FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
01-05-06 20:39  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Na warsztacie koła napędowe. Tu zaczynają się poważne schody. Koło musi być klejone i szlifowane na raty bo w środkowej części jest plasterek ze wzmocnieniem koła wokół osi korbowodu. Dodatkowo producent kół laserowych co prawda przewidział maleńkie wzmocnienia szprych przy wieńcach kół ale nie da się ich pozostawić jeśli się chce mieć gładko zeszlifowane koła. Trzeba je będzie dorobić później. Na razie zdjęcie nieskończonego koła aby dać porównanie z już zrobionymi.



Ponieważ ręce mi odpadają od szlifowania szprych, postanowiłem zabrać się do czegoś bardziej odprężającego czyli szkieletu tendra. Szkielet uzupełniam tekturą aby uniknąć efektu chudej krowy. Poszycie tendra w dolnej części zostało już przygotowane poprzez nawilżenie tektury i zrobienie wyoblenia. Po wyschnięciu zostanie przyklejone a następnie z resztą poszycia przeszlifowane. Dopiero wtedy nalępię zewnętrzneposzycie tendra.Otwory w szkielecie zrobiłem pod kabelki do reflektorów, po to też jeden właz jest otwarty bo tam będzie umieszczona bateria i włącznik.



Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (01-05-06 20:42)

 
01-05-06 21:13  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
_Grzecho_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

CUDO !!! Czym szlifujesz koła, papierkiem ?

 
01-05-06 22:03  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
wichura3 

 

Grzecho- wyjaśnienie wyżej

 
02-06-06 18:08  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

No niestety, musiałem zrobic krok wstecz i przerobić dwa skończone koła napędowe.

Otóż koła w wycinance jak i laserowo cięte nie uwzględniają faktu, że dwa koła petuchy z ośmiu napędowych, oprócz większych elementów zamachowych mają nieco inne wzmocnenia osi korbowodów. Poza tym elementy zamachowe wystają na obie strony koła a więc nie tylko na zewnątrz ale także od strony ostoi czego tez nie uwzględniono. Tak to wygląda w oryginale:


Dodatkowo "zamachy" posiadają charakterystyczne ścięcia a końcach. Niestety koła cięte laserowo mają poza koniecznością szlifowania jeszcze jedną wadę. Ze względu na składanie koła z ośmiu plasterków, w którym jeden zawiera wzmocnienia szprych nie jest możliwym aby ustawić je w środku obręczy koła. Albo wzmocnienia (zarówno maleńkie przy każdej szprysze jak wzmocnie osi korbowodu) będą za bardzo na zewnatrz albo za bardzo z tyłu. U mnie były za bardzo na zewnątrz. No i widząc oryginał chwycilem za nóż, bo jeśli chce się aby były w środku to trzeba je wyciąć i przesunąć.

A tak wyglądają ścięcia i małe wzmocnienia w oryginale:



Koła modelu widoczne na zdjęciu to te dwa główne koła napędowe petuchy z największymi zamachami i po obu stronach koła tak jak to jest na powyższych zdjęciach. To one będą posiadać wzmocnienia osi korbowodu jak na górnym zdjęciu pierwszym od lewej. Pozostałe sześć kół ma wzmocnienia takie jak trzeba i tylko wytnę je przed sklejeniem i wkleję we właściwej pozycji. Dla pocieszenia wypełniłem tendr tekturą i po włożeniu kabli okleję poszyciem.



Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (02-06-06 18:12)

 
22-06-06 23:58  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
ergie   

Dziś na spotkaniu Kartonowego Lajkoika wysłuchałem pochwał pod Twoim adresem. Faktycznie robisz niesamowite rzeczy :D

--
Pozdrawiam,
ergie - wieczny banita
-------------------------------------------------------
Lepiej milcząc uchodzić za głupca, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024