FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-08-06 23:16  Problem: Budowa kadłuba
Rysztur   

Zwracam się do forumowiczów z dużym doświadczeniem w budowie okrętów.
Są dwa sposoby wykonania poszycia dna: dno oklejamy od środka do obydwu końców kadłuba lub (odwrotnie) od końców do środka. Z mojego (niewielkiego) doświadczenia wynika, że żadna z nich nie gwarantuje 100% prawidłowości (zawsz coś gdzieś nie pasuje i trzeba szlifować lub szpachlować). Teoretycznie 100% zgodności możnaby uzyskać postępując dokładnia odwrotnie, tzn. w pierwszej kolejności posklejać oklejki ze sobą, po czym uzupełnić tak sklejoną strukturę poszycia kadłuba o wręgi i podłużnice. Czy jest to możliwe? Czy ktoś, kiedyś próbował w ten sposób budować kadłub? Jeśli tak, proszę o informację co z tego wyszło?

--

 
10-08-06 01:52  Re: Problem: Budowa kadłuba
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Napewno można tak spróbować ale co zrobisz jak , tak często bywa , środkowa oklejka jest specjalnie większa żeby ją można było dopasować ? Myśle że nie ma co nadtto kombinować lepiej stosować się do instrukcji oraz pytać na forum o sposób klejenia konkretnego modelu . Sam oglądając wiele relacji doszedłem do wniosku że nigdy nie trzeba nic szpachlować , to raczej kwestia umiejętności a niedociągnięć należy szukać w swoich palcach :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 
10-08-06 08:13  Re: Problem: Budowa kadłuba
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ja kleję w kolejności: szkielet, pokład, burty, dno od środka. Wydaje mi się, że zawsze istnieje konieczność choćby minimalnego dopasowania. Raz próbowałem skleić dno w całości (laaata temu) i nic z tego nie wyszło. Nie polecam tej metody.

Jak kleić i pasować w kolejności burty - dno pokazałem w relacji z budowy USS LEUTZE
Może to coś pomoże. Ten model jest jeszcze obrabiany, będzie malowany, ale taką metodą kadłub w standardzie wykonałem np. w MATSU - na niektórych zdjęciach widać jak jak kadłub jest spasowany - bez szczelin, na gładko, bez klejenia burt na zakładkę.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
10-08-06 12:44  Re: Problem: Budowa kadłuba
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

W modelach, które do tej pory kleiłem poszycie dna pasowane było najczęściej w 1 kierunku. Aurorę kleiłem rozpoczynając od śródokręcia. Z obu metod jestem zadowolony. Nie zdecydował bym się jednak na równoczesne klejenie od dziobu i rufy w kierunku śródokręcia. Ostatania oklejka wymagała by idealnego dopasowania na minimum 2 krawędziach. Każda niedokładność dość mocno będzie rzucać się w oczy, gdyż to centralna część kadłuba.
Sklejenie poszycia w całość bez wręg i poźniejsze pasowanie tego na szkielet raczej nie będzie możliwe (chyba, żę będzie to 15cm łupinka z 4-ma oklejkami). Nie polecam tego sposobu.

Sklejenie pięknego poszycia bez malowania i szpachlowania jest jak najbardziej możliwe. Wymaga to jedynie troche cierpliwości i dokładności. Obecne opracowania w większości przypadków mają idealnie spasowane poszycie dna co pozwala wykonać świetny kadłub.

--
pzdr
Kemot

 
11-08-06 08:35  Re: Problem: Budowa kadłuba
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Witam
Taki sposób klejenia jest bodajże podany w instrukcji Jeremiah O'brien
i tu pojawia się problem o którym pisze Tomek.
Jeżeli kleimy np od dziobu do rufy i na dodatek na styk z poszyciem burt musimy pasować 3 krawędzie a w tym wypadku gdy kleimy środkową oklejkę na końcu musimy pasować wszystkie 4.
Osobiście wolę kleić od środka lepiej zawsze się dla mnie odcina poszycie na dziobie i rufie - łatwiej ukryć niedociągnięcie
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024