FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
15-09-06 13:55  [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Robert   

Na stronie wydawnictwa A.H. w dziale "Zdjęcia budowy prototypu" są już zdjęcia surówek Mustanga i T-34, zwłaszcza zdjęcia czołgu wywołały u mnie kontuzję szczęki.

--
Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
18-09-06 12:35  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Seweryn 

 

Ja jzobaczyłem na stronie, że Mustang w wersji III i jeszcze Dziubek to zaraz poleciałem do kiosku :-). Model jak to u Hala najwyższy poziom, kolory super, jedynie można się doczepić do klap, że nie można ich zrobić wychylonuch. Jedyne słuszne malowanie tej wersji Mustanga. Wrzucę kilka fotek arkuszy - kolory są trochę przekłamane.








Seweryn "ALF" - zachęcamy do przeczytania tego postu - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=15&i=4688&t=4688#reply_4688
konradus



--
Seweryn

 
18-09-06 14:05  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

A ja ogromnie cieszę się z kolejnej pancerki ze stajni Pana Andrzeja.
Namawiałem jakiś czas temu i ziściło się moje marzenie.Ciekawi mnie tylko ,czy będzie to model z wieżą sześciokątna z możliwością wyboru opcji z lub bez wieżyczki dowódcy.Jeśli z wieżyczką to chciałbym zobaczyć orła i numer 217 por Lacha.
W tym wypadku jednak Autor powinien udostepnić 2 rodzaje kół nośnych, pełne i żeberkowe.
Jeśli Wydawcy nas choć troszkę słuchają,a na to liczę,to rzucam kolejne hasło
Sherman M4A1 w malowaniu por. Wiatrowskiego tzw "Latająca Krowa".

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
18-09-06 18:11  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
elbow 



 - 5

Witam. Do opracowania Mustanga wkradł się chyba malutki błąd. Na stronce podanej 14 postów wyżej widać że Mustang PK+G nr FB387 (w przeciwieństwie do FB166) ma szachownicę z lewym górnym polem czerwonym (i tak jest też na okładce), a w wycinance jest lewe górne białe.
pozdrawiam

 
18-09-06 19:27  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Seweryn 

 

Szachownica jest jak najbardzie prawidłowa. Tutaj jest zdjęcie Mustanga Dziubka FB387.
Zdjecie pochodzi z Aeroplana.


I kabina w modelu - tutaj niezbędna będzie owiewka z wydawnictwa AH.


--

Seweryn

Post zmieniony (18-09-06 20:35)

 
19-09-06 02:10  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Wydawn. A.Haliński 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam wszystkich,
widziałem w Porąbce wiele świetnie sklejonych modeli - to cieszy, że coraz wiecej modelarzy klei tak dobrze modele z kartonu. Rozmawiałem z niektórymi - zadali mi pytania, na które teraz postaram się odpowiedzieć.
1. Nie jest prawdą, że celowo popełniamy błędy w modelach, by w ten sposób zmuszać nabywców do kupowania kolejnego numeru z poprawionym elementem - to zwyczajne, wyssane z palca kłamstwo. W modelu A6M2 z ubiegłego roku popełniliśmy błąd - co prawda w kolejnym numerze zamieściliśmy poprawiony element, ale był on również do ściągnięcia z naszej strony i nie było potrzeby kupowania tylko dla tego elementu następnego numeru KA. To zresztą odosobniony przypadek.
Tak w ogóle to najnowsze "dzieło" Answera, Ki-43-I Hayabusa (tak zachwalany przez niektórych jako bezbłędny itd.) "zgubił" kilka elementów z zespołu podwozia, o ile dobrze pamiętam (pokazywano mi to w Porąbce. Z jednej części pozostał tylko numer, a z drugiej jakieś kółko - miejsce wycięcia, przyklejenia); innym razem w jakiejś broszurze (chyba płatnej) zamieszczono poprawioną barbetę okrętu.
2. Model czołgu T-34 będzie wykonany w skali 1:25.
3. Do naszego Mustanga III jest dostępna wykonana wg naszego projektu osłona kabiny - nie polecam innej, gdyż z pasowaniem może być różnie.
Pozdrawiam
A.Haliński



Post zmieniony (20-09-06 16:36)

 
20-09-06 01:01  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Wydawn. A.Haliński 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam wszystkich,
niestety, polityka naszej firmy nie pozwala na sprzedaż modeli po obniżonej cenie, gdyż uważam to za nieuczciwe względem tych klientów, którzy jako pierwsi nabyli w/w po cenie kioskowej. Jeżeli po wycofaniu numeru z kiosków obniżę jego cenę z 25 do np. 20 zł, to jak poczują się Ci, którzy kupili ten model po 25 zł? Mając na uwadze koszt związany z wykupieniem zwrotów raczej podniosę cenę - dlatego ewentualnych nabywców KA zachęcałbym do kupowania w kioskach, bez zbędnych kosztów (wysyłki).
Jeżeli chodzi o wręgi wycinane laserowo, to podjęliśmy taką próbę - niestety, ich dokładność pozostawia bardzo wiele do życzenia, więc teraz jeszcze ich nie będzie, ale nadal pracujemy nad tym. Wkrótce też uzupełnimy braki na naszej stronie (Olfa i lufy).
Niektórym z Was nie spodobała się moja uwaga na temat Hayabusy konkurencji, choć to, co napisałem jest prawdą - mnie natomiast nie podoba się to, że przy każdej niemal okazji ludzie powiązani z tą konkurencją swoim chamskim zachowaniem prowokują mnie do swego rodzaju awantur. Myślicie, że to lubię? Mam jednak odwagę podjąć walkę, a nie chować się za plecami modelarskich miernot, jak to czyni owa konkurencja. Jeżeli macie nadal wątpliwości, to proponuję cofnąć się do wypowiedzi tych "znawców " tematu o np. malowaniu naszego C.202, P-47, czy Hurricane. A jak skomentujesz to p. Raduss - pojawia się nasz F-15 za 25 zł, co w/w konkurencja określa mianem "odrzucającej od kiosku ceny", a kilka tygodni później pojawia się ich model podobnej wielkości (nie koniecznie jakości) i w tej samej cenie, tyle że wtedy jakoś nikogo to od kiosku nie odrzuca. Pewnie zaraz podniosą się głosy, że każdemu wolno mieć własne zdanie - i ja tak uważam. Pamiętajmy jednak, że nasz osąd powinien opierać się na dowodach (w tym przypadku będą to zdjęcia, opisy itp.) i zdrowym rozsądku, a nie głupocie i zawiści.
Pozdrawiam
A.Haliński
ps. kiedyś na tym forum był taki człowiek - zawsze podziwiałem Go za spokój, rozsądek i konstruktywne myślenie i za sposób, w jaki rozmawiał z ludźmi. Zwał się Witold.

 
20-09-06 10:10  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Troszkę czuję się wywołany do tablicy przez wypowiedź Pana Andrzeja dotyczącą Hayabusy od Answera. Nie chciałbym być postrzegany jako reprezentant jakiegokolwiek wydawnictwa (choć wiem, że wypowiedzi Pana Andrzeja nie koniecznie mogą się do mnie odnosić :)) - ale pisałem pozytywnie o modelu Answera).

W wątku dotyczącym tego modelu wypowiedziałem się o nim pozytywnie i swoją opinię podtrzymuję. Trudno jest mi porównać ten model do Hayabusy AH, która wyjdzie, bo nie mam jej w rękach. Mogę jednak porównać do tej wydanej poprzednio.

Mają one podobny poziom opracowania, ze wskazaniem jednak na model AH. Zdaję sobie sprawę, że to już inna epoka wydawnicza. Pomimo braku oddzielnych powierzchni sterowych i makiety silnika wydaje się jednak, że model Pana Halińskiego w pozostałym zakresie jest lepiej zdetalizowany. Zwraca szczególnie uwagę w modelu AH lepsze oddanie faktury płóciennego poszycia lotek.

Jest trochę różnic pomiędzy, jak ja to nazywam, "stylami wydawania i waloryzowania" wycinanek. Chodzi mi głównie o sposób brudzenia, oddawania faktury powierzchni, nitów itp.

Tego typu elementy graficzne zawsze były, są i będą przybliżeniami rzeczywistości. Dla mnie oddanie np. nitów, linii podziału blach to czysta konwencja.

Uważam, ale to moje prywatne zdanie, że modele AH mają lepiej wykonany, bardziej realistyczny brudzing. W Hayabusie Answera przyjęto konwencję plastikowców "pre-shadingu" - jako konwencja wygląda nieźle, nie wiele za to ma ona wspólnego z rzeczywistościa. Z drugiej strony taka konwencja pozwoliła na zrobienie mniejszych, mniej widocznych (ale za to podkreślonych pre-shadingiem) nitów. Te w modelach AH są zdecydowanie większe, a więc mają mniej wspólnego z rzeczywistością.

Modelarstwo to jednak sztuka iluzji. Po obejrzeniu prawdziwego egzemplaża Spitfire doszedłem do wniosku, że aby być zgodnym z rzeczywistością, nitów i linii podziału ......... praktycznie nie powinno być wcale. Nity miały 5mm średnicy (0,15 mm w skali), były równe z powierzchnią, tylko dokoło nich było 0,5 mm delikatne wgłębienie - nawet nie wypełnione brudem, a więc praktycznie zauważalne tylko pod światło pod odpowiednim kątem. Jak się okazuje, po przelocie na większej wysokości, samolot wraca dokładnie wymyty wilgocią i ciśnieniem opływającego powietrza. Są tylko minimalne zabrudzenia, ewentualnie wycieki płynów. Samoloty bywały brudne, ale np. gdy lądowały, z wilgotnym po locie poszyciem, na polowych lotniskach. Kurz osiadał i przyklejał się wtedy wszędzie.
Zupełnie inaczej jeszcze wyglądał temat eksploatacji w warunkach tropikalnych, zimowych, pustynnych.

Po tym przydługim wywodzie uważam, że wywoływane na tym i innych forach dyskusje dotyczące sposobów waloryzowania modeli nie mają praktycznego znaczenia. Nigdy nie trafi się z konwencją w gusta wszystkich, a różne konwencje mają swoje plusy i minusy. Nigdy nie oceniałem i nie będę oceniał modelu po wydawnictwie, a na podstawie konkretnego modelu.

Moja ocena zawsze jest bardzo subiektywna. Współczesne modele są w 99% opracowane z taką dokładnością, że ich sklejenie nigdy nie sprawia żadnych kłopotów. Nie bawią mnie narzekania, że jakś tam część w którymś modelu jest o 0,5mm za mała, lub nie pasuje. Modelarz jest po to, żeby wykazać się kunsztem wykonania, a nie liczyć, że wszystko poda mu się na tacy. Dlatego np. nie używam blach, części wycinanych laserowo, gotowych luf itp. Wszystkie detale wykonuję samodzielnie, choć nie zawsze muszę się decydować na papier. To mój wybór i nikomu nie musi pasować. Nie mam też zamiaru pisać, że jak ktoś takich elementów używa, to jest gorszym modelarzem :)) - to też jest bzdurą.

Jak do tej pory nigdy jeszcze nie skleiłem żadnego modelu Answera, choć mam ich sporą kolekcję - po prostu podoba mi się ich temtyka, wygląd modelu w 2D. Nie są może w każdym przypadku aż tak zdetalizowane, jak te z AH (choć bliskie im), ale stanowią dobrą podstawę do zabawy. Z tych wycinanek da się zrobić ładny model. I to mi wystarcza do pozytywnej oceny modelu i tym samym wydawnictwa. Niedługo mam zamiar coś przetestować z klejem i nożyczkami.

Zrobiłem za to kilka modeli AH. I to z różnych epok (pierwsze jakieś 12-15 lat temu).

Gneralna uwaga do tych modeli. Począwszy od Me-109 E i He 219 UHU (tego na kredzie - poprzedni był lekko skopany, ale to było naście lat temu i model też skleiłem :)) nie spotkałem się z żadnym błędem w pasowaniu części. Sporo też sklejonych modeli widziałem, wiele opinii różnych ludzi słyszałem i do łez rozbawiają mnie próby udowodnienia, że coś jednak może nie pasować. Dlatego podtrzymuję swoje zdanie, że modele Pana Halińskiego są najlepsze w tej chwili na rynku i kupuję je w ciemno, jeśli odpowiada mi ich tematyka. Składa się na to wiele czynników, o których już wielokrotnie na forum pisano.

Nie oznacza to jednak, że inne wydawnictwa są gorsze lub ich modele nie są nic warte. W każdym modelu wyszukuję tego , co mi się podoba. I jeśli takich elementów kilka się znajdzie, to model kupuję. W większości przypadków sklejalność tych modeli jest taka sama jak u AH. Nie zawsze mam ochotę na model "full wypas", albo modelowi brakuje detalu, który bez większego problemu mogę samodzielnie dorobić.

Kilka uwag podsumowujących.

Cieszyłbym się, gdyby zniknęły dyskusje na temat wydawnictw, a zaczęły się na temat modeli, a jeszcze lepiej na temat ich wykonywania. Nie ma sensu dyskutować na temat cen. Prawo popytu i podaży, rachunek kosztów i zysków, są od zawsze, one regulują ceny i nie ma sensu dorabiać do tego dodatkowej filozofii. Chyba, że ktoś sądzi, że takimi wypowiedziami zmieni prawa ekonomii - życzę powodzenia. Dziwię się, że Panu Halińskiemu chce się z tego aż tak szczegółowo tłumaczyć. On musi z tego wyżyć, to jego chleb. To on ma problem jak ustalić ceny, żeby zyskać na sprzedaży i jednocześnie nie stracić klientów ze względu na zbyt wysokie ceny. Dotyczy to zresztą każdego wydawnictwa.

Rynek jest w tej materii dosyć szeroki, jest spora konkurencja, więc monopol cenowy klientom na pewno nie grozi. Może to co niektórzy w końcu zrozumieją.

Odrobina życzliwości też by się przydała. Gdyby ludzie powiązani (i nie poiązani) z wydawnictwami powstrzymywali się na forum modelarskim od wycieczek pod adresem wydawnictw, przenosiść na forum modelarskie konkurencję rynkową to chyba byłoby tu o wiele przyjemniej. Z drugiej strony, takie wycieczki i zarzuty (nie zawsze słuszne, zawsze subiektywne) powodują, że osoby dotknięte chcą się do nich ustosunkować - chyba jest to zrozumiałe.

Moderatorzy nie wyłapią i nie ukrócą takich dyskusji. Nie dadzą rady.
Forumowicze, zanim coś napiszecie, 3 razy zstanówcie się, czy tym kogoś nie urazicie i czy wasza wypowiedź warta jest podnoszenia wszystkim ciśnienia.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (20-09-06 10:17)

 
02-11-06 10:19  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Jest już dostepny model T-34/76:) Już go sobie zamówiłem. Ponadto na stronie wydawcy są nowe zdjęcia surówki, oraz zdjęcia surówki Ki-43:)

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
04-11-06 13:54  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Jak widać wątek został dość drastycznie skrócony (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego) i nie chciałbym być zmuszony do zrobienia tego ponownie. W związku z tym proszę o zastanowienie się 3 razy przed wysłaniem każdego posta.
Z góry dziękuję.

--
pozdrawiam
Piotr


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024