FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-07-06 13:46  [technika] Oklejanie fornirem
Michał 

 

Witam. Mam pytanie do osób które budowały żaglowce, używając w tym celu forniru. Zabrałem sie za budowe Piotr Z Gdańska MM wydanie 2005. Mam ochote wydeskowac poklady i okleić burty. Jaki najlepiej fornir wybrać (jakie drzewko) do "zrobienia" tych częsci. Przeszukałem forum jak umiałem i nie znalazłem żadnej informacji "z czym sie to je" :) Oczywiscie burty będą piankowane i szpachlowane. To będzie moje pierwsze doświadczenie z fornirem, wiec w zapasie mam jeszcze dwie wycinanki:) Pozdrawiam




Przeniosłem do właściwszego działu (Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy) ...
Hook6

 
17-07-06 17:02  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
_Grzecho_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Poszukaj na kartonworku. Tam na pewno znajdziesz odpowiedz. Przeczutaj relacje Romeksa to się dużo dowiesz o fornirze. On robił cały model z forniru tyle ze nie Piotra a Sante Marie

 
17-07-06 17:25  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Mnie natchnęła ta relacja. Obrazki co prawda wcięło, ale opis jest dość szczegółowy
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2078&highlight=

--

w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

Post zmieniony (17-07-06 20:24)

 
17-07-06 17:56  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Fornir najlepiej ciąć piłką jeśli nie posiadasz to od linijki ale nie AK3 tylko jakimś skalpelem o łukowatym ostrzu. Dlaczego? AK3 lubi się wbić w drewno i wtedy go nie tnie tylko łupie wzdłuż słoi.

Czym kleić? Ja w większości używałem cyjano akrylu ale dlatego że mi się bardzo spieszyło:) Co prawda palce wyglądały strasznie ale trzyma jak diabeł czarownice.

Kształtowanie. Możesz albo na gorąco lutownicą albo na mokro.

Poszukaj też sobie kilku rodzajów forniru. Jasny na pokłady, ciemniejszy na burty, bardzo ciemny na wykończenia. Przypatrz się też na fakturę bo w skali 1:200 to np. Dąb Ci odpada bo jest porowaty. Polecił bym Ci np. Buk jako fornir podstawowy, Czereśnie na wykończenia i Olchę na pokłady. Takie akurat mam i bardzo ładnie sie prezentują. Możesz też eksperymentować z Balsą bo łatwo się obrabia ale uważaj przy cieciu i potem musisz zwrócić szczególną uwagę bo jest to drewno bardzo miękkie i łatwo o uszkodzenie.

Do podanych linków dorzuciłbym http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum/viewforum.php?f=15&sid=10b90a1b57df9e1d45449398760189c4
i http://koga.net.pl/

A tu masz moją relacje z budowy maleńkiej fornirowo kartonowej łupinki http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=81514&t=69175#reply_81514

Poszukaj też relacji Batonusa bodaj z Golden Hind i Zeppelina.

Pozdrawiam
Krzys

--
Fanatyk Kartonu

 
17-07-06 20:32  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

http://koga.net.pl/component/option,com_simpleboard/Itemid,293/func,showcat/catid,524/
może ta linka pomoże Tobie w dokonaniu stosownych kroków przy budowie swego modelu?

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
19-07-06 18:53  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
Michał 

 

Dziękuje za odpowiedzi. Materiały bardzo mi sie przydadzą a zanim zacznę oklejać kilka testów dla wprowadzenia popełnię:)

 
19-07-06 18:57  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Słabo szukałeś :-) Własnie na Konradusie jest dość sporo o oklejaniu fornirem. Wdepnij na "tapetowy" temat - roboczy spis relacji z budowy, dalej okręty i na dole wątku - żaglowce. Choćby moja relacja z budowy Golden Hind, oklejanego fornirem.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
20-07-06 13:57  Re: [pytanie] Oklejanie fornirem
Michał 

 

Krzysiu. Z tego co wyczytałem i pooglądałem na allegro, bardzo ładnie bedą sie prezentować "kolory" które podałeś.
Batnous. Twoją relację przestudiowałem już kilkanaście tygodni temu:) Dzieki za linki...
Jestem na etapie Przed piankowym. Najbardziej w wycinance (przyp. MM Piotr Z Gdańska 2005) razi minimalna ilość rysunków montażowych. Trzeba bedzie szukać, ponieważ przy zastosowaniu forniru pewne rzeczy ulegną zmianie... :)
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024