FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-11-06 21:37  [Galeria] Kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,
Chciałbym wam zaprezentować sklejony model Mi-28 Havoc z Małego Modelarz nr.1-2 z 1998r.Model został zaprojektowany przez pana Wasiaka którego bardziej obyci w temacie modelarze na pewno znają z bardzo „nierównych” modeli. I tym razem nie było inaczej, ale tego się spodziewałem( był to mój już szósty sklejony model zaprojektowany przez pana Wasiaka).
A oto okładka:



Dlaczego więc wiedząc że porywam się na trudności i problemy w sklejaniu, zdecydowałem się na ten model. A więc chciałem sprawdzić i poeksperymentować zmieniając trochę moje przyzwyczajenia modelarskie, więc wybrałem model którego nie będzie mi żal kiedy coś pójdzie nie tak.
Chciałem sprawdzić ten oto(poniżej) klej introligatorski, który już wcześniej używałem ale tylko do powierzchni płaskich. Jest to klej podobny w wyglądzie do wikolu ale chyba jednak ma lepsze własności klejące. Szybciej schnie.


Wcześniej , wszystkie moje modele przed wycięciem impregnowałem jedną (drobniejsze części z obu stron) tym oto lakierem do impregnacji modeli latających.


Jest to świetny bezbarwny lakier .Po impregnacji tym lakierem nie ma problemu z kształtowaniem kartonu. Nic się nie rozwarstwia i nie łamie. Idealny do starych modeli .Jeśli ktoś używa klejów takich jak ja czyli poliuretanowych lub butaprenu to nie ma żadnych problemów żeby skleić taki zaimpregnowany karton(całkowita porażka jest z klejem BCG).
Używałem do tej pory farbek humbrola i wiadomo że podczas cieniowania krawędzi może nam się coś pobrudzić. Używając rozcieńczalnika humbrola na powierzchnie z tym lakierem nie ma żadnych problemów z wytarciem z kartonu farbki lub nawet kleju bez obawy, że zetrzemy też kolor. Po sklejeniu modelu zawsze lakieruję tym lakierem .Ja kładę jeszcze dwie warstwy ale jeśli ktoś woli żeby model się świecił jak ps... to może położyć kolejne warstwy.
Gorzej było właśnie z tym klejem introligatorskim gdzie tylko powierzchnie płaskie nie stanowiły problemu w klejeniu. Na styk była mordęga a i zbyt duża ilość tego kleju powodowała rozmiękczenie kartonu i brzydkie zafalowania w okolicach wręg.
Nie zaimpregnowalem kartonu i już na początku pierwsza próba wytarcia nadmiaru kleju za pomocą rozcieńczalnika skończyła się przetarciem koloru . Poniżej nieudolna próba zamaskowania takiego przetarcia.


Po kilku próbach sklejenia klejem introligatorskim wręg w poszycie stwierdziłem że lepiej sobie oszczędzę nerwów i wrócę do poliuretanowego, o takiego:


Nawet sklejenie wręgi do wręgi nie do końca mnie zadowoliło bo dobrze spasowane wręgi po sklejeniu introligatorem spęczniały i powstała drobna szpara która znikała po mocniejszym dociśnięciu.
Model też nie pozwalał mi się cieszyć klejeniem. Tak jak wspomniałem klejąc modele pana Wasiaka trzeba się przygotować na duuuużo cierpliwości .Mimo ze sam model jest prosty bez większych szczegółów to jednak niemożność dopasowania poszczególnych części wymaga myślenia i pasowania nie tylko trzy razy .Na samym początku dziób trzeba było skorygować żeby jako tako wyglądał. Dalej doklejając belkę ogonową lepiej nie ufać znaczkom wykreślających prawidłową osiowość wzdłużną śmigłowca bo belka jest lekko skrzywiona w stosunku do bryły głównej mimo pokrywania się tych znaczników. Całkowitą zagadką jest wirnik ogonowy gdzie niektóre koncepcje montażu zaproponowane przez autora nie mają w ogóle sensu. I ostatnia rzecz która mną wstrząsnęła i całkowicie już dobiła to gondole silnikowe. Szkielet tych silników jest zaprojektowany ,ale chyba do innego modelu. Ten na pewno nie można zgrać z poszyciem. Chociaż gdzieś ktoś zaproponował ,a ja za nim potwierdzę , że najlepiej poszycie tych silników rozciąć na trzy oddzielne części. Później już tylko chciałem model skończyć i mieć go z głowy.
Wiem ,że nie pokazuję i trochę może mętnie wyszczególniam niektóre ułomności tego modelu. Ktoś może powiedzieć ,że maskuje swoje własne błędy i może ma rację ,ale mnie już ten model wykończył i jeśli ktoś chce spróbować i skorygować to co tu napisałem zachęcam do klejenia. Odradzam ten model początkującym i mniej doświadczonym bo mogli by się na samym początku zniechęcić do klejenia( chociaż ja zaczynałem od Dauglasa SBD-3 pana Wasiaka i jakoś się nie zniechęciłem).
A oto kilka zdjęć tego modelu .Przepraszam za jakość ale aparat pożyczony tylko na godzinę a moje umiejętności zerowe.



A oto zdjęcie które unaocznia dlaczego zaraz po zrobieniu tych zdjęć oddałem model w dobre ręce kolegi ,który chyba bardziej pokochał moje dzieło niż ja. Zasobniki uzbrojenia były przyklejane jako ostatnie i taki smutny koniec. Pewnie moja wina ale było mi już wszystko jedno jak go kończyłem.



A tu jedyna osoba w domu która się cieszy kiedy coś kleję



Pozdrawiam wszystkich

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (20-08-07 22:34)

 
07-11-06 23:19  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

To ja jako pierwszy:) Bardzo ładny model i jak czyściutko sklejony:) Tylko troche krzywo na tym przedostatnim zdjęciu. I tak mi sie podoba Brawo:)

--

Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.



Post zmieniony (07-11-06 23:21)

 
08-11-06 13:05  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Też go sklejałem ;-) !
Poniżej link do Fanatyka Kartonu , gdzie zamieszczona jest moja relacja z budowy...
http://fk.konradus.com/fk/fk06.php

Twój model prawie taki sam - wydaje mi się , że podwozie mogło by być nieco szerzej rozstawione , a koła podwozia szersze...
Ale i tak podoba mi się , zwłaszcza jak wspomnę "schody" przy budowie.
Zatem - moje gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-11-06 16:03  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ja kleiłem ten model dwa razy, wszystkie błędy o których wspomniałeś to niestety wizytówka modeli spod ręki pana Wasiaka. Ale jak widać całkiem dobrze sobie z nimi poradziłeś. Parę zdjęć mojego modelu tutaj: klik!

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
08-11-06 18:59  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

śmigłowiec ok. tylko myślałem że te duże śmigła powinny być bardziej opadnięte ale to tylko moja uwaga.......

--

 
08-11-06 19:15  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

A jak się sprawuje nitrocellon? znając jego właściwości z budowy modeli F1H obawiałbym się o "kurczenie" i ogólną zmianę wymiaru części... lakierować to ok ale właśnie przy impregnowaniu nie ma z tym problemu?

--

 
08-11-06 20:24  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Bardzo ciekawa analiza chemiczno-techniczna no i prtzede wszystkim wspanialy model ;] mimo ze kleje raczej tylko okrety to naprawde bardzo milo popatrzec na śmiglaka ;]

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-11-06 21:19  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam i dziękuje za miłe słowa. Szczególnie drogie gdy sobie przypomnę jak w bólach ten model powstawał.
Mariusz dopiero teraz zobaczyłem twojego Havoca i wszelkie uwagi tyczące się tego modelu. Gdybym wcześniej przeczytał tą recenzje to pewnie zdecydował bym się na inny model, ale może to i dobrze bo przynajmniej dowiedziałem się czegoś nowego i wzbogaciłem swoją wiedzę w klejeniu. A tak poza tym to myślę, że twój model jest lepiej sklejony niż mój. Tak koła zauważyłem ,że są za wąskie(kupione w gomixe) i nawet myślałem nad ich wykonaniem ,ale podwozie było przedostatnią częścią jaką robiłem i było mi już wszystko jedno ,chciałem go już tylko skończyć (bo jak coś zaczynam to kończę mimo tego ,że mam ochotę nieraz model sobie odpuścić, szczególnie z balkonu)
Kacie tobie szczególnie chciałbym podziękować bo na zdjęciach twojego modelu się wzorowałem i posiłkowałem gdy czegoś nie mogłem wywnioskować z rysunków montażowych. Jeszcze raz dziękuje
Grzegorz można łopaty wirnika głównego zagiąć bardziej i kiedy nad nimi pracowałem właśnie myślałem nad tym jak one się ułożą , ale są tak duże że pod własnym ciężarem same się lekko uginają więc nie widziałem potrzeby dalszego ich kształtowania.
Kuba tak naprawdę nigdy się nie zastanawiałem nad tym czy następuje jakiekolwiek odkształcenie . Stosowałem już ten lakier do impregnacji wielu modeli o różnym stopniu spasowania np. Mig-29 z GPM lub Messerschmitta 109G z MM (są idealne) i po impregnacji tym lakierem nie zauważyłem aby coś nie pasowało a modele kleiły się świetnie . Powierzchnia arkusza po impregnacji nie faluję się aż tak mocno widocznie jak po wikolu lub BCG. Jeśli mam go polecać to powiem tak ale tylko tam gdzie ktoś nie stosuje kleju wikol, pattex lub BCG bo z nimi ktoś będzie miał kłopot w klejeniu.
Korsarz dziękuję i do zobaczenia jutro na zajęciach
Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
08-11-06 21:38  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Partyzant, trzeba się było wcześniej ujawnić że sklejasz i masz problemy, chętnie bym pomógł, jak by co to bym i zdjęć dorobił :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
08-11-06 21:56  Re: Foto prezentacja i kilka słów o Mi-28 Havoc z MM nr.1-2/98
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Kacie dzięki, ale wcześniej nie miałem internetu w domu ,tylko raz w miesiącu miałem okazję trochę posiedzieć w sieci. Następnym razem na pewno nie omieszkam skorzystać.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024