FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-04-07 09:29  [Relacja/Galeria końcowa] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski (Projekt własny)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Chcę się sprawdzić w roli projektanta i na pierwszy ogień wziąłem za cel radziecki opancerzony gąsienicowy ciagnik artyleryjski
używany na początku IIWŚ przez Armię Czerwoną.



Na początek krótki rys historyczny.

W latach 30. oddziały Armii Czerwonej były coraz lepiej wyposażone w sprzęt artyleryjski. Szybko okazało się, że dotychczasowe środki holownicze - zaprzęgi konne - są niewystarczające. Były też bardzo wrażliwe na ogień nieprzyjaciela. Postanowiono zastąpić je lekkim, szybkim i, w miarę możliwości, opancerzonym, ciągnikiem gąsienicowym.
Jednym z pierwszych takich pojazdów, był ciagnik typu Pionier. Został on zaprojektowany przez inż. A. S. Szczegłowa w biurze konstrukcyjnym NATI, a wzorowany był na lekkim amerykańskim ciągniku Marmon-Herrington. Do budowy ciągnika wykorzystano elementy czołgu pływającego T-37. Pojazd kierowany przez jednego żołnierza, zabierał 6 ludzi obsługi holowanego działa. Wyprodukowano serię 50 wozów, lecz pojazd miał zbyt mały uciągi i brak opancerzenia, a próby likwidacji niedociągnięć nie powiodły się. W roku 1936 zamówiono konkurencyjną konstrukcję opracowaną w Fabryce nr. 37, pod kierunkiem inż. A. Astrowa. Wóz ten zyskał uznanie armii i został przyjęty na uzbrojenie jako T-20 Komsomolec.
W konstrukcji pojazdu wykorzystano typowe podzespoły samochodowe, a także elementy czołgu pływającego T-38, skąd zapożyczono między innymi układ jezdny. Testy ciągnika trwały od sierpnia do listopada 1937. Pojazd przeszedł je pomyślnie i rozpoczęto produkcję seryjną, która trwała do połowy 1941. Ogółem zbudowano 7780 egzemplarzy.

Ciągniki Komsomolec odegrały ogromną rolę w procesie motoryzacji Armii Czerwonej. Zapotrzebowanie każdej dywizji piechoty wynosiło minimum 60 pojazdów tego typu, a produkcja nie mogła zaspokoić wszystkich potrzeb. Z tego powodu w ciągniki wyposażano tylko jednostki pierwszego rzutu oraz jednostki piechoty zmotoryzowanej w związkach pancernych. Ciągniki T-20 zostały użyte bojowo w walkach z Japończykami nad jeziorem Chasan w 1938 oraz nad rzeką Chałchin-Goł w 1939. Potem używano ich w wojnie zimowej. Znajdowały się w szeregach wojsk wkraczających do Polski we wrześniu 1939. Były używane w pierwszej fazie wojny z Niemcami, gdzie szybko uległy zniszczeniu i zużyciu. Oprócz zadań holowniczych, ciągników Komsomolec sporadycznie używano do rozpoznania i walki z piechotą.

(Tekst za wikipedia.pl : http://pl.wikipedia.org/wiki/T-20_Komsomolec)

Przed rozpoczęciem projektowania zgromadziłem chyba wszystkie możliwe zdjęcia i rysunki tego ciągnika, po czym przystąpiłem do wnikliwej analizy jak, co i z czym :)

A oto co do tej pory udało mi się skonstruować:

- Szkielet. Montujemy go według rysunku montażowego:



Części składowe:



I po sklejeniu w całość:



- Następnie montujemy szkielet kabiny kierowcy i strzelca:

Wg rysunku montażowego:



W praktyce wygląda to tak:





Na zdjęciach widać, że wręgi W14 i W15 są zamienione - poprawiłem już to w projekcie.

Cała procedura projektowania opiera się w głównej mierze na testowych sklejeniach. Po zaprojektowaniu pewnej partii części, drukuję je i sprwdzam ich wzajemne pasowanie. Wykrywam w ten sporób wszelkie błędy i od razu koryguję je w projekcie, do momentu aż wszystko będzie ok.
Również w trakcie projektowania na bieżąco wykonuję rysunki montażowe i instrukcję. Przyznam się po cichu, że po skończonej budowie mam zamiar wydać modelik własnym sumptem, tworząc w ten sposób swoje takie małe wydawnictwo.

A następne modele, jakie na pewno zaprojektuję w najbliższym czasie to sowiecka haubica B-4 203mm i .... niemiecki ciężki moździerz KARL :):):):)

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
05-04-07 13:07  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Już odpisuję :)

@ Roman - Model projektuję przy użyciu Corel Draw 9PL, Kreski i Siatki oraz parę skryptów corelowych do mierzenia długości odcinków. Jak z dystrybucją modelu? Najprawdopodobniej będę rozsyłał wydrukowane arkusze zainsteresowanym osobom. A model docelowo będzie przeznaczony do samodzielnego malowania.

@DarkLord - Model prawdopodobnie będzie gotowy za jakieś 2 tygodnie. Co do dystrybucji to jeszcze nie myślałem o tym. Na chwilę obecną skupiam się na samym modelu :)

@Sas - Spokojna głowa! Wytrzyma :) Skoro oryginał wytrzymał (i jeździł) to i model wytrzyma :) A tak na poważnie, to Komsomolec ma dość nietypowe łaczenie kół jezdnych z kadłubem (oś zawieszenia nie 'wchodzi' w kadłub, lecz jest przymocowana pod nim :) ). A całą konstrukcję postaram się tak rozrysować, aby nic się nie rozchodziło :)

Co do modelu - wczoraj troszkę przysiadłem i mam gotowe poszycie kadłuba z kabiną kierowcy i strzelca, wszelkie pokrywy, przednie koło napędowe wraz z łożyskiem oraz mocowanie KMu (jakkolwiek to się zwie :P ) oraz górną pokrywę włazu. Obecnie testowo kleję koła jezdne i tylne napinające (jest to ten sam typ kół).

 
07-04-07 14:20  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Prace projektowo-montażowe nadal idą naprzód :) Ostatnio testowo skleiłem poszycie kadłuba oraz pare detali:

- Wanna kadłuba:



- Łożysko przedniego koła napędowego wraz z zaczepem holowniczym i lewym błotnikiem:



Błotnik muszę jeszcze poprawić. Przykleiłem go wyłącznie testowo z ciekawości :)

- Przednie koło napedowe:

Rysunek montażowy:





- Mocowanie KMu:



- Górna pokrywa włazu (jedna z dwóch):



- Zestawienie poszycia 'przedziału załogi' wraz z kilkoma detalami:

Rysunek montażowy:





- Oraz wstępne ułożenie całości 'na sucho':



--

Następne zdjęcia opublikuję dopiero w przyszłym tygodniu, po świetach. Tak się złożyło, że będę miał dużo czasu na klejenie, ale nie będę miał aparatu cyfrowego w dyspozcji.

Pozdrawiam i wesołych, spokojnych i mokrych życzę!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
12-04-07 15:18  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dzisiaj będzie króciutko :)

Rozrysowałem sobie układ jezdny i ogniwa gąsienic. Przeprojektowałem też koło napędowe, aby lepiej pasowało do gąsienicy.

Dzisiaj wydrukuje sobie testowo ogniwa gąsienic, aby sprawdzić czy wogóle jest możliwe wycięcie takiego maleństwa :)

Tymczasem zapraszam do obejrzenia rysunków montażowych:

- Zespół zawieszenia i kół jezdnych:



wraz z bardzo prototypowym kołem:



- Oraz całość układu jezdnego wraz z gąsienicą:



Montaż rozrysowanych przezemnie siatek + uwzględnienie innych poprawek nastąpi dopiero na weekendzie.

Pozdrawiam!---
@Grzesio - dziękuje za uwagi, ustosunkuje się do nich w przyszłym poście.
@paakub - mam w planie zrobienie innych ciągników, ale to już odległa przyszłość:)
Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
13-04-07 09:46  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Heja!

Złożenie prototypowego ogniwa gąsienicy mam już za sobą. Jest sklejalne i wycinalne. Tylko trzeba było założyć świeże ostrze na skalpel i uzbroić się w duuużo cierpliwości :) Oto ogniwo:



Ostatnie zdjęcie jest na tle wydrukowanych części. - Jako ciekawostka - ogniw będzie 78 'na stronę', czyli 156 w całości. Do tego dochodzą żeberka (x4/ogniwo) i grzebienie (x2/ogniwo). A całość się mieści na połowie arkusza A4. Do druku użyłem kartonu o gramaturze 160.

Mam nadzieję, że w miare dokładnie odwzorowałem ogniwo :)

@Grzesio - huh, dziękuje za wnikliwą analizę. Tu jednak będę się trzymał przy swoim. Układ jezdny wraz z zawieszeniem zaprojektowałem ściśle wg planów, jakie udało mi się znaleźć. Oczywiście, jeszcze popracuje nad nim. Masz może pomysł jak to zawieszenie było przymocowane do kadłuba? Mam wprawdzie swoją koncepcję, ale nie wiem czy słuszną :) A co do jarzma km'u - mam zamiar go jeszcze dopracować :) A i faktycznie nieco za gęsto zanitowałem Komsomolca.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
13-04-07 15:31  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Ogniwa powycinam metodą seryjną - często ją stosuję i przynosi znakomite efekty. I nie męczy tak bardzo. Sztuka polega na wycinaniu nie od razu całego ogniwka, lecz w 10 ogniwach, taśmowo, wycinam pewne partie. Praca idzie wtedy naprawde szybko.

@Grzesio - Jeśli chodzi o zamocowanie zwieszenia do kadłuba, to nie dotarłem do tego etapu. Jedynie narysowałem do poglądowo. Zobaczę, jak wygląda mocowanie w tych konstrukcjach, które podałeś. Wiem na pewno, że w komsomolcu zawieszenie mocowane jest nie do burty wanny kadłuba, lecz do jego dna.
Co do zawieszenia to jeszcze raz przeanalizuje ze zdjeciami, chociaż wydaje mi się że wszystko powinno być poprawnie. A przy projektowaniu uwzględniam też 'sklejalność' co by bryndzy modelarskiej nie zrobić :)

 
16-04-07 16:01  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam,

Dzisiaj chciałem przedstawić etapy klejenia ogniw gąsienic. Etap (częśiowego) wycinania mam już za sobą:



A poniżej przedstawiam grafikę ilustrującą kolejne etapy budowy ogniwa:



Każdy krok wykonuję na wszystkich ogniwach, lub pewnej partii. W ten sposób praca przebiega szybciej, niż gdybym miał kleić po jednym odniwku w całości.

Ukończenie ogniw planuje na środę/czwartek o ile nic niespodziewanego się nie zdarzy :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
17-04-07 19:01  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

StuG - Właściwie to miałem wykonać swoje ogniwa Twoją techniką. Problem pojawił się przy składaniu ogniwa w całość i dopasowaniu wzajemnym otworów. Dlatego zdecydowałem się wycinać otwory w ogniwie dopiero po jego uformowaniu i sklejeniu. Wcześniej oczywiście wyciąłem otwory na tuleje. A przy wycinaniu nie obserwuje żadnych trudności, wprost przeciwnie - doskonale mi się tnie, a przy tym jest 2 razy mniej wycinania :) Tnę skalpelem Olfa AK ze świeżym, ostrym ostrzem :) A wycinanie otworów polega na lekkim zagłebianiu ostrza w kontury wycinanego otworu - który jest na tyle mały, ze samo zagłębienie ostrza umożliwia przeprowadzenie cięcia na prawie całej linii otworu. Jako podstawki używam najzwyklejszej podkładki z tworzywa szucznego, którą muszę niebawem wymienić, bo strasznie jest już zryta koleinami a i dziury sie tu i ówdzie pojawiają :)

Także dzisiaj zabieram się do dalszego wycinania otworów w ogniwach. W projekcie muszę także nanieść zmiany w częściach kadłuba oraz zmontować zawieszenie, które po testowym sklejeniu wygląda (i klei) się wyśmienicie :)

 
24-04-07 20:39  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Troche upłynęło wody w wiśle od ostatniej mojej aktualizacji. A działo się dość sporo. W więc po kolei:

- Poprawiłem siatki rozwinięcia płaszczyzn kabiny załogi. W całym kadłubie poprawiłem ilość nitów i przeprowadziłem akcję 'NIT', która trwa do dziś:





Nity wykonałem z pociętego, plastikowego patyczka o średnicy 0,8 mm. Ów patyczek można zakupić m.in. w sklepach modelarskich :)

- Wykonałem ponadto włazy na kabinie załogi wraz z zawiasami i nitowaniem:



- Rozrysowałem i wykonałem konstrukcję 'paki' czyli siedzisk desantu wraz z osłoną silnika:



Na dzisiaj zaplanowałem sobie donitowanie reszty kadłuba oraz wykonanie jarzma KM'u, które ponownie rozrysowałem.

A ogniwka odłożyłem chwilowo na bok. Czekają na powiew weny :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
24-04-07 21:34  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ Grzesio - "A mógłbym prosić o fotkę tylnej ściany kabiny - o ile jest już zaprojektowana"

Jeśli myślimy o tej samej części, to leży ona na zdjeciu nr 42, przed 'podłogą' 'paki' :)

 
27-04-07 22:45  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ Grzesio - Zapewniam Cię, że wszystko jest w należytym porządku :) Projekt swojego modelu w bardzo dużej mierze opieram na eksponacie znajdującym się bodajże w muzeum w Finlandii jak i modelu plastikowym pewnego wydawnictwa.

Jutro będzie dosć duży update, gdyż kończę produkcję kół i zawieszenia i mam nadzieje, że będzie na co popatrzeć :)

 
28-04-07 23:02  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@Grzesio - można wiedzieć, na czym opierasz swoja specjalistyczną wiedzę odnośnie budowy konstrucji Komsomolców?

Swój model (w pewnym stopniu i w oparciu o plany) opieram na wzorze:

 
04-05-07 19:55  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dłuuuugi weekend ma się nieuchronnie ku końcowi, więc zatem najwyższa pora pokazać, co działo się na warsztacie. A działo się dosyć sporo. A wiec do rzeczy:
/Uwaga będzie sporo zdjeć :) /

- Przeprojektowałe i wykonałem od podstaw jarzmo i kopułę KM'u:



- Następnie przeprowadziłem mały remont i demolkę modelu, w związku z koniecznością wbudowania chłodnicy:



- Która wygląda następująco, wraz ze schowkiem na pałąki brezentu (?) :



- Zbudowałem również mocowania zawieszenia kół jezdych:



- Do ławek dorobiłem siedziska i oparcia:



- Po czym przystąpiłem do budowy zawieszenia kół jezdnych wraz z resorami:



- Oraz samych kół jezdnych (na zdjęciu wraz z kołami napędowymi, pokazywanymi już wcześniej):



- Montaż 'na sucho' gotowego zawieszenia:



- Przymiarka zawieszenia kół jezdnych do kadłuba:





- Oraz całości:



Na powyższych zdjeciach brakuje pod ławkami wklejonej osłony silnika. Dorobie to w późniejszym czasie.

- Gąsienice. Są już prawie na ukończeniu. Pozostało tylko doklejenie grzebieni do ogniw:



- A tutaj zdjęcia pokazujace układanie się gąsienicy na kole napędowym:



I w tym miejscu mam gigantyczny problem (przed sklejaniem wyżej pokazanych podzespołów w jedną całość) - czy mam skleić biały, niepomalowany model (taką typową surówkę), a po sesji zdjęciowej porozklejać i pomalować, czy od razu przeprowadzić malowanie na bieżąco. A pomalowany model na pewno będzie wyglądał bardzo efektownie.
Bardziej skłaniam się ku pomalowaniu... Ale zawsze można pomalować tylko... pół modelu :) Taka ciekawostka będzie :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
08-05-07 09:16  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ MARIUSZ- jest bardzo prawdopodobne, że pokuszę się o taką wersję :) Na dzień dzisiejszy gromadzę dokumentację - jeśli ktoś dysponuje jakimiś materiałami to proszę o cynk :)

 
08-05-07 10:30  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ Grzesio - a tak, owszem, z tą chłodnicą miałem trochę jazdy, aż w końcu zdecydowałem się na tą, przedstawioną w relacji. Masz może rysunki Komsomolca 1 i 2 serii?

 
08-05-07 16:04  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


.... czyli jedynym słowem, dałem się zmylić modelami plastikowymi i zrobiłem misz-masz serii 2 i 3 :) Przeglądając różne zdjęcia modeli plastikowych postanowiłem więc w ten sam sposób zaprojektować swój model.

Zastanawiam się czy poprawić wszystko, zgodnie z prawdą historyczną, czy zostawić bez zmian.

 
09-05-07 08:21  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Myślałem, myślałem i wymyśliłem. Najprawdopodobniej w wycinance znajdzie się do wyboru kilka wersji Komsomolca - z 2 i 3 serii. Do wyboru do koloru :) Tu mam prośbę do Grzesia - w miarę Twoich możliwości prosiłbym o dostarczenie rysunków komsomolca w różnych wersjach, bo w sieci znalazłem tylko rysunek egzemplarza 3 serii.

Co do kół to już mam zaprojektowane wg standardowych rozwiązań, tj dwa okręgi i oklejka. U siebie chciałem testowo sprawdzić, jak wyjdzie wersja z owijaniem. Niestety przy tego typu rozwiązaniach ciężko utrzymać 'krągłość'. Jeśli w wycinance zostanie miejsca, to i również to rozwiązanie będzie do wyboru.

 
18-05-07 10:34  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Czoł(gi)em!

Wczoraj wziąłem się solidnie do roboty i popracowałem nad Komsomolcem. Obecnie model stoi już na gąsienicach :) Jak widac na zdjęciach poniżej, wymieniłem tylną ścianę. Elementy chłodnicy mam już wycięte - sklejenie zostawiłem sobie na dzisiejszy wieczór. Dorobiłem również tylne błotniki. Ponadto przeprojektowałem osłonę silnika (na otwieraną). Zawieszenie tylnego koła napinającego z braku szczegółowej dokumentacji musiałem uprościć. Dodałem też koła podtrzymujące. Nie miałem natomiast czasu, aby zaprojektować łączenie koła z piastą.

Oto zdjęcia:







Co do dalszych prac projektowych - przeprojektowaniu ulegną koła napędowe (na 4 otwory ulgowe) oraz najprawdopodobniej ławki na rozkładane - muszę tylko rozeznać się w dokumentacji jak one wyglądały. Ponadto zaprojektuję jeszcze takie detale jak reflektory przednie i tylni, klakson oraz parę innych pomniejszych detali.

Mam już ponadto gotowy projekt stelaża pod brezent - ale o tym w swoim czasie :)

A tutaj jako bonus zdjęcie porównujące mój ostatnio ukończony czołg T-40 z Komsomolcem :)



--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
28-05-07 09:45  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Śmiało mogę teraz napisać, że Komsomolec jest już właściwie ukończony. Jedyne co pozostało mi do zrobienia w tym projekcie to:
- dorobić resztę nitów
- wykonać brezent
- wykonać pozostałe rysunki montażowe
- napisać instrukcję budowy modelu

W chwili obecnej umieszczę tylko 4 zdjęcia pokazujące stan ogólny. Wieczorem mam nadzieje na zrobienie nieco szczegółowej sesji fotograficznej:



/jak widać model wzbogacił się o kilka dodatkowych elementów :)/

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
29-05-07 18:20  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zapraszam do finałowej galerii modelu T-20 Komsomolec:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=125531&t=125531

Niniejszym dziękuje wszystkim oglądającym i komentującym tą relację!

Gwoli porządku, proszę moderatora o zamknięcie tego wątku :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024