prezentuje po złożeniu na sucho. Postanowiłem jeszcze przymierzyć oprofilowanie przejścia kadłub skrzydło by zweryfikować swoje wcześniejsze wnioski co do sklejenia skrzydeł przed przyklejeniem ich na stałe.



Jeżeli macie jakieś wskazówki uwagi komentarze czy cokolwiek do powiedzenia to zapraszam i proszę się nie bać. Może mnie to trochę na koniec zmobilizuje i będzie można rychło oglądać galerię.
W samym modelu zamierzam wprowadzić jeszcze drobne zmiany. Mianowicie dorobić rury kolektorów wydechowych, dołożyć pozycyjne światło na sterze kierunku i przemalować za sugestią kolegi Tada łopaty śmigieł na jednolicie czarne. Nadal to nie będzie idealna kopia Ła-7, ale trochę zbliżą model z tej wycinanki do oryginału.

Kolejne aktualizacje nastąpią już w czasie rzeczywistym.
CDN…


--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (06-03-07 10:50)

 
06-03-07 12:46  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pozostaje mi tylko pogratulować zdolności manualnych!
Robisz ten model wyśmienicie...
Piękne kształtowanie tego piekielnego kartonu!
Brawo!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-03-07 11:32  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Mariuszu co do moich zdolności manualnych to jestem daleki od zadowolenia. Najlepiej widać to na trudnieszych etapach budowy jak np. płat i dlatego czas najwyższy odświeżyć tę relację. Nie będzie tak szybko jak się spodziewałem bo zrobienie tego płata w takim stanie jak na zdjęciach zajęło mi trzy wieczory i ok. 5-6 godzin. Jak widzicie dość wolno. A tu jeszcze oprofilowanie przejścia skrzydło - kadłub i kabina z której bez przerwy odkleja mi się folia odłazi z papierem. Podwozie, które ma za krótkie golenie i parę estetycznych zabiegów.
Co do zdjęć to niestety, ale dopóki nie poprawię warunków oświetleniowych to zdjęcia nocne tak wychodzą. Rozdzielczość też max. 800x600 powoduje straty w jakości i wyrazistości zdjęć.

RELACJA
Przełamałem się i nareszcie skleiłem ten nieszczęsny płat, wyszedł mi w nim jeden babol w kształcie, ale na szczęście udało mi się to poprawić. Nie było mi łatwo go skleić, tak jak to widać na zdjęciach ale najważniejsze że już jest i traktuje to jako mały sukces.



I jeszcze mała przymiarka do kadłuba, następne zdjęcia już po założeniu oprofilowania.



UWAGI I WSKAZÓWKI
Jako uzupełnienie do poprzedniego postu.
Wspominałem o tym iż płaty się lekko unoszą i szpara się zmniejsza. Otóż trzeba poprawić trochę szkielet bo mają być z centropłatem w linii prostej. Wznios jest ale wychodzi z centropłatu, potem już nic się nie załamuje w górę ani w dół.
Na lewym skrzydle podciąłem widoczną zakładkę bo przy ułożeniu poszycia na styk szpara była za duża i listwa jej nie maskowała.


CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (13-03-07 22:51)

 
13-03-07 21:52  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Tomek 

 - 2

Chciałbym mieć tak słabe zdolności manualne!!!
Pozdrawiam serdecznie!

 
13-03-07 22:49  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
damdam 



Na Forum:
Galerie - 11
 

Brawa za cierpliwość. Pozdrawiam.

--
Kali kochać latać, grajcie w Sturmovika!!!!!!!!!!! Motoparalotnie są wszędzie.

 
19-03-07 13:12  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Czas najwyższy zakończyć budowę tego modelu. Przebrnąłem przez najgorszy jej etap czyli skrzydła i ich mocowanie do kadłub. Nie obyło się bez wpadki, której niestety nie potrafiłem już obejść. W szkielecie skrzydeł konieczne jest dorobienie dodatkowych poprzecznych wręg o profilu płata. Inaczej niestety poszycie wisi w powietrzu i naklejając oprofilowanie przejścia skrzydło płat efekty są takie jak widać na załączonych obrazkach. Proszę jednak o łagodna krytykę. Zdaje sobie sprawę, że błąd ten bardziej rzutuje na wyglądzie modelu niż jakieś szczeliny czy inne ułomności warsztatowe. Zwiodła mnie w tym względzie próba z elementami wyciętymi z ksero. Tam papier jest cienki i tak łatwy w obróbce i nie wychwyciłem tego, że oryginalna oklejka wywoła taki skutek, a sztywność poszycia wydała mi się wystarczająca.

RELACJA
Próbowałem na oko przykleić płat do kadłuba lecz ciągle coś mi nie pasowało. Przypomniał mi się patent jednego z kolegów, który na kartce papieru rysuje pionowe i poziome linie. Ja, jako że mam kiepski wzrok, użyłem maty i aparatu.



Tu dla porównania pokarze co się złego stało podczas pasowania oklejek przejścia płat kadłub



Reszta ujęć już na miniaturkach.


Do tego kilka zbliżeń z szczegółów wykonania. Co do techniki to miałem zamiar kleić BCG i dlatego całą powierzchnię pociągnąłem świeżym klejem. Papier wchłonął klej i stał się bardziej plastyczny. Próby te jednak nie odnosiły zamierzonego efektu i dlatego sięgnąłem po metodę zaproponowana przez JaCkyl-a, tu ukłon w jego stronę :-). Kleiłem całość butaprenem, ale nie martwiąc się mocno tym czy przy krawędziach nie tworzą się szczeliny. Pilnowałem tylko prawidłowego ułożenia oprofilowania. Kiedy klej złapał w ruch poszedł kropelka i cienki drucik. Klej nanosiłem drucikiem na brzeg szczeliny na długości 0,5 do 1cm i następnie krawędzią „trzonka” pęsety dociskałem pocierając po krawędzi spływu.



Wcześniej nie miałem okazji zaprezentować jak wykonałem lufy. Są to przycięte i pomalowane kawałki igły lekarskiej. We wrędze są otwory w które one zostały na sucho wsunięte. Trzymają się jednak bardzo solidnie. Okapowanie silnika zostało już pociągnięte docelowo matową Pactrą.
Myślę, że efekt jest jak najbardziej kartonowy :-)))



Jeszcze kilka ujęć z innej perspektywy połączonych ze zdjęciami tego samego modelu wykonanego przez innego modelarza. Jak się przyjrzeć, widać, że miał podobne problemy do moich i gdyby nie słuszna uwaga Tada mój model też by miał układ skrzydeł ala Ju-87.
Tak wiec w grę wchodzą nie tylko moje potknięcia ale i konsekwencje tego ze model był kreślony ręcznie i posiada pewne błędy. Można je oczywiście wyeliminować, ale mi się nie wszędzie to udało.




I już na sam koniec nie mogłem się powstrzymać by nie spojrzeć jak Ła-7 będzie prezentować się na własnych nogach. Wybrałem mu ładniejszy profil :-)



PS. Jeśli wstawiam za dużo fotek z podobnymi ujęciami to proszę o zwrócenie mi uwagi. Staram się je i tak poddać pewnej selekcji, ale może jest ona zbyt mała?

CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
19-03-07 20:32  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Model całkiem, całkiem, a co do ilości zdjęć to moim zdaniem właściwa ilość. Niech pokolenie wychowane na modelach AH zobaczy, że żeby skleić starego MM-a trzeba mieć umiejętności.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-03-07 07:17  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Dokładnie tak Ceva lepiej tego nie można ująć :). Czekam z niecierpliwością na koniec już widać że model będzie się prezentował naprawde dobrze:). Pozdrawiam

--

 
20-03-07 18:23  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Iskra 

 

Piterski, naprawdę fajny Ławoczkin, również niecierpliwie czekam na efekt końcowy. Mam prośbę - mógłbyś wstawić fotkę pasteli, którymi "retuszujesz"? Gdzie i za ile można je dostać?

Pozdrawiam
Paweł vel Iskra

 
20-03-07 18:56  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Inarus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

sklejanie starych MM ma w sobie to coś

--
MetallicA 4ever

 
20-03-07 21:47  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
damdam 



Na Forum:
Galerie - 11
 

I to jest właśnie to!!

--
Kali kochać latać, grajcie w Sturmovika!!!!!!!!!!! Motoparalotnie są wszędzie.

 
21-03-07 10:31  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Zacznę od konkretów :-)
Iskra, używam pasteli Pentela 52 kolory (defakto 51 bo są dwa białe), które kupiłem w sklepie internetowym Paper-Hobby za ok. 30zł. Tu jest adres: http://paper-hobby.com/shopp/product_info.php?cPath=67&products_id=197 . Widziałem je też na stoisku papierniczym w markecie ale jak się zdecydowałem to zostały już tylko małe zestawy 12 kolorowe.

Ceva jak zwykle przecenia moje możliwości, ja się trochę boje właśnie modeli AH ze względu na ich precyzję. Mam na myśli nowsze wydania, a nie np. to stare Zero które leży na półce czeka na dokończenie.

Mejdej, Ikarus, Damdam dziękuje wam również za doping. Sądzę, że powoli zbliżam się do mety, ale jeszcze kilka drobiazgów jest do zrobienia i staram nie poddać się euforii końca budowy. Przemyślałem sobie sprawę i doszedłem do wniosku ze jednak założę brakujące detale i na tym koniec nie będę już nic więcej kombinować. Czas kończyć inne rozpoczęte modele.

W innym wątku na forum, kolega PD zwrócił uwagę, że potrzeba jest więcej odwagi do wyrażania krytycznych opinii i wytykania błędów. Wprawdzie sam staram się o nich uczciwie wspominać, ale jak widać po historii z oprofilowaniem czasem w ferworze pracy nie zauważam poważnych uchybień. Tak więc proszę śmiało, merytoryczna krytyka może mi tylko pomóc w doskonaleniu moich umiejętności.
W tym miejscu wypadało by jeszcze raz wspomnieć ze dzięki kolegom Jackyl i Tad uniknąłem w modelu poważniejszych błędów. Jeszcze raz im za to dziękuje.

Pozdrawiam wszystkich zarówno uczestników jak i oglądaczy mojej relacji.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
22-03-07 18:16  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
wichura3 

 

Bardzo ładnie Panie Piterski. Szybko zacząłeś, szybko skończyłeś, a jeszcze szybciej " przylecisz z nim na czwartkowy Qwkak.

 
22-03-07 21:53  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Wyczułeś mnie Wicherek :-))
Prowadzę nawet w tej sprawie negocjacje na wysokim szczeblu państwowym :-)
Mam nadzieję że zrobię wszystko co zamierzam w tym modelu wykonać, łącznie z końcowym lakierowaniem. Nie chce bowiem szanownemu gronu QWKAK-owców pokazywać nie skończonego modelu.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
10-04-07 10:28  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Jak to w życiu różnie bywa tak i moje zamierzenia się trochę nie pokryły z rzeczywistością.
Model miał być szybko skończony a tu sam finisz zajmuje mi trochę czasu.
Postanowiłem wiec ze pokażę Wam jakiś etap prac.

RELACJA
Na początek światełko pozycyjne na trymerze steru kierunku.
Wykonałem je z kulki z wkładu do pochłaniania wilgoci i kilkakrotnie naniosłem lakier Humbrola. Efekt mi osobiście się podoba. Cała reszta nie będzie taka połyskliwa, ale wymaga jeszcze polakierowania matową Pactrą. Wykonuje tez światła na skrzydłach za pomocą Clear Fix-u, ale nie bardzo jest co teraz pokazywać, a i efekt na razie średni.



Teraz najgorzej wykonany element w całym modelu :-(( . Cóż na usprawiedliwienie powiem tylko tyle, że jest to jakiś etap prac. Wczoraj kabina została ostatecznie zamknięta zalana SG i polakierowana połyskiem. Dziś pójdzie na to mat i zobaczymy jak to wygląda.
Nie było łatwo ją wykonać, raz że poszczególne części ze sobą nie pasują, a dwa mimo że kleiłem oszklenie Hermolem to odłaziło co rusz z warstwą papieru, nie wiele pomogło jego wcześniejsze lakierowanie. Widoczne paprochy po waciku którym czyściłem szybki nie rzuciły mi się w oczy przy wcześniejszych oględzinach :-?.
Na pewno można tę kabinę wykonać lepiej ale ten pierwszy raz mnie przerosła.



Na koniec, na osłodę i ze specjalną dedykacją dla Jackyla, fotel pilota. W wycinance nie było żadnych pasów i posiadał on oparcie aż po głowę pilota z fantazyjnie wyprofilowanym zagłówkiem. Po namowach Jackyla dorobiłem pasy, do których brałem się jak lis do jeża i skróciłem fotel do poziomu kabiny.



UWAGI I WSKAZÓWKI
Model jest już praktycznie skończony, zajmę się jeszcze lakierowaniem i montażem podwozia. Na koniec zostaną światełka pozycyjne i antena z linką. Tak więc kolejna to już będzie finalna sesja zdjęciowa. Potrwa to jednak jeszcze kilka dni.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-04-07 11:41  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Miałem pokazać sesje końcową, ale po porcji stresów o jakie przyprawił mnie ten detalik, postanowiłem zaprezentować go na forum w ramach odreagowania.

RELACJA
Tylni wspornik dorabiałem od nowa ponieważ uległ uszkodzeniu podczas próby wykonania antenek z drucika.
Docelowo poszła nitka z pończochy. A tylko pionowy element jest drucika o średnicy ok. 0,8 - 0,9mm. Teraz wiem jak to się ładnie pisze, ale skleić to :-?.
Jak zauważyłem na zdjęciu i tak muszę drucik odspoić przy kadłubie i odwinąć splot który powstał przypadkowo. Całość postaram się pomalować dlatego wole pokazać to póki jeszcze jest co :-)))



Pokażę jeszcze przed sesją całego modelu pozostałe szczegóły. Myślę, że tak będzie przejrzyściej.

CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (16-04-07 11:43)

 
17-04-07 10:09  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Tak jak obiecałem kolejna porcja zdjęć. Przy okazji zdjęcie linek to całkowicie nowe linki :-)). Jak zacząłem je wczoraj poprawiać to po pięciu podejściach do przyklejenia drucika wymieniłem wszystko na nitkę i mam wrażenie, że z pożytkiem dla wyglądu całości.

RELACJA
Na początek linki anteny pomalowane Pactrą 74, tu ukłon w stronę Jackyla



Teraz rzut oka na podwozie, zamiast siłowników zwiniętych z papieru zrobiłem je z drutu i izolacji. Gdybym robił go raz jeszcze to sam korpus siłownika pogrubił bym papierem. Siłownik na dobrą sprawę powinien chować się za golenią ale na modelu są źle rozrysowane pola wnęk wiec wybrałem rozwiązanie kompromisowe. Poza tym powinienem go dać trochę wyżej gdzieś w 1/4 a nie 1/3 wysokości goleni.



No i na koniec kilka ujęć kabiny. Chyba najgorzej wykonanej części modelu.


Teraz to już sądzę że następna będzie w końcu sesja finalna. posłuchałem rady Tada i przeszlifowałem i pomalowałem śmigła całkowicie na czarno. Zostaje złożyć to do kupy nanieść od spodu światełka sygnalizacyjne i dokonać ostatecznego retuszu i poprawek malowania lakierem.

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
10-05-07 13:38  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Niniejszym ma przyjemność poinformować że nastąpił KONIEC RELACJI.
Budowę tego modelu ukończyłem już jakiś czas temu, ale nie miałem kiedy i jak zgrać zdjęć.
W sumie trwało to z przerwami cztery miesiące. Dość długo, ale należy uwzględnić to iż kleje wieczorami po 2-3 godziny i robie to dość wolno.
Chciałem raz jeszcze podziękować Wszystkim forumowiczom w szczególności zaś tym, którzy mnie dopingowali i podsuwali pomysły na poprawę wyglądu modelu.
Błędów i potknięć się nie ustrzegłem, ale starałem się o wszystkim na bieżąco pisać. Model ten ma dla mnie podwójne znaczenie.
Raz, że jest to mój pierwszy ukończony model od momentu pojawienia się na modelarskich forach internetowych, jak i pierwszy po długiej przerwie w modelarstwie. Druga sprawa to jego poprzednik sklejony przed laty był moim prezentem dla obecnej żony. Tak więc koło sie zamyka ;-) .

GALERIA



THE END

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
10-05-07 18:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
k_natlenie 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

No i ładnie wyszedł, niteczki się trzymają widzę, chociaż zbliżeń nie ma. Ładnie, zwłaszcza że to stary model i pewnie sporo cierpliwości kosztowało kształtowanie kartonu. Mam parę takich ale nie wiem czy się zabierać, raczej je sprzedam. Ale mają swój urok, zwłaszcza jak są tak sklejone. Dzięki za parę wsakzówek do moich modeli na przyszłość!

 
10-05-07 18:37  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam!
Sklejałem ten model w czasach zamierzchłej młodości, czyli zaraz po ukazaniu się. Muszę przyznać, że kolega "autor relacji" pokazał co potrafi. Moim zdaniem, z tego opracowania nie da się więcej wycisnąć. Nie wiem czy pamiętacie, że równolegle z tym modelem pojawiło się opracowanie Ła7 autorstwa M.Zbyryta - uważem, że lepsze, choć może gdzie niegdzie zbyt uproszczone (brak wnętrza kabiny i kilka innych - ale do korekty).
GRATULACJE!

--

 
10-05-07 19:00  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Gratuluję zakończenia z tak wspaniałym efektem szybkiej ;-) relacji z budowy Ła 7.

Co by nie mówić starsze modele mają niepowtarzalny klimat zwłaszcza jak wyjdą spod sprawnych rąk.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
10-05-07 19:41  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Kawał dobrej roboty! Super Ci wyszedł ten model.
Gratuluję!

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
10-05-07 20:02  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
LeAr 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A ja chciałbym pogratulować przede wszystkim wspaniałej relacji. Wszystko było takie jak być powinno: ciekawe opisy, wskazówki, ukazane błędy zarówno wycinanki jak i modelarza (zawsze to lepiej uczyć się na cudzych błędach ;)) i wspaniałe zdjęcia - ostre, prawidłowo skadrowane i w odpowiedniej ilości. Z przyjemnością śledziłem tą relację od początku do końca.

Oczywiście model pierwszorzędny - ale to każdy widzi.

Dzięki wielkie za tą relację, z niecierpliwością czekam na następne.
Pozdrawiam

 
12-05-07 18:52  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Dziękuje za takie miłe przyjęcie tego modelu i mojej pracy. Wszystkie te miłe słowa z Waszej strony na pewno zachęcają do prowadzenia relacji, która to jeśli ma wyglądać przyzwoicie, wymaga wcale nie mniej czasu niż klejenie.
Jak wspomniałem relacja jak na moje możliwości była ekspresowa nieomal równe 4 miesiące. W 1990 ten sam model skleiłem w 3 dni :-), zaś model autorstwa p. Mirosława Zbryta kleiłem w 1986 i trwało to dwa tygodnie. Również wspominam ten model z sympatią i mimo pewnych uproszczeń sądzę, że był opracowany znacznie lepiej.
Misiu Kolargol zbliżenia na obie wersje antenki są tuż pod koniec relacji.
Go galerii dałem tylko kilka ogólnych ujęć z 94 które zrobiłem. Tak więc widać, że to nie tyle umiejętności fotograficzne, ale selekcja i poprawianie zdjęć w programach typu Picasso zapewniły mi w miarę przyzwoity rezultat :-).
Raz jeszcze dziękuje za docenienie mojej pracy i włożonego wysiłku. Z pewnością nie jest to ostatni stary MM z pod moich rąk, ale będą też i nowe opracowania mam nadzieje zrobione z nie gorszym skutkiem. Obecnie jednak wracam do zapomnianego modelu Zero i nie długo zaprezentuje zdjęcia z tego co w nim nawydziwiałem. Zapraszam do oglądania :-)

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
13-05-07 08:14  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

dzieki za dobrą robotę Piterski ( relacja + model)
miło popatrzeć!!

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
16-05-07 22:44  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
czessek   

Sposob prowadzenia relacji z budowy la 7 oraz wykonanie modelu to dla mnie mistrzostwo swiata dziekuje i gratuluje. Modele ze starych MM maja jednak swoj urok !

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024