FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-10-06 19:24  [Relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06 cz.I
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jak już wspominałem w relacji z budowy PaKa 40 Tutaj następne na warsztat miało wejść coś zaczynające się na "Jagd", po długich oglądaniach, przymiarkach, zastanawianiach, braniach do ręki i odkładaniach na półkę wybór padł na:
Modelik 11/06 Jagdpanzer IV ausf. F - niemiecki niszczyciel czołgów z II wojny swiatowej. Skala 1:25 opracowanie Waldemar Rychard. (sorry Passer Montanus, pisałeś na "Gryfie", o zapowiadanej przeze mnie relacji, niestety padło na innego "jagd", ale co się nie odwlecze... pozdrawiam przy okazji) Ostateczną decyzję podjąłem po przestudiowaniu konstrukcji wanny, w Jagdpanzerze jest to rozwiązanie pudełkowe, z wręg z zębami pozycjonującymi je względem siebie, w Jagdpantherze z kolei z poszczególnych ścianklejonych na styk. Jakoś tak po prostu miałem ochotę na pierwszę wersję, pozatym zatęskniłem za modelem w opracowaniu Pana Rycharda - lubię je kleić i podobaja mi się rozwiązania przez niego stosowane (np. długie taśmy z cienkiego papiery nawijane aż do osiągnięcia zadanej średnicy). Dobra koniec przynudzania, jeśli są jacyś chętni i cierpliwi (bo relacja zapewne nie potrwa krócej niż jakieś pół roku) zapraszam do relacji. Standartowo zaczynamy od przedstawienia historii konstrukcji i jej danych (podając za wydawnictwem):

"Do roku 1942 wszystkie niemieckie działa samobieżne budowano na podwoziach czołgów Pzkpfw III. Szczególne sukcesy odnosiły działa szturmowe Sturmgeschutz III/40, stąd też powstała koncepcja opracowania na bazie tego pojazdu nowego typu wozu niszczyciela czołgów, wyposażonego w armatę przeciwpancerną. Okazało się, że zmiany konstrukcyjne podwozia bazowego będą na tyle poważne, iż prostsze będzie opracowanie nowego wozu w oparciu podwozie czołgu PzKpfw IV. Zaletą takiego posunięcia była również możliwość zwiększenia produkcji niszczycieli czołgów, gdyż wielkość produkcji podwozi PzKpfw III dobiegła kresu możliwości a zapotrzebowanie na niszczyciele czołgów było duże i wynikało z powstania jednostek grenadierów pancernych, elitarnych jednostek wywodzących się z piechoty zmotoryzowanej, mających zwalczać skutecznie czołgi przeciwnika.
Produkcję nowego typu ubrojenia miały podjąć zakłady "Vomag" (Voglandische Maschinenfabrik) AG w Plauen w Saksonii.
20 października 1943 roku na poligonie w Ares (Orzysz) zaprezentowano Hitlerowi prototyp z żelaznym pancerzem i uzyskano polecenie rozpoczęcia produkcji seryjnej. W grudniu 1943 roku wykonano w zakładach Vomag prawdopodobnie 2 prototypy tzw. 0-serie, z zaokrąglonymi przednimi krawędziami nadbudowy.
Produkcję seryjną rozpoczęto w styczniu 1944 roku i kontynuowano do października 1944 roku wprowadzając w toku produkcji wiele modernizacji i modyfikacji. Pierwsze krótkie serie Jagdpanzer IV uzbrojone były w armatę 7,5cm Pak 39L/43 bez hamulca wylotowego. Następne w armatę 7,5cm PaK 39L/48 z hamulcem wylotowym (takie same jak ostatnie wersje czołgów PzKpfw IV). Od sierpnia 1944 roku wprowadzono produkcję pojazdów z armatą 7,5cm KwK 42L/70.
Układ konstrukcyjny wozu wyglądał następująco: z przodu kadłuba znajdował się przedział kierowania z miejscem kierowcy po lewej stronie skrzyni przekładniowej, pośrodku przedział bojowy ze stanowiskiem ładowniczego-telegrafisty po prawej strony armaty i stanowiskiem dowódcy za nim.
Kadłub i zadbudowa spawane były z pancernych płyt walcowanych, utwardzanych powierzchniowo.
Jednostkę napędową stanowił 12 cylindrowy, czterosuwowy silnik o zapłonie iskrowym Maybach HL 120 TRM o mocy max 221 kW (300 KM) przy 3000 obr./min. Napęd silnika za pośrednictwem sprzęgła i wały Cardana przenoszony był doplanetarnej skrzynu przekładniowej ZF Aphon SSG 76, a na niej kolejno do planetarnych mechanizmów skrętu, przekładni bocznych i na koła napędowe.
Układ jezdny pojazdu składał się z 8 par kół nośnych (zblokowanych po dwa i tworzących po 4 wózki na stronę, amortyzowane ćwierćeliptycznymi resorami piórowymi), kół napędowych z przodu, kół napinających z tyłu i 4 par rolek z bandażem gumowym, podtrzymujących górną część gąsienicy (w późniejszych wersjach 3 pary stalowych rolek).
W Jagdpanzerach stosowano gąsienice całkowicie metalowe, drobnoogniwowe, jednogrzebieniowe, jednosworzniowe ze stali manganowej o szerokości ogniwa 400 mm i podziałce 120 mm (Kgs 61/400/120). Długość gąsienicy Jagdpanzera wynosiła 99 ogniw, rostaw środków gąsienic wynosił 2450 mm a długość oporowa 3520 mm. Masa jednej gąsieniy wynosiła 750 kg.
Uzbrojenie pojazdu składało się z armaty 7,5 cm PaK 39L/48 kal. 75mm i km MG 42.
Amunicja armatnia przewożona była w przedziale bojowym, w parkach amunicyjnych.
Jednostka ognia wynosiła 79 pocisków przeciwpancernych (50% PzGr 39 i 50% PzGr 40). Armata mogło się przemieszczać w poziomie po 10 stopmni w lewo i prawo a w pionie w zakresie kątów +15 stopni do -5 stopni).
Amunicja do karabinu maszynowego MG 42 w ilości 1200 szt. przewożona była w metalowych skrzynkach w przedziale bojowym. Uzbrojenie uzupełniał granatnik Nahverteidigungswaffe kal. 92 mm z zapasem 16 granatów odłamkowych.
Instalacje elektryczna jednoprzeodowa 12V. Akumulatory Bosch 12B typ 105 o napieciu 6V i pojemności 105 Ah 4 szt.
Radiostacja nadawczo-odbiorcza FuG 5 SE10U o zasięgu 6,4 km (fonia) i 9,4 km (klucz) zamocowana była w specjalnym amortyzowanym stelażu na tylnej ścianie nadbudowy.
Pierwsze seryjne wozy Jagdpanzer IV Ausf. F trafiły do jednostek wiosną 1944 roku.
Ogółem wyprosukowano wg różnych źródeł 769 lub 804 pojazdy.
Podstawowoą jednostką, w jakiej uzbrojeniu znajdował się Jagdpanzer IV był dywizjon niszczycieli czołgów Panzerjager Abteilung składający się z dwóch kompanii po 14 wozów i kompanii dowodzenia 3 wozy. Razem w dywizjonie było 31 niszczycieli czołgów Jagdpanzer IV Ausf. F.
Dane taktyczno-techniczne:
Załoga: 4 ludzi;
Masa: 24000 kg;
Wymiary:
długość: 6850 mm;
szerokość: 3170 mm;
wysokość: 1850 mm;
prześwit: 400 mm;
Silnik: Maybach HL 120 TRM gaźnikowy, górnozaworowy, 12 cylindrowy w układzie V, chłodzony cieczą, o mocy 221 kW (300KM) przy 3000 obr/min, poj. skokowa 11867 ccm;
Układ napędowy: Sprzęgło suche 3 tarczowe, planetarna skrzynia przekładniowa Aphon SSG 76 o 6 przełożeniach do jazdy w przód i 1 do jazdy w tył, planetarne mechanizmy skrętu, przekładnie boczne o przełożeniu 3,23:1.
Opancerzenie:
kadłub:
przód: 60mm;
bok: 30 mm;
tył: 22 mm;
dno: 10/20 mm;
nadbudowa:
przód: 600 mm;
bok: 30 mm;
strop: 20mm;
Uzbrojenie: 1*armata 7,5 cm PaK 39L/48 kal. 75mm z zapasem 79 pocisków,
1*km MG42 kal. 7,9mm z zapasem 1200 nabojów,
1*Pm MP 40 kal 9mm z zapasem 384 naboje,
1*granatnik Nahverteidigungswaffe kal. 92mm z zapasem 16 nabojów.
Zbiornik paliwa: 470 litrów;
Paliwo: benzyna etylizowana OZ 74;
Zużycie paliwa: podrodze: 220l/100km;
w terenie: 360l/100km;
Prędkość max: po drodze: 40km/h;
w terenie: 18km/h;
Zasięg: po drodze: 210km;
w terenie: 130km;
Pok. przeszkody: wzniesienia: do 30 stopni;
brody: do 1,0 m;
rowy: do 2,2 m;
ściany: do 0,6 m.

Model niszczyciela czołgów Jagdpanzer IV Ausf. F wykonany został w skali 1:25 i przedstawia drugi wóz 1 plutonu 1 kompanii 38 Panzerjager Abteilung 2 Dywizji Pancernej w malowaniu stosowanym wiosną 1945 roku na froncie zachodnim."
I to by było tyle tytułem wstępu, jak to mówili starożytni indianie: "Let's play!"

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
27-10-06 19:24  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Standartowo jak to przewidziała instrukcja zabrałem się za szkielet, nie było w trakcie jego klejenia żadnych problemów, pojawiła się natomiast konieczność małej przeróbki. Pojazdy oparte na bazie Pzkpfw IV mają silnik z tyłu, a na bocznych ścianach z obu stron są umieszczone wloty powietrza do komory silnikowej. W wycinance są przewidziane żaluzje na wlotach, ale sam wlot jest bez przelotu - na wręgach są czarne części udające dziurę. Postanowiłem to zmodyfikować odcinając fragment wręgi i nie wklejać wspomnianych części.
Na zdjęciu jedna z wręg przed obcięciem, druga już po zabiegu.

Następnie wziąłem się za wypełnianie komory silnikowej. Najpierw silnik:


Sklejony bez żadnych przeróbek z części wycinankowych. Kolektory wydechowe przeciągnięte "rustem" Pactry. Porównując silnik z Jagdpanzera i Brummbara dochodzę do wniosku, że z ich połączenia wyszedłby silnik idealny, bo w każdym jest coś czego nie ma drugi :)
Następnie nadszedł czas na chłodnicę:

Chłodnica jest w wersji "ekono", tzn. nie ma w niej bajerów i detali, których i tak nie będzie widać po zamontowaniu jej na miejscu docelowym..

Tak wyglądają elementy zamontowane w komorze silnikowej:

A tak już częściowo przysłonięte przez górną pokrywę:

Z prawej strony widać na łączeniach poszycia wewnętrznego plamy, próbowałem trochę upaćkać "olejem" komorę silnika, ale w trakcie dałem sobie spokój.
Tak wygląda silnik przez otwory powstałe dzięki opisanej na początku modyfikacji:

Generalnie wnętrza nie będe przerabiał czy jakoś szczególnie wzbogacał w dodatkowe detale, bo po pierwsze to co jest w opracowaniu jest IMO wystarczające, a po drugie i tak tego za bardzo nie będzie widać. Ktoś zapytałby, po co to kleić, no cóż....dla czystej przyjemności klejenia :D Miałem nie wzbogacać, ale nie mogłem oprzeć się pewnej pokusie...

Te śrubełki przeznaczone są na tylną ścianę przedziału bojowego mieszczącą się pod stelażami radiostacji. Tego typu "kwiotków" będzie więcej.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
27-10-06 19:27  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
dzejkej (poohate 



Na Forum:
Galerie - 1
 

No to czekam na kolejne "kwiotki" :)

--
Głównymi przyczynami wypadków w Polsce nie są szybkość, brawura, alkohol, dziurawe drogi, kiepskie samochody. Głównymi przyczynami są: bezmyślność, skrajna głupota, kretynizm, debilstwo, idiotyzm i durnota kierujących samochodami osobowymi.

 
27-10-06 19:46  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"...ja wiedziałem , że tak będzie..."
Mówisz , że planujesz relację na pół roku i że to powoli... Dla mnie express , jak na taki model.
Ale widzę , że już dość dużo zrobiłeś...
Może więc...
Będę Cię miał na oku ;-) !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-10-06 20:21  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Wreszcie ktoś wziął się za ten model. Jestem bardzo ciekaw efektu końcowego.

 
28-10-06 16:23  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Szybko i efektownie ,a na dodatek demonicznie !
Będą jakieś dodatki waloryzujące typu ciętych laserem gąsienic czy blaszek uniwersalnych do 1-25 od Abera?

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
30-10-06 07:19  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Żadnych elementów tuningujących nie przewiduję:
1. Nie mam na nie pieniędzy,
2. Nie umiem się z takimi cudami obchodzić.
A dlaczego demonicznie? ; )

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
30-10-06 22:50  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Bo tylko Demony robią takie paski klinowe,które zaraz ruszą te kółka pasowe,silnik zawyje ,maszyna puści obłoki niebieskiego dymu i ruszy do przodu.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
31-10-06 17:40  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam wszystkich radiosłuchaczy....
Wiedziałem, że tak będzie i nie opanuję się żeby sobie czegoś nie dorobić. Trochę poprawiłem dźwignię zmiany biegów, dorobiłem jej osłonę oraz śrubełki.

A tak wygląda przekładnia założona na sucho w przedziale bojowym.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
01-11-06 22:34  Re: [relacja] Jagdpanzer IV ausf. F; Modelik 11/06
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

A mnie caly czas kusi by stworzć Modelikowo-GpM-owską hybrydę.Już to kiedyś zrobiłem z Pz III i Stug III F,ale także z Pz IV G.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024