FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
20-12-08 22:22  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Edekyogi 

 

Sorki, że się wcinam ale wlew paliwa to powinien być na lewej burcie.
Poza tym - miodzio.

 
21-12-08 15:31  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

No ... Jeżeli klejenie antyków wychodzi Ci tak dobrze, to coś współczesnego mogłoby zostać ,,wydarzeniem sezonu". Jak się w przeciągu trzech lat nie zdecydujesz na jakieś nowe wydanie, to na czterdziestkę, dziadku Piterski, osobiście wybiorę Ci to ,,coś" i gwałtem do zrobienia przymuszę.

Poza tym, z tego co widzę to nie robisz Gaza a Uaza.
No i ten numer ... Potwierdza to moją teorię, że myślenie o seksie jest wprost proporcjonalne do wieku. Feeee ... ! i Fujjjj ... ! i Tfuuu ... !

a propos
dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Orgazmu ...

--

serwusik

Post zmieniony (21-12-08 19:27)

 
18-01-09 19:32  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Nowy rok i nowa dość obszerna aktualizacja, aczkolwiek obejmująca tylko koła.

Pora odpowiedzieć na wasze pytania, trochę późno ale chciałem to zrobić wraz z nową aktualizacja relacji, mam nadzieje że się nie obrazicie za taka zwłokę w czasie.

Edekyogi uwaga twoja jest słuszna ale rodzi się jedno pytanie, czy na tym etapie warto to już zmieniać? Dla prawdy historycznej ma to na pewno istotne znaczenie i gdybym wiedział o tym przed sklejeniem burt to w prosty sposób zamienił bym te miejsca w modelu. teraz jak pomyśle o tym by to zamalowywać itp. to jednak odchodzi mi ochota na takie poprawki.

Lelum Polelum co do tego dobrze to sam teraz zobaczysz jak z tym jest naprawdę.
Pominę może tę część seksualną ha, ha, ha :-)))) i odpowiem Ci jak to będzie z tymi nowościami. Otóż są i to dwie każda z innej bajki i pewnie do końca roku rozpocznę relację bo już coś z tym robię. Warunek jest jeden trzeba by już któregoś tasiemca skończyć przed zaczęciem nowego.

RELACJA
Tak jak już wspomniałem na samym wstępie, wstępu :-))). Wszystkie koła są sklejone. "Owoce" moich zmagań pokażę na raty.
Zaczniemy od kół na których ten pojazd będzie stał.



jeśli macie ochotę zobaczyć jak to naprawdę wygląda to zapraszam do zdjęć szczegółowych, bo w tym ujęciu to może i one się nawet nieźle prezentują.

Kolega Wisa z forum papermodels podesłał mi pewien sposób. który wprowadziłem w życie przy ostatnim kole jakie wykonywałem.
Że też nie wpadłem na to od samego początku :-> . Najbardziej przydało by mi się to przy wykonaniu koła zapasowego.
No ale przejdźmy do rzeczy. Dorobiłem i wstawiłem pierścienie według jego sugestii.



Moje własne modyfikacje musiały się zacząć kiedy zabrałem się za doklejanie boków opon.
Jak pokazałem w poprzednim poście, felgę (część 32c) zmuszony jestem rozcinać by opona miała bardziej owalny kształt. Przy kole zapasowym zrobić tego nie mogłem, a właściwie to mogłem tylko na to nie wpadłem. Trzeba było to zrobić niemal na samym brzegu (teraz na to wpadłem pisząc te słowa :-< ). Reasumując wyciąłem wnętrze pierścieni, które i tak okazują się strzałem w 10, bo średnicy koła nie pilnuje się na oko. Tym bardziej, że zarówno boki jak i opaskę opony (część 32) trochę przycinałem o jakieś 2-3mm. Przy wykonaniu standardowym na pewno nie było by to konieczne.



Tak więc zbliżamy się do odsłony prawdziwego oblicza moich "modelarskich dokonań"*

* - niektórzy nazywają to wypocinami ale ja nie lubię tego słowa.

Na początek szczegóły wykonania kół "nośnych". Z góry przepraszam za jakość tych zdjęć, miałem trochę kłopotu z takim ustawieniem światła by było widać niedoróbki i załamania kartonu.

Koło1. Koło2.
Koło3.
Koło4.

Teraz chyba widać doskonale wszystkie potknięcia. Generalnie starałem się by strona widoczna była ładniejsza i robiłem ją jako pierwszą bo wtedy cały czas miałem dostęp do wnętrza koła. Łączenia na kole 1 i 2 są do poprawienia (łatka/wypełnienie) po podjęciu decyzji co dalszego wykonania wspomnianych kół.

Na koniec koło zapasowe.



Jak widać ma trochę inną konstrukcję od poprzednich, czoło felgi jest jak gdyby pokazane z drugiej strony i umieszczone blisko krawędzi. Właśnie tu mogłem rozciąć wewnętrzny pierścień by go trochę poszerzyć. No nie przyszło mi to w porę do głowy i te koło najbardziej bije po oczach. Nie wykorzystałem w nim również pierścieni o których pisał Wisa bo zdążyłem je wykonać przed otrzymaniem od niego tej wskazówki.

Nie stosowałem jeszcze żadnego retuszu to zostawiam sobie na później.


UWAGI I WSKAZÓWKI
Na koniec jeszcze kilka takich wyjaśnień dla tych którzy kierowali by się, przy budowie tego modelu, moją relacją.

- jako punkt odniesienia przyjąłem wewnętrzną część felgi, opaskę część 32c. W nie wmontowałem środek;
- zmuszony byłem je rozcinać na dwie części, już po sklejeniu bo na skutek wyoblania opony jego szerokość była za wąska o około 1-2mm;
- po rozcięciu doklejałem boki opon 32a i następnie do części "frontowej" doklejałem opaskę zewnętrzną 32 i docinałem ją na odpowiednią długość;
- takie rozwiązanie wymuszało na mnie stosowanie dodatkowej tulei prowadzącej, która centrowała pierścień 32c. Bez tego koło wyszło by koślawe bo w dużej części jest klejone "w powietrzu";
- pomysł Wisy z wklejeniem pierścieni znacznie ułatwia sprawę bo opaskę zewnętrzną opony 32 kleimy od razu na pierścieniu zachowując właściwą geometrię. przy przyklejaniu boków 32a, również nic nam nie ucieka.

CDN...

--

Post zmieniony (16-07-10 16:04)

 
18-01-09 22:45  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
greg   

Cześć, fajnie Ci wychodzi ten gaz pomimo starego faktycznie wydania.
Mam prośbę , czy mógłbyś wrzucić fotkę pokazującą koło od przodu/tyłu pojazdu ( chodzi mi o uzyskanie efektu wyoblenia cz.32a , tj. opony), tak jak ukazuje je rysunek poglądowy, który jest jego przekrojem i wyjaśnia sposób klejenia.
Czy mógłbyś zdradzić/opisać swoją technikę radzenia sobie, wykonując wyoblenia takich opon. Rozumiem/domyślam się, że posługujesz się narzędziami zaokrąglonymi typu kulki łożyskowe itp., ale czym i jak impregnujesz lub namaczasz ''oponę'' przed rozpoczęciem pracy? Ja obecne kleję stara 660 z Modelika i chcę również uzyskać taki efekt. Przy pierwszym (zapasowym) kole, po wcześniejszym ''nabigowaniu?'' opony w połowie jej ''wysokości'' i sklejeniu w okrąg ,to moje natłaczanie/wyoblenie nie wyszło rewelacyjnie. Na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni powstały pomarszczenia (jedną oponę/stronę koła przed wyobleniem nawilżyłem śliną a drugą klejem płynnym typu BCG firmy UHU). Będę wdzięczny za podzielenie się Twoją (i może i innych forumowiczów) wiedzą w tej materii.
Dzięki i powodzenia w dalszej budowie i niezwykle pouczającej relacji.



Post zmieniony (18-01-09 22:46)

 
20-01-09 09:27  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA

Greg specjalnie dla ciebie kilka zdjęć. Mam nadzieje, że o to Ci chodziło.



Co do sposobu kształtowania to używam, tak jak wspomniałeś, elementów zaokrąglonych.
Są to trzonki pędzelków, dłutka zakończone kulką. Formuje na twardym elastycznym podłożu, jak mata do cięcia i gumka kauczukowa. Doginam materiał również w palcach Próbuje to robić to na sucho i mokro czyli po zwilżeniu śliną. Klejem BCG już wcześniej smarowałem powierzchnię zadrukowana jeszcze przed wycięciem by wzmocnić strukturę tego papieru. Do normalnego kształtowania łuków itp. jest to pomocne, ten stary papier tak nie pęka. trudniej się rozwarstwia. Trzeba sobie tylko zdawać sprawę że czasem trzeba go po ślinić bo BCG też go usztywnia, czyli działa w kierunku odwrotnym do zamierzonego. Dużo się mówi o kształtowaniu papieru ale bez wykorzystania formy i stempla (słyszałem o takim tłoczeniu z wielkim powodzeniem) tylko w zasadzie w powietrzu. Materiał w pewnym momencie gdzieś się musi skurczyć, a w innym miejscu rozciągnąć. Z rozciąganiem do pewnego momentu jest ok to z kurczeniem jest znacznie trudniej i stad powstają fałdki do zaobserwowania również u mnie (mam za małe kuleczki). Nie piszę żadnego przepisu na uzyskanie jakiegoś konkretnego efektu bo moje dotychczasowe poszukiwania i próby nie dały zadowalających rezultatów.

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-01-09 21:24  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
greg   

Dzięki za zdjątka i wypowiedz . Nawet fajnie się prezentują te koła/ oponki z tymi wyobleniami . Pozdrowionka kol. Piterski
Ps. zawsze jestem pod wrażeniem Twojego rzeczowego podejścia do danego tematu.

 
21-01-09 10:13  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Dziękuje Ci Greg za miłe słowa :-) no nie powiem żeby mnie to nie zmotywowało.
Również serdecznie pozdrawiam.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-07-10 16:16  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Miałem wrócić do tego modelu po pomyślnym zakończeniu zmagań z Zero. Niestety nie podołałem :-((.
By jednak nie podać się apatii zabrałem się ponownie za ten model. Na początek poszły koła.

RELACJA
Dzięki wsparciu ze strony forumowego kolegi. Otrzymałem bieżnik szyty na miarę moich opon. Jeszcze raz bardzo ci Astra dziękuje.
Tak to się prezentuje po pierwszym oklejaniu. Jedno koło było już trochę potraktowane na próbę SG i przeszlifowane.




CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-07-10 19:46  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo!
Teraz koła prawie jak prawdziwe. Jak pomalujesz i zrobisz lekki brudzing , będzie pełne złudzenie "realu" .

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-08-10 04:03  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
lehcyfer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Fajnie zobaczyć że coś się dzieje przy Gazie :D

Nie wiem czy tak robisz, ale mi przy Wz-29 (może kiedyś też z nim ruszę za twoim przykładem) bardzo pomagało wstępne wykonanie elementu z kserokopii wycinanki - szybko wyłapywałem babole i mogłem zastanawiać się nad sposobem ich skorygowania jeszcze przed wycięciem części. Polecam :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024