FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
17-03-07 15:46  [Relacja] Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Prace nad ładowarka dobiegły końca, postanowiłem więc zrobić prosty modelik na zamówienie dla Urzędu Miasta Giżycka. Sam model, to dwie strony A4 i jedna strona z instrukcją.



Modelik nie jest duży jego podstawa jest wielkości formatu A5 (20cm x 13cm, wysokość 6,5 cm). Modelik ukaże się w folderze promującym miasto Giżycko.
Model można skleić w kilka godzin jest prosty w budowie. Na potrzeby testu wydrukowałem model na błyszczącym papierze fotograficznym, co okazało się błędem ponieważ papier jest ciężki w obróbce i tusz łuszczy się pod wpływem kleju (nie polecam). Projekt zrealizowałem w dwa tygodnie łącznie z opracowaniem bitmap i instrukcją budowy.




Zaznaczyłem na mapce twierdzy czerwonym kółkiem, który fragment murów wykonałem z tym że, nie jestem pewien do końca ponieważ miałem kilkadziesiąt zdjęć, a wejść na teren twierdzy jest kilka. Wybrałem najciekawszy fragment budowli jaki miałem na zdjęciach i rysunkach.



Trochę informacji na temat budowli.
Twierdza Giżycka, zwana też Twierdzą Boyen, leży na zachód od miasta, między jeziorami Niegocin i Kisajno. Wpisana w obszar ponad 100 ha, stanowiła główne ogniwo umocnień, zamykających od wschodu dostęp do Prus. Przesmyk jezior Niegocin-Kisajno dawał możliwość dogodnej koncentracji wojsk, łatwą komunikację z Królewcem, a co najważniejsze uniemożliwiał sforsowanie naturalnej zapory Wielkich Jezior. Na skutek długotrwałych zabiegów pruskiego ministra wojny gen. Ludwiga Leopolda Hermanna von Boyena, 5 kwietnia 1842 r, rozpoczęto budowę fortecy, którą ukończono w 1855 r. Powstało imponujące i nowoczesne wówczas założenie militarne, ziemno - murowane, które tworzą: wysoki wał, oddzielony od fosy murem kamienno - ceglanym z ryglowymi strzelnicami karabinowymi (tzw. Mur Carnota) oraz przedwał z kratą forteczną. Twierdza uzyskała kształt nieregularnej gwiazdy, której ramiona wyznacza sześć bastionów: Leopold, Ludwig, Hermann, Schwert (Miecz), Recht (Prawo) i Licht (Światło), nazwanych od imion i inskrypcji herbowej założyciela - gen. von Boyena.
Źródło: gizycko.pl

Pozdrawiam

--
Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 
17-03-07 19:45  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

Super. Myslałem że każdą cegiełke osobno się kleić a zaprawa murarska to zabarwiony wikol :)))
Pomysł niezły tylo się zastanawiam czy dach to nowy jakiś design czy twierdza obrosła w bluszcz.

--

 
17-03-07 20:07  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Witam
Mam pytanie w jaki sposób uzyskałeś fakturę cegieł? Czy korzystałeś z gotowego deseniu, czy sam ,,układałeś" na kompie wszystkie cegiełki?

--

 
18-03-07 00:46  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Toff 



Na Forum:
Galerie - 11


 - 3

Ciekawe :) Szczególnie, że latem ubiegłego roku wraz z bratem uskuteczniliśmy wypad rowerowy w tamte okolice wraz ze zwiedzaniem twierdzy włącznie :)

--
Pozdrawiam
___________________________

 
18-03-07 10:42  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Podziwiam pomysł (i wykonanie!) Poste!

Jestem przekonany, że to dokonały sposób na promowanie naszego hobby. To, co warto tu również docenić, to maksimum treści/informacji (piękne tekstury!) w minimum skomplikowania a do tego jeszcze współpraca z tymi, którzy mają na to większe niż my pieniądze!
Moim zdaniem to prawdopodobnie najlepsza - działąjąca trochę jak "szczepionka z modelozą", -metoda dla "zapracowanych", "zauczonych" lub (nie czarujmy się) czasem po prostu leniwych - wielu przyszłych modelarzy, czy choćby sympatyków kartonówek.

Przy okazji - marzy mi się, by z tych różnych - często darmowych modeli, można było budować piękne dioramy a ew. dodatki i rozszerzenia oraz szczegóły budowy, wraz z uwagami samych autorów, móc znaleźć w jednym miejscu - choćby na tym forum. Wymagałoby to jednak współpracy grupy dobrych projektantów (głównie w kwestii stosowania określonych standardów) - by modele z różnych wydawnictw nie "gryzły się ze sobą...
Poste - nie sądzisz, że to piękna utopia?
Ja lubię jednak czasem pomarzyć - w końcu od marzeń wszystko się zaczyna..... :o) Pzdr - PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (18-03-07 20:22)

 
18-03-07 16:00  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Dziabek 

 

Witam
Interesujący model. Prosty ale ciekawy. W jakiej jest skali? A co z bramą??? :)

--
Nic nie jest skończone, dopóki się nie skończy

Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
18-03-07 16:32  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Krzychu74 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Witam!
Gratuluję bardzo ciekawego modelu! Znowu nas zaskoczyłeś. :-D
Hm...a może by tak kłodzką twierdzę? No może nie całą, ale chociaż kawałek? :-)

Pozdrawiam.

--
Blog

Sklepik

 
18-03-07 16:45  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Lukano 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Byłem tam 3 lata temu. twierdza ma imponujące rozmiary i jest bardzo ładnie zachowana. Sprawdzałem na swoich zdjęciach, myślę, że zaznaczyłeś właściwą bramę. Fajny model, może kiedyś zrobisz ją w całości w mniejszej skali:-)

--
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
18-03-07 16:50  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Toff 



Na Forum:
Galerie - 11


 - 3

Dziabek, skalę masz tutaj (lewy dolny róg):

http://img.photobucket.com/albums/v322/Poste01/Boyen/boyen_04.jpg

Krzychu, pchnij pomysł modelu fragmentu twierdzy do Urzędu Miasta ;) A nuż to kupią? :)

--

Pozdrawiam
___________________________


Post zmieniony (18-03-07 16:52)

 
18-03-07 17:12  Re: Twierdza BOYEN - dla Giżycka
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Grzegorz - to nie dach :) to jest nasyp z ziemi, latem jest porośnięty trawą. W oryginale na nasypie jest jeszcze kilka drzew, które pominąłem. Model przedstawia wycinek wału z przejściem, dlatego boczne ściany nie mają tekstur.

PiterATS -cegiełki, wykonałem ze zdjęcia oryginalnego muru z przypadkowo wybranych rzędów cegieł, następnie poukładałem je wykonując odbicia lustrzane i obroty o 180 stopni aby zniwelować krzywizny powstające podczas robienia zdjęć. Staram się nie korzystać z gotowych tekstur. Mam sporo zdjęć przedstawiających różne faktury i powierzchnie, zdjęcia wykonuje sam bywając tu i tam :) - np. trawka na nasypie została wykonana ze zdjęcia deski porośniętej delikatnym mchem ( taki zielony nalot) , a kamienna droga z zdjęcia kamiennej drogi które zrobiłem będąc w Połczynie. Jak robie takie zdjęcia, to ludzie dziwnie się na mnie patrzą:)

PD - każdy z nas jest inny i inaczej będzie postrzegał rzeczy które wyglądają tak samo. Myślę że praca zespołowa jest możliwa dla ludzi którzy są wstanie pójść na jakieś kompromisy. Ale Modelarze jak i Modelarze projektanci, to w większości indywidualiści mają swoje wizje - jak artyści :)

Dziabek -skala modelu to 1:150 ale nie jest określona z dużą dokładnością, przysłano mi plany, tzn. skany tych bram z roku 1850r i nie bardzo wiedziałem w jakich miarach została wykonana podziałka - na pewno nie w metrach. A co do samych planów, to nie wiedziałem że w tamtych latach opracowywało się je tak dokładnie i w kolorze.

Krzychu74 - dokładnie tak jak mówi Toff

Lukano - na początku takie było zamierzenie ale stwierdzono że taka budowla była by dość pokaźnych rozmiarów, a mała - mało efektowna. Przy tej skali, budowla miała by rozmiar Okło 6m x 6m:)

--
Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024