FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-03-07 23:59  [Relacja] pancernik USS Oregon BB-3
grisza 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Umówmy się, że to relacja :-)
W kwestii technicznej: zdjęcia robione są poradzieckim aparatem typu Zenit, więc apeluję do wyrozumiałości - a i modelarz ze mnie też bynajmniej nie konkursowy...
Przedmiotem jest model amerykańskiego pancernika USS Oregon (BB-3), w skali 1:250, zamorskiego wydawnictwa DIGITAL NAVY. Jak wszystkie modele tegoż wydawnictwa, tak i ten został wydrukowany we własnym zakresie, na dość zwykłym papierze, na bardzo przeciętnej drukarce. Pliki sa w formacie PDF, zawierają trzy wersje kolorystyczne okrętu: szarą (z wojny amerykańsko-hiszpańskiej), białą (przedwojenną) oraz biało-żółtą (powojenną). Model można wykonać z pełnym kadłubem, ja jednak wybrałem wersję do linii wodnej - bo lubię.

Zmontowałem bryłę kadłuba oraz spardek. Na tym zdjęciu spardek leży sobie luzem.
Powyższy widok jest rezultatem uproszczenia modelu - pancerniki tego typu miały pierścień z blachy pancernej, ułożony na pokładzie dookoła każdej z wież artylerii głównej, chroniący przed podmuchem.
Model do tego etapu skleja się dość łatwo, chociaż nie zaszkodziłyby gęściej rozmieszczone wręgi. Ponieważ jednak kadłub nad linią wodną jest dość niski i krępy, to nie przeszkadza to w oklejaniu poszycia. Przypuszczam, że część podwodną należałoby zagęścić we własnym zakresie.
Poczatki zabudowy śródokręcia:

Model sklejałem prawie według instrukcji. Zemściło sie wydrukowanie części na nieco zbyt grubym papierze. Teoretycznie można sobie nadrukować tych części do woli, ale niektóre z nich powinny byc w miarę wiotkie (żeby je zwinąć lub wygiąć), a jednocześnie dość sztywne żeby wytrzymać przyklejanie na nich wyższych "warstw" modelu. Drukowanie to także pewne koszty, a sam model nie jest znowu aż tak tani.
W tej części modelu również są uproszczenia, co zrozumiałe, ale też są drobne niedociągnięcia - np. pancerne stanowisko dowodzenia ma u podstawy czerwony pasek, który jednak pojawia się na zewnętrznej elewacji śródokręcia, za przednią wieżą - a tymczasem całosc od tej strony powinna byc biała, bez żadnych pasków... To drobiazg, który w dodatku sam przegapiłem.



Post zmieniony (20-03-07 21:39)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
grisza 6980 15-03-07 23:59
 Re: [R] USS Oregon BB-3  nowe
ssebittro 579 16-03-07 01:29
 Re: [R] USS Oregon BB-3  nowe
Kat 507 16-03-07 09:05
 Re: [R] USS Oregon BB-3  nowe
stachooo 560 16-03-07 19:21
 Re: [R] USS Oregon BB-3  nowe
empak 502 17-03-07 16:03
 Re: [R] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
grisza 526 20-03-07 18:37
 Re: [R] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
grisza 436 20-03-07 21:36
 Re: [R] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
grisza 473 22-03-07 21:38
 Re: [R] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
empak 457 23-03-07 15:23
 Re: [R] pancernik USS Oregon BB-3  nowe
grisza 466 24-03-07 10:12

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024