FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
14-05-02 18:59  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
Witold       

Pomóżcie mi, bo nie rozumiem co oznacza opracowanie graficzne widniejące pod opisem budowy Hurricana. Czym się ta osoba zajmuje? Plamy na modelu wyglądają niewiarygodnie i mogłyby takie być, gdyby samolot po zaplamieniu długo stał bezczynny. Zwykle plamy nie mają ostro zarysowanych brzegów i powinno być widać wpływ opływu powietrza. Oczywiście przyjmę każdą krytykę, bo przyznaję się, że nie czuję się w tym temacie kompetentny i piszę raczej z pozycji być może niezbyt uważnego obserwatora przyrody.

 
14-05-02 19:41  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witold ....
>>>Pomóżcie mi, bo nie rozumiem co oznacza opracowanie graficzne widniejące pod opisem budowy Hurricana. Czym się ta osoba zajmuje?

Moze to jest tak jak z komiksem? Opracowuje (rysuje) komiks Autor Komiksu a potem wkracza Kolorysta ..........?!

>>>i powinno być widać wpływ opływu powietrza.

Blisko krawedzi natarcia skrzydel i stacznikow widac wplyw oplywu powietrza. Na oslonach goleni podwozia oraz na bokach kadluba np. pod oznakowaniem - widac wplyw grawitacji ;-) Trzeba te plamy podzielic na:
1. powstale w czasie lotu
2. powstale w czasie pobytu w pubie

Oczywiscie zartuje ale te plamy zaczely i mnie irytowac ;-)

 
14-05-02 19:51  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
Mirek 



 - 2

Konrad.....
>>>Oczywiscie zartuje ale te plamy zaczely i mnie irytowac ;-)

Ja juz sie napalilem na tego Hurriczne'a (mimo ze nie Jap) a Ty mnie teraz zniechecic chcesz??????????
Co jest grane?
Ale tak serio to moze bys wrzucil na forum skan dolnej powierzchni skrzydla z rzeczonymi "pasami inwazyjnymi". Da sie zrobic?

Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
14-05-02 21:19  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mirek napisal...
>>>...a Ty mnie teraz zniechecic chcesz??????????

Spoko! Model jest piekny :-)

>>>Ale tak serio to moze bys wrzucil na forum skan ...

Zrobilem ten skan i juz wrzucalem na forum ale .... sie rozmyslilem. ;->
Moj skaner troszeczke przeklamuje kolory. Musialbym posiedziec troche nad skanem i to przy "wzorcowym" monitorze, zeby uniknac roznic miedzy nim a oryginalem. Wiesz o co mi chodzi? To nie bylo by rozsadne pokazac taki nierzetelny skan...

 
14-05-02 21:33  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
Mirek 



 - 2

OK.
Rozumiem. Model bede mial na poczatku czerwca wiec wytrzymam (chyba) :-)

Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
15-05-02 08:24  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
Grzesiek Nowak       

Co za diabeł mnie podkusił, aby o Hurricane pisać i to jeszcze osmielić się krytykować taki fajny model...
No, to teraz mam za swoje...
Ale się może troche wytłumaczę:
1. "Asy Polskiego Lotnictwa" Józef Zieliński, wyd. ALTAIR 1994
Pokazano tam na tablicy barwnej maszynę oznaczoną RF-E, jednak z innym numerem P3700, zaś Urbanowicz - według modelu latal na maszynie RF-E nr P3901. Na tym pierwszym latał Mirosław Ferić. Dlaczego więc wymieniam to źródło? Ano dlatego, że obie maszyny posiadały identyczne malowanie.
2. Monografie Lotnicze nr 51 wyd. AJ Press 1998;
Podano tam następujące malowanie dla samolotów Hurricane operujących we wrześniu 1940 roku - schemat "A" (tak malowany był samolot Urbanowicza) składał się z trzech kolorów - Dark Green (wszędzie podaje sie humbrol nr 30), Dark Earth (podaje sie humbrol nr 29) oraz Sky (podaje się czasem dośc różne humbrole, ale najczęściej nr 23). Dlatego ośmieliłem się (chyba nieco bezmyślnie) zakwestionwać kolory jak zbyt ciemne.
Naturalnie o kolory naprawdę nie ma co się spierać, o ich odcienie, o to czy były bardziej czy mniej wyblakłe od słońca na przykład... Po prostu w tej ciemnej tonacji kolorów modelu żal mi zanikających wizualnie linii podziałów i nitów...
Przy okazji, czy te kolory przechodziły jeden w drugi tak płynnie - jak malowane aerografem o szerokim strumieniu? Bo w modelu tak jest, ale na zdjęciach archiwalnych widać dośc wyraźne granice kolorów, bez tego charakterystycznego rozmycia. Znowu się czepiam...
Miałem się nie wypowiadać o waloryzacji, ale ta naprawdę jest przesadzona. Znam tylko jeden model bardziej "upaprany" - P47 z GPM...
Poza tym na "Hayabusa" widać odbicia lakieru, czyli widac dural spod farby... Czyżby Hurricane był cały z drewna? Bo na modelu nie ma ani jednej "srebrnej" plamki. A skoro tyle jest śladów świadczących o tym, że model pokazuje Hurricane Urbanowicza chyba po jego ostatnim, 16 zestrzeleniu w Bitwie o Anglię, to nie wierzę, żeby ani kawałeczek farby nie odpadł z części metalowych chociażby osłony silnika...
Znowu się czepiam.
Ale obiecuję, już się więcej nie będę mądrzył o samolotach. W końcu jestem okrętowiec a wyrwało mi się o Hurricane tylko dlatego, że od zawsze lubiłem tę maszynkę jak i parę innych samolotów. Po prostu czasem nawet okrętowiec musi sobie skleić coś innego, aby nie zwariować...
Wszystkich urażonych przepraszam, model i tak jest świetny i kupię sobie jeszcze jeden egz., bo chcę go skleić.

 
15-05-02 19:23  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

O Witoldzie Urbanowiczu - do poczytania i poogladania:

http://www.modelarstwo.org.pl/lotnicze/dokumentacja/piloci/urbanowicz

 
15-05-02 22:28  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
MBig       

Zgadzam się z wszystkim co jest napisane. Ten model to ideał. Ciekawe jak się będzie sklejał. Pozdrowienia.

 
16-05-02 09:45  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wczoraj t.j. 16 maja, TV4 wyemitowala "Bitwe o Anglie". Mam nadzieje, ze ogladaliscie. Jesli tak, to czy zwrociliscie uwage na Hurricane? Jaki byl brudny pod skrzydlami... Przy nim nasz papierowy z AH to czyscioszek ;-) Dobrze to bylo widac w dwoch ujeciach - gdy ladowal i w jednym ujeciu w locie - jeszcze lepiej. Plamy takie jakby ktos ropa chlusnal. Mowie to tylko jako ciekawostke oczywiscie - wiadomo, ze to tylko film ze wszystkimi konsekwencjami w postaci pewnych brakow w oddaniu prawdy historycznej, technicznej (fajne messerki - tylko nosy jakby inne... ;-) ) i podkolorowany....itp. itd.. Ale to i tak jeden z lepszych, starych filmow :-)

Tak sobie mysle jeszcze po obejrzeniu filmu, ze samolot Urbanowicza mial prawo byc brudny. Wielu chlopakow, po wylataniu paru godzin, wsiadalo do nowiutkiego, czysciutkiego np. Spita, lecieli na pierwszy lot i po 20 minutach juz nie bylo ich i maszyny. A Urbanowicz latal dluzej jednym samolotem - to chyba oczywiste.

 
16-05-02 10:24  Re: [nowość] AH 1/2002 - Hawker Hurricane
Agand 

 

Messerki fajne i owszem, a ten nos jakby inny ?
Oczywiście O WIELKI ! - w tym filmie wykorzystano messerki produkowane na licencji w Hiszpanii - i to już chyba nawet po wojnie(choć tego ostatniego nie jestem w 99% pewien), a one różniły się własnie silnikiem.

Pozdrówka
Agand

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024