FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-11-06 15:46  [relacja/galeria] Macchi C.202 - AH
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Po przerwaniu budowy Morana, postanowiłem poznęcać się nad inna wycinanką z wydawnictwa A.Halińskiego. Wybór padł na ...

Macchi C.202 FOLGORE , najbardziej znany włoski samolot myśliwski II wojny światowej.
Budowę rozpocząłem tradycyjnie od kabiny pilota. Kolorystyka wnętrza utrzymana jest w tonacji brudno-szarej, kojarzącej się z pogodą za oknem. Elementy różnią się miedzy sobą w odcieniach szarości, dlatego przygotowałem farbki w trzech odcieniach. Będę próbował znaleźć złoty środek między retuszem, śladami eksploatacji a czymś co wygląda jak zapaprane klejem i farbą.

 
05-11-06 17:43  Re: [relacja]Macchi C.202
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

No narazie jest piknie:) A chyba troche uplastyczniłeś tablicę co ?

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
05-11-06 18:03  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Masz rację, popracowałem nieco nad wyglądem tablicy. W wersji wycinankowej zegary były rozrysowane bezpośrednio na desce. Unikam dorabiania elementów aby nie wpaść w zaklęty krąg poprawek i ulepszeń, tutaj jest odstępstwo od reguły. Wybrałem trzy wycinaki ośrednicach odpowiadających średnicy zegarów. W folii wyciąłem odpowiednią ilość kółeczk, ciemnoszarą farbą wyretuszowałem ich boki i wszystkie przykleiłem na imitację zegarów, używając CLEARFIX-u.

 
05-11-06 18:30  Re: [relacja]Macchi C.202
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Na razie świetnie!
Czekam z niecierpliwością na cd.

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
08-11-06 17:27  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Kroczek za kroczkiem budowa posuwa się do przodu. Trochę czasu musiałem poświęcić fotelowi pilota, trzeba nadać mu specyficzny kształt.


--

 
13-11-06 14:38  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Ostatni rzut oka na powierzchnię prawej burty przed doklejeniem lewej części. Po oklejeniu kabiny poszyciem, elementy wnętrza będą prawie niewidoczne.


--

 
22-11-06 20:22  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Lewa burta na chwilę przed przyklejeniem do szkieletu kadłuba.


Doklejone kolejne segmenty kadłuba. Najwięcej uwagi należy poświęcić garbowi za kabiną pilota. Próbowałem delikatnie maskować miejsca połączeń, nie chciałem „przedobrzyć” jak to miało miejsce przy budowie Morana. Niestety efekt jest daleki od moich oczekiwań. Na zdjęciu garb pokryty jest warstwą błyszczącego lakieru.


Kolejna fotka pokazuje spód kadłuba. Poza doklejeniem, z jednej strony, wnętrza chłodnicy niewiele się tam dzieje. Druga strona bez kleju oparta na wręgach, pozostawiam sobie margines swobody podczas doklejania skrzydła.


Garb za kabiną potraktowany lakierem matowym.

 
22-11-06 20:36  Re: [relacja]Macchi C.202
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Inny odcień garba to skutek lakieru czy dodrukowywałeś ten element?
Śledzę wszystkie relacje dotyczące modeli z KA

 
22-11-06 21:03  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Na garbie są dwie warstwy lakieru- błysk i mat, reszta kadłuba jest na razie w stanie dziewiczym.

 
27-11-06 22:15  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Trzymając się opisu budowy, zakończyłem oklejanie szkieletu kadłuba. Czas przystąpić do budowy skrzydła.

 
28-11-06 17:53  Re: [relacja]Macchi C.202
duzy_tom 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Na razie bardzo ładnie idzie.Musze przyznać że mam fioła na punkcie sprzętu wojskowego w piaskowym(czy tym podobnym)kamuflażu.Wszystko jedno czy to jest samolot czy jakiś pojazd...

--
pozdr

 
27-02-07 11:22  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Koniec relacji której nie było- przepraszam, sypię popiół na głowę. Jak zwykle po skończeniu modelu czuję niedosyt, do niektórych elementów można się było lepiej przyłożyć, inne zrobić zupełnie inaczej. Trudnym momentem budowy było kształtowanie przejścia skrzydło-kadłub-wnęki podwozia. Trzeba zarezerwować dużo czasu aby spokojnie zrobić ten element, chciałem zrobić to zbyt szybko i pojawiły się problemy.
Jak zwykle nie mogę sobie poradzić z przechowywaniem modelu podczas budowy, pojazdy łatwiej upchnąć w jakieś pudełko, samolot muszę przenosić z miejsca na miejsce. Cierpią na tym końcówki skrzydeł i ogon kadłuba.
Pozdrawiam wszystkich podglądaczy
Andrzej S.


--

 
27-02-07 12:05  Re: [relacja]Macchi C.202
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Piękna robota Andrzeju, gratulacje:)
Przejścia skrzydła-kadłub jak dla mnie bomba:) Co prawda jestem w tym temacie niejako ingorantem, ale wygląda to znakomicie!:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-02-07 12:42  Re: [relacja]Macchi C.202
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Andrzeju niesamowity model i niesamowite umiejętności modelarskie!!!!!! Podziwiam wykonanie i mam nadzieje, że kiedyś dobrnę do takiego poziomu modelarskiego jak Ty.
Pewnie będzie to problem, ale czy można prosić o większą ilość zdjęć z bliska ? warto pokazać dokładnie to świetne wykonanie.
Jeszcze raz gratuluje końca budowy i modelu.
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
27-02-07 12:44  Re: [relacja]Macchi C.202
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Pięknie wykonany model. Andrzeju napisz jeszcze czym go lakierowałeś lub impregnowałeś w całości. Jakim lakierem, pędzlem czy aerografem ? Dlaczego "garb" malowałeś najpierw lakierem błyszczącym ?

Pozdrawiam,
Zdzisław

 
27-02-07 13:02  Re: [relacja]Macchi C.202
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

I co ja mam powiedzieć ?
Dobrze, że galeria mojego Mc 202 spadła na drugą stronę, bo przy Twoim mój wygląda conajmniej trochę głupio.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
27-02-07 17:03  Re: [relacja]Macchi C.202
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

No proszę cichaczem waść model skleił.

Gratulacje.
Super wykonanie.
Też tak chcę :(

Pozdrawiam zetpt

 
27-02-07 17:13  Re: [relacja]Macchi C.202
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Świetnie wykonany model!
Gratuluję i podziwiam.

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
27-02-07 18:59  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Panowie! bardzo dziekuję za pozytywne recenzje. Stug-u może skusisz się na jakiś latający czołg?.BERP i Ty to piszesz?. Oglądanie reacji z budowy Twoich modeli jest prawdziwą przyjemnością. Co do zbliżeń modelu, chwilowo samolocik "przebazował się" do mojej pracy, postaram się pstryknąć kilka fotek. Zdzisławie, na modelu jest położonych kilka warstw lakieru. Zacząłem od emalii Model Mastera, położonych pędzlem. Kolejne warstwy to akryle Model Mastera- błyszczące, matowei na konie półmat natryskiwane aerografem. Po każdej warstwie przecierałem drobnym papierem ściernym. Było to eksperymentowanie na "żywym ciele" modelu. Ceva, zrobiłeś świetny model, co do spadania- tak już jest, jeszcze dwa dni i relacji z budowy mojego modelu też już nie będzie.

 
27-02-07 19:35  Re: [relacja]Macchi C.202
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Piękny model, naprawdę piękny. A mam takie pytanko, takiego Macchi C.202 wydał też Answer. Klei się choć w połowie dobrze jak ten?:D

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
27-02-07 19:55  Re: [relacja]Macchi C.202
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

witam. Mam 3 pytania.
1. dlaczego dawałeś tyle warstw lakieru i czemu to miało służyc?
2. jakiej grubości był papierek ścierny?
3. czym retuszowałeś krawędzie?

model wygląda powalajaco, moje gratulacje !!

 
27-02-07 22:02  Re: [relacja]Macchi C.202
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Przyłączam się do gratulacji, Andrzej! Miło się ogląda taką fachową robotę :)

--



Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

 
27-02-07 23:06  Re: [relacja]Macchi C.202
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Andrzeju, co to ja chcialem.... a, to moze ja się schowam jutro z moim Dornierem, bo tu widzę sami modelarze.
Piekny!!! Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
28-02-07 10:01  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Jeszcze raz wszystkim dziekuję za miłe słowa. Stachooo- nie wiem,z Answerowskiego M.C.202 widziałem tylko okładkę, relacji na żadnym z forum także nie było, przynajmniej ja takiej nie widziałem. Car- ilość warstw, rodzaj lakieru- wszystko to jest testem, znalezieniem najlepszej matody na wykończenie modelu, w dobrym tego słowa znaczeniu. W modelu kartonowym, pieć czy dziesięć warst nie ma aż tak wielkiego znaczenia jak w modelach plasikowych- i skala wieksza i nie zalewasz lini podziału. Zaciera sie różnica odcieni retuszu i farby drukarskiej. Nałożona aerografem warstwa lakieru jest naprawdę bardzo cienka. Używam papieru ściernego o gradacji powyżej 1000. Do retuszu używam głównie akryli, różnych, Pactry,Agamy, Model Mastera. Np. kolor piaskowy dobrze oddaje akryl Vallejo nr.880 lekko rozjaśniony. Emalie chyba lepiej współgrają z odcieniem farby na modelu, ale są bardziej kłopotliwe w codziennym użyciu.
Pozdrawiam
Andrzej S.

 
28-02-07 15:14  Re: [relacja]Macchi C.202
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Co do modelu Answera tutaj jest mini-opis:

http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=148

 
28-02-07 16:23  Re: [relacja]Macchi C.202
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

ja kleiłem surówke tego answerowskiego. To jest model na 1 dzień, bo tyle mi to zajęło. Jak ktoś będzie chętny, wstawie fotki.

Dzieki Andrzeju za wyjasnienie. Z moejego doswiadczenia z malowaniem modeli lakierem (zwłaśzcza matowym ) firmy H - aerografem, wychodzi niezbicie, że tworzy sie taki brzydki nalot. U Ciebie tego nie widać, jak tego dokonałeś.??

Zachęcam gorąco do pokazania jak dokonujesz retuszu, "suchego pędzla" itp w sposób obrazkowy, wszyscy o tym mówią, ale nikt tego nie pokazał w sposób pozwalajacy wykonać to analfabecie.

jedyne czego moge się "czepić", to że model się trochę (na niektórych zdjeciach) błyszczy, dlatego pytałem o cel nakładania tylu wartw lakieru.

pozdrawiam,

 
28-02-07 16:42  Re: [relacja]Macchi C.202
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Problem białego nalotu przestał istnieć z chwilą gdy zacząłem stosować matt akrylowy. Oczywiście, aby pokryc model kartonowy akrylami, wcześniej trzeba go zabezpieczyć emalią. Problem "błyszczenia" modelu powstaje gdy fotografujemy przy użyciu lampy błyskowej. W rzeczywistości samolocik jest prawie matowy.
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024