FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
17-10-06 15:25  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
Grzesio   

:-)
Tzn. tak - rapidograf jest z pewnością narzędziem lepszym do kreślenia, przede wszystkim ze względu, że ma bardzo dużą pojemność - nie grozi brak tuszu w połowie kreski, końcówka nie oblepia się zaschniętym tuszem, przez co zwiększa się grubość kreski - i w ogóle, jeśli o niego się dba, jest całkiem bezproblemowy. Dostępne są w szerokiej gamie konkretnych grubości - ja chyba 0,13 mm miałem najcieńszy - no i umożliwiają bardzo precyzyjne kreślenie, w dodatku w dowolnym kierunku (co ma znaczenie np. przy krzywych liniach czy kółkach od szablonu). Problem jeno, że są ograniczone li tylko do tuszu kreślarskiego - a grafionem można polecieć choćby farbą olejną - no i są drogie, a oszczędzać nie ma co, bo zwłaszcza grubsze (tj. od 0,35 mm w górę) rapidografy tańszych marek (np. polskie Rystor) mają niemiły zwyczaj lania tuszem, tzn. nakładają go tak obficie, że cholery można dostać czekając, aż wyschnie... Ale z praktyki wieloletniej mogę powiedzieć, że większym niebezpieczeństwem jest właśnie przypadkowe rozmazanie mokrego tuszu niż jego rozlanie się po papierze.

Pzdr

Grzesiu

 
17-10-06 15:52  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
jaceksw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Widziałeś kiedykolwiek w samolocie, bo chodzi ci o samolot, białe linie?

J.

 
17-10-06 17:58  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
likeon   

Grzesio- dziekuję za szczegółowe wyjaśnienia. Wpadłem jeszcze na jeden pomysł, ale na razie się nie przyznam. Jak nie wyjdzie, będzie wstyd... a potem już tylko grafion!!!
jaceksw- mogę zrobić czarne. Będą się świetnie prezentować na czarnym tle:) Widziałeś kiedyś czarne linie na czarnym tle? Przeczytaj, proszę, całą dyskusję, a potem możesz nas częstować cynizmem w dowolnych dawkach.

 
17-10-06 18:36  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Pajęczyna białych linii;-) klik1 klik2

Linie podziału na czarnym tle były praktycznie niewidoczne, więc po co dorabiać je na siłę w modelu? Tu najlepszym rozwiązaniem chyba rzeczywiście jest trasowanie, ewentualnie zrobienie linii baaardzo ciemno szarych, żeby ledwo odróżniały się od reszty. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał za stosowne, ja jednak przyłączam się do tych „cyników”, którzy linii białych na samolotach nigdy nie widzieli.

--
pozdrawiam
Piotr


 
17-10-06 19:06  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
likeon   

Mniejsza tu o kolor- chodzi bardziej o technikę wykonania. Zależy mi po prostu na tym, aby linie były wyraźnie widoczne. Całkowite ich pominięcie powoduje, że model jest strasznie "łysy". Chodzi bowiem o bombowiec w malowaniu nocnym, gdzie kolor czarny obejmuje cały spód i 3/4 kadłuba.

 
17-10-06 19:13  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Biorąc pod uwagę, że na prawdziwym samolocie linie podziału blach nie miały własnego koloru, tylko były lekko wgłębione bądź wypukłe (a czasem zaklepane na gładko razem z nitami i widoczne jedynie z bardzo bliska), proponowałbym (wzorem przedpiśców), żebyś te linie raczej czymś cienkim delikatnie nagniótł. Ewentualnie rozważ ich wykonanie rysikiem grafitowym (czyli ołówkiem automatycznym) - grafit jest de facto nie czarny, lecz ciemnoszary, i do tego połyskujący, powinien dać dobry efekt widocznej, a nie rzucającej się w oczy, siateczki linii. Przyjrzyj się zdjęciom pod linkami podanymi przez Piotra dwa posty wyżej, bo to przecież o taki samolot (może nie o typ, ale o malowanie) chodzi. Spróbuj zresztą na jakimś pudełku tekturowym :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
17-10-06 19:42  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
jaceksw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

likeon napisał:

> Zależy mi po prostu na tym, aby linie były wyraźnie widoczne.

To zrób żółte, na pewno będą wyraźnie widoczne :-)

J.

---------dopisek moderatora-----------
To już drugi Twój wpis w tym wątku, który do treści nic nie wnosi, poza wyśmiewaniem się z autora wątku. Następne będę kasował bez ostrzeżenia.
Sturmovik
----------------------------------------------

 
17-10-06 21:55  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
talib 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

a moze wykonac jakis pedzelek samemu np z wlosow ludzkich http://konradus.com/szufladki/kyofu/pedzelki/index.html

--
i zeslal nas pan na ziemie abysmy siali zamet i zniszczenie

 
17-10-06 21:56  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
likeon   

Bardzo dziękuję Sturmovikowi za właściwe potraktowanie niejakiego jackasw. To prawda- facet nic nie wnosi.



Krzys
Ten wpis również nic nie wnosi więc proszę o powstrzymanie się od dalszej wymiany tego typu myśli z każdej strony!

 
18-10-06 08:22  Re: [waloryzacja] białe linie - jak zrobić?
likeon   

Krzys- powstrzymam się. Powracając do meritum- linie podziału blach faktycznie nie mają swojego koloru- widocznie kostruktorzy nie pomyśleli o przyszłych modelarzach:) Przeprowadziłem próby z trasowaniem; są nawet zadowalające, ale to jeszcze nie to. Będę myślał nad liniami w kolorze kilka tonów jaśniejszym od powierzchni. Przyszła mi nawet do głowy zmiana całego malowania, ale chcę wykonać konkretny egzemplarz historyczny- właśnie malowany w przewadze na czarno. Dziękuję wszystkim uczestnikom za konstruktywne porady.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024